Domů     Má rád mé nedostatky i přednosti
Má rád mé nedostatky i přednosti

Nepatřila jsem k dívkám, které sní o tom, jak si co nejdříve najdou muže na celý život a vezmou si ho. Proto mě Markova žádost o ruku, která přišla zanedlouho po mé maturitě, zaskočila a překvapila.

Nejprve jsem se snažila všechno obrátit v legraci. „Takové věci bys neměl říkat nahlas. Víš, že manželský slib je vymahatelný?“ žertovala jsem, ale Marek se zatvářil dotčeně. „Myslíš, že mluvím jen tak do větru?

Opravdu chci, abys byla mojí ženou a abychom spolu měli děti.“ Zvážněla jsem. „Já na to ale ještě nejsem připravená.“ „Na to se přece nemusíš nijak zvlášť připravovat. Stačí, že se známe, máme se rádi a chceme spolu zestárnout,“ odvětil Marek.

„Počkej ještě nějaký čas. A nebuď na mě, prosím tě, naštvaný, že jsem neřekla hned ano,“ namítla jsem. „Dobře, Lenko, ale stejně si tě jednou vezmu,“ uzavřel náš rozhovor.

Rozchod mě bolel

Vzpomněla jsem si na ta slova pak dvakrát, vždy ve vypjatých situacích. S Markem jsme se totiž za půl roku rozešli. Svoji roli v tom určitě hrál můj nesouhlas s brzkým sňatkem.

Jako bychom po té epizodě začali na sobě hledat i záporné stránky, kterých jsme si předtím nevšímali. Nerozcházeli jsme se zrovna v klidu a míru, a mě to dost bolelo.

Nová láska netrvala dlouho

Čtvrt roku po rozchodu mi máma začala „nenápadně“ přivádět domů nápadníky podle svého gusta. Jeden z těch mladých mužů mámu velmi zaujal a doslova se mi ho snažila vnutit. Jmenoval se Leoš a popravdě řečeno ani mně nebyl nesympatický.

Pocházel z docela bohaté rodiny, a když mě v létě pozval na dovolenou do Španělska, neodmítla jsem. U moře jsme se poměrně hodně sblížili, nicméně pro mě dál platilo, že se vdávat ještě nejméně pět let nemíním. Leoš si mě chtěl svatbou pojistit. Začal o ní mluvit nahlas, a to nejen přede mnou, ale hlavně před mými rodiči.

Ukončila jsem to

Máma pochopitelně nadšeně souhlasila a tak mě do sňatku „tlačili“ hned dva. Celá situace mi začala být nepříjemná, a proto jsem si dupla, že jestli někdo chce lámat mojí vůli, to se radši s Leošem rozejdu.

Na nějaký čas to zabralo, ale pak s tím začali oba znovu. A co víc, začali dokonce zařizovat svatbu za mými zády. Vyřešila jsem to po svém – utekla jsem z domova. Bydlela jsem pár týdnů u kamarádky.

Leoš i máma mě nezávisle na sobě navštěvovali a snažili se „usmířit“. Já jsem ale už s Leošem nechtěla mít nic společného.

Už byl zadaný

V myšlenkách jsem se stále více vracela k Markovi. Přemýšlela jsem, co by se bývalo stalo, kdybych na tu žádost o ruku kývla. Jednoho večera jsem to nevydržela a zavolala jsem mu. Vzal to hned a bavili jsme se přátelsky, jako bychom se rozloučili včera.

Zeptala jsem se, jestli by se nechtěl někdy sejít. Chvíli mlčel a potom přiznal, že by rád – ale nebylo by to fér vůči dívce, se kterou právě chodí. Jeho slova mě zabolela a pocítila jsem nesmyslnou žárlivost a také lítost. Rozloučili jsme se a já věděla, že mu teď dlouho nezavolám.

Nepěkná památka

Marek se ozval sám, po dalším půl roku. Jenže mezitím došlo v mém životě k té druhé vypjaté situaci. Byla jsem na návštěvě za bývalou spolužačkou, která se provdala a odstěhovala se na venkov. A tam mě napadl jejich pes, rozzuřený vlčák.

Kromě šoku jsem to odnesla i ošklivě pokousanou nohou. Rány se mi hojily dlouho a bylo jasné, že po nich zůstane navždy památka v podobě jizev. Smutně jsem si říkala, že už se nebudu moci ukázat v plavkách. Moje sebevědomí kleslo na nulu.

Štěstí v neštěstí

Právě v den, kdy Marek zavolal, jsem byla na konzultaci u lékaře. Ten mi sice dojednal operaci na plastické chirurgii, současně se však netajil tím, že to úplně celý problém nevyřeší.

Když jsem ve sluchátku slyšela Markův hlas, nejprve jsem se zaradovala, pak jsem si však uvědomila, jak jsem na tom a o to víc jsem byla smutnější. Navenek se to projevilo odměřeným tónem, jakým jsem s Markem mluvila.

Vysvětlil si to samozřejmě tím horším způsobem: že s ním nechci mluvit.

Setkání po letech

Za týden jsem mu poslala alespoň krátkou textovku. V ní jsem se částečně omluvila za svůj tón při minulém hovoru a napsala mu, že kdyby se chtěl sejít, vysvětlím mu to osobně. Druhý den odpověděl. Se setkáním souhlasil. Na schůzku jsem šla se smíšenými pocity.

Moc jsem se na někoho, s kým jsem prožila zatím nejhezčí vztah v životě, těšila, obávala jsem se ale, že až se dozví o mém zranění a jeho následcích, bude se sice dál chovat jako zdvořilý kamarád, avšak to bude všechno. Dumala jsem nad tím, co je lepší:

jestli Markovi všechno říct hned na začátku nebo počkat, jak se ke mně bude chovat. Rozhodla jsem se pro první variantu.

Láska si nevybírá

Zdráhavě jsem Markovi všechno řekla. Chtěl moji ránu vidět – což jsem odmítla. Jen jsem smutně podotkla, že tím jsem patrně pro všechny potenciální ctitele ztratila velký díl své přitažlivosti. „Pro mě ne, Lenko,“ řekl.

„Kdysi jsem ti řekl, že si tě jednou vezmu a na tom se nic nezměnilo. I když jsem byl s tou druhou dívkou, stejně jsem pořád myslel na tebe. A na tom nemůže změnit nic ani to, co považuješ za problém.

Přál bych si, abychom byli zase spolu.“ Mlčela jsem a přebírala si to v hlavě. O mém zranění jsme toho dne už nemluvili, ale při příštím setkání jsem ho Markovi ukázala.

Řekl, že mu to nevadí, že pro něho je to maličkost, že mě pořád bude brát takovou, jaká jsem. A všechna ta slova dodržel a stále dodržuje!

Lenka H. (62), západní Čechy

Předchozí článek
Další článek
Související články
23.7.2024
Zatvrdila jsem se a řekla si, že si už do života žádného chlapa nepustím. Potom jsem našla přede dveřmi kytici lučního kvítí. Všechno začalo tak, že jsem napochodovala ve Štěchovicích na parník. Doprovázel mě můj tehdejší kluk, a musela bych se hluboce zamyslet, abych si vzpomněla, jak se jmenoval. Měla jsem jich fůry. Byly to však samé nezávazné známosti, nic vážného. Věděla jsem, že až to bud
19.7.2024
S Václavem jsme se seznámili, když jsem pracovala jako servírka v hospodě. Václav tu sedával málem každý den. Kdyby mi tehdy někdo řekl: toho si jednou vezmeš za muže, zaťukám si na čelo. Vypadal jako ztracená existence. Vůbec jsem si ho tehdy nevšímala, jen jsem mu nosila jedno pivo za druhým. Často seděl v tmavém koutě úplně sám, jindy s kamarády podobného ražení. Šikovná jako poleno By
19.7.2024
Seznámili jsme se u táboráku. Praskalo dřevo, svítily hvězdy a on tak krásně zpíval. Až jsem si musela otřít slzy. Vzpomněla jsem si na den našeho seznámení, který se podobal tomuhle večeru. Šly jsme s kamarádkou podél řeky, večer byl krásný jako ze sna, a my uslyšely ten hlas. Mířily jsme za ním jako zhypnotizované. Můj idol seděl u táboráku s partou přátel. Když uviděli, jak stojíme a zírá
17.7.2024
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi bylo devatenáct a d
14.7.2024
Věřím tomu, že pokud jsou si dva lidé souzeni, cestu k sobě si v životě nějak najdou. Jenom to někdy trvá opravdu hodně dlouho! Setkání, k němuž došlo po tolika letech v naší městské nemocnici, pro mě bylo velkým překvapením. Byla jsem tam tehdy za nemocnou sestrou a její stav mě docela trápil. Kráčela jsem zamyšlená po nemocniční chodbě, když jsem nechtěně vrazila do muže, který šel naproti. Z
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Průsečík barev a designu
rezidenceonline.cz
Průsečík barev a designu
Interiér tak trochu extravagantního domu navrhla velmi kreativní designérka, jež hledala inspiraci v barvitém životním příběhu investorského páru, a vytvořila tak svěží a moderní platformu pro život uprostřed přírody. V městečku Itupeva v srdci brazilského státu São Paulo stojí rezidence, jež je více než jen obyčejným obydlím; je to místo setkávání velké rodiny, zasahující do
Léta, kdy Charlie Sheen užíval drogy, se mu nakonec pořádně vymstila
nasehvezdy.cz
Léta, kdy Charlie Sheen užíval drogy, se mu nakonec pořádně vymstila
Charlie Sheen (58) si slávu užíval plnými doušky. Alkohol tekl proudem a bez drog a sexu nedokázal ani fungovat. Jednoho dne ale všechno zčistajasna skončilo – z úst lékařů si vyslechl, že je HIV pozi
Japonská kapitulace: Císařův projev propašovali z paláce v koši s prádlem
historyplus.cz
Japonská kapitulace: Císařův projev propašovali z paláce v koši s prádlem
Pučisté v čele s majorem Kendžim Hatanakou horečně prohledávají Hirohitův císařský palác v Tokiu. Nemohou nalézt vytoužený úlovek a v nitru jindy zdvořilých Japonců už to pořádně vře. Půlnoc se zatím překulila do nového dne, kdy jejich vládce přizná světu hořkou válečnou porážku.   Na obloze nad japonskou Hirošimou se 6. srpna 1945 objevuje mohutný hřib.
Nebeské menu bude možné ochutnat na nové adrese
iluxus.cz
Nebeské menu bude možné ochutnat na nové adrese
Zážitkově gastronomická atrakce Večeře v oblacích patří k podzimní Praze stejně jako Karlův most či Pražský hrad. Nejen tyto dominanty české metropole si můžete při obědě či večeři prohlédnout z nevše
Jemně pikantní thajská polévka s kokosovým mlékem
tisicereceptu.cz
Jemně pikantní thajská polévka s kokosovým mlékem
Je pikantní, velmi jemná a odráží se v ní hned několik výrazných chutí. Suroviny 1 –2 kachní prsíčka 1  l zeleninového vývaru 1 balení rýžových nudlí 1 cm zázvoru 2 plechovky kokosového mlék
Poušť Atacama, nejsušší místo na planetě, rozkvetla uprostřed zimy
21stoleti.cz
Poušť Atacama, nejsušší místo na planetě, rozkvetla uprostřed zimy
Atacama se nachází v Jižní Americe, táhne se tisíc kilometrů podél Pacifiku od jižní hranice Peru po centrální část Chile. Prší zde jen velice zřídka, dle měření v jejím středu mezi roky 1570 až 1971
Italská  královna – Sardinie
nejsemsama.cz
Italská královna – Sardinie
Pokud plánujete dovolenou, kdy si dopřejete plážovou zahálku, pak je pro vás Sardinie ideál­ní. Téměř 2000 km dlouhé pobřeží, fantasticky čisté moře a také zajímavé zbarvení písku od bílé až po zlatou či růžovou. Budete se tu cítit jako v ráji Na čtyři desítky sardinských pláží se pyšní oceněním Modrá vlajka. Nejkrásnější pláž Sardinie je
Hřbitovní záhada: Vesnici děsí živí mrtví!
enigmaplus.cz
Hřbitovní záhada: Vesnici děsí živí mrtví!
Na vesnickém hřbitově v San Bernardu v Kolumbii se už několik desítek let pohřbení nebožtíci sami od sebe mumifikují. Vědci si přitom marně lámou hlavu, co se to děje. Činí tak jeden nebožtík po druhé
Tajemná Macocha: Proč přitahuje sebevrahy?
epochanacestach.cz
Tajemná Macocha: Proč přitahuje sebevrahy?
Rozdíl teploty je značný. Zatímco venku zuří horké léto, při vstupu do jeskynního systému se výrazně ochlazuje. Ve vzduchu je vlhkost, dno jeskyně tvoří vodní hladina. Pohled ze stometrové hloubky propasti Macocha je neskutečný a nádherný. A mrazivý, když si uvědomíme, že tělo sebevraha dopadne na dno během pouhých čtyř vteřin. Píše se rok 1723.
Geny, hormony, nebo sex: Proč plešatíme?
epochalnisvet.cz
Geny, hormony, nebo sex: Proč plešatíme?
Každý den člověku vypadne asi 100 vlasů. Mezi 100 000 zbývajícími je to celkem zanedbatelná ztráta. Řídnoucí ohon nebo první spálenina pokožky hlavy sluncem ale může signalizovat, že něco je v nepořádku. Zcela bez povšimnutí může dotyčný přijít až o 50 procent své kštice, než si uvědomí nesporný fakt: Začíná plešatět.   Muži se jí
Když potkám toho pravého, poznám to okamžitě
skutecnepribehy.cz
Když potkám toho pravého, poznám to okamžitě
Zatvrdila jsem se a řekla si, že si už do života žádného chlapa nepustím. Potom jsem našla přede dveřmi kytici lučního kvítí. Všechno začalo tak, že jsem napochodovala ve Štěchovicích na parník. Doprovázel mě můj tehdejší kluk, a musela bych se hluboce zamyslet, abych si vzpomněla, jak se jmenoval. Měla jsem jich fůry. Byly to však samé
Domácnosti i firmy pod náporem hackerů! Braňte se!
epochaplus.cz
Domácnosti i firmy pod náporem hackerů! Braňte se!
Počítače dnes používáme k mnoha transakcím od objednávání k jídla přes nákupy v obchodech až po ovládání bankovního účtu. Přitom jejich zabezpečení řada z nás věnuje menší pozornost než výběru zámku ke vchodovým dveřím a pojištění bytu. Zloději jsou však vždy napřed a již před dlouhou dobou se přesunuli i na internet. Vybílit kreditní kartu, kterou používáte k nákupům na