Domů     Má rád mé nedostatky i přednosti
Má rád mé nedostatky i přednosti

Nepatřila jsem k dívkám, které sní o tom, jak si co nejdříve najdou muže na celý život a vezmou si ho. Proto mě Markova žádost o ruku, která přišla zanedlouho po mé maturitě, zaskočila a překvapila.

Nejprve jsem se snažila všechno obrátit v legraci. „Takové věci bys neměl říkat nahlas. Víš, že manželský slib je vymahatelný?“ žertovala jsem, ale Marek se zatvářil dotčeně. „Myslíš, že mluvím jen tak do větru?

Opravdu chci, abys byla mojí ženou a abychom spolu měli děti.“ Zvážněla jsem. „Já na to ale ještě nejsem připravená.“ „Na to se přece nemusíš nijak zvlášť připravovat. Stačí, že se známe, máme se rádi a chceme spolu zestárnout,“ odvětil Marek.

„Počkej ještě nějaký čas. A nebuď na mě, prosím tě, naštvaný, že jsem neřekla hned ano,“ namítla jsem. „Dobře, Lenko, ale stejně si tě jednou vezmu,“ uzavřel náš rozhovor.

Rozchod mě bolel

Vzpomněla jsem si na ta slova pak dvakrát, vždy ve vypjatých situacích. S Markem jsme se totiž za půl roku rozešli. Svoji roli v tom určitě hrál můj nesouhlas s brzkým sňatkem.

Jako bychom po té epizodě začali na sobě hledat i záporné stránky, kterých jsme si předtím nevšímali. Nerozcházeli jsme se zrovna v klidu a míru, a mě to dost bolelo.

Nová láska netrvala dlouho

Čtvrt roku po rozchodu mi máma začala „nenápadně“ přivádět domů nápadníky podle svého gusta. Jeden z těch mladých mužů mámu velmi zaujal a doslova se mi ho snažila vnutit. Jmenoval se Leoš a popravdě řečeno ani mně nebyl nesympatický.

Pocházel z docela bohaté rodiny, a když mě v létě pozval na dovolenou do Španělska, neodmítla jsem. U moře jsme se poměrně hodně sblížili, nicméně pro mě dál platilo, že se vdávat ještě nejméně pět let nemíním. Leoš si mě chtěl svatbou pojistit. Začal o ní mluvit nahlas, a to nejen přede mnou, ale hlavně před mými rodiči.

Ukončila jsem to

Máma pochopitelně nadšeně souhlasila a tak mě do sňatku „tlačili“ hned dva. Celá situace mi začala být nepříjemná, a proto jsem si dupla, že jestli někdo chce lámat mojí vůli, to se radši s Leošem rozejdu.

Na nějaký čas to zabralo, ale pak s tím začali oba znovu. A co víc, začali dokonce zařizovat svatbu za mými zády. Vyřešila jsem to po svém – utekla jsem z domova. Bydlela jsem pár týdnů u kamarádky.

Leoš i máma mě nezávisle na sobě navštěvovali a snažili se „usmířit“. Já jsem ale už s Leošem nechtěla mít nic společného.

Už byl zadaný

V myšlenkách jsem se stále více vracela k Markovi. Přemýšlela jsem, co by se bývalo stalo, kdybych na tu žádost o ruku kývla. Jednoho večera jsem to nevydržela a zavolala jsem mu. Vzal to hned a bavili jsme se přátelsky, jako bychom se rozloučili včera.

Zeptala jsem se, jestli by se nechtěl někdy sejít. Chvíli mlčel a potom přiznal, že by rád – ale nebylo by to fér vůči dívce, se kterou právě chodí. Jeho slova mě zabolela a pocítila jsem nesmyslnou žárlivost a také lítost. Rozloučili jsme se a já věděla, že mu teď dlouho nezavolám.

Nepěkná památka

Marek se ozval sám, po dalším půl roku. Jenže mezitím došlo v mém životě k té druhé vypjaté situaci. Byla jsem na návštěvě za bývalou spolužačkou, která se provdala a odstěhovala se na venkov. A tam mě napadl jejich pes, rozzuřený vlčák.

Kromě šoku jsem to odnesla i ošklivě pokousanou nohou. Rány se mi hojily dlouho a bylo jasné, že po nich zůstane navždy památka v podobě jizev. Smutně jsem si říkala, že už se nebudu moci ukázat v plavkách. Moje sebevědomí kleslo na nulu.

Štěstí v neštěstí

Právě v den, kdy Marek zavolal, jsem byla na konzultaci u lékaře. Ten mi sice dojednal operaci na plastické chirurgii, současně se však netajil tím, že to úplně celý problém nevyřeší.

Když jsem ve sluchátku slyšela Markův hlas, nejprve jsem se zaradovala, pak jsem si však uvědomila, jak jsem na tom a o to víc jsem byla smutnější. Navenek se to projevilo odměřeným tónem, jakým jsem s Markem mluvila.

Vysvětlil si to samozřejmě tím horším způsobem: že s ním nechci mluvit.

Setkání po letech

Za týden jsem mu poslala alespoň krátkou textovku. V ní jsem se částečně omluvila za svůj tón při minulém hovoru a napsala mu, že kdyby se chtěl sejít, vysvětlím mu to osobně. Druhý den odpověděl. Se setkáním souhlasil. Na schůzku jsem šla se smíšenými pocity.

Moc jsem se na někoho, s kým jsem prožila zatím nejhezčí vztah v životě, těšila, obávala jsem se ale, že až se dozví o mém zranění a jeho následcích, bude se sice dál chovat jako zdvořilý kamarád, avšak to bude všechno. Dumala jsem nad tím, co je lepší:

jestli Markovi všechno říct hned na začátku nebo počkat, jak se ke mně bude chovat. Rozhodla jsem se pro první variantu.

Láska si nevybírá

Zdráhavě jsem Markovi všechno řekla. Chtěl moji ránu vidět – což jsem odmítla. Jen jsem smutně podotkla, že tím jsem patrně pro všechny potenciální ctitele ztratila velký díl své přitažlivosti. „Pro mě ne, Lenko,“ řekl.

„Kdysi jsem ti řekl, že si tě jednou vezmu a na tom se nic nezměnilo. I když jsem byl s tou druhou dívkou, stejně jsem pořád myslel na tebe. A na tom nemůže změnit nic ani to, co považuješ za problém.

Přál bych si, abychom byli zase spolu.“ Mlčela jsem a přebírala si to v hlavě. O mém zranění jsme toho dne už nemluvili, ale při příštím setkání jsem ho Markovi ukázala.

Řekl, že mu to nevadí, že pro něho je to maličkost, že mě pořád bude brát takovou, jaká jsem. A všechna ta slova dodržel a stále dodržuje!

Lenka H. (62), západní Čechy

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
5.3.2024
Když jsem Karla dvakrát za týden opařila horkou vodou, sprostě mi vynadal. O pár let později se mi to málem podařilo znovu. Karla jsem poznala na dětském letním táboře. Dělal tam praktikanta, já pomocnou kuchařku. Byl to moc hezký osmnáctiletý kluk a já coby sedmnáctka jsem se do něho šíleně zamilovala. Jsi slepá, nebo blbá? Jednou, když byly k večeři párky, jsem chtěla jít vylít hrnec s 
28.2.2024
Toho kolegu neměl nikdo příliš v lásce. Tvářil se jako morous, byl to samotář a protiva. Přitom stačilo tak málo. Stáli jsme tam spolu sami a on mlčel. Koukal do křoví a mně to přišlo divné. Tak jsem ho oslovila. Nezdál se být nadšený. Odpovídal jedním slovem a nastalo vždy ticho, které jsem přerušila opět já sprchou dalších vět. Schůzky na cigárku Už mi docházely nápady, o čem mluvit. Ří
26.2.2024
Holky si myslely, že s Milošem spolu chodíme, ale nebyla to bohužel pravda. Překážela nám v tom taková nepříjemná věc. Seznámili jsme se na zábavě v kulturním domě. Pořadatelé pouštěli dovnitř jen mládež, která již dovršila šestnáctý rok života, což nebyl můj případ, bylo mi teprve patnáct. A tak mě takový tlustý, na první pohled zlý chlápek seřval a vyhodil. Smutně jsem courala venku a dych
16.2.2024
Nikdy ženské nehonil a ke mně byl pozorný a choval se s úctou. A najednou se událo něco, co jsem nečekala ani ve snu. Můj manžel se na prahu sedmdesátky bláznivě zamiloval! Choval se jako blázen a nedal si od nikoho říct. Bylo to jako z nějakého hloupého filmu. Starý chlap a mladá dívčina, co sotva odmaturovala. Seznámili se při hlídání Chodila mladým hlídat pravidelně třikrát týdně a k t
8.2.2024
Šla jsem za hlasem svého srdce a rozum nechala za sebou. Život mi za to uštědřil pořádnou lekci. O všechno jsem přišla a jen těžko jsem to získávala zpět. V mládí jsem se hrnula do manželství jako smyslů zbavená. Stačilo jen poznat Miloše, do kterého jsem se zamilovala tak, že jsem už po naší první schůzce slyšela v hlavě znít svatební zvony. Když se zamiluji, jsem zkrátka jako vystřelená dělov
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
21stoleti.cz
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
Pod mikroskopem vypadá DNA jako zkroucený žebřík. Pro vědce ale znamená mnohem víc. Je jakousi nepsanou učebnicí lidstva, která i 71 let po odhalení svého potenciálu stále pomáhá přepisovat dějiny.
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky  jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
enigmaplus.cz
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
V období baroka se v kruzích polské šlechty objevila teorie takzvaného sarmatismu. Tvrdila, že polská aristokratická elita má svoje kořeny v prostředí starověkého národa Sarmatů, o kterém se zmiňoval
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
skutecnepribehy.cz
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
Chudák soused žil celá desetiletí se zlou ženou. Říkala jsem si, že se něco musí stát, že si ten muž přece také zaslouží být šťastný. Studené předjaří odhalilo, jaký mám na zahradě binec. Slezl sníh a ukázala se spousta neshrabaného listí. Šla jsem tu spoušť obhlédnout a všimla jsem si za plotem černých pichlavých očí, rentgenujících můj
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
epochalnisvet.cz
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
Dne 4. července 1849 se dvěma dětem zjevila ve vsi Mcely překrásná paní v zeleném dlouhém rouchu. Následně s nimi dokonce rozmlouvala a prohlásila se za matku Božího syna. Viděly snad děti Pannu Marii
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
iluxus.cz
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
V pořadí čtvrtá edice z celkových šesti, které jsou každoročně až do roku 2025 vydávány, 48letá ultraprémiová whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Four z původní irské palír
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
V otci má velkou oporu
nasehvezdy.cz
V otci má velkou oporu
Saxofonista Felix Slováček (80) by udělal cokoli proto, aby jeho dcera Anna Slováčková (28) byla znovu zdravá. Herečka se minulý rok v říjnu svěřila, že se jí vrátila rakovina, a znovu tak svádí nerov
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
epochaplus.cz
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
„Panoval samovládně jako zlostný králík,“ líčí saský kronikář Dětmar z Merseburku Přemyslovce Boleslava III. Ryšavého, který roku 999 usedl na český knížecí trůn. Během tříleté vlády proti sobě stihne) poštvat každého v zemi a lidé proti němu v létě roku 1002 povstanou. Kníže Boleslav III. Ryšavý (kolem r. 965–1037prchá do Bavorska k vévodovi Jindřichovi ze Schweinfurtu (asi 970–1017), který
Smažené mozzarellové kuličky
tisicereceptu.cz
Smažené mozzarellové kuličky
Sýrové kuličky ochucené česnekem a tymiánem jsou voňavé a lehce pikantní. Potřebujete 300 mozzarelly třešniček 2–3 stroužky česneku 1 větvičku tymiánu olej sůl, pepř 2 vejce strouhanku hl
Skončili spolu v posteli?
nasehvezdy.cz
Skončili spolu v posteli?
Sympatickému herci ze seriálu Smysl pro tumor Filipu Březinovi (28) jeho role změnila život. Stal se prakticky ze dne na den slavným a poznávají ho lidé na každém rohu. Bohužel to ale na jeho soukr
Jednohubky se salámem
tisicereceptu.cz
Jednohubky se salámem
Tady se fantazii žádné meze nekladou. Můžete použít klasickou česnekovou pomazánku a různé varianty uzenin, v časové tísni lze využít třeba i jen roztíratelný tavený sýr, ať s příchutí, či bez příchut