Domů     Nejsem sama, mám přátele
Nejsem sama, mám přátele

Když mě můj drahý manžel umřel, myslela jsem, že je to už konec. Konec všeho. Neměla jsem ani ponětí, co budu na tom světě sama dělat.

Rychle ještě zavřít cestovní tašku, hodit batoh na záda. Helena už netrpělivě houká před domem. Jedeme na tři dny na Šumavu. Za krásnými divokými zvířaty. Tak moc se těším. Opatrně pokládám batoh s fotoaparátem na sedačku vedle sebe.

Nikdy by mě tohle v životě nenapadlo. Já a fotoaparát.

Vášnivý fotoamatér

Zdeňka jsem poznala na maturitním plese, kam doprovázel svou sestru. Vysoký, štíhlý a celkem pohledný kluk, kterému to v obleku slušelo. Na krku měl zavěšený fotoaparát a neustále někoho fotil. Také mě s jeho sestrou.

Obě jsme se mu tehdy smály a říkaly si, že si hraje na důležitého. Jen že on si na nic nehrál. On byl doopravdy vášnivý lovec snímků. To jsem ale měla poznat později.

Zamilovali jsme se

Po tom osudovém setkání jsme si se Zdeňkem smluvili schůzku, na kterou mi měl přinést slíbené fotografie z plesu. Od té chvíle jsme spolu začali chodit a po dvou letech jsme se vzali. Celé naše období námluv máme perfektně fotograficky zpracované.

Svatbu nám fotil Zdeňkův kamarád, také zanícený fotograf. V té době už jsem se pomalu smiřovala s tím, že nás fotoaparát bude provázet všude, kam se hneme.

Neměla jsem moc pochopení

Doma se vršily postupně haldy fotografií. Neviděla jsem v tom žádný smysl. Vždyť je stejně nikdy nikdo už všechny prohlížet nebude. Manžel si navíc udělala v koupelně takový svůj malý fotoateliér, kde si vyvolával a upravoval fotografie.

Nejenže zašpinil celou koupelnu, ale také ji na dlouhé hodiny blokoval. Měli jsme už dvě malé děti a já pro jeho koníček měla malé pochopení. Vlastně právě focení bylo příčinou našich občasných hádek. Jinak jsme spolu vycházeli moc dobře a stále jsme se milovali.

Samota tíží

Bohužel nic netrvá věčně. Manžel odešel do důchodu a těšil se, jak nyní bude mít čas uspořádat si svůj foto archiv. Ještě jsem ho varovala, že rozhodně nechci mít fotografie rozházené po celém bytě.

Jenže manžel místo toho, aby doma dělala nepořádek, onemocněl. Vše pak mělo velmi rychlý průběh. A já najednou stála sama v prázdném bytě. Vůbec jsem si neuměla představit, co bude dál.

Naše staré fotky

Proseděla jsem celé dny nad Zdeňkovými fotografiemi. Musela jsem uznat, že byly vesměs moc krásné. Jen fotografie dokáže zachytit neopakovatelný moment v životě, říkala jsem si a uvědomila si, že to jsou slova Zdeňka.

V tu chvíli mě napadlo, co kdybych o zkusila také, Možná tak budu mít svého drahého manžela stále někde blízko sebe. Určitě by byl rád, že to zkusím.

Dcera mi poradila

Zdenička, moje dcera se tvářila velmi spokojeně, když jsem jí řekla, že se chci naučit fotit. Navrhla mi rovnou, ať se přihlásím ke studiu na Universitě třetího věku. Prý tam jsou vypsané semestry pro fotogafy.

Chvíli se mi to zdálo jako bláznivý nápad, ale přihlášku jsem přece jen poslala.

Pilná studentka

Na univerzitě studuji už třetím rokem. Naučila jsem se fotografovat i fotografie upravovat a spousta dalších fíglů. Focení mě začala skutečně bavit. Honím se ochotně za několika povedenými snímky klidně celý den. Našla jsem na škole několik dalších nadšenců.

Jezdíme fotit do přírody, zvířata, květiny, krajinu. Fotíme v ateliérech lidi, děti. Učíme se dělat reportážní fota. Měli jsme už několik společných výstav. A jednu jsem měla i samostatnou.

Nejde jen o focení

Fotografování a škola mi samozřejmě zabírají hodně času. Ale život je také o vztazích. A já našla nové přátele, se kterými máme společného koníčka. Ale scházíme se také na chatách, doma nebo jdeme spolu do kina či divadla a na výstavu.

Objevil se i jeden zkušený fotograf, který se kolem mě neustále motá a pomáhá mi dobrými radami. A nakonec proč ne. Se Zdeňkem, jediným mužským v mém životě,jsem byla přes čtyřicet pět let. Ale on už tu není a já se ještě pořád necítím stará na lásku.

Hodně dobré zábavy

Od chvíle, co jsem vzala fotoaparát do ruky, jsem se vůbec nezastavila. Pořád se něco děje. Mám hodně přátel, plný diář akcí. Moje běhání za hezkým snímkem mi výrazně zlepšilo i kondici, podařilo se mi zhubnout. Naučila jsem se mnoho nových věcí.

Je pravda, že mi pořízení fotografického „nádobíčka“ stálo dost peněz. Ale nelituju vynaložených úspor. Žít se má teď a tady. Jen mi je líto, že si tu moderní techniku nikdy nevyzkoušel Zdeněk.

Jako pravý staromilec nedal dopustit na černobílou fotografii a kinofilm. Digitální přístroje mu nic neříkaly. Ale na to, jak to všechno zvládám já, by byl určitě moc pyšný.

Martina D. (69), Opava

reklama
Související články
1.12.2023
Naše veselka se nepovedla, je to vidět i z fotografií, které se bohužel neztratily. Bála jsem se, jak bude po tak zpackané svatbě vypadat náš budoucí život. Myslela jsem, že nemáme šanci. Byla to svatba narychlo, protože jsem se vdávat musela. Zároveň to ale byl jeden z nejhorších dní v mém životě, veselka se vůbec nepovedla. Hrozně jsem pak brečela mámě v náručí a ona mě ujišťovala, že zpackan
28.11.2023
Začalo to už na střední. Být věrné, to nebylo nic pro nás. Toužily jsme svést každého chlapa, kterého jsme viděly. Jen tak – soupeřily jsme spolu! S Hanou jsme se potkaly na střední škole, sedly jsme si vedle sebe. Měly jsme společnou zálibu. Lovit kluky. Na gymplu jich moc nebylo, ale v blízkosti byla naštěstí průmyslovka. Kluky jsme střídaly jako ponožky, klidně jsme udržovaly známost s někol
28.11.2023
Nemohla jsem ho zkrátka vystát! Vadilo mi na něm úplně všechno. Nedokázala jsem odolat a musela mu připravit nepříjemné překvapení. Moje dcery jsou krásné a chytré, proto jsem si pro ně také představovala náležité ženichy. Nejstarší Iveta si našla lékaře, nejmladší Alice nedávno dostudovala vysokou, a tak se do vážného vztahu nehrne. Ovšem prostřední Kamila si nevybrala vůbec dobře. Zakoukal
28.11.2023
Moje milovaná babička věděla, že budu mít děti. Bohužel je ale nikdy nepoznala. Byla jsem bezproblémové dítě. Jenže pak se naši rozvedli, já byla v pubertě, takže jsem to nezvládala moc lehce a snad ze vzdoru jsem dělala vylomeniny. Chytla jsem se špatné party, potulovali jsme se, chodili za školu, a tak podobně jsme trápili rodiče. Když mi bylo 16 let, tak jsem navíc utekla z domova. S klukem, o
27.11.2023
Kdysi jsem ke své nadřízené vzhlížela jako k nějaké módní ikoně. Později jsme se staly kamarádkami. To jsem ještě netušila, do jaké zkázy mě přivede. Dana byla jednoznačně osobnost. Od počátku jsem obdivovala její inteligenci i vkus. Byla mým vzorem. Když mě vzala na společný nákup, byla jsem štěstím bez sebe, Ale jen do chvíle, kdy si manžel prohlédnul naše společné konto. Byla pro mě bůh Moj
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
iluxus.cz
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
Kristiána Hynka není třeba milovníkům horské cyklistiky dlouze představovat. Vicemistr světa v maratonu na horských kolech vyměnil závodní kariéru za nespočet aktivit v cyklo branži. Jak sám říká, jde
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
epochaplus.cz
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráze. Její úkol se pomalu blíží do finále. Co nás tento hvězdný kartograf naučil o naší galaxii?   Gaia je astrometrická mise. Zabývá se
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
skutecnepribehy.cz
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
epochanacestach.cz
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
Tis obecný nebo také tis červený je už od středověku významný strom. Má totiž kvalitní, tvrdé a přitom pružné dřevo, takže si ho oblíbili nejrůznější řemeslníci v čele s výrobci luků. A tak tisy mizely z krajiny a narazit dnes na opravdu hodně starý tis je vzácnost. Ovšem někdy takové štěstí přece jen máme. Zámek ve Vilémovicích na
Jeho děti se s ní nebaví
nasehvezdy.cz
Jeho děti se s ní nebaví
S překvapivým přiznáním přišla zpěvačka Dara Rolins (50)! Ačkoli s bývalým fotbalistou Pavlem Nedvědem (51) randí už více než dva roky, ještě nepoznala jeho děti. Ivana s Pavlem už jsou dospělí a 
Lilkové závitky se sýrem
tisicereceptu.cz
Lilkové závitky se sýrem
Pro milovníky italské kuchyně přinášíme originální recept na zapékané lilkové rolky. Suroviny na 2 porce 1 větší lilek 200 g ricotty 50 g parmezánu 50 g cottage sýru snítka tymiánu snítka r
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Na koho má políčeno?
nasehvezdy.cz
Na koho má políčeno?
Kráska z Ordinace v růžové zahradě natáčela detektivku s kolegou Miroslavem Etzlerem (58). Jmenuje se Kroky vraha. V kuloárech se šeptá, že během práce na televizní inscenaci přeskočila mezi oběma
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Šest prstů? Celkem běžná věc!
epochalnisvet.cz
Šest prstů? Celkem běžná věc!
Napočítat na prstech ruky do dvanácti? Ukázat někomu hned čtyři vztyčené prostředníčky současně? Zavázat si jednou rukou tkaničky u bot? Žádný problém pro ty, kterým příroda nadělila prsty navíc. &
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
enigmaplus.cz
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
Nedaleko majestátní zříceniny hradu Chojnik na polské straně Krkonoš najdeme místo zvané Pekelné údolí. Dnes již nikdo přesně neví, který z jeho pánů chtěl kdysi postavit kamenný most, spojující hrad
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
21stoleti.cz
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
Výzkumníci z Centra výzkumu kardiovaskulárních zobrazovacích metod (Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School) oznámili vývoj modelu hlubokého učení, který může pomoci identifikovat neku