Domů     Říkají mi Černá vdova
Říkají mi Černá vdova

Nikomu jsem neublížila a ničím se neprovinila. Přesto mám tu nejhorší pověst. Ovdověla jsem čtyřikrát a ocitla se v podezření, že jsem vražedkyně!

Seznamování mi nikdy nedělalo žádné potíže. Snad pro moji veselou povahu, snad i kvůli zevnějšku, který mám stále víc než ucházející. Vdávala jsem se hodně brzy a z veliké lásky. Byla jsem přesvědčená, že s manželem budeme celý život.

Všechno jsme si naplánovali do nejmenších detailů. Děti, auto i ty dovolené, jak vtipně předvedli v jednom z mých oblíbených filmů. Jenže, člověk míní a osud mění.

Žal mě srazil na kolena

Můj milovaný Péťa se zabil na motorce, bohužel vlastní vinou. Myslela jsem tenkrát, že ten žal neunesu. Truchlila jsem dlouho. Nic mě nemohlo utěšit. Až moje mamka mi pořádně vynadala. „Přestaň se litovat, Petrovi to život nevrátí!

Jsi mladá, musíš koukat dopředu a ne se babrat v minulosti!“ Bylo to tvrdé, ale mně to tenkrát moc pomohlo. Pomalu jsem se vrátila do života a za rok se seznámila s Františkem. Mým druhým manželem. Tentokrát jsem byla na vymýšlení nějakých plánů hodně opatrná.

Ani Franta se do ničeho nehrnul. Když jsem mu oznámila, že čekám miminko, nadšením nehýřil. Ale vzali jsme se, abychom byli rodina! Naše manželství moc šťastné nebylo. Neubránila jsem se srovnávání druhého manžela s tím prvním.

Franta vyšel vždycky hůř, bohužel. Ale nádherná holčička, která se narodila předčasně a byla malinkatá jako panenka, mi všechno vynahradila.

Kvůli druhému jsem už netruchlila

Moje dcera mi byla celým světem. Ani jsem si nevšimla, jak jsme se s Františkem odcizili. Našel si jinou a odstěhoval se. Poprvé jsem ji uviděla, když mi zazvonila u dveří, a mlčky mi podala parte. František měl pracovní úraz. Spadl z lešení.

Ani nás nestihli rozvést. Byla jsem podruhé vdovou. Přepadl mě smutek, to je jasné, ale netruchlila jsem tak moc, jak tomu bylo u Péti. Přece jen ale byl František otcem mojí dcerušky a tak bylo těžké, zachovat si zdravý rozum, a hlavně sílu všechno zvládnout.

Výchovu Milušky, domácnost, zaměstnání a taky péči o maminku, která moji pomoc potřebovala čím dál víc. Na mužské jsem neměla ani pomyšlení. Sotva jsem zvládala každodenní povinnosti, natož nějaké randění!

Přesto, nebo snad právě proto, mi osud do cesty poslal Zdeňka. Muže o dost staršího a komplikovaného. Nálady se u něho střídaly snad několikrát za den, ale já se přesto do něho bláznivě zamilovala. Co řekl, bylo pro mě svaté!

S třetím jsem se hádala

Vzali jsme se po půlroční známosti a byli spolu dlouhých dvacet let. Prožili jsme si snad všechno, co se dá. Nevěru, hádky, usmiřování a hlavně narození dalších dvou dětí. Naše domácnost by se dala nazvat italskou. Hlučné výměny názorů byly na denním pořádku.

Hrdá na to nejsem, ale jinak to nešlo. Zdeněk byl prostě impulsivní a nevyzpytatelný. A já mu nezůstala nic dlužná. Nenapadlo mě, že možná trpí nějakou psychickou chorobou, jak mi později vysvětlil můj obvodní lékař. Našla jsem ho oběšeného.

Doma, po příchodu z práce! Byl to šok, z kterého jsem se snad nikdy úplně nevzpamatovala. Dodnes se mi o tom občas zdá. Stala jsem se už potřetí vdovou! Ani jsem si to neuvědomila, ale nebyla by to moje mamka, kdyby mi to jednou nevmetla do obličeje. To když jsem se jí pokoušela umístit do pečovatelského domu.

Matka ke mně byla nespravedlivá

„Jsi zlá a necitelná. Dohnala jsi manžela k sebevraždě a kdo ví, zda nemůžeš i za ty před ním!“ vyštěkla na mě nenávistně. Mluvila z ní nemoc, ale já zůstala jako opařená. Jak si vůbec něco tak hrozného mohla myslet?

Zařekla jsem se, že už nikdy s žádným mužem ani nepromluvím. Natož abych si někoho ještě hledala. Sama jsem zůstala dlouhých deset let. Děti byly dávno dospělé, a já si na samotu zvykla. Na prostý život bez partnera i kamarádek.

Kdo by se taky chtěl přátelit s tak hroznou osobou, jakou jsem v očích svého okolí byla? Po smrti maminky se všechno ještě zhoršilo. Netušila jsem, že mě čeká ještě jedna velká láska a jedna obrovská bolest.

O čtvrtého mě připravila nemoc

Do vedlejšího bytu se přistěhoval o mnoho let mladší pán a začal se mi dvořit. Zprvu jsem myslela, že se jedná jen o nějaký žert, ale myslel to vážně. Okouzlil mě svým nakažlivým úsměvem, svojí bezstarostností a taky láskou, kterou mi dával neustále najevo.

Prožili jsme spolu jen jeden rok, když onemocněl a během několika měsíců zemřel. Stala jsem se počtvrté vdovou a začala si myslet, že jsem prokletá. Že se mi za něco osud mstí! Jinak to nemohlo být. Lidé se mi začali vyhýbat. Sousedé mě přestali zdravit.

I moje děti asi pochybují, že je všechno, co se mi děje, jen ošklivá náhoda. Těžký osud. Toužím po přátelství, ale od lidí ho čekat nemohu. Tak se starám o opuštěné kočky. Ty mi rozumí lépe, než nespravedliví lidé!

Ivana M. 62), Tachov

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
10.6.2024
Jsem toho názoru, že dokud je člověk zdravý a plný elánu, měl by si vydělat co nejvíce peněz. Musí myslet na zadní kolečka. Moje sousedka Dita je ale můj pravý opak. Pohodářka, která si chce jen užívat. Po skončení střední školy už dál studovat nechtěla. Má ráda klid. Našla si špatně placenou práci v kanceláři, kde vykonává administrativní činnost. Práce ji ale prý baví, protože na ni nejsou kl
9.6.2024
Když jsem potkala Jaroslava, myslela jsem, že se na mě usmálo štěstí. Byl vtipný a uměl se chovat k ženám a ke mně byl nesmírně pozorný! Přesto, že jsem byla přesvědčená, že už si žádného muže do života nepustím, udělala jsem tu chybu znova! Požádal mě o ruku a já nadšeně souhlasila! Říkala jsem si, že mi ho osud přihrál, aby mi vynahradil vše, co jsem do té doby musela přestát. Byla jsem to
7.6.2024
S manželem jsem se potkala, když mi bylo třicet a z nevydařeného vztahu jsem už měla dvouletou Anežku. Myslela jsem, že je to konečně ten pravý. Ondřej byl rozvedený, veselý chlap, který se ničeho nebál a často jsme se spolu smáli. Vůbec mi nepřišlo, že je o dvacet let starší. Když se mě zeptal, jestli si ho chci vzít, byla jsem tou nejšťastnější ženou na světě. A dalších pár let bylo vážně
6.6.2024
Už dlouho jsem ráno vstávala s pocitem, že můj život za nic nestojí. Život mi ničila švagrová. Dnes vidím, že jsem byla těsně před zhroucením. Osud mi ale přinesl novou naději. A to v podobě nevěry manžela. Mohlo by se zdát, že jsem blázen, ale právě náš rozvod mi přinese svobodu a já budu moci opustit dům, kde nejsem doma. Moje švagrová mi to celý život připomíná. Rodiny nám přály Teď má
6.6.2024
Bylo teplé jaro, rozkvétaly růže. Vladimír si k nim klekl a požádal o moji ruku. Řekla jsem ano. Vychovávat vlastního tátu je dřina. Máma radši odešla a znovu se vdala za někoho normálního. Tehdy mi bylo skoro osmnáct a zůstala jsem bydlet u táty, protože mi ho bylo líto, a kromě toho jsem ho měla hrozně ráda. I tak byly chvíle, kdy se mi chtělo přerazit o něj lopatu. Věděla jsem, že ho nepřevy
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kolem sebevraždy Perryho jsou nejasnosti…
nasehvezdy.cz
Kolem sebevraždy Perryho jsou nejasnosti…
Ani několik měsíců po smrti Matthewa Perryho (†54) ze seriálu Přátelé není jasné, co přesně se osudnou noc stalo. Herec zemřel ve svém domě v Los Angeles, kde se utopil ve vířivce. Toxikologický rozb
„Líné“ knedlíčky s jahodovou omáčkou
nejsemsama.cz
„Líné“ knedlíčky s jahodovou omáčkou
Milujete jahodové knedlíky, ale zdají se vám příliš pracné? Pak vyzkoušejte jednodušší recept. Potřebujete: ✿ 250 g polotučného tvarohu ✿ 1 vejce ✿ 20 g másla ✿ 50 g strouhanky ✿ 40 g dětské krupičky ✿ 1 lžíci moučkového cukru ✿ špetku soli Omáčka: ✿ 500 g jahod ✿ 1 lžíci třtinového cukru ✿ 2 lžíce 33% smetany ke šlehání 1. V míse promíchejte strouhanku, krupičku, cukr a
Karamelové řezy
tisicereceptu.cz
Karamelové řezy
Koláč můžete připravit s různými druhy pudinku, podle chuti. Ingredience: na 1 plech Na těsto 4 vejce 300 g hladké mouky 3 lžíce kakaa 1 prášek do pečiva 100 ml oleje 100 ml kefíru 150
Turecká invaze: Osud Kréty zpečetila hádka mezi obránci
historyplus.cz
Turecká invaze: Osud Kréty zpečetila hádka mezi obránci
Situace v obléhané Kandii je neúnosná. Demoralizované obránce trápí nemoci i nedostatek zásob. Francesco Morosini se rozhádá s Francouzi, kteří těžce zkoušenou pevnost záhy opouštějí. „Bez nich nemá další odpor smysl,“ napíše velitel krétského města do Benátek a vzdá se Turkům… Krétu na počátku 13. století ovládli Benátčané, když odtud vyhnali janovské piráty. Středomořský ostrov
Z dějin vesmírného závodu: Proč nikdo nestál o obyčejnou tužku?
21stoleti.cz
Z dějin vesmírného závodu: Proč nikdo nestál o obyčejnou tužku?
Tuto notoricky známou anekdotu slyšel už někdy každý: Američané měli v 60. letech utratit miliony dolarů za vývoj pera schopného psát ve vesmíru, zatímco Sověti použili tužku. Vesmírné pero skutečně e
Strašidelný sen znamenal kupodivu štěstí
skutecnepribehy.cz
Strašidelný sen znamenal kupodivu štěstí
Týdny mě mučila děsivá noční můra, útočily na mě dravé ryby a já jim unikala. Bála jsem se, že je to znamení, že se blíží strašné nebezpečí. Bylo to v době, kdy se mi narodila dvojčátka a já byla na mateřské. Kromě obrovského štěstí jsem tehdy prožívala i velký smutek, zemřela mi totiž maminka. Byla jsem smutná a vyčerpaná, což
„Vrhněte se do náručí pohodlí a zdravého spánku,“ radí Ivana Gutová
iluxus.cz
„Vrhněte se do náručí pohodlí a zdravého spánku,“ radí Ivana Gutová
Nespavost a nekvalitní spánek se staly charakteristickými rysy moderní éry. Zeptali jsme se tedy paní Ivany Gutové, majitelky oblíbeného showroomu LUXURY SLEEPING, na pár rad, jak docílit opravdu kval
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
epochanacestach.cz
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem,
Posezení v kontextu se současnými trendy
rezidenceonline.cz
Posezení v kontextu se současnými trendy
V segmentu bydlení se projevují modifikace související nejen s proměnami architektury, ale rovněž s vývojem technologií. Průběžné aktualizace nabídky pak zasahují jak do materiálové, tak do barevné škály nábytkového portfolia a interiérových doplňků, a to včetně sedacích prvků. K zásadním trendům rozhodně patří multifunkčnost a flexibilita, umožňující přizpůsobit sestavy proměnlivým potřebám v průběhu dne s
Drosoulité, duchové mrtvých válečníků: Kde se zjevují?
enigmaplus.cz
Drosoulité, duchové mrtvých válečníků: Kde se zjevují?
S ostrovem Kréta je spojena pověst o přízracích skupiny statečných bojovníků za řeckou nezávislost, takzvaných Drosoulitů. Tato legenda se však čas od času zhmotní a místní lidé a turisté skutečně poz
16. ročník soutěže o prestižní značku Česká chuťovka!
epochalnisvet.cz
16. ročník soutěže o prestižní značku Česká chuťovka!
RADOST Z JÍDLA JE KLÍČOVOU SOUČÁSTÍ STRAVOVACÍHO NÁVYKU České potravinářství je pod stále větším tlakem nejen veřejnosti, ale i byrokratických struktur, přičemž zejména to druhé výrobcům příliš nepomáhá. Pokud například průměrná spotřeba piva na obyvatele loni klesla dokonce na historické minimum, něco to asi signalizuje. Čeští potravináři nejsou vlivem nejrůznějších vnitropolitických i vnějších okolností v
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
epochaplus.cz
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl