SkutečnéPříběhy.cz
Domů     Minulost a přítomnost se protnuly
Minulost a přítomnost se protnuly

Byla už tma, když jsem do toho města přijela. Nalézalo se asi sto kilometrů od místa, kde jsem strávila řadu let a prožila věci, na které jsem se nyní snažila zapomenout.

Osud mi naštěstí nahrál do karet: moje babička z otcovy strany už nezvládala starat se o sebe sama a rodiče si ji tedy vzali k sobě. Tím se uvolnil byt, kde doposud žila. Připadalo mi, že jsem v dostatečné vzdálenosti pro uzavření jedné kapitoly svého života.

Chtěla jsem být sama, dát se dohromady, nadechnout se, než začnu další boj s nepřízní štěstěny. Sama, oproštěná od všeho a od všech. Hlavně od mého bývalého manžela.

reklama

Doufala jsem, že se mi na Adama podaří zapomenout, vytěsnit ho ze svých každodenních obav a nálad – že se zbavím nočních můr s ním spojených. A kdo ví, možná se v novém působišti najde někdo, kdo mi vrátí víru v lásku a ve šťastnou budoucnost.

Ještě před stěhováním jsem se pokoušela najít v novém městě práci. Měla jsem nějaké peníze schované stranou, kdyby se mi to hned nepodařilo. Abych se napevno usídlila, byla jsem ochotná dělat i pokladní v místním supermarketu – a takhle to nakonec i dopadlo.

Pro mě to sice znamenalo určitý profesní pád, protože předtím jsem pracovala na významné pozici v marketingovém oddělení jedné firmy… ale když už musela přijít změna, tak ve všem a důkladná.

Toho večera, kdy jsem definitivně dorazila do svého nového bydliště, jsem měla v hlavě prázdno a v srdci úlevu. Už nebudu potkávat Adama, nic mi od něho nehrozí. Jsem daleko… daleko od všeho špatného. Začíná jiný život.

reklama

V sedmadvaceti letech, s bolestnou minulostí, ale optimismem v duši jsem se do něho v těch jarních dnech vrhla po hlavě. Práce pokladní byla sice nic moc placená a svým způsobem ubíjející, ale mně to takhle vyhovovalo.

Když se člověk rozhodne zapomenout, je náročná a stereotypní práce tím nejlepším řešením. Za nějaký čas jsem si zvykla a pomalu se rozhlížela kolem sebe.

Přece jen jsem nebyla taková samotářka, aby mi vyhovovaly telefonické rozhovory s rodiči a kamarádkami z bývalého působiště. Potřebovala jsem si najít někoho nového, přímo tady.

Neuvažovala jsem o vztahu s nějakým mužem, na to jsem byla ještě příliš citově rozjitřená. Stačila by mi kamarádka nebo kamarád. Našla jsem nakonec jak muže, tak ženu. Počítala jsem nákup sympatickému mladému páru asi v mém věku, s malým dítětem.

reklama

Dítě bylo asi dvouleté, nezbedné a podařilo se mu roztrhnout obal od čočky. Ta se rozsypala po pokladním pásu i po zemi. Muž a žena se omlouvali, mně to přišlo spíš zábavné. Za pomoci jednoho brigádníka se mi podařilo udělat pořádek.

Odešli i s dítětem, ale po chvilce se ta žena vrátila a přinesla mi malou čokoládu jako pozornost. Poděkovala jsem: „Raději bych ale našla někoho, kdo by mě tu trochu provedl po městě. Bydlím tady krátce…“ Znělo to jako výzva a bylo to tak i myšleno.

Žena ji přijala a domluvily jsme se, že si některé odpoledne udělá čas na procházku se mnou. Tak začalo mé přátelství s Patrikem a Vilmou.

Na té procházce jsme se Vilmou zjistily, že máme hodně společného. Příště jsem přišla už na návštěvu k nim domů a pak už jsem tam chodila pravidelně. Právě u Vilmy a Patrika jsem se poprvé setkala se Zbyňkem.

Přišel tam neplánovaně, byl to Patrikův dávný kamarád. Hned jak jsme se jeden druhému podívali do očí, věděla jsem, že se do Zbyňka buď zamiluji – nebo na něho budu alespoň myslet. Z jeho strany jsem pocítila také okamžitou náklonnost.

Zdržel se jen chvíli, ale později si na mě vzal od Vilmy telefonní číslo a také informaci, kde pracuji. Vilma mu to číslo dala bez váhání, protože už věděla o mém zájmu. Vyptávala jsem se na Zbyňka tak „nenápadně“, že se mě přímo zeptala:

„Tobě se líbí, Kamilo, viď? Tak ti rovnou řeknu, že je svobodný a hrozně fajn. A dovedu si vás dva představit jako dvojici.“ Hned jsem se sice bránila: „Přeháníš, Vilmo.

Viděla jsem ho deset minut a přiznávám, že se mi jako chlap líbil, ale to je všechno…“ V duchu mě však potěšilo, že Zbyněk nikoho nemá a zadoufala jsem, že se s ním zase brzy uvidím.

Přišel za mnou do supermarketu, krátce před zavírací dobou. Spojil příjemné s užitečným a udělal si zároveň malý nákup – typický obsah košíku osamělého muže. Cítila jsem, jak se červenám a bylo mi jasné, že Zbyněk tu není náhodou.

Vilma mu vyprávěla o našem seznámení, protože řekl: „Jak to mám udělat, abych vás taky mohl pozvat na procházku? Čočku jsem nekupoval a tak nemám co rozsypat…“ Zasmála jsem se a odvětila, že rozsypaná čočka není podmínkou.

Domluvili jsme se, že se sejdeme za hodinu na náměstí, kde jsem se už docela dobře vyznala. Spěchala jsem domů a bylo mi po tvrdých manželských letech znovu pěkně u srdce. Šlo vlastně o moje první rande po rozvodu.

Vnímala jsem v sobě změnu… možný vztah se Zbyňkem, který se rýsoval, mi vrátí moji ztracenou ženskou sebedůvěru a důstojnost.

Všechno bylo hezké, kráčeli jsme vedle sebe jarním večerem, povídali si o dnešním dnu, o filmech, o hudbě… Pak jsme se posadili do jedné kavárny a Zbyněk mi začal vyprávět o sobě. Nebyl to žádný zvláštní nebo dramatický příběh.

Pár lásek prožil, jedna ho zradila krátce před svatbou, s jinou se zase rozešel on a dodnes jsou z její strany činěny pokusy vrátit vztah zpátky.

Bydlí sám, má poměrně slušně placenou práci v obchodní společnosti a nyní, po rozchodu s poslední přítelkyní, hledá už definitivně ženu na celý život. Domluvil a významně se na mě podíval.

Čekal, co prozradím já o sobě, jenže mně se vůbec o minulosti mluvit nechtělo. Bála jsem se toho, připadalo mi, že by všechny špatné vzpomínky znovu vyplavaly na světlo.

Nechtěla jsem si kazit večer tím, že bych přivolávala zpátky všechno, co mě dusilo, ubíjelo, ničilo. Omezila jsem se proto na konstatování: „Musí ti stačit, že jsem rozvedená, volná a chci se odpoutat od své minulosti.

To je všechno, co zatím o sobě můžu a chci prozradit.“ Ta odpověď ho příliš neuspokojila, ale nedal na sobě znát zklamání a dál vedl hovor jiným směrem. Seděli jsme v té kavárně asi ještě hodinu, pak mě doprovodil domů. Před vchodem jsme si podali ruce.

Na polibek ještě jaksi nebyla ta správná atmosféra. Vyhovovalo mi to tak. Chtěla jsem prožívat novou lásku pomalu, krůček po krůčku, jako kdysi tu první, když mi bylo patnáct.

Od Vilmy jsem se za dva dny dozvěděla, že se na mě Zbyněk vyptával. Moje minulost, o které jsem nechtěla mluvit, ho evidentně hodně zajímala. Vilmě jsem naštěstí o sobě také příliš neprozradila a ona i o tom málu, co jsem jí řekla, dokázala mlčet.

Na dalším rande se ale Zbyněk k mé minulosti už nevracel. Usoudil patrně, že je to otázkou času, kdy se rozpovídám. Přesto jsem ty nevyřčené otázky mezi námi stále vnímala.

Po měsíci, kdy náš vztah už nabral vyšší obrátky a občas jsme jeden u druhého přespávali, mi Zbyněk řekl: „Stejně bych toho rád o tobě věděl víc, Kamilo. Nechci tě brát jako záhadnou ženu, jejíž život začal až naším setkáním.

Každý máme nějakou osobní historii, které jsme výsledkem. Znám tě jako milou, hezkou, sympatickou mladou ženu, trochu křehkou, trochu sebejistou a odhodlanou a tuším, že s sebou neseš nějaké tajemství.

Rád bych to tajemství sdílel s tebou.“ Dlouho jsem mlčela a pak jsem Zbyňkovi řekla: „Není to ani tak tajemství, jako spíš věci, ke kterým se nerada vracím. Poznamenaly mě, byla to nepříjemná etapa mého života.

Dnes už je za mnou a já se od ní chci oprostit… s tvojí pomocí, miláčku. Pochopíš, prosím, že o tom zatím nebudu mluvit?“ Zbyněk mě pohladil, přitiskl mě k sobě a svůj postoj dal najevo tím, že se k tématu opravdu už nevrátil – ani toho večera ani později.

Týdny plynuly. Já ukončila práci v supermarketu, protože Zbyněk mi našel něco lepšího, co více odpovídalo mým schopnostem a vzdělání. Byla z nás skoro dokonalá dvojice, ve všem jsme si rozuměli.

Nemuseli jsme často ani promluvit a přece jsme věděli, co si ten druhý myslí.

Měla jsem sice teprve relativně krátce po rozvodu – při kterém jsem si slibovala, že se rozhodně hned tak znovu neprovdám – ale Zbyňkova existence a jeho láska mě přesvědčovaly, abych tento slib porušila.

Občas jsme se scházeli dohromady s Vilmou a Patrikem a já jsem byla vděčná osudu, že jsem ve svém novém domově našla lidi, kteří se stali důležitou součástí mého světa. Minulost po boku Adama se zdála být jakýmsi špatným snem, co se mi zdál kdysi dávno.

Po půlročním vztahu mi Zbyněk navrhl, abychom spolu bydleli už trvale a příští rok se vzali. O něčem takovém jsem už rovněž přemýšlela, přesto mě ta slova překvapila, potěšila a dojala.

Oznámili jsme to pak i Vilmě a Patrikovi a společně naše „zásnuby“ oslavili. Když jsme se toho večera vrátili ke Zbyňkovi do bytu, kde jsme měli přespat, posadila jsem se do křesla a navrhla, abychom si udělali černou hodinku.

Nyní přišel čas otevřít bránu vzpomínek a říct svému budoucímu životnímu partnerovi, co jsem prožila.

Mluvila jsem dlouho… o tom, jak šťastná a naivní jsem byla, když jsem si Adama brala… o jeho násilnické povaze, která se začala zanedlouho projevovat… o tom, jak mě bil, ponižoval, znevažoval moji roli manželky i hospodyňky… o tom, jak mě dohnal až na psychiatrii.

Zbyněk poslouchal a přitom mě držel za ruku. Ve chvílích, kdy má slova doprovázely slzy, mě hladil a utěšoval. Pověděla jsem mu úplně všechno včetně nepříjemných podrobností. Dusila jsem to v sobě strašně dlouho. Nyní to bylo venku. Cítila jsem úlevu.

Nahlas jsem se rozplakala. Minulost a přítomnost se protnuly. Zbyněk mě nechal vybrečet, jen mi stiskem ruky dával najevo, že je tu se mnou. Věděla jsem, že se o tom bavíme jen dnes a nikdy víc už ne.

Bylo to jako zpověď… jako akt, který mi definitivně umožňoval žít nový život. Od toho večera jsem se změnila. Všechno, co mě ještě podvědomě trápilo, se rozplynulo jako sníh na slunci… a tím sluncem byla Zbyňko láska, která nepřestávala hřát…

Kamila (29), severní Čechy

Předchozí článek
reklama
Související články
20.3.2023
Žila jsem si už svůj poklidný život důchodkyně, když ho pěkně rozvířila neuvěřitelná náhoda. Dnes jsem ráda, že jsem ji tehdy chytla za pačesy. Sedím u svatebního stolu spolu s celou rodinou a dvěma vnoučaty. Řeklo by se, normální svatební hostina, tak o co jde? Já totiž sedím v čele toho stolu a jako čerstvá nevěsta jím společnou lžící polévku se svým manželem. První svatba v životě. Špatné
19.3.2023
Poté, co jsem ovdověla a onemocněla, jsem nedoufala, že mě ještě něco pěkného potká. Pak jsem ale našla muže, který mi vrátil smysl života! Doufám, že můj příběh poslouží vašim čtenářkám jako důkaz o všemocné síle lásky a o tom, že dokud jsme tady na světě, může se stát cokoli. Hlavní je mít pevnou vůli a víru. Vždy nás totiž může potkat krásný a hluboký cit, bez ohledu na stáří. Nic mi nesc
11.3.2023
Když šel syn Honzík do první třídy, nebylo to zrovna jednoduché období. Byla jsem na něho sama, pracovala jsem do úmoru, aby měl všechno. Bláhově jsem se domnívala, že mu fakt, že nejsme úplná rodina, dokážu uspokojivě vynahradit. Naivně jsem si předsevzala, že budu-li pracovat za dva, vydělám dost na to, abychom v ničem netrpěli nedostatkem. Byl to absolutní nesmysl. Dřepěla jsem v kanceláři n
9.3.2023
Poznali jsme se přes seznamku, ze začátku se mi jevil jako slušný muž. Vyklubal se z něj ale podvodník, který vyhledával přes internet osamělé ženy. Proto si tak střežil své soukromí. Od rána jsem byla nervózní a myslela jen na to, jestli bude skutečně tak sympatický, jak se jeví na fotografiích, které mi posílal. Od mého rozvodu s despotickým manželem uplynuly čtyři roky a už jsem moc toužila
6.3.2023
Trvalo mi celou věčnost, než jsem se zamilovala. Až v sedmnácti se mi zalíbil Tomáš, který byl můj pravý opak. Tomáš byl excentrický extrovert, já zase plachý introvert. Ale něco nás k sobě magicky přitahovalo. Když jsme spolu začali v sedmnácti letech chodit, byla to taková téměř dětská láska. Vodili jsme se za ruku, líbali se. Objížděli jsme koncerty, scházeli se s přáteli a bylo nám spolu mo
Nenechte si ujít další zajímavé články
Manželská krize Jany Švandové?
nasehvezdy.cz
Manželská krize Jany Švandové?
Momentálně září Jana Švandová (75) v oblíbeném seriálu ZOO a další nabídky se jí jen hrnou. V osobním životě se jí prý ale už tolik nedaří. Říká se, že ačkoli je se svým manželem Pavlem Satoriem (73
Elegantní rapsodie v černé a zlaté
rezidenceonline.cz
Elegantní rapsodie v černé a zlaté
Základem exkluzivního stylu sofistikovaného interiéru, překypujícího tvorbou designéra Carla Donatiho, jsou jedinečné kousky, inspirované ikonickým modernistickým hnutím v architektuře a designu pod t
Putování po Labi: Od pramene až k moři…
epochanacestach.cz
Putování po Labi: Od pramene až k moři…
Putování po Labi vás dovede do překrásných míst, která stojí za to navštívit a shlédnout. Pojďme se projít alespoň k hranicím naší vlasti. Labe je jednou z největších řek i vodních cest Evropy. Jeho
Nešťastná Radka Třeštíková. Zoufalé ženy někdy tropí zoufalé hlouposti
nasehvezdy.cz
Nešťastná Radka Třeštíková. Zoufalé ženy někdy tropí zoufalé hlouposti
Od rozchodu s fotografem Tomášem Třeštíkem (45) jako by se ve spisovatelce Radce Třeštíkové (41) probudilo její divoké já. Nedávno znovu obnovila svůj profil na sociálních sítích, který v jakémsi a
Slavnostní paštika se slaninou
tisicereceptu.cz
Slavnostní paštika se slaninou
Ochutnejte drůbeží paštiku se slaninou, červeným vínem a zavařenými třešněmi. Ingredience 500 g drůběžích jater 3 velké cibule 250 g slaniny 2,5 dcl červeného vína 150 ml smetany na vaření
Umělá inteligence jako hrozba budoucnosti?
21stoleti.cz
Umělá inteligence jako hrozba budoucnosti?
Umělá inteligence (AI) dokáže usnadnit práci napříč obory. Od medicíny přes reklamu, výrobní proces až po investování na burze. Stále častěji se však setkáváme se strachem, zda se nevyplní apokalyptic
Znovuzrození ikonického outdoorového modelu Alpina
iluxus.cz
Znovuzrození ikonického outdoorového modelu Alpina
Ikonická řada Extreme, která se poprvé objevila téměř před dvaceti lety, se nyní vrací v novém designu. Hodinky se sportovní DNA a nezaměnitelným designem mají za úkol zdůraznit dobrodružného ducha zn
Kdy se klobouk stal symbolem stavovské cti?
epochaplus.cz
Kdy se klobouk stal symbolem stavovské cti?
„Čepici, kuklu, helmu nebo hučku?“ Ať si narazím na hlavu cokoli, jednoznačně dám najevo, co jsem zač. Nikdo se mnou nemusí promluvit ani slovo, ale přesto má hned jasno. Policista, nebo bohatá dáma?
Sen mě upozornil, že je paní Svatava v nebezpečí
skutecnepribehy.cz
Sen mě upozornil, že je paní Svatava v nebezpečí
Pracovala jsem v domově pro seniory a oblíbila si tam starou milou paní. Jedné noci se mi o ní ale zdál děsivý sen. Ukázal se jako varování. Pracovala jsem léta v domově pro senio­ry. Poznala jsem za tu dobu mnoho různých stařečků, ale jedna žena se mi zapsala do paměti nejvíce. Byla to paní Svatava. Měla jsem ji jako
Co se skrývá za létajícím mexickým přízrakem?
enigmaplus.cz
Co se skrývá za létajícím mexickým přízrakem?
Do prašné cesty jsou vytlačeny podivné otisky neznámého tvora. Se zájmem v očích je roku 1908 sleduje obyvatel mexické obce Villa García ležící 570 kilometrů severně od Mexico City.   [gal
Mrazivá předpověď: Do roku 2100 zmizí polovina ledovců na Zemi
epochalnisvet.cz
Mrazivá předpověď: Do roku 2100 zmizí polovina ledovců na Zemi
Ledovce jsou krásné a majestátní. Vytvářejí horské štíty, vyhloubily malebná údolí a mnohé jsou rájem pro lyžaře. Na jiných koncích světa poskytují tolik potřebnou sladkou vodu. Brzy se stanou jen vzp
Krůtí maso se zeleninovým salátem
tisicereceptu.cz
Krůtí maso se zeleninovým salátem
Bezchybná volba, pokud hubnete. Krůtí maso patří k nejdietnějším. Ingredience 1 cibule 1 salátová okurka 1 červená kapie 1 žlutá kapie 1 zelená kapie 5 rajčat 150 g měkkého salámu 3 vejce