Domů     Manžela jsem vyhrála na los
Manžela jsem vyhrála na los

Stírací los, který jsem dostala od vnuka k narozeninám, mě vůbec netěšil. A názor jsem nezměnila, ani kvůli padesátikorunové výhře. Když mě ale přímo v trafice pozval šaramantní pán na kávu, názor jsem měla najednou úplně jiný!

Oslava mých narozenin se blížila a mně nastaly, jako každý rok, malé galeje. Pohostit osm vnoučat a jejich rodiče, nebyl nijak snadný úkol. Zatímco moje kamarádky prostě upekly kuře nebo kachnu, a všichni se olizovali, u nás to tak nebylo.

Moji synové s rodinami vyznávali zdravý životní styl a s nějakou tučnou pečínkou bych úspěch rozhodně neměla.

Na oslavu jsem se netěšila

Vnoučata byla ještě vybíravější. Jedna vnučka vegetariánka a ta druhá dokonce veganka. Musela jsem na internetu nastudovat, v čem je rozdíl, abych se neztrapnila. Aby vnučky nevyvrátily oči k nebi a neprohlásily:

„No, babi…“ Dokud žil manžel, se vším mi pomáhal. Ne, že by přímo vařil, ale sedl si ke stolu, loupal brambory nebo krájel cibuli, a hezky jsme si spolu povídali. Už pět let mi moc chyběl a neuplynul jediný den, kdybych si na něho nevzpomněla!

Ale ani ti odpírači masa by mi nevadili, kdybych prostě našla jídlo, které by vyhovovalo všem. To ale nešlo. Vnuci totiž toužili právě po řízku, nebo té pěkně mastné kachně.

A připravit tolik chodů i se zákusky, aby všichni byli spokojení, znamenalo začít minimálně den předem. A to nemluvím o výslužkách. Krabice plné koláčků, celozrnných sušenek, nebo rovnou dortíků jen z ovoce. Byla to věda. Zlaté staré časy, kdy všichni nadšeně snědli, co jsem dala na stůl!

Los mě překvapil

V den narozenin jsem měla vše přichystáno a těšila se na hezký den, co mě snad čekal. Jen dárky, které jsem měla dostat, mi činily starosti. Bývaly dost podobné každý rok. Nějaký ten parfém, bonboniéra nebo poukaz někam, kam se mi zaručeně nechtělo.

Proto, když mi nejstarší vnuk Matyáš podával obálku, se mě zmocnily obavy. „Kam zase budu muset jet? Snad ne do nějakých lázní?“ přemýšlela jsem a měla co dělat, abych si zachovala úsměv na tváři.

K mému překvapení nebyla v obálce žádná poukázka, ale stírací los. Za pětistovku! „Takové mrhání penězi. Vždyť já stejně nic nevyhraju, to je jasné,“ řekla jsem mu a hned se dala do stírání. Matyášovi jsem totiž slíbila, že výhra bude jeho!

Nebo i jeho rodičů, pokud vyhraji nějaké ty miliony… No, výhra byla opravdu závratná. Rovných padesát korun!

Okamžitě se mi zalíbil

„Co s takovým bohatstvím budu dělat?“ smála jsem se, ale vnuk mi s ledovým klidem odpověděl: „No, výhru si vybereš v libovolné trafice a koupíš další los! Třeba vyhraješ, kdo ví!

Bude z tebe boháč!“ Oslava proběhla lépe, než jsem doufala a já hned v pondělí běžela do trafiky u nás na rohu. Neodradila mě ani dlouhá fronta. Nechápala jsem, co všichni ti lidé tady chtějí, ale v tom mě oslovil pán, který stál ve frontě za mnou:

„To jsou všichni kuřáci! Čekají na svoji drogu, došla jim přes víkend…Potřebují svůj příděl nikotinu!“ Rozesmálo mě to. Jak byl nekompromisní! Příjemně ironický a vtipný! Dali jsme se do řeči a moc hezky si popovídali.

Ten pán, Radek se jmenoval, se mi od prvního okamžiku zalíbil. Nebyl to žádný krasavec, ale měl takové milé a upřímné oči. A taky se stále usmíval!

Něco mi koupil

Litovala jsem, že jsem si do té trafiky nevzala na sebe něco hezčího. Měla jsem jen starý kabát a místo kabelky jen nákupní tašku. On se ale na mě tvářil, jako bych byla nějaká princezna, či co!

Vybrala jsem si svých padesát korun a nechtíc se s tím panem Radkem rozloučila. Šla jsem co nejpomaleji. To kdyby ho napadlo mě dohnat! Ale asi nenapadlo. Před trafikou mi už nezbývalo nic jiného, než odejít. V tom se za mnou ozval jeho hlas!

„Paní Vlasto, neutečte mi. Něco pro vás mám!“ volal na mě a v ruce se mu něco lesklo. Los! „Koupil jsem vám los. Třeba vám přinese větší štěstí, než ten první?“ smál se a hned pokračoval: „Mohla byste si ho setřít támhle v cukrárně. Pozval bych vás na kafe, kdybyste souhlasila…“

Místo pugétů samé losy

Měla jsem co dělat, abych radostí nezavýskla! Sama jsem se divila, co to do mě vjelo. V mém věku…U kafíčka a dortíku jsem los setřela. Nic jsem nevyhrála! „To se ale, Vlastičko, mýlíte. Vyhrála jste mě, to vám nestačí?“ laškoval Radek a já jen mlčky přikývla.

Jen mi všechno přišlo moc snadné. A příliš krásné, aby to byla pravda. Ale byla. Někdy se prostě dějí i hezké věci, ne jen ty ošklivé! S panem Radkem jsme se do té cukrárny vydali ještě mnohokrát. Vždycky mi přinesl na rande los. Prý místo kytky!

Ke svatbě jsem od něho dostala mimo prstýnku také jeden stírací los. Speciální, se snubními prstýnky! Opět jsem nevyhrála, ale vůbec mě to nemrzelo. Vždyť největší výhru jsem měla po svém boku. Svého milovaného Radka!

Vlasta Z. (65), Litoměřice

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
11.6.2024
Na muže jsem štěstí neměla, a tak jsem se spíše ze zvědavosti přihlásila na seznamku. Lásku jsem ani nehledala, ale ona si mě stejně našla. Mnoho z nás dá na první dojem a věří v lásku na první pohled. V případě mě a Tondy byl průběh seznámení, vztahu i hledání společné cesty úplně jiný. Dá se říct, že opačný. Od rozčarování a neporozumění jsme se nakonec dostali až k lásce, která stále trvá. U
11.6.2024
Bylo mi devatenáct, pracovala jsem jako sekretářka v podnikovém časopise v našem městě a těšila jsem se z vážné známosti. S Milošem jsme spolu už bydleli. Všechno nasvědčovalo tomu, že mě brzy požádá o ruku. Skutečnost, že koupil zájezd do Jugoslávie, jsem uvítala. Bylo pravděpodobné, že Miloš mě na horké pláži při západu slunce požádá o ruku. Anebo to udělá v romantické hospůdce na břehu moře.
29.5.2024
Byl máj, a tak jsem se k smrti zamilovala. Dokonce tak, že jsme s Martinem plánovali tajnou svatbu v okresním městě. Byl máj. Vidím to jako dnes: blížila jsem se k venkovskému nádraží v letních šatech. K vlaku vedla cesta vroubená rozkvetlými třešněmi. Vlak měl jen patnáct minut zpoždění, to byla taky dobrá zpráva. Když přisupěl, Martin mával z otevřeného okýnka a vesele volal: „Máš občanku?“ V
25.5.2024
Byla jsem praktická holka z vesnice, uměla jsem podojit kozu, pokosit louku či postarat se o drůbež. Jenomže Petr byl úplně jiný. Táta byl na mě pyšný. „Naše holka je do hospodářství,“ říkával s dojetím v hlase. Měla jsem to ostatně po kom zdědit, předkové z matčiny i otcovy strany byli statkáři, a tak nám to kolovalo v krvi. Byla jsem praktická venkovská holka, která bez problémů podojila kozu
19.5.2024
Po letech jsem se setkala se svojí studentskou láskou. Z nespokojeného manželství jsem odešla a nelitovala. Dnes jsem opět šťastná. V sedmnácti letech jsem začala chodit s Jindrou, byl to nejhezčí kluk ze školy. Mé kamarádce se samozřejmě líbil taky. Když jsem strávila tři týdny po operaci slepáku v nemocnici, řekla mi Klára, že Jindra balil nějakou holku z prváku, prý je viděla, jak se líbají.
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kolem sebevraždy Perryho jsou nejasnosti…
nasehvezdy.cz
Kolem sebevraždy Perryho jsou nejasnosti…
Ani několik měsíců po smrti Matthewa Perryho (†54) ze seriálu Přátelé není jasné, co přesně se osudnou noc stalo. Herec zemřel ve svém domě v Los Angeles, kde se utopil ve vířivce. Toxikologický rozb
„Líné“ knedlíčky s jahodovou omáčkou
nejsemsama.cz
„Líné“ knedlíčky s jahodovou omáčkou
Milujete jahodové knedlíky, ale zdají se vám příliš pracné? Pak vyzkoušejte jednodušší recept. Potřebujete: ✿ 250 g polotučného tvarohu ✿ 1 vejce ✿ 20 g másla ✿ 50 g strouhanky ✿ 40 g dětské krupičky ✿ 1 lžíci moučkového cukru ✿ špetku soli Omáčka: ✿ 500 g jahod ✿ 1 lžíci třtinového cukru ✿ 2 lžíce 33% smetany ke šlehání 1. V míse promíchejte strouhanku, krupičku, cukr a
Karamelové řezy
tisicereceptu.cz
Karamelové řezy
Koláč můžete připravit s různými druhy pudinku, podle chuti. Ingredience: na 1 plech Na těsto 4 vejce 300 g hladké mouky 3 lžíce kakaa 1 prášek do pečiva 100 ml oleje 100 ml kefíru 150
Turecká invaze: Osud Kréty zpečetila hádka mezi obránci
historyplus.cz
Turecká invaze: Osud Kréty zpečetila hádka mezi obránci
Situace v obléhané Kandii je neúnosná. Demoralizované obránce trápí nemoci i nedostatek zásob. Francesco Morosini se rozhádá s Francouzi, kteří těžce zkoušenou pevnost záhy opouštějí. „Bez nich nemá další odpor smysl,“ napíše velitel krétského města do Benátek a vzdá se Turkům… Krétu na počátku 13. století ovládli Benátčané, když odtud vyhnali janovské piráty. Středomořský ostrov
Z dějin vesmírného závodu: Proč nikdo nestál o obyčejnou tužku?
21stoleti.cz
Z dějin vesmírného závodu: Proč nikdo nestál o obyčejnou tužku?
Tuto notoricky známou anekdotu slyšel už někdy každý: Američané měli v 60. letech utratit miliony dolarů za vývoj pera schopného psát ve vesmíru, zatímco Sověti použili tužku. Vesmírné pero skutečně e
Strašidelný sen znamenal kupodivu štěstí
skutecnepribehy.cz
Strašidelný sen znamenal kupodivu štěstí
Týdny mě mučila děsivá noční můra, útočily na mě dravé ryby a já jim unikala. Bála jsem se, že je to znamení, že se blíží strašné nebezpečí. Bylo to v době, kdy se mi narodila dvojčátka a já byla na mateřské. Kromě obrovského štěstí jsem tehdy prožívala i velký smutek, zemřela mi totiž maminka. Byla jsem smutná a vyčerpaná, což
„Vrhněte se do náručí pohodlí a zdravého spánku,“ radí Ivana Gutová
iluxus.cz
„Vrhněte se do náručí pohodlí a zdravého spánku,“ radí Ivana Gutová
Nespavost a nekvalitní spánek se staly charakteristickými rysy moderní éry. Zeptali jsme se tedy paní Ivany Gutové, majitelky oblíbeného showroomu LUXURY SLEEPING, na pár rad, jak docílit opravdu kval
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
epochanacestach.cz
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem,
Posezení v kontextu se současnými trendy
rezidenceonline.cz
Posezení v kontextu se současnými trendy
V segmentu bydlení se projevují modifikace související nejen s proměnami architektury, ale rovněž s vývojem technologií. Průběžné aktualizace nabídky pak zasahují jak do materiálové, tak do barevné škály nábytkového portfolia a interiérových doplňků, a to včetně sedacích prvků. K zásadním trendům rozhodně patří multifunkčnost a flexibilita, umožňující přizpůsobit sestavy proměnlivým potřebám v průběhu dne s
Drosoulité, duchové mrtvých válečníků: Kde se zjevují?
enigmaplus.cz
Drosoulité, duchové mrtvých válečníků: Kde se zjevují?
S ostrovem Kréta je spojena pověst o přízracích skupiny statečných bojovníků za řeckou nezávislost, takzvaných Drosoulitů. Tato legenda se však čas od času zhmotní a místní lidé a turisté skutečně poz
16. ročník soutěže o prestižní značku Česká chuťovka!
epochalnisvet.cz
16. ročník soutěže o prestižní značku Česká chuťovka!
RADOST Z JÍDLA JE KLÍČOVOU SOUČÁSTÍ STRAVOVACÍHO NÁVYKU České potravinářství je pod stále větším tlakem nejen veřejnosti, ale i byrokratických struktur, přičemž zejména to druhé výrobcům příliš nepomáhá. Pokud například průměrná spotřeba piva na obyvatele loni klesla dokonce na historické minimum, něco to asi signalizuje. Čeští potravináři nejsou vlivem nejrůznějších vnitropolitických i vnějších okolností v
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
epochaplus.cz
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl