Domů     Vlastní syn mě hrozně zklamal
Vlastní syn mě hrozně zklamal

Bývali jsme spokojená rodina. Najednou je všechno pryč…

S manželem jsme oba pracovali v jednom podniku a společně jsme vychovávali syna Milánka. Původně jsme nechtěli, aby zůstal jedináčkem, ale když mu bylo 10 let, ukázalo se, že další děti už mít nemůžu.

Dlouho jsme o situaci přemýšleli a nakonec jsme se rozhodli pro adopci. Poskytnout domov a zázemí osiřelému dítěti se nám zdálo jako skvělé řešení, a navíc tím Milan konečně získá sourozence a parťáka k hrám.

Milanovi jsme řekli, že mu přivezeme brášku nebo sestřičku, a on se těšil. Trvalo to ještě dlouhou dobu, než jsme vyřídili veškeré náležitosti, ale nakonec jsme si domů přivezli osmiletého Luďka.

Věděli jsme, že začátky nebudou jednoduché, ale maximálně jsme se snažili, aby se u nás Luděk cítil dobře a aby ani jedno z dětí nepocítilo nějaké příkoří. A zdálo se, že se to povedlo. Milan ho přivítal bezprostředně a vše si pomalu sedalo do zajetých kolejí.

Syn se najednou začal chovat jinak

Samozřejmě nebyla vždycky jen idylka, ale to není snad v žádné rodině. Kluci rostli jako z vody, občas se sice pohádali nebo i trochu poprali, ale pak už zase táhli za jeden provaz.

Milan pak nastoupil do učení na zedníka, Luděk se ukázal jako studijní typ, a tak se připravoval na zkoušky na gymnázium, kam ho také přijali. Že se něco mění, jsme si zpočátku vůbec nevšimli ani já, ani manžel.

Měli jsme v té době docela dost starostí v podniku, vypadalo to dokonce, že by mohl zkrachovat, a tak jsme pořád dokola doma řešili práci. Teprve když se konečně situace uklidnila, poprvé jsme si všimli, že Milan je často nějaký zasmušilý.

Ptali jsme se ho, co se děje, ale řekl, že nic, a tak jsme ho nechali být. Přičítali jsme to tomu, že se blíží termín jeho učňovských zkoušek. Jenže pak jsme náhodou zjistili, že Milan do učiliště přestal chodit.

Doma se kvůli tomu strhla velká hádka, která vyvrcholila tím, že nám Milan vyčetl, že jsme se vždycky víc věnovali jen tomu „přivandrovalci“, jak označil nevlastního bratra, protože studuje, a prásknul dveřmi.

Doma byla dusná atmosféra

Od té doby už nebylo doma nic jako dřív. Luděk se sice snažil dělat nám radost, jeho studijní výsledky byly výborné, ale čím lépe mu to šlo, tím hůře se k němu – a také k nám – Milan choval.

Na učení se úplně vykašlal, i když jsme mu domlouvali horem dolem, a nastoupil na nekvalifikovanou práci do fabriky. Manžel se mu nejdřív pokoušel domlouvat, to ale nezabralo. Nakonec to nevydržel, hrozně se pohádali a Milan se urazil.

Doma už moc času netrávil, snažil se nám všem vyhýbat. Vůbec jsme si nevěděli rady. Luděk mezitím udělal maturitu, a protože byl opravdu nadaný, dostal se na vysokou školu a odjel do Prahy, kde bydlel na koleji. Domů se tak dostal už jen zřídka.

V té době se zdálo, že Milan konečně dostal rozum. Uvažoval o tom, že si při zaměstnání dodělá učňák, a dokonce začal chodit s milou dívkou Terezkou. Zdánlivá idylka ale netrvala dlouho.

Rozhodl se od nás odejít

K prvním neshodám došlo, když Luděk přijel po zkouškovém období domů. Milan se najednou zase začal chovat jako hulvát. Nedokázali jsme to pochopit. Že by žárlil na Luďkovy úspěchy?

Vždyť každý není studijní typ a my se celou dobu snažili a nijak jsme Milanovi nedávali najevo, že by snad byl proto horší. Ale vypadalo to, že tahle naše snaha byla marná, a mluvit s námi o tom Milan odmítal.

Luděk samozřejmě cítil, že vztah mezi ním a Milanem není v pořádku, ale sám si s tím taky rady nevěděl. O to víc se věnoval učení a stáhl se do ulity.

Snažil se Milana zbytečně nedráždit, ten to ale nejspíš bral jako známku zbabělosti a jak mohl, navážel se do něj. Všechny naše pokusy o smír ztroskotaly, atmosféra doma byla hrozná.

Pak nám Milan oznámil, že se rozhodl odstěhovat ke své přítelkyni, nechce nám doma prý už překážet. Opět jsme se mu snažili vysvětlit, že tu nikomu nepřekáží, ale on řekl, že ví své. Sbalil si věci a odešel. Od té doby jsme ho prakticky neviděli.

Chová se k nám jako k cizím

Je nám z toho moc smutno. Luděk je většinu roku na koleji a my jsme najednou sami v prázdném bytě. Milan sice nakonec učební obor dodělal a má teď lepší práci, ale nám obvykle ani nezvedne telefon, a když už ano, moc se s námi bavit nechce.

Zkoušela jsem i vyhledat jeho přítelkyni a poprosit jí, aby mu domluvila, ale řekla, že tohle je jen mezi námi a ona se do toho plést nebude. Vlastně ji i docela chápu. Jsem ale hrozně zklamaná.

Vlastní syn se k nám chová jako k cizím, kdežto ten adoptovaný se snaží nám dělat radost. Manžel se zařekl, že už Milana o nic žádat nebude – je dospělý, tak ať si dělá, co chce. Já vím, mohlo by to být i daleko horší, ale stejně celou touhle situací trpím.

Blanka (48), Kutná Hora

reklama
Související články
21.4.2024
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková ta vzorná matka, co musí dělat za každou cenu všechno správn
21.4.2024
Jirka byl do 14 let dítě bez problémů. Učil se dobře, sportoval, byl oblíbený. Jenže pak mu tragicky zemřel otec. Byla to hrozná doba. Pamatuju si jako dnes, když mi sestra volala s pláčem, že je Karel po smrti. Její muž měl autonehodu, kterou nepřežil. Jirka se z toho sesypal. Tátu miloval a měl ho jako svůj vzor. Bral to jako zradu osudu a měl pocit, že všechno to, co mu otec vštěpoval, je st
20.4.2024
Byly jsme sestry i kámošky. Pak jsme vyrostly. A naše cesty se začaly rozcházet, když šlo o peníze. Dodnes nechápu, proč se tak změnila. I když… Změnila. Ona byla vždy na peníze, ale mě se až tak nedotýkalo, když šmelila nějaký koruny, co jí dala máma na svačiny. Nikdy by mě však nenapadlo, že naši rodinu může něco až tak rozházet. Dnes spolu se ségrou nemluvíme. Proč? Jakmile odešli oba rodiče
20.4.2024
Nemyslela jsem, že se to může stát. Že se muž zblázní a na stará kolena si najde milenku. Ale zradil. Už tři měsíce vybaluji krabice. Zahlédnu fotky. Jsou to vzpomínky, na druhou stranu teď se na ně nemůžu ani podívat. Jsme na nich všichni. S malými dětmi, na dovolené i svatba tam je. A teď? Všechno je pryč. Chtěl mě a nevzdával se Abych se rozptýlila, usedám k dopisu. Prý pomáhá se ze vš
18.4.2024
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to myslí vážně. Můj domov, milovaný přístav, ú
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
epochaplus.cz
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn