Domů     Rok lásky, který patřil pouze nám
Rok lásky, který patřil pouze nám

Až ve chvíli, kdy se člověk ohlíží v čase zpátky, zjišťuje, že byly doby, kdy prožíval nejkrásnější období svého života.

Sedím v křesle našeho obývacího pokoje. Luděk, můj manžel, je v práci a vrátí se pozdě večer. Ráda se vracím v myšlenkách do minulosti a tak je tomu i nyní. Před sedmatřiceti lety jsme spolu začali žít jako dobrodruzi v malé zahradní chatě na kraji města. Tehdy začal náš nejšťastnější rok.

Seznámení na silnici

Poznali jsme se při stopování. Stáli jsme kousek od sebe na výpadovce z Prahy. Dokonce tak malý kousek, že nás řidič, který mi zastavil, považoval za pár. Když na mě Luděk vrhl prosebný pohled, vzala jsem ho na milost.

Ukázalo se, že i cíl naší cesty je takřka stejný. Měli jsme namířeno na Plzeňsko, já za kamarádkou, Luděk za svým bratrancem. Obě městečka byla od sebe vzdálena pár kilometrů.

Než jsme se rozloučili, dohodli jsme se, že v neděli večer se znovu sejdeme a budeme stopovat zpátky do Prahy spolu. Mně to přišlo vhod, cítila jsem se tak bezpečněji.

V tu neděli jsme se skutečně sešli a po návratu do Prahy jsme ještě dlouho seděli v jedné hospůdce a povídali si. Tak nějak vznikl náš vztah, který se postupně vyvíjel v krásnou lásku.

Společné bydlení v malé chatce

Luděk byl o tři roky starší než já a bydlel u matky, která si po rozvodu našla jiného partnera. Kdyby si to býval mohl dovolit, tak by se hned odstěhoval, jenže nebylo kam. Já jsem na tom byla podobně.

Také jsem bydlela u našich a moc dobře jsme spolu nevycházeli. Pár týdnů nato mi volala kamarádka, aby mi řekla, že na rok odjíždí do ciziny a požádala mě, jestli bych se nemohla starat o jejich zahradní chatku.

S Luďkem jsme byli nadšení – chatka se nacházela na okraji Prahy, a tak jsme se tam společně nastěhovali. Kamarádka proti tomu nic nenamítala, dokonce to považovala za dobrý nápad. S Luďkem jsme se tak začali těšit, jak budeme pořád spolu.

Mladí a zamilovaní

Studovala jsem na vysoké škole, takže jsem na tom nebyla finančně nijak extra. Luděk pracoval v autodílně. V chatce jsme však nemuseli platit žádné nájemné, takže pokud budeme žít skromně, tak to nebude problém.

Na rozdíl od mnoha svých spolužaček jsem nikdy neměla potřebu obklopovat se drahými věcmi. Ke štěstí mi vždy stačil určitý pocit svobody, láska nějakého hodného partnera a zajímavé zážitky, a ty nejsou vždy závislé na penězích.

Žili jsme skromně, ale šťastně

Vybudovali jsme si svůj ráj na zemi. V chladnějších nocích jsme zahřívali jeden druhého, po večerech jsme si místo dívání se na televizi vyprávěli příběhy nebo hráli hry. Pro vodu jsme chodili k nedaleké pumpě.

Elektřina byla v chatce zavedená, ale my jsme ji potřebovali vlastně jen na vaření. Stravovali jsme se skromně, občas jsme si pekli špekáčky na ohýnku. Ranní kávu, která provoněla celý vnitřní prostor chatičky, jsme si ale nikdy nenechali ujít.

Slíbili jsme si věčnou lásku

Vzpomínám si na jeden krásný letní den. Školu už jsem neměla, a tak jsem trávila v chatce celou dobu od rána do večera. Ležela jsem na dece a opalovala se. Na sluníčku jsem usnula. Probudil mě až Luděk, který se vrátil z práce. Tvářil se tajemně a usmíval se.

Popadl mě a nesl v náručí do chatky. „Víš, že dnes je to přesně tři měsíce ode dne, kdy jsme se poprvé setkali?“ zeptal se. Podívala jsem se do kalendáře a zjistila, že má pravdu. „Tak co s tím uděláme?“ vyzvala jsem ho. „Už jsem něco vymyslel.

Takové malé překvapení,“ mrkl na mě. Zjistila jsem, že zatímco jsem spala na dece, vyzdobil celou chatku květinami. Na stolku byl dort se třemi svíčkami. Když jsem tu krásu viděla, jen jsem úžasem vydechla. A pak jsme se milovali a slíbili si, že se nikdy neopustíme.

Těžké okamžiky

V létě to bylo v chatce nádherné, ale pak přišel podzim, ochladilo se, začaly deště a život v chatce se stával stále složitějším. Také nastaly problémy s vodou. Studna, ke které jsme si ji chodili napumpovat do kanystru, patrně vysychala.

Řešili jsme to tím, že jsme do chatky tahali kupovanou balenou vodu a minerálky. Občas jsem se zastavila u rodičů a vykoupala se ve vaně, ale jinak to bylo s hygienou poměrně složité.

Vše se začalo měnit k lepšímu

Přišlo jaro a s ním i chvíle, kdy budeme muset chatku opustit, protože se měla vrátit kamarádka z ciziny. „Možná by nás tu nechala dál bydlet,“ mínila jsem, ale Luděk byl proti. „A kam tedy půjdeme?“ ptala jsem se.

Luděk slíbil, že zkusí najít nějaký levný podnájem. Nebylo to jednoduché, protože nájmy byly drahé. A tak jsme si spíše z recese než s nějakou nadějí vsadili sportku, jen jeden sloupeček. A štěstí se na nás usmálo.

Nevyhráli jsme sice miliony, ale částka, kterou jsme získali, bohatě stačila k tomu, abychom si našli alespoň na další rok dobrý podnájem.

Moje milovaná rodina

O tři měsíce později jsem zjistila, že čekám dítě. Vzali jsme se a narodila se nám krásná holčička. Luděk se dal s kamarádem na podnikání a dařilo se jim, a tak jsme si po čase mohli dovolit vzít si hypotéku a z podnájmu odejít do vlastního bytu.

Za další čtyři roky jsem přivedla na svět ještě syna. Jsme šťastná a spokojená rodina, máme střechu nad hlavou a určitý komfort, ale na ten rok žití v zapadlé malé chatičce, kdy jsme neměli nic, ale zároveň měli všechno na světe, stejně vzpomínám nejraději.

Kateřina L. (57), Praha

reklama
Související články
3.6.2023
Seznámili jsme se na diskotéce. Tehdy mi každý prorokoval, že nám vztah nevydrží, protože je Pavel mladší, my se ale navzdory tomu vzali. Narodily se nám tři děti. Oba jsme chodili do práce a doma jsme měli středně velké hospodářství. A když jsme měli chvilku, rádi jsme ji strávili třeba na horách. Všichni podváděli? Vlastně mi nic nescházelo. Jen můj život pomalu zapadal do stereotypu. S
2.6.2023
Než jsme k sobě s mým současným partnerem našli cestu, trvalo to řadu let. Ale vyplatilo se nám počkat si. Když jsem Aleše poprvé spatřila po příchodu do kanceláře, netušila jsem, že jednou, za pár let, budeme žít v jednom bytě, na jedné adrese a s vidinou společné budoucnosti. Přátelsky se na mě usmíval a hned se mi líbil. Dlouho se pak nic nedělo, každému z nás ubíhal život vlastním směrem. P
26.5.2023
Prodavačkou jsem chtěla být už jako malá. Ovšem neměla jsem ani tušení, že mi má vysněná profese přinese i životní štěstí. Když jsem po škole dostala první místo v obchodě s textilem, byla jsem z toho v sedmém nebi. Ochotně jsem pomáhala lidem s výběrem oděvů a s velkým nadšením pro ně v našem krámku hledala ty nejvhodnější doplňky, jako kloboučky, rukavičky či kravaty. A právě jedna taková kra
23.5.2023
V noci se mi zdálo, že se za ním štrachám na vrchol skály s úmyslem vší silou do něj strčit, aby spadl do propasti. Příšerně mi lezl na nervy. Vyrůstali jsme vedle sebe, naše vilky spolu sousedily. Mám v živé paměti, jak se do vedlejšího domku, několik let opuštěného, přistěhovali. Lubošovi bylo šest, stejně jako mně, a brečel. Vylezl z bledě- modrého embéčka, v jedné ruce malý dětský kufřík, v
22.5.2023
Prožili jsme spolu spoustu krásných roků, které se nedaly jen tak zahodit. Naštěstí si to včas uvědomil i můj manžel Jakub. Byla jsem přesvědčená o tom, že jsme šťastní a že je všechno v pořádku. Žili jsme s Jakubem už mnoho let ve spokojeném manželství. Netrápily nás žádné problémy. Nehádali jsme se. Byli jsme spokojení, zajištění. Alespoň já jsem si to tedy myslela. Vůbec jsem netušila, co bu
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
enigmaplus.cz
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
Zámek Vrbičany najdeme nedaleko Lovosic na Litoměřicku. Tento pozdně barokní zámek byl postaven v 18. století Františkem Kresselem, svobodným pánem z Kvaltenberku, a to velice pravděpodobně na místě b
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
epochalnisvet.cz
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
Sauna. Nejdemokratičtější chrám, jaký kdy lidé postavili. Přináší odreagování, jaké může poskytnout hladovému jídlo, žíznivému voda, básníkovi čistý list papíru. A k tomu vyvolává v těle neuvěřitelné
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
iluxus.cz
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
Už více než 50 let se značka ALPINA věnuje vývoji a výrobě výjimečných automobilů pro znalce a nadšence. Firma obohacující automobilový svět prostřednictvím unikátních vozů, které charakterizuje dynam
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
epochaplus.cz
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
Vytvořili kráter na kometě 9P/Tempel. Postávají na Venuši, Titanu, asteroidu Eros i kometě Čurjumov-Gerasimenko. V současnosti prozkoumávají Měsíc i Mars a dva z nich vstoupili do mezihvězdného prosto
Usmíření až těsně před jeho smrtí
nasehvezdy.cz
Usmíření až těsně před jeho smrtí
České legendární herce Jiřinu Bohdalovou (92) a Radoslava Brzobohatého (†79) spojil osud. Vypadalo to, že tito dva umělci jsou pro sebe stvoření. Bouřlivé manželství ale nevydrželo a z lásky zbyla záš
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Proč je bolest v noci intenzivnější?
21stoleti.cz
Proč je bolest v noci intenzivnější?
Bolest vnímáme negativně, jako něco nepříjemného, co nám nedovoluje podávat stoprocentní výkon v práci či při sportu. Bolesti zubu, hlavy, zad či kloubů jsou zkrátka obtěžující, a tak často saháme po
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
skutecnepribehy.cz
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
To kvílení v noci mi nedalo spát, musela jsem zjistit, co se ve starém domě stalo. Kronika mi odhalila příběh tří nešťastných dívek, které neměly ani po smrti klid. Tehdy jsem jela na služební cestu do západních Čech. Pracovní jednání včetně setkání s německými kolegy se mělo uskutečnit během tří dnů a já našla ubytování v malém penzionu na
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Ořechová másla
tisicereceptu.cz
Ořechová másla
Lze je dělat z nejrůznějších druhů ořechů, třeba z kešu či pistácií. Suroviny 500 g ořechů sklenice mixér Postup Připravte si vybrané ořechy a buď je použijte ve stavu, v jakém jste je k
Ilona Svobodová věří v další lásku
nasehvezdy.cz
Ilona Svobodová věří v další lásku
Herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) v posledních letech velmi milovala dva muže. Bohužel kvůli nepřízni osudu o oba přišla. Nejprve pochovala svého milovaného manžela, hudebního skladatel