Domů     Naši rodinu pronásleduje dávné prokletí
Naši rodinu pronásleduje dávné prokletí

Některé věci se nám dějí jako vyrovnání účtů z minulosti. Často o tom ani nevíme. Je to možná lepší, než když hrozbu známe!

S tou historií mě moje rodina seznámila už v době dospívání. Šlo o to, že kdysi dávno, někdy začátkem 19. století, urazil někdo z našich předků jednu starou ženu. Později vyšlo najevo, že to byla čarodějka, která provozovala černou magii.

Ta žena proklela celý náš rod do daleké budoucnosti. Podle její kletby se každé prvorozené dítě nemohlo dožít déle než dvaceti let a muselo zemřít hroznou smrtí. Od té doby se to bohužel plnilo!

Tragická zpráva

Měla jsem staršího bratra Vaška. Byli jsme od sebe dost věkově vzdálení, když jsem se narodila, bylo mu už devět let, a příliš jsme si spolu nerozuměli.

Byl dost problémový, už na základce se chytil špatné party, doma se příliš nezdržoval a rodičům dělal velké starosti. Přesto jsem utrpěla velký šok a zasáhlo mě, když k nám jednoho dne přijeli policisté a oznámili nám, že Vašek leží v nemocnici po bouračce.

Otec mi pověděl o prokletí

Měl těžká a rozsáhlá zranění a vyhlídky, že by se uzdravil, nebyly dobré. Když jsme ho byli navštívit, byl při vědomí a já viděla, jak strašně trpí bolestmi. Připadalo mi, že rodiče na tu situaci reagovali až moc smířlivě. Po týdnu marného boje Vašek zemřel.

Na jeho pohřbu mi otec vyprávěl onu rodinnou historii, i s konkrétními příklady.

Na každého čekala smrt

V každé generaci skutečně ten, kdo se narodil jako první, zemřel velmi mladý na nějakou nemoc nebo v důsledku nějaké nehody či tragédie.

Jeden z mých předků byl zavražděn, jindy zase mladá sedmnáctiletá dívka nepřežila porod, další prvorozený syn se utopil v jezeře. Dávné prokletí se sdělovalo jako kruté rodinné tajemství. Zajímala jsem se, jestli o něm věděl Vašek.

Otec odpověděl, že se s matkou snažili, aby před ním ona kletba zůstala utajená. Pokud se měla vyplnit (a vyhnout se tomu, jak se ukázalo, skutečně možné nebylo), pak bylo lépe, když o tom nevěděl.

A kdyby se dožil dvaceti let a prokletí tak dál neplatilo, už by na tom stejně nezáleželo.

Chtěla jsem vědět víc

Hlouběji jsem se o rodinné tajemství začala zajímat znovu v době, kdy jsem byla dospělá a chtěla jsem se vdávat. Pátrala jsem po dalších souvislostech. Funguje kletba opravdu pro každé prvorozené dítě?

Měla jsem ještě mladšího bratra – až zpětně jsem pochopila, proč chtěli rodiče celkem tři děti. Pokud se ožení, zemře do dvaceti let i jeho prvorozený syn nebo dcera? Zjistila jsem, že to neplatí úplně pro všechny. V rodové větvi se to vyplnilo vždy jen jednou. Existovala tedy určitá naděje, že moje první dítě bude kletby ušetřeno.

Mám založit rodinu?

Říkala jsem si, jestli vůbec mám právo přivést na svět nějakého potomka, když vím, jaké mu hrozí nebezpečí. Do jiného stavu jsem se ale stejně dostala neplánovaně, a pak už nebyl čas o tom přemýšlet.

Můj partner byl z informace, že jsem těhotná, tak nadšený, že o interrupci nemohla být ani řeč. Poté mě požádal o ruku a vzali jsme se. Dlouho jsem přemýšlela, zda mám svému manželovi o té děsivé hrozbě říct, ale nakonec jsem to neudělala.

Unikl smrti?

Narodil se mi syn Martínek. Bylo to naše největší štěstí a radost. Od jeho narození jsem ho hlídala jako oko v hlavě. Brzy nato jsem usilovala o dalšího potomka a po dvou letech se to podařilo – přivedla jsem na svět dceru Anežku.

Uběhlo několik let a nic se nestalo. Pak ale jednou, když šel syn ze školy, bylo mu sedm let, vjelo na chodník auto s opilým řidičem. Synovi se nic nestalo, jeho spolužák ale skončil se zlomenou páteří a trvalými následky.

Říkala jsem si, že tou pravou obětí měl být možná právě můj syn a cítila tak trochu nesmyslné výčitky.

Krutá kletba opět zasáhla

V sedmé třídě odjel Martin se školou na lyžařský výcvik. Odjížděli v neděli odpoledne a už v té chvíli jsem měla jakési zlé tušení, které se bohužel o pár dní později potvrdilo. Uprostřed týdne mě zastihla hrozná zpráva:

moje dítě nezvládlo prudký kopec a narazilo hlavou do stromu! Z kómatu se syn už neprobral. Zhroutila jsem se, proplakala desítky nocí a modlila jsem se, aby ta stará kletba už konečně přestala účinkovat.

Zároveň mě začaly sžírat výčitky, že jsem svému muži už na začátku našeho vztahu o prokletí nic neřekla. Synovu smrt nesl stejně těžce jako já.

Skončí to někdy?

Prokletí našeho rodu ale bohužel stále pokračuje. Dcera, které jsem také neměla odvahu o něm říct, dospěla, vdala se a přivedla na svět dcerku. V šesti letech u ní lékaři zjistili leukémii. Zatím se léčba daří, ale já se obávám, že to stejně špatně dopadne.

Cítím to jako křivdu a nespravedlnost. Proč mají odnášet zlobu starou stovky let další a další děti a mladí lidé? Nevím, jestli existuje cesta, jak se té kletby zbavit. Bojím se, že to bude pokračovat ještě po mnoho generací!

Bohumila L. (55), Hradec Králové

reklama
Související články
17.4.2024
Nikdy jsem v Orientu nebyla, tolik jsem ale toužila se tam jednou podívat. Ve snu jsem ty kraje a jednu milou dívku navštěvovala často. První sen o létajícím koberci přišel v šesté třídě. Myslela jsem si, že to způsobily fotografie a vyprávění strýce Vildy, který se vrátil z návštěvy příbuzných z dalekého Orientu. Byl to sice jenom Tunis, pro nás to ale v tu dobu byla nedostižitelná exotika,
17.4.2024
Když se mi to stalo prvně, myslela jsem, že je to náhoda. Od té doby se stalo ale několikrát, že se ty přístroje samy spustily a komunikovaly spolu. Počítače a mobily, čím jsou chytřejší a modernější, dokážou žít více vlastním životem. A nebo je snad někdo ovládá na dálku? Občas se mi zdá, že jsou oblíbenou hračkou duchů, šotků, nebo dokonce mimozemšťanů? Když jsem mívala obyčejný tlačítkový
14.4.2024
S Davidem jsme plánovali společný život, když musel odjet do zahraničí. Slíbil mi, že na mě bude myslet, i když zemře. Po letech to splnil! Říká se, že lidé jsou schopni milovat až za hrob. Věříte tomu, nebo ne? Mě vlastní děsivá zkušenost přesvědčila o tom, že to tak skutečně může být. Léta jsem nevěděla, co se s mým přítelem stalo. Odhalení, které po letech přišlo, bylo hodně děsivé. Byla
13.4.2024
Během víkendu na horách jsem prožila noční můru. Ztratila jsem se v lese, všude jen sníh a stromy. A pak jsem uslyšela vytí. Kamarádka mi volala na poslední chvíli. Musela zrušit víkend na chalupě, kterou měla zamluvenou měsíce dopředu. Nabídla mi, abych jela místo ní. Byla by škoda, kdyby ubytování propadlo. Sice jsem tak narychlo nesehnala nikoho do páru, ale vyrazila jsem. Knížka u kamen a p
13.4.2024
Když mi Klárka v největší horečce řekla, že zanedlouho zemřu, návštěvu u kamarádky jsem zkrátila. Kamarádky dcerka byla nemocná, takže místo do kavárny jsem šla na návštěvu k Janě domů. Nicméně návštěva nestála za nic, ani jsme si pořádně nepopovídaly. Klárce večer šplhala teplota nahoru. Nakonec jsem pomáhala se studenými zábaly a držela kamarádku alespoň psychicky. Starost o dítě Jana b
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ach, ta láska aneb Co se děje s vaším tělem, když jste zamilovaní
21stoleti.cz
Ach, ta láska aneb Co se děje s vaším tělem, když jste zamilovaní
Kdo by nechtěl být zamilovaný, cítit motýly v břiše, neustále myslet na protějšek bez nutnosti spát či jíst. I když zamilovanost netrvá věčně, protože pro tělo je velmi vyčerpávající, přináší řadu zdr
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Nakonec ještě bude Ryška ráda prodavačkou zmrzliny
nasehvezdy.cz
Nakonec ještě bude Ryška ráda prodavačkou zmrzliny
Během natáčení seriálu Zlatá labuť trávila Kristýna Ryška (38) většinu času ve vlaku. Jedna jízda z Rožnova pod Radhoštěm do pražských ateliérů jí zabrala čtyři hodiny – a takto jezdila i dvacetkrát
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Sen o americké osadě stál Skoty samostatnost
historyplus.cz
Sen o americké osadě stál Skoty samostatnost
Dlouhá plavba je u konce, lodě zakotvily nedaleko Nového Edinburghu. Skotští kolonisté se těší na svoje krajany, kteří sem připluli už před rokem. Čeká je však obrovské zklamání. Místo vzkvétající osady plné pohody a smíchu je přivítají stovky hrobů…   Skotové by ze své země rádi udělali hospodářskou velmoc. Chtějí – stejně jako Anglie, Nizozemí
Omega připomíná sto dní do zahájení Olympijských her
iluxus.cz
Omega připomíná sto dní do zahájení Olympijských her
Už za 100 dní odstartují Olympijské hry 2024 v Paříži a atmosféra se už nyní elektrizuje přípravami a očekáváním. Hodinářská značka Omega, jako oficiální časoměřič her, přichází s novinkou: hodinkami
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
epochaplus.cz
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených
No řekněte, cožpak může přátelství skončit?
skutecnepribehy.cz
No řekněte, cožpak může přátelství skončit?
Když jsem slavila šedesáté narozeniny, číšník mi přinesl obálku. Ale nebyly tam peníze. Uvnitř se skrýval můj nejkrásnější narozeninový dárek. Celý život jsem neměla kamarádku. Tedy když nepočítám Bohunku, ale o tu jsem přišla. S Bohunkou jsme byly spřízněné duše. Než ta první něco dořekla, ta druhá se tomu už smála, až se za břicho popadala. Bohunku
Poprvé na kameru: Vědci zachytili rozmnožování mořských korálů v laboratorních podmínkách
epochalnisvet.cz
Poprvé na kameru: Vědci zachytili rozmnožování mořských korálů v laboratorních podmínkách
Vůbec první přímý přenos rozmnožování mořských korálů v umělých podmínkách se podařilo zachytit vědcům z londýnského Mordenu. Cílem projektu laboratoře Coral Spawning Lab a společnosti Canon je porozumět životním cyklům těchto organismů klíčových pro udržení ekosystému na planetě a poskytnout informace a nástroje, které umožní je zachránit.   Laboratoř Coral Spawning Lab se zabývá záchranou
Co je pravdy na konspirační teorii chemtrails?
enigmaplus.cz
Co je pravdy na konspirační teorii chemtrails?
Příznivci konspiračních teorií jim říkají chemtrails – chemické stopy. Údajně jsou napuštěny chemikáliemi, viry či kovy a mohou mít nejrůznější účely. Pomalé trávení lidstva, šíření nemocí či steriliz
Kuře na citronech
nejsemsama.cz
Kuře na citronech
Suroviny: 1 kuře 3 citrony 1 svazek petrželky 2 snítky čerstvého tymiánu 2 snítky rozmarýnu 2 stroužky česneku 2 palice česneku 200 g másla cibule olivový olej sůl, pepř mletý Postup: Kuře omyjte a důkladně osušte. Nastrouhejte kůru z jednoho citronu, nasekejte petrželku, polovinu tymiánu a rozmarýnu, rozdrťte dva stroužky česneku a vše důkladně promíchejte
Olomoucká zajímavost: Vodopád v Bezručových sadech
epochanacestach.cz
Olomoucká zajímavost: Vodopád v Bezručových sadech
Tato olomoucká zajímavost nemá dlouhou historii jako gotické nebo barokní památky, ale za prohlídku určitě také stojí. Vodopád na skále v Bezručových sadech vysoký osm metrů vznikl až v roce 1965 u příležitosti květinové výstavy Flora Olomouc a měl tehdy být jen reklamou na kvalitu vodních čerpadel. Voda v něm cirkuluje v uzavřeném okruhu, jehož součástí je podzemní nádrž,