Domů     Moje dcera se narodila z náhodné známosti na jednu noc
Moje dcera se narodila z náhodné známosti na jednu noc

Když jsem zjistila, že jsem v jiném stavu, ani na chvíli mě nenapadlo jít na potrat.

Byla jsem ještě poměrně mladá a dychtivá po zážitcích. S Františkem jsme se seznámili na taneční zábavě a hned jsme si padli do oka. Celý večer jsme protančili a propovídali spolu a po skončení jsme se vydali na noční procházku.

Byla krásná teplá květnová noc, a protože jsme oba něco vypili, skončilo to romantickým milováním v poli. Franta mě pak doprovodil k našemu domu, políbil mě na rozloučenu a odešel. O té doby jsem ho už nikdy neviděla.

Zjistila jsem, že jsem v jiném stavu

Zanedlouho jsem začala trpět ranními nevolnostmi, ale myslela jsem si, že jsou to běžné střevní potíže, které zase zmizí. Jenže pak jsem zjistila, že ona májová noc nezůstala bez následků – byla jsem těhotná!

Nejdřív to byl pro mě šok, s něčím takovým jsem nepočítala, a navíc jsem si s Františkem na sebe ani nevyměnili kontakt. Ale hned od počátku mi bylo jasné, že to dítě chci.

Některé moje spolužačky už byly v té době vdané a měly děti, věk jsem na to měla, jen ten otec jaksi chyběl. Přesto – i přes počáteční nátlak rodičů – jsem se rozhodla si miminko nechat a vychovávat ho sama.

Časem se rozbouřená situace trochu uklidnila a další rok v lednu jsem si už z porodnice odvážela uzlíček štěstí – moji malou Emičku. Žili jsme s rodiči v rodinném domku, střechu nad hlavou jsem tedy měla a novopečení babička s dědečkem mi pomáhali, jak mohli. Nějaký manžel mi vlastně vůbec nechyběl.

Na škole jsem si našla novou známost

Když byl Emičce necelý rok, přihlásila jsem se na dvouletou nástavbu. Dojížděla jsem studovat do nedalekého města a rodiče dcerku hlídali, když jsem byla ve škole. Tam jsem se záhy seznámila s Patrikem. Zamilovala jsem se do něj a on do mě.

Hned na začátku jsem mu řekla, že jsem svobodná matka, a jemu to vůbec nevadilo. Začali jsme spolu chodit, k Emičce se choval skvěle, a když jsme oba studium dokončili, vzali jsme se. Patrik byl skvělý manžel i otec a Ema ho taky tak brala.

Učil ji jezdit na kole, hrát fotbal a vyváděli spolu spoustu rošťáren, až jsem je někdy musela oba mírnit.

Žili jsme jako každá jiná rodina a všem nám přišlo zbytečné dceři říkat, že Patrik je nevlastní táta, zvlášť když se k ní choval a staral se o ni lépe než mnohý jiný otec o své vlastní děti.

Běžná prohlídka odhalila zákeřnou nemoc

Žili jsme si celkem spokojeně, občas se samozřejmě objevil i nějaký ten menší mráček, jako všude jinde, ale nakonec se vždycky vyčasilo. Mám dojem, že jsme se měli pořád rádi jako na začátku.

Jen mi bylo divné, že se nám nedaří počít dítě, i když jsme chtěli Emičce dopřát sourozence. Nakonec jsme šli na vyšetření, které odhalilo, že Patrik děti mít nemůže.

Ale to nám nevadilo, byli jsme rádi, že máme aspoň moji Emu a on to bral jako takový dar nebes. .Ema rostla a dělala nám radost, ve škole jí to šlo, byla hodná a pracovitá. Po základní škole začala studovat na gymnáziu a ani puberta s ní nijak moc necloumala.

Když ji bylo 20 let, zjistili jí v rámci běžného preventivního vyšetření, že má polycystózu ledvin. Doktor nám vysvětlil, že jde o onemocnění, které se dědí z generace na generaci bez ohledu na pohlaví. Byli jsme v šoku, vždyť Ema, kromě běžných nemocí, byla dosud zdravá jako řepa!

Musela jsem dceři říct pravdu

Od té doby začala být dcera pod lékařským dohledem I když zatím nepociťovala žádné obtíže, bylo nutné pravidelně sledovat, zda nedochází na ledvinách a cystách v nich k nějakým dramatickým změnám.

Vysvětlili nám, že tato nemoc může postihnout i další orgány, například játra, slezinu, slinivku, vaječníky, ale i srdce nebo mozek. A že sice nejde vyléčit, ale je možné průběh zpomalit a léčit projevy a komplikace s ní spojené.

Bohužel může časem dojít k chronickému selhání ledvin a nutnosti dialýzy nebo transplantace. Byla to pro nás pro všechny velká rána. A navíc Ema přišla s tím, jak je možné, že má tuto dědičnou nemoc, když nikdo z nás ji nemá. Nedalo se nic dělat, lhát jsme jí nechtěli, a tak jsem musela s pravdou ven.

Ani odhalené tajemství nás nerozdělilo

Sedli jsme si všichni spolu a já se jí řekla o jejím pravém otci. Naštěstí to vzala docela statečně, i když to pro ni musel být další hrozný šok.

Vzhledem k tomu, že jsem Františka od oné osudové noci už nikdy neviděla a ani jsem po něm nepátrala, netušila jsem, kam ho osud zavál. Kromě jeho jména a příjmení jsem věděla pouze to, že tenkrát studoval archeologii, ale to bylo asi tak všechno.

Ema se rozhodla zatím po svém biologickém otci nepátrat. Je spokojená s tím, kterého má doma, a stejně by průběh nemoci nemohl nijak ovlivnit. A kdyby prý časem došlo na nejhorší, případným dárcem ledviny prý nemusí být přímý rodinný příslušník.

Dnes už má dcera sama malé dítě, s manželem prošli genetickými testy a zatím se zdá, že vše dopadlo dobře. Jednou se mi svěřila, že zkoušela Františka vyhledat pomocí internetu a možná narazila na stopu, ale pak si to rozmyslela.

Prý že když jsme se bez něj obešli doteď, obejdeme se bez něho i dál. A tak i když František dal své dceři neblahý „dárek“ do života, vím, že se popereme i s tímhle.

Blažena (53), Vysočina

Související články
20.6.2024
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o čem jsme s mým manželem vždycky snili. Dávali jsme
17.6.2024
Vdávala jsem se před třiceti lety. Vlado pochází z Bratislavy, po mamince je částečně Maďar, po otci má polskou a rakouskou krev. Já jsem se narodila v Praze ve vinohradské nemocnici, na Vinohradech jsem chodila do jazykové školy i na gympl, jen na vysokou jsem se posunula do jiného pražského obvodu, na lékařskou fakultu blízko Karlova náměstí. Tam jsem také potkala Vlada, který chodil o dva ro
15.6.2024
Nikdy bych si nemyslela, že se rozhádáme kvůli něčemu, co se vlastně ani nebude týkat přímo nás. Už několik měsíců spolu nemluvíme. Naše rodina držela vždycky pospolu, nebylo nic, co by nás postavilo proti sobě. Prošla i hodně těžkou zkouškou, když zahynul dědeček během občanské války ve Španělsku a babička zůstala sama s pěti dětmi. Rodina se tehdy semkla a pomohla jí překonat těžké období. Ří
14.6.2024
Moje kulinářské umění je vyhlášené. Těším se pověsti nejlepší kuchařky široko daleko. Nemohu připustit, aby byla moje snacha lepší! Tohle je moje parketa. A tu si nenechám vzít! Myslím, že si kaž­dý zakládá na tom, co umí nejlépe. V mém případě to je vaření. Toto umění jsem určitě podědila po své babičce, která byla vyhlášená kuchařka. Také moje teta vařila ve školní jídelně, a dodnes si pamatu
11.6.2024
Moje dětství bylo příšerné. Nerada jsem chodila domů, nerada jsem zůstávala s kýmkoli z naší rodiny. Máma s tátou se neustále hádali a prali. Moje o šest let mladší sestra Jitka si vůči tomu vytvořila jakousi imunitu a neustále mě shazovala, protože já se s tím vyrovnat neuměla. Možná se tak chtěla rodičům hlavně zavděčit, protože jejich hněv na její hlavu potom tolik nedopadal a vše jsem odnáš
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
6 nejbizarnějších vozidel
epochaplus.cz
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký
Přinese Lutovské rozvod konečně klid?
nasehvezdy.cz
Přinese Lutovské rozvod konečně klid?
Moderátorka Iveta Lutovská (41) si může konečně oddychnout. Rozvodové řízení s podnikatelem Jaroslavem Vítem (47), které se táhlo několik měsíců a bylo pro ni velmi bolestivé, je u konce a ona je opět
Města zaplavily gangy malých kolportérů
epochalnisvet.cz
Města zaplavily gangy malých kolportérů
„Mnoho mužů může najít zaměstnání prodejem novin.“ Těmito slovy začíná Benjamin Day, vydavatel deníku New York Sun, v roce 1833 inzerát, v němž hledá kolportéry pro své noviny…K jeho překvapení se však nepřihlásí žádný dospělý, ale desetiletý chlapec!   Za prvního kolportéra, pouličního prodavače novin, lze považovat irského imigranta Bernarda Flahertyho (1824–1876), jenž zareagoval na
Bil se kardinál Harrach za církevní restituce?
historyplus.cz
Bil se kardinál Harrach za církevní restituce?
Hlavou se kardinálovi honí temné myšlenky. Nejraději by všechno vzdal a užíval si klidu. Neustálé lavírování mezi snahou utužit v zemi katolickou víru a nezpronevěřit se svému svědomí ho ničí. Nakonec se ale rozhodne znovu bojovat.   „Násilím se ničeho dosáhnout nedá,“ povzdechne si v tichu své pracovny kardinál Arnošt Vojtěch z Harrachu (1598‒1667). Ještě že arcibiskupství získalo
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Nenašel snad duch zavražděného prezidenta až do dnešních dnů klid?
enigmaplus.cz
Nenašel snad duch zavražděného prezidenta až do dnešních dnů klid?
Duch bývalého 16. amerického prezidenta Abrahama Lincolna prý bývá poměrně často spatřován, jak bloudí ve washingtonském Bílém domě… [gallery ids="141907,141906,141908"] Věštecký sen Paní Lincolnov
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Krásné nohy? Žádný problém!
nejsemsama.cz
Krásné nohy? Žádný problém!
Nohy vás nosí celý den, a tak byste jim měla věnovat náležitou pozornost. Jenom tak se vyhnete nejrůznějším problémům. Následující návod platí pro všechny nehty na nohou, ale pro palce především, zde je riziko zarůstání největší. Nejdříve dopřejte prstu teplou koupel a do vody přijdete hodně soli. Horká voda změkčí kůži kolem nehtu a sůl pomůže s dezinfekcí
Pečená jehněčí kýta na česneku
tisicereceptu.cz
Pečená jehněčí kýta na česneku
Francouzi nadají dopustit na pečené jehně na česneku s rozmarýnovými bramborami. Ingredience 1 jehněčí kýta s kostí 5 stroužků česneku olivový olej sůl, pepř 5 snítek rozmarýnu 1 kg malých
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
21stoleti.cz
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
Pohádky, které dnes známe a milujeme, jsou oproti svým původním verzím jen slabými odvary. Jádra mrazivých nebo lechtivých příběhů, z nichž kdysi povstaly, v nich nicméně přetrvávají dodnes.  
Její smrt nikdy nepřebolí
skutecnepribehy.cz
Její smrt nikdy nepřebolí
Nikdy to nevymažu z hlavy. Ten den, kdy jsem se šla rozloučit s mojí dcerou. Neskutečná bolest, když víte, že je to poslední rozloučení. Monika byla zdravá, chytrá a krásná holčička. Nebyly s ní velké problémy v pubertě, když dospěla, byla úspěšná. Měla život před sebou Měla své plány. Vystudovala, našla si dobré místo a potkala Honzu, s nímž se chtěli vzít.
Výstava Na led! představuje hokej a bruslení  v obrazech
iluxus.cz
Výstava Na led! představuje hokej a bruslení v obrazech
Fenoménu hokeje a bruslení ve výtvarném umění se věnuje výstava Národní galerie Praha (NGP), která pro návštěvníky znovu otevírá Palác Kinských na Staroměstském náměstí. Výstava představí téměř sto pr