SkutečnéPříběhy.cz
Domů     Sestra propadla automatům
Sestra propadla automatům

Brala jsem na lehkou váhu, když se sestra začala chovat divně. Stále žebrala o peníze a přestěhovala se z pěkného bytu na ubytovnu. Tajila, že je závislá na automatech!

Moje o necelý rok starší sestra byla vždycky mým vzorem. Ve škole se dobře učila a později zastávala v práci docela vysokou pozici. Také mi dávala najevo, že já jsem jen ta druhá. Vlastně jsem se ani moc nenavštěvovaly. Jen tak z povinnosti, aby se neřeklo.

Později, když zestárla a ovdověla, se to změnilo. Byla u nás pečená vařená. Až mi ta její neustálá přítomnost šla občas na nervy!

Změnila se k nepoznání

„Prosím tě, Marto, nebuď taková, domlouval mi manžel: „Je to tvoje sestra, buď ráda, že někoho máš…“ On byl totiž jedináček a vyrůstal jen s matkou, která ho měla za svobodna. Vytrpěl si kvůli tomu svoje a tak pro něho byla rodina vším.

reklama

Poslední rok se ale sestra Marie začala měnit. Zhubla a zestárla. Nechala si narůst vlasy a také její oblečení už nebylo co dřív. Ona totiž odjakživa na sebe úzkostlivě dbala, ale teď jí bylo jedno, co na sobě má. „Marie, co je s tebou. Nejsi nějaká nemocná?

Nastuzená? Nebolí tě něco?“ vyzvídala jsem, ale on se jen tak divně ušklíbla. Jako by mi chtěla říct: „Tobě budu něco vyprávět!“ Umínila jsme si, že svoje obavy budu ignorovat. Že mi do nich nic není!

Ale když jednou Marie přišla na návštěvu hladová a snědla dva talíře polévky na posezení, červíček pochybností ve mně opět zahlodal.

Nic jsem nechápala

„Co té ženské může být?“ Nedalo mi, abych se nevypravila za ní domů. Už dlouho jsem ji nenavštívila, protože u nás byla tak často, že mě ani nenapadlo, abych šla já za ní. Tak často jsem ji vidět nepotřebovala! „Prosím vás, ta už tady nebydlí.

reklama

Šla někam na ubytovnu,“ mávla rukou její, nyní už bývalá, sousedka a dodala skepticky. „Kdo ví, zda i tam ji nevyhodili…“ „Nevyhodili?“ divila jsem se. „Proč by ji měli vyhazovat?“ Důvod, který zmínila, mi doslova vyrazil dech.

Moje sestra Marie má prý dluhy, kam se podívá! „I mně dlužila, ale já to z ní vytřásla,“ byla poslední věta, kterou jsem slyšela, než mi ta dryáčnice zabouchla dveře před nosem. Cestou domů jsme přemýšlela nad Marií. Proč má dluhy?

Špatně investovala, nebo ji někdo okradl? Co se mohlo stát, že se mi nesvěřila? Nebo mému muži, který se jí stále zastává?

Štamprlička jí rozvázala jazyk

Doma jsem to s manželem probrala ze všech stran. Ale ani on nic nevymyslel. Když se ozvalo bouchání na dveře, pohlédli jsme na sebe jako nějací dva spiklenci. „Marie!“ vydechl potichu a já dodala: „Tentokrát to z ní dostaneme.

reklama

Musí nám všechno říct!“ Posadili jsme sestru ke stolu, dali jí najíst a potom dostala štamprličku. Později druhou a třetí. Manžel za jejími zády na mě zamrkal: „To jí rozváže jazyk!“ Měl pravdu. Marie se uvolnila a dokonce, po dlouhé době usmála.

„Maruško, svěř se mi, proč bydlíš na ubytovně?“ lísala jsem se mazlivě a ona se k mému údivu rozplakala. „Už nebydlím, vyhodili mě! Jsem bezdomovec! Ode dneška…“ Bylo na nás, abychom si jednu sklenku alkoholu také dali. Těch novinek bylo v poslední době nějak moc!

Manžela její doznání naštvalo

Nechápala jsem, jak mohla tak vzorná a úspěšná osoba klesnout až na úplné dno. „Marie a proč? Já to nechápu,“ přiznala jsem a ona si jen vzdychla. Po chvilce mlčení se konečně přiznala: „Nedokázala jsem odolat automatům.

Zprvu jsem občas nějakou tu stovku vyhrála. Bylo to tak vzrušující! Ale potom…Potom už byla jen samá prohra. Nejdřív jsem vybrala peníze z knížky. Potom prodala nějaké šperky. A později si začala půjčovat. Pořád jsem věřila, že vyhraju!

Chtěla jsem všechno poctivě vrátit!“ Měla jsem chuť jí dát pohlavek. Jak jen mohla být tak hloupá! Manžela její přiznání naštvalo natolik, že se zvedl a odešel. Práskl dveřmi, div se z nich nevysypalo sklo! Zůstaly jsme se sestrou u stolu samy. Mlčely jsme.

Ona pobrekávala a já nevěděla, co říct. Vůbec se mi nechtělo jí nabízet nocleh. Ale byla to sestra. Na ulici jsme ji spát nechat nemohla!

Sestra zatím seká dobrotu

V tom se otevřely dveře a v nich stál, jako nějaký bůh pomsty, můj muž. V ruce držel jakýsi papír „Tady jsem stáhnul z internetu rady pro chorobné hráče. Když splníš prvních pár bodů, dluhy za tebe zaplatíme, abys neskončila v kriminále! Ale jinak ne.

Máš nulovou toleranci!“ vyštěkl a na desku kuchyňského stolu hodil ten svůj papír. První podmínkou byla návštěva psychiatra kvůli závislosti. Další byla návštěva v dluhové poradně. A ta třetí?

Začít splácet, třeba po stovkách…Sestra všechno splnila, dokonce víc. Skončila na pár týdnů v léčebně pro závislé. Dala se do kupy a já si oddechla. Doma byl na chvíli konečně klid! Manžel zaplatil její dluhy a ještě zařídil slušný podnájem.

V pětašedesáti je sestra opět na začátku. Sehnala si brigádu, seká dobrotu. Pomáháme jí, jak to jen jde. Jsme přece rodina!

Marta N. (66), Přerov

Předchozí článek
reklama
Související články
25.3.2023
Když se před rokem vdala za mého bratra, neměla vůbec nic, jen dvě malé děti. O celých třicet let mladší nevěsta bráchu okouzlila. Vyklubala se z ní zlatokopka. Stále se jen usmívá a mnoho toho nenamluví. Taková tichá voda! Ale já jí vidím až do žaludku. V hlavě má jen jedinou věc, a tou jsou peníze! Bratra si vzala po krátké známosti. Sbalila ho, jak je dnes moderní, na internetové seznamce. V
24.3.2023
Vztahy mezi tchyněmi a snachami nebývají vždy ideální. Já jsem to poznala už při prvním setkání s partnerkou mého syna. Věděla jsem, že syn Aleš to nebude mít v životě snadné. Měl až příliš mírnou povahu, nebyl průbojný. Nemusela jsem sice řešit žádné jeho průšvihy, ale tak trochu jsem se obávala, aby se mu jeho vrozená dobrota nevymstila. Přála jsem si, aby si našel dívku podobně založenou a v
23.3.2023
Najít dnes uplatnění na trhu práce není vůbec snadné. Své o tom ví i můj vnuk. Jeho žena Alena se po mateřské marně snaží vrátit do práce. Bohužel se ukazuje, že za ty roky doma naše Alena leccos zapomněla. Nic neumí, proto ji nikde nechtějí. Vnuk manželku přemlouvá, aby vzala cokoli, protože jim docházejí peníze. Největší problém spočívá v tom, že se jeho žena neumí, nebo dokonce nechce při
23.3.2023
Mám dva syny. Jednoho jsem příliš rozmazlila a teď se mi to vrací. Nedokážu ho vyhodit ze svého domu, připadám si jen jako jeho služka. Když mi před rokem zemřel manžel, syn Pavel mi přispěchal hned na pomoc. Nastěhoval se ke mně a já věřila, že mi pomůže zahnat smutek. Druhý syn Karel má totiž rodinu a bydlí na opačné straně republiky. Pavel je mladší, v dětství býval často nemocný, tak jsm
17.3.2023
Táta od nás včas utekl a založil novou rodinu, daleko od nás, protože s mámou se zkrátka nedalo žít. Ale já jsem s ní zůstat musela. To nemohlo dobře dopadnout. Máma byla samý chlap. Její výchova spočívala v tom, že mi dávala najíst, občas, po delší době, vyprala oblečení a někdy i podepsala domácí úkoly. Jejím hlavním zájmem bylo lovit muže. Asi nemusím dodávat, že táta utekl a nechal mě mámě
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel