Můj bratr si s maminkou nerozumí

Total
0
Shares

Přináším příběh mého mladšího bratra, který je plný utrpení. Přestože je mu 40 let a je již dospělý, stále naráží na mantinely rodinného souznění.

Naše maminka je již mnoho let otrokem svého nutkání ve všem radit. Můj bratr to odnáší ze všech nejvíce. Opravdu se mu snaží vlastní matka zničit rodinnou pohodu?

Dokud naše maminka neobjevila internet, měli jsme krásné vztahy. S bratrem jsme ji jezdili navštívit jednou za rok na narozeniny a pak občas na Vánoce. Jenže jednoho dne objevila internet a začala s ním aktivně pracovat. Vše, co nám nemohla sdělit osobně, vložila do e-mailů. Na mě byla hodná, ale mého bratra rozhodně nešetřila. Jeho výchova, aplikovaná na její vnouče, prý není v pořádku.

Zhouba zvaná internet

Idylické dny bratrova života jednoho dne narušil příchozí e-mail. Netušil, že to je jen první vlaštovka, za kterou se žene celé hejno. E-mail byl od naší maminky. Ta totiž propadla kouzlu internetové komunikace a zjistila, že bratra může kontaktovat kdykoliv chce – takže neustále. A jelikož toho měla na srdci opravdu hodně, začaly mu životní rady přicházet v jednotlivých zprávách. Po pár měsících bylo jasné, že se schyluje k neštěstí. Jenže na čí straně byla vina? Bratr měl uposlechnout rady, nebo se měla maminka více krotit? Vzala jsem si za úkol odhalit pravdu.

Bratr za to nemůže

Znám svého bratra velmi dlouho. Je to můj vzor. Na světě není laskavějšího člověka. Je krásný nejen svým zevnějškem, ale především svojí čistou duší. Vždy se stará o dobro svých blízkých a v kolektivu svých kamarádů je velmi ceněný pro svou upřímnost. Jeho fotku mám vystavenou na poličce hned vedle Bible. Každý den děkuji především za to, že mám takové štěstí. Ne každý má tak láskyplného a obětavého sourozence. O to víc mě mrzí, že mezi naše klidné rodinné vztahy se vloudil stín. Jenže jak jsem zjistila, bratr je v tom nevinně.

Maminka ví vše nejlépe

Začalo to nenápadně. Nejprve mu maminka psala, jak myslí na svého vnoučka a ať se mají dobře. Jenže po pár zprávách se milá slova změnily v bič, který začal nemilosrdně ubližovat. Ne nadarmo se říká, že slovo bolí více než rány. Ihned začala hledat chyby ve výchově. Vše, co bratr udělal, bylo špatně. Proč je tak nezodpovědný a svému synovi nedává prodyšné kraťasy kvůli kvalitě budoucí plodnosti? Co to je za nesmyslnou módu? Upnuté oblečení je přece nepohodlné! Jak je možné, že mu neomezuje konzumaci vajíček? Přílišná náruživost, kterou vajíčka způsobují, mu přece zničí celou budoucnost! Proč podceňuje pravidelné stříhání? Chudák kluk kvůli dlouhým vlasům začíná šilhat! A proč ho rozmazluje dobrotama? Chleba je přece taky jídlo! Proč chodí tak pozdě spát? Ráno vstává do školy! A proč ho nechává koukat na filmy, které nejsou vhodné pro děti? Měl by se mu více věnovat! Vše vyvrcholilo výčitkami o nezodpovědné výchově, které přicházely několikrát za den. Intenzita e-mailů se stupňovala, až to jednou přesáhlo únosnou mez.

Je to křivda?

Nejjednodušší řešení bylo na zprávy neodpovídat. Jenže jakmile bratr nereagoval, dočkal se dalších negativních reakcí. Maminka to brala jako křivdu a osobní urážku. Přece není cizí, aby se k ní takhle choval. Proto očekává, že by jí vlastní dítě mělo odpovídat na vše, co napíše! Maminka brzy začala přemýšlet, kde udělala ve výchově chybu. Kde se v jejím jediném synovi vzalo tolik vzdoru a sobeckosti? A tak se v e-mailech začaly čím dál více objevovat nářky, výčitky a upozornění na všechna možná příkoří, která jí touto ignorací způsobuje.

Utíkal do hospody

Jako jeho sestra, která ho dobře zná, jsem začala tušit, že jeho odchody do místní hospody nejsou dobrovolné. Bratr se naštěstí s e-maily brzy svěřil. Po jejich přečtení jsem pochopila, proč se v alkoholických nápojích snažil utopit žal. Zoufale hledal řešení, jak se stát lepším otcem. Mamince jsem musela vysvětlit, že svého jediného syna psychicky týrá a duševně vyčerpává. Myslela si totiž, že vše dělá jen pro jeho dobro. Tak s maily přestala. Bratrův stav se od té doby výrazně zlepšil. Namísto alkoholu začal opět vyhledávat pramenitou vodu a automaty hraje jen o svátcích. Jsem velmi ráda, že našel zpátky svou ztracenou rovnováhu, protože to mohlo dopadnout opravdu špatně! Nerada bych, aby se rozhádali dříve, než si ji jako nemohoucí vezme do své péče.

Barbora F. (50), Praha

Také se vám může líbit