Domů     Začali jsme podnikat
Začali jsme podnikat

Chtěli jsme si jen vypěstovat trochu zeleniny a bylinek. Za rok se z nás stali farmáři. Zahrada nám nestačí, koupili jsme pole i s rybníkem!

Opravdových přátel jsme měli s manželem poskrovnu, ale ti, kteří s námi právě seděli na zahrádce, k nim rozhodně patřili. Byli jako my, letití manželé a měli se celý život moc rádi. Tři manželské dvojice, pod starým ořechem, spřádali svoje přání a tužby.

Nápad nás zprvu ohromil

„Já bych tak choval drůbež. Domácí vajíčka, ty mají dneska budoucnost!“ prohodil Toník a jeho žena Bětuška se k němu nadšeně přidala: „Slepičincem bych hnojila zeleninu. Ta má budoucnost vždycky!“ Já je mlčky poslouchala v duchu souhlasila.

Jenže, naše malá zahrádka na něco takového nebyla přizpůsobená! Nebyl by to můj muž, kdyby neoponoval. Prý nám tak malý pozemek stačí. Když se chce, jde všechno. Poslední z trojice manželských párů se tvářila nějak divně. On zaraženě a ona skoro naštvaně.

„Je ti něco, Aničko?“ zeptala jsme se kamarádky a ona vybuchla: „Už dávno jsme vám chtěli něco říct, ale tady ten můj Váhal mi to zakázal!“ Ukázala prstem na manžela a ten zrudnul. Neříkal vůbec nic, jak bylo jeho zvykem.

Těšili jsme se jako malí

Od Aničky jsme se hned vzápětí dozvěděli, že mají možnost koupit velkou zahradu a také pole. Dokonce s přilehlým rybníkem! „No ale kde na to chcete vzít?“ zeptal se Toník a hned uslyšel odpověď: „Od vás! Od všech. Založíme družstvo!

Všichni jsme oněměli údivem. Co je to za nápad? Parta sedmdesátníků bude na stará kolena zakládat nějaké družstvo? Anička si ale stála na svém: „ Viděla jsem dokument z ciziny. Je to tam běžné. Na co nemá jednotlivec, parta lidí ano!

Jen tak se dočkáme nějakého kloudného výsledku!“ Začali jsme se dohadovat jeden přes druhého. Každý měl nějaký nápad! Byla už dávno noc, když jsme se rozešli do svých domovů. Všem nám bylo jasné, že bez družstva se neobejdeme.

Začneme pěstovat zeleninu ve velkém! A chovat slípky také…

Prosperitu vystřídal zmar

Všechno bylo vlastně jen jako. Žádné úřady, žádná smlouva. Jen plácnutí ruky a ručně popsaný list papíru. A také vklad. Každý dal, co měl, ale nakonec se sešlo dost. Dost na koupi zahrady, dvou polností a také nějaké té techniky. Bez traktoru by to nešlo!

Jen zrýt polnosti, obehnat je plotem a postavit několik kurníků nám trvalo skoro rok. Byli jsme udření, ale šťastní. Zapojili jsme děti i vnoučata. Úroda byla lepší, než jsme si vůbec dokázali představit.

„Už vím, o čem je rčení kozel zahradníkem!“ smála se Anička, ale Bětky se její slova dotkla: „Víš, kolik knížek jsem nastudovala? Jen nechat vyklíčit sazenice mě stálo spoustu bezesných nocí!“ Málem jsme se všichni pohádali.

Dva roky prosperity se najednou proměnily ve zmar. Všechno se z ničeho nic začalo hatit. Zelenina se neurodila a slepice skoro přestaly snášet. Dostaly nějakou nemoc a léky nás stály majlant.

Chtěli jsme se vším seknout

Rodinní příslušníci se začali vymlouvat na nedostatek času. Chtěli místo dřiny na poli jezdit na dovolenou a užívat si. Neměli jsme jim to za zlé, v jejich věku jsme nebyli jiní. Zůstali jsme sami. Byli jsme čím dál víc unavenější a také nevrlejší.

Mluvili jsme jen o nemocech a řešili problémy. Občas jsme se dokonce i pohádali. Práce už nás netěšila jako dřív. Ta tam byl počáteční zápal, ta tam náš bezbřehý optimismus. „Už nemůžu. To zemědělské podnikání byl asi omyl,“ přiznala Anička a já souhlasila.

Cítila jsem v těle každý sval, i ten, o kterém jsem až doteď vůbec nevěděla. Ani můj manžel už nehořel nadšením. „Je načase přiznat porážku. Tolik polí je nad naše síly! Ani rybník mi už nedělá radost! Za celou tu dobu jsem neměl čas si jít zarybařit.

To není důchod, to jsou galeje!“ V tom, k našemu úžasu promluvil pan Váhal neboli Zdeněk. Nemluva byl najednou mluvný až až!

Reklamu nám dělá slepice

Postavil se, povytáhnul kalhoty stejným gestem, jako to dělal už v první třídě. Vlastně se za tu věčnost ani moc nezměnil! Přejel nás přísným pohledem: „Že se nestydíte, házet tak rychle flintu do žita, vlastně do brambor, ehm, ehm.

Něco mě napadlo, ale nesmíte se mi smát!“ Všem nám vyrazil dech. Něco tak bláznivého by nás nenapadlo ani ve snu! „Najmeme si slepici. Reklamní slepici! Ne pravou, ale nějakého brigádníka. Bude jako chodící reklama!

My se přestaneme dřít, práci za nás budou dělat mladí, když jim dobře zaplatíme. Přesídlíme k rybníku a otevřeme si malý krámek. Se zeleninou a ovocem, vajíčky a také nějakými pochoutkami. Třeba koláčky a tak…“ Bylo toho hodně, co nám Zdeněk navrhnul.

Nestačili jsme se divit. Překvapil nás, to jsme museli uznat. Ve všem jsme mu dali za pravdu. Stali se z nás družstevníci se vším všudy. I s tím ziskem! Jen ta naše reklamní slípka je náročná. Pořád by chtěla nějakou místo zrní výplatu…

Ivana T. (70), Chebsko

Další článek
reklama
Související články
5.3.2024
Při posledním nákupu v supermarketu jsem viděla něco, s čím si nevím rady. Narazila jsem tam na snachu, jak se ručku v ručce prochází mezi regály, ale ne s mým synem. Vím teď jistě, že Magda mému synovi zahýbá. Viděla jsem ji na vlastní oči, jak se vodí za ručičku s jiným chlapem. Měla jsem je vyfotit nebo se na ni hned vrhnout. Nyní mi totiž do očí tvrdí, že jsem zaujatá, vymýšlím si a že mám
4.3.2024
Chudák soused žil celá desetiletí se zlou ženou. Říkala jsem si, že se něco musí stát, že si ten muž přece také zaslouží být šťastný. Studené předjaří odhalilo, jaký mám na zahradě binec. Slezl sníh a ukázala se spousta neshrabaného listí. Šla jsem tu spoušť obhlédnout a všimla jsem si za plotem černých pichlavých očí, rentgenujících můj pozemek. No nazdar. Sousedka, jedovatá jako vitriol. „Mát
4.3.2024
Všichni jsme toho proutníka, který svedl mou sestru, odsoudili. I v cizině měl ženu a dvě děti. Nechápu, jak jsem mohla udělat stejnou chybu? Moje sestra Anička byla moc hodná holka. Po střední škole nastoupila do firmy plné mužů. Práce ji tam bavila a celkem slušně vydělávala. Po roce si našla vlastní byt, kam se z rodného domu odstěhovala. Od té chvíle k nám jezdila každý druhý, třetí víke
1.3.2024
Neviděla jsem, co bylo zřejmé na první pohled. Přítel si ze mě udělal kampeličku a kamarádka mě utvrzovala v domnění, že je správné mu pomáhat. Nikdy jsem nepatřila k nějakým kráskám, za kterými by se muži na ulici otáčeli. Patřila jsem spíš k takovým těm nenápadným dívkám, kterých si vůbec nikdo nevšimne. Příliš jsem si to nebrala, ale samozřejmě jsem i já toužila po lásce a partnerovi. Byl
25.2.2024
S manželem nám to klape. V jednom se ale neshodneme – kde strávíme dovolenou. Sedět v kempu už nechci. Pojedu k moři, ať s ním, nebo bez něho! I po třiceti letech jsme s manželem stále skvělý pár. Umíme se domluvit na všem. I na tom, kam vyrazíme na víkend. Je pravda, že máme v některých směrech rozdílné názory, vždy se ale snažíme dělat kompromisy. Já s ním zajdu občas na hokej nebo na fotb
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
21stoleti.cz
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
Pod mikroskopem vypadá DNA jako zkroucený žebřík. Pro vědce ale znamená mnohem víc. Je jakousi nepsanou učebnicí lidstva, která i 71 let po odhalení svého potenciálu stále pomáhá přepisovat dějiny.
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky  jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
enigmaplus.cz
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
V období baroka se v kruzích polské šlechty objevila teorie takzvaného sarmatismu. Tvrdila, že polská aristokratická elita má svoje kořeny v prostředí starověkého národa Sarmatů, o kterém se zmiňoval
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
skutecnepribehy.cz
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
Chudák soused žil celá desetiletí se zlou ženou. Říkala jsem si, že se něco musí stát, že si ten muž přece také zaslouží být šťastný. Studené předjaří odhalilo, jaký mám na zahradě binec. Slezl sníh a ukázala se spousta neshrabaného listí. Šla jsem tu spoušť obhlédnout a všimla jsem si za plotem černých pichlavých očí, rentgenujících můj
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
epochalnisvet.cz
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
Dne 4. července 1849 se dvěma dětem zjevila ve vsi Mcely překrásná paní v zeleném dlouhém rouchu. Následně s nimi dokonce rozmlouvala a prohlásila se za matku Božího syna. Viděly snad děti Pannu Marii
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
iluxus.cz
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
V pořadí čtvrtá edice z celkových šesti, které jsou každoročně až do roku 2025 vydávány, 48letá ultraprémiová whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Four z původní irské palír
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
V otci má velkou oporu
nasehvezdy.cz
V otci má velkou oporu
Saxofonista Felix Slováček (80) by udělal cokoli proto, aby jeho dcera Anna Slováčková (28) byla znovu zdravá. Herečka se minulý rok v říjnu svěřila, že se jí vrátila rakovina, a znovu tak svádí nerov
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
epochaplus.cz
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
„Panoval samovládně jako zlostný králík,“ líčí saský kronikář Dětmar z Merseburku Přemyslovce Boleslava III. Ryšavého, který roku 999 usedl na český knížecí trůn. Během tříleté vlády proti sobě stihne) poštvat každého v zemi a lidé proti němu v létě roku 1002 povstanou. Kníže Boleslav III. Ryšavý (kolem r. 965–1037prchá do Bavorska k vévodovi Jindřichovi ze Schweinfurtu (asi 970–1017), který
Smažené mozzarellové kuličky
tisicereceptu.cz
Smažené mozzarellové kuličky
Sýrové kuličky ochucené česnekem a tymiánem jsou voňavé a lehce pikantní. Potřebujete 300 mozzarelly třešniček 2–3 stroužky česneku 1 větvičku tymiánu olej sůl, pepř 2 vejce strouhanku hl
Skončili spolu v posteli?
nasehvezdy.cz
Skončili spolu v posteli?
Sympatickému herci ze seriálu Smysl pro tumor Filipu Březinovi (28) jeho role změnila život. Stal se prakticky ze dne na den slavným a poznávají ho lidé na každém rohu. Bohužel to ale na jeho soukr
Jednohubky se salámem
tisicereceptu.cz
Jednohubky se salámem
Tady se fantazii žádné meze nekladou. Můžete použít klasickou česnekovou pomazánku a různé varianty uzenin, v časové tísni lze využít třeba i jen roztíratelný tavený sýr, ať s příchutí, či bez příchut