Domů     Chtěla zachránit syna, je ve vězení
Chtěla zachránit syna, je ve vězení
5 minut čtení

Zoufalí lidé prý dělají zoufalé činy. Lenka, moje sestřenice, bohužel patří mezi ně. Byla to vždycky hodná a obětavá holka. Koho měla ráda, pro toho by udělala zřejmě cokoli. Svého syna bezmezně milovala.

Vdávala se ve dvaceti za pětatřicátníka očividně životem protřelého. Zakoukala se do něj na Anenské zábavě a do švestek byla těhotná a vybírala svatební šaty. Zaslepená láskou však byla jen ona. Františkovy modré oči svlékaly každou ženskou v okolí.

Do roka František svoji ženu i tříměsíčního Honzíka opustil. Lenka to oplakala, ale nikdy si nestěžovala. Roky plynuly, Lenka vyzrávala v krásnou ženu, ale žádnému muži nedala příležitost. Byla přesvědčená, že se František vrátí.

Špatný vzor

Objevil se, když bylo Honzovi 12 let. Zub času na něm viditelně zahlodal, vypadalo to, že od života utržil i nějakou tu ránu. Chvílemi dokonce působil, jakoby se chtěl polepšit, usadit, konečně dát svému životu řád.

Lenka ho přijala zpátky s otevřenou náručí, Honzík byl zpočátku nedůvěřivý, ale po pár dnech v něm viděl hrdinu, o kterém mu maminka vyprávěla. Zanedlouho byl pro něj František obrovským vzorem.

Lenka si všimla, že se ze slušného, spíš zakřiknutého kluka stává přidrzlý suverén, ale přičítala to nastupující pubertě.

Honza se zadlužil

František se svým synem nejprve všude chlubil, ale když i jemu přerůstal přes hlavu, ujal se výchovy a vzal to za špatný konec.

Synovy neúspěchy v učňáku i v praxi komentoval nevybíravě, chtěl po něm, aby si při škole vydělával na kapesné a přidával na domácnost. „Nemáš peníze? Sežeň si je!“, to byla jeho nejčastější rada.

A protože František co vydělal, utratil za sebe a z Lenčiny výplaty toho na synovy záliby moc nezbylo, začal si Honza peníze půjčovat. Nejdřív šlo o stovky, ale když si chtěl dopřávat víc zábavy a značkové oblečení a techniku, jako kamarádi, dluhy rostly.

Nejprve si hledal brigády, ale brzo půjčku splácel další půjčkou. Lenka mu domlouvala a snažila se mu pomáhat, přibrala si práci pečovatelky, ale situace se zhoršovala – Honza občas přišel pomlácený od netrpělivých věřitelů.

Tou dobou se přidal k partičce, která kšeftovala s auty. Jak se ukázalo u soudu, šlo o krádeže a podvody, ale v těch naštěstí nejel. Jenže přišel o peníze – samozřejmě vypůjčené.

To byla pro Františka dobrá záminka, aby psychicky i finančně vyčerpanou Lenku opustil podruhé: Je to tvoje vina, tys z našeho syna vychovala takovou nulu, tak si to vyžer sama. Já na něj doplácet nechci.

Neplatil, ani nedoplácel jsi na svého syna nikdy, pomyslela si tenkrát Lenka a tenhle Frantův odchod už ani neoplakala.

Strach o syna

Víc ji bolelo, jak se Honza změnil a jaký život vede. Učňák horko těžko dodělal, vystřídal různá zaměstnání, ale nikde dlouho nevydržel. Lenka mu domlouvala a on vždycky slíbil, že si najde pořádnou práci a splatí všechno, co dluží.

A milující matka v naději, že už je to opravdu naposledy, mu vždy dala svoje slabé úspory nebo prodala něco z dědictví po rodičích – prstýnek po mamince, řezbářské nářadí po tatínkovi atd.

Ale Honza měl pořád málo, jeho báchorky o tom, jak se mu smůla lepí na paty, že ho vždycky někde vezmou na hůl, že si na něj šéf zasedl, že… nebraly konce a dluhy narůstaly. Výhružkám jeho věřitelů neušla ani Lenka.

Když jednou přišla domů, věci v bytě byli rozházené a rozbité, na zemi ležel zmlácený krvácející Honza a na stole lístek, že jestli synek nezaplatí, už ho nikdy neuvidí. Dostala takový strach, že se rozhodla k něčemu, co vždycky odsuzovala.

Zoufalý nápad

Tehdy chodila uklízet a vařit ke staré paní, jejíž dcera pracovně cestovala po světě, a tak si na péči o matku najímala Lenku. Ta se starala vzorně, často stařenku navíc i masírovala, rády si spolu povídaly.

Lenka cítila její důvěru, jíž by za normálních okolností nezneužila. Situace však normální nebyla – její syn byl v ohrožení života.

I když si uvědomovala, že si za to může sám, a u každého jiného by věděla, že už dávno za něj neměla nic platit, ale – bylo to přece její dítě a hrozilo mu velké nebezpečí. A stará paní to možná ani nepozná!

Záchranka přijela pozdě

Stará paní byla zámožná, v sejfu, jehož heslo se Lenka náhodou dozvěděla, měla šperkovnici i hotové peníze. Říkávala, že bankám ani lidem moc nevěří, ale Lenku po čase považovala téměř za přítelkyni.

Přes hezký vzájemný vztah se Lenka styděla svěřit se jí se svými starostmi a raději riskovala krádež. Když jednou paní po masáži usnula, Lenka otevřela trezor, a když vytáhla obálku s penězi, uslyšela za sebou zajíkavý hlas:

„Vy mě chcete okrást?“ Lenka se lekla, popadla těžkou šperkovnici a uhodila s ní stařenku do hlavy. Ta se skácela na zem. Lenka na okamžik zaváhala, pak si nacpala nějaké šperky a štos bankovek do tašky, zavřela sejf, otřela otisky a zavolala záchranku.

Lékař však přijel pozdě. Lenčinu verzi o pádu staré paní vyšetřovatelé vyloučili, navíc dcera zemřelé poznala rodinné šperky v nedalekém starožitnictví a Lenka se nakonec k zoufalému činu přiznala. Uvědomila si, že teď už syna před věřiteli neochrání.

Ve vězení pak často vzpomínala, kde to vlastně začalo. A syn – přemýšlel, kde by si vypůjčil.

Helena D. (61), Přelouč

Předchozí článek
Další článek
Související články
3 minuty čtení
Někdy mám pocit, že se celý život vejde do pár doteků. Do jemného pohlazení po vlasech nebo hrnku, který podáváte druhému, aby ho zahřál. Moje ruce si toho pamatují víc než moje hlava. Prsty mám pokřivené, klouby už dávno nepracují, jak by měly, ale ty staré dlaně... pořád cítí. Je v nich vše: dětství, práce, radosti, pády i ta každodenní tichá láska k životu. Stará kuchyně a nové dny Byd
3 minuty čtení
Byla to láska na celý život. Doufali jsme, že spolu zestárneme, že neexistuje nic, co by tomu zabránilo, co by nás rozeštvalo. Když jsme si s Ondrou v šestnácti letech přísahali, že nás nic nerozdělí, oba jsme tomu věřili. „Ani smrt,“ vyrazil ze sebe a já po něm automaticky opakovala, že ani smrt, ač jsem si v duchu říkala, že to je asi nesmysl, neboť zubatá rozdělí vždycky všechno. Ale byli js
3 minuty čtení
Sedím na lavičce v parku, kde to znám nazpaměť. Stromy jsou pořád stejné, i když jenom o něco starší. Ony však mohou mluvit. Já ze sebe nevydám ani hlásku! Alespoň šumí. Jsou možná staré jako já. Jenže na mně je ten zub času znát víc. Přírodu bereme jako němou, ale když přijdete o hlas, uvědomíte si, že rostliny mohou být slyšet víc než vy. Před dvěma lety se to stalo. Ochromila mne ztráta h
3 minuty čtení
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já jsem věděla, že se něco děje, ještě než to řekli nahlas. Zapomínal, kde je hrnek, jak se jmenuje
5 minut čtení
Je mi sedmašedesát a najednou cítím, že nemám tolik času. Na co? Říct pravdu mé rodině. A hledat dítě. Je to tak dávno, co jsem držela ten uzlíček... Vzpomínky mi proudí hlavou jako zběsilá auta na silnici. Tehdy jsem je pozorovala z mostu, když jsem přemýšlela, jestli tam neskočit. Nebyla jsem plnoletá. Měla jsem v hlavě ty řeči, jak lidé odsuzovali jiné dívky, které brzy otěhotněly. A pak jse
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mimozemský život nemusí být založen na uhlíku
21stoleti.cz
Mimozemský život nemusí být založen na uhlíku
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší plan
Zoologie: Mláďata goril a návrat losů – Dobré zprávy ze světa zvířat
epochaplus.cz
Zoologie: Mláďata goril a návrat losů – Dobré zprávy ze světa zvířat
Svět zoologie přináší na jaře samé dobré zprávy! Pražská zoologická zahrada se pyšní hned dvěma novými gorilími mláďaty, z nichž nejmladší, samička Gaia, byla slavnostně pokřtěna ikonickou primatoložkou Jane Goodallovou. Zároveň se po desítkách let v české části Krkonoš objevil los evropský, a potvrdil tak dobrou kondici zdejší přírody. Tyto události nejenže ukazují na úspěchy
Chrám Pumapunku: Postavili ho bozi primitivních domorodců?
enigmaplus.cz
Chrám Pumapunku: Postavili ho bozi primitivních domorodců?
Na území bolivijských And v nadmořské výšce 4000 metrů se nachází místo, jehož existence je záhadou. Ruiny chrámového komplexu zvaného Pumapunku jsou tvořeny kamennými bloky tak inženýrsky přesných tv
Vojtková už nebude skákat, jak on píská
nasehvezdy.cz
Vojtková už nebude skákat, jak on píská
Otočily se v manželství Romana Vojtka (53) a Petry Vojtkové (37) role a tentokrát to bude on, kdo bude žadonit o pozornost své lásky? Jeho žena totiž údajně začíná víc stavět samu sebe na první mí
Albrecht II. rázně potlačil pražskou vzpouru
historyplus.cz
Albrecht II. rázně potlačil pražskou vzpouru
„Já jim dám. Kacíři jsou to, a navíc i zrádci!“ rozčiluje se Albrecht Habsburský a s očima zapíchnutýma do podlahy přechází z jedné části komnaty na druhou. Hlavní adept na uvolněný český trůn umí být velkorysý a má smysl pro spravedlnost, ale zdejší kališníci u něj kolaborací s polským princem překročili únosnou mez. Za to
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Naučila jsem se říkat pravdu do očí
skutecnepribehy.cz
Naučila jsem se říkat pravdu do očí
Lhát se prostě nemá. Nikdy! Ani ve chvílích, kdy člověk nepřizná pravdu jen proto, aby udělal druhým radost. To mě naučila až moje dcera. Jako holka z vesnice jsem byla vychovávána tak, že musím být za každou cenu slušná. Vždy a všude, i v případě, že mi to nebude úplně po chuti. A tak jsem občas snědla to, co jsem
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Moje sousedka mi začala dělat problémy
nejsemsama.cz
Moje sousedka mi začala dělat problémy
Nikdy jsem si nemyslela, že se v důchodu budu muset znovu učit říkat „ne“. Jmenuji se Irena, je mi 70 let a až do nedávné doby jsem byla přesvědčená, že mám vcelku klidný a vyrovnaný život. Byla jsem dlouhé roky šťastně vdaná, manžela mi před časem bohužel vzala rakovina. Měli jsme jedinou dceru, ta se
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve