Domů     Chtěla zachránit syna, je ve vězení
Chtěla zachránit syna, je ve vězení

Zoufalí lidé prý dělají zoufalé činy. Lenka, moje sestřenice, bohužel patří mezi ně. Byla to vždycky hodná a obětavá holka. Koho měla ráda, pro toho by udělala zřejmě cokoli. Svého syna bezmezně milovala.

Vdávala se ve dvaceti za pětatřicátníka očividně životem protřelého. Zakoukala se do něj na Anenské zábavě a do švestek byla těhotná a vybírala svatební šaty. Zaslepená láskou však byla jen ona. Františkovy modré oči svlékaly každou ženskou v okolí.

Do roka František svoji ženu i tříměsíčního Honzíka opustil. Lenka to oplakala, ale nikdy si nestěžovala. Roky plynuly, Lenka vyzrávala v krásnou ženu, ale žádnému muži nedala příležitost. Byla přesvědčená, že se František vrátí.

Špatný vzor

Objevil se, když bylo Honzovi 12 let. Zub času na něm viditelně zahlodal, vypadalo to, že od života utržil i nějakou tu ránu. Chvílemi dokonce působil, jakoby se chtěl polepšit, usadit, konečně dát svému životu řád.

Lenka ho přijala zpátky s otevřenou náručí, Honzík byl zpočátku nedůvěřivý, ale po pár dnech v něm viděl hrdinu, o kterém mu maminka vyprávěla. Zanedlouho byl pro něj František obrovským vzorem.

Lenka si všimla, že se ze slušného, spíš zakřiknutého kluka stává přidrzlý suverén, ale přičítala to nastupující pubertě.

Honza se zadlužil

František se svým synem nejprve všude chlubil, ale když i jemu přerůstal přes hlavu, ujal se výchovy a vzal to za špatný konec.

Synovy neúspěchy v učňáku i v praxi komentoval nevybíravě, chtěl po něm, aby si při škole vydělával na kapesné a přidával na domácnost. „Nemáš peníze? Sežeň si je!“, to byla jeho nejčastější rada.

A protože František co vydělal, utratil za sebe a z Lenčiny výplaty toho na synovy záliby moc nezbylo, začal si Honza peníze půjčovat. Nejdřív šlo o stovky, ale když si chtěl dopřávat víc zábavy a značkové oblečení a techniku, jako kamarádi, dluhy rostly.

Nejprve si hledal brigády, ale brzo půjčku splácel další půjčkou. Lenka mu domlouvala a snažila se mu pomáhat, přibrala si práci pečovatelky, ale situace se zhoršovala – Honza občas přišel pomlácený od netrpělivých věřitelů.

Tou dobou se přidal k partičce, která kšeftovala s auty. Jak se ukázalo u soudu, šlo o krádeže a podvody, ale v těch naštěstí nejel. Jenže přišel o peníze – samozřejmě vypůjčené.

To byla pro Františka dobrá záminka, aby psychicky i finančně vyčerpanou Lenku opustil podruhé: Je to tvoje vina, tys z našeho syna vychovala takovou nulu, tak si to vyžer sama. Já na něj doplácet nechci.

Neplatil, ani nedoplácel jsi na svého syna nikdy, pomyslela si tenkrát Lenka a tenhle Frantův odchod už ani neoplakala.

Strach o syna

Víc ji bolelo, jak se Honza změnil a jaký život vede. Učňák horko těžko dodělal, vystřídal různá zaměstnání, ale nikde dlouho nevydržel. Lenka mu domlouvala a on vždycky slíbil, že si najde pořádnou práci a splatí všechno, co dluží.

A milující matka v naději, že už je to opravdu naposledy, mu vždy dala svoje slabé úspory nebo prodala něco z dědictví po rodičích – prstýnek po mamince, řezbářské nářadí po tatínkovi atd.

Ale Honza měl pořád málo, jeho báchorky o tom, jak se mu smůla lepí na paty, že ho vždycky někde vezmou na hůl, že si na něj šéf zasedl, že… nebraly konce a dluhy narůstaly. Výhružkám jeho věřitelů neušla ani Lenka.

Když jednou přišla domů, věci v bytě byli rozházené a rozbité, na zemi ležel zmlácený krvácející Honza a na stole lístek, že jestli synek nezaplatí, už ho nikdy neuvidí. Dostala takový strach, že se rozhodla k něčemu, co vždycky odsuzovala.

Zoufalý nápad

Tehdy chodila uklízet a vařit ke staré paní, jejíž dcera pracovně cestovala po světě, a tak si na péči o matku najímala Lenku. Ta se starala vzorně, často stařenku navíc i masírovala, rády si spolu povídaly.

Lenka cítila její důvěru, jíž by za normálních okolností nezneužila. Situace však normální nebyla – její syn byl v ohrožení života.

I když si uvědomovala, že si za to může sám, a u každého jiného by věděla, že už dávno za něj neměla nic platit, ale – bylo to přece její dítě a hrozilo mu velké nebezpečí. A stará paní to možná ani nepozná!

Záchranka přijela pozdě

Stará paní byla zámožná, v sejfu, jehož heslo se Lenka náhodou dozvěděla, měla šperkovnici i hotové peníze. Říkávala, že bankám ani lidem moc nevěří, ale Lenku po čase považovala téměř za přítelkyni.

Přes hezký vzájemný vztah se Lenka styděla svěřit se jí se svými starostmi a raději riskovala krádež. Když jednou paní po masáži usnula, Lenka otevřela trezor, a když vytáhla obálku s penězi, uslyšela za sebou zajíkavý hlas:

„Vy mě chcete okrást?“ Lenka se lekla, popadla těžkou šperkovnici a uhodila s ní stařenku do hlavy. Ta se skácela na zem. Lenka na okamžik zaváhala, pak si nacpala nějaké šperky a štos bankovek do tašky, zavřela sejf, otřela otisky a zavolala záchranku.

Lékař však přijel pozdě. Lenčinu verzi o pádu staré paní vyšetřovatelé vyloučili, navíc dcera zemřelé poznala rodinné šperky v nedalekém starožitnictví a Lenka se nakonec k zoufalému činu přiznala. Uvědomila si, že teď už syna před věřiteli neochrání.

Ve vězení pak často vzpomínala, kde to vlastně začalo. A syn – přemýšlel, kde by si vypůjčil.

Helena D. (61), Přelouč

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
1.12.2023
Spíš o tom čteme. Jak někdo neuměl stárnout s noblesou. Já to neviděla, dokud mne všichni neopustili. Jsem žena a ty se chtějí vždy líbit. Nepatřila jsem však mezi ty dámy, které by ve dvaceti nebo i ve třiceti šílely z prvních vrásek. Zde mám genetickou výhodu, v podstatě až ve čtyřiceti jsem si všimla, že tam nějaké ty jemné linky jsou. Možná ale o to horší pro mne bylo zjištění, že už je to
30.11.2023
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala jsem to tak, že mají vždycky pravdu a tečka. Ale mámin n
26.11.2023
Zamilovat se do přitažlivého profesora, a navíc získat i jeho lásku? To je sen nejedné studentky. Mě se to povedlo, ale zničila jsem si tím život! Už na první přednášce, kterou vedl, jsem se nemohla pořádně soustředit na výklad. Náš profesor byl totiž nejen velice pohledný, ale také neskutečně šarmantní, inteligentní a vtipný. Byla jsem jím naprosto okouzlená. Rozhodla jsem se, že tohoto chlapa
24.11.2023
Slýcháte ty příběhy. Nikdy vás ale nenapadne, že se tragédie jednou může týkat vás. Nechápu, jak může něco budovaného půl století zmizet během pár desítek minut. Jak jsem to popsala v úvodu, takovou situaci jsem viděla ve zprávách mnohokrát. Říkáte si, jaká je to tragédie, když někomu živel vezme vše. Něco i přispějete. Stejně to ale tak neprožíváte, když se to netýká vás. A myslíte si, že vám
24.11.2023
Na tu malou vinárnu v zapadlé uličce mi zbyly jen vzpomínky. Vím, u kterého stolku jsme sedávali i jak se říkalo vrchnímu. Byl mrzutý, zachmuřený začátek prosince, byla jsem ulítaná jako pes a nedokázala pochopit, proč jsem zčistajasna vystoupila o několik stanic dřív, než jsem zamýšlela. Mířila jsem do dárkového obchodu, kde jsem si umínila koupit dceři něco k Vánocům. Na to, abych se procháze
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
iluxus.cz
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
Kristiána Hynka není třeba milovníkům horské cyklistiky dlouze představovat. Vicemistr světa v maratonu na horských kolech vyměnil závodní kariéru za nespočet aktivit v cyklo branži. Jak sám říká, jde
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
epochaplus.cz
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráze. Její úkol se pomalu blíží do finále. Co nás tento hvězdný kartograf naučil o naší galaxii?   Gaia je astrometrická mise. Zabývá se
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
skutecnepribehy.cz
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
epochanacestach.cz
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
Tis obecný nebo také tis červený je už od středověku významný strom. Má totiž kvalitní, tvrdé a přitom pružné dřevo, takže si ho oblíbili nejrůznější řemeslníci v čele s výrobci luků. A tak tisy mizely z krajiny a narazit dnes na opravdu hodně starý tis je vzácnost. Ovšem někdy takové štěstí přece jen máme. Zámek ve Vilémovicích na
Jeho děti se s ní nebaví
nasehvezdy.cz
Jeho děti se s ní nebaví
S překvapivým přiznáním přišla zpěvačka Dara Rolins (50)! Ačkoli s bývalým fotbalistou Pavlem Nedvědem (51) randí už více než dva roky, ještě nepoznala jeho děti. Ivana s Pavlem už jsou dospělí a 
Lilkové závitky se sýrem
tisicereceptu.cz
Lilkové závitky se sýrem
Pro milovníky italské kuchyně přinášíme originální recept na zapékané lilkové rolky. Suroviny na 2 porce 1 větší lilek 200 g ricotty 50 g parmezánu 50 g cottage sýru snítka tymiánu snítka r
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Na koho má políčeno?
nasehvezdy.cz
Na koho má políčeno?
Kráska z Ordinace v růžové zahradě natáčela detektivku s kolegou Miroslavem Etzlerem (58). Jmenuje se Kroky vraha. V kuloárech se šeptá, že během práce na televizní inscenaci přeskočila mezi oběma
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Šest prstů? Celkem běžná věc!
epochalnisvet.cz
Šest prstů? Celkem běžná věc!
Napočítat na prstech ruky do dvanácti? Ukázat někomu hned čtyři vztyčené prostředníčky současně? Zavázat si jednou rukou tkaničky u bot? Žádný problém pro ty, kterým příroda nadělila prsty navíc. &
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
enigmaplus.cz
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
Nedaleko majestátní zříceniny hradu Chojnik na polské straně Krkonoš najdeme místo zvané Pekelné údolí. Dnes již nikdo přesně neví, který z jeho pánů chtěl kdysi postavit kamenný most, spojující hrad
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
21stoleti.cz
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
Výzkumníci z Centra výzkumu kardiovaskulárních zobrazovacích metod (Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School) oznámili vývoj modelu hlubokého učení, který může pomoci identifikovat neku