Domů     Jídlo máme z kontejneru
Jídlo máme z kontejneru

Nejsme chudí ani blázni. Jen se nám zalíbil moderní trend, pořizovat si jídlo zadarmo. Jen rodině se náš nový koníček nelíbí. Dokonce se za nás stydí!

S manželem jsme se brali mladí, těsně po dokončení střední školy. Naši rodiče byli proti, ale nám to bylo jedno. Nic jsme od nich nechtěli! Peněz jsem samozřejmě, jako většina našich vrstevníků, nazbyt neměli. Ale byli jsme zdraví a pracovití. A také toho moc nepotřebovali.

Byli jsme dva blázni

S kamarády jsme se odstěhovali za město, do takové polorozpadlé barabizny. Byla na prodej skoro zadarmo. Původní majitelé se jí chtěli zbourat. My naopak byli pro zachování a opravu.

Kamarádi nám pomohli a tak během dvou let jsme měli moc hezké, i když skromné, bydlení! Později jsme si pořídili pět dětí. Ani s tím samozřejmě rodiče nesouhlasili. Prý jsme blázni! Tahle nálepka nám už zůstala.

Sousedé ze vsi nám tak říkali a dokonce i vlastní děti. Jen tak, z legrace. Nám to nevadilo a s manželem jsme se začali oslovovat také tak. Ale jen občas a z lásky!

„Blázne stará, co budeš dneska dělat?“ ptala jsem se ho pravidelně u snídaně, i když jsem odpověď většinou uhádla. Jednou to byla jízda na trh, jindy zase dlouhá vycházka.

Šel nakupovat do kontejneru

Tentokrát byla ale manželova odpověď úplně jiná. Šokující! „Jdu vybírat kontejnery!“ řekl jakoby nic a ukázal mi dvě velké tašky. Zatím prázdné. „Brzy budou plné. To budeš koukat, čím je naplním!“ dodal tajemně a mně nezbylo, než hádat.

Manžel jen krčil rameny, Prý, ať se nechám překvapit! Myslela jsem, že přinese nějaké haraburdí, které se bude snažit renovovat nebo opravovat. A potom prodávat. Míval zvláštní nápady, ale já je vítala. Alespoň se nenudil. A já také ne!

Neuplynuly snad ani dvě hodiny a manžel přinesl dvě plné tašky. Vše vysypal do vany a já se zvědavě běžela podívat. „Tak cos mi přinesl, blázne?“ zeptala jsem se ho se smíchem, ale potom mě přemohl údiv. Ovoce, zelenina, brambory a asi tři kytky v květináči. Podle nalepeného štítku celkem drahé!

Inspiraci našel v časopisu

„Cos to koupil? Vždyť to nesníme ani za týden!“ divila jsem se, ale sliny se mi už sbíhaly na meloun. Byl z jedné strany omačkaný, ale mně to nevadilo. „Ale já to nekoupil…“ tvrdil. Nevěřila jsem mu. Přece to všechno jídlo někde neukradnul!

On, jakoby tušil, co mě napadlo, zavrtěl hlavou nad mojí nechápavostí. „Já tohle všechno vyhrabal z kontejneru!“ sděloval mi nadšeně a zároveň co nejsilnějším proudem vody všechny ty lahůdky omýval. Zůstala jsem stát vedle vany jako opařená.

Můj manžel a vybírá kontejnery? Co ho to napadlo? On ale nedbal. Vrazil mi do ruky tekoucí sprchu a utíkal do ložnice. Odtud mi přinesl z nějakého časopisu vystřižený článek. Psalo se v něm o novém koníčku.

Vybírání kontejnerů u samoobsluh, obchodních řetězců, nebo přímo prodejen se zeleninou!

S partou mladých si vyměňoval lup

Nadšeně mi článkem mával před očima: „Oni prošlé zboží vyhazují. Ani do potravinové banky prý všechno nedávají. Stačí jen zjistit, který den…Zítra bude pečivo…!“ Zmohla jsem se jen na nevěřícné zavrtění hlavou! Večer mi manžel všechno dopodrobna vylíčil.

S partou mladých nadšenců se rozdělil o lup. Dokonce si domluvili i výměnný obchod. Jeden přinese vyřazená trička a za to dostane ovoce. Další zase boty a jeden dokonce i nějakou elektroniku. Z popelnic na tříděný odpad!

Vyprávěl o tom tak nadšeně, že se mě zmocnila taková ta zlatokopecká horečka. Také jsem chtěla něco najít! A tak jsem se hned druhý den vypravila na výlet do kontejneru s manželem. Moc se mi to líbilo! Po vzoru jedné slečny jsem se odvážila i dovnitř.

Do velkého kontejneru plného jablek. Některá už byla vážně hodně nahnilá, ale další šla zachránit. „Budu mít na štrúdl! A na kompot,“ těšila jsem se.

Rodina se za nás stydí

Domů jsme se všichni vraceli dost umazaní, ale o to víc spokojení. Kdo by to čekal, místo odpočinku a nudy v důchodu, takový adrenalin! A navíc, za jídlo utratíme minimum, vlastně skoro nic, protože maso už dlouho nejíme. Jen naše rodina je proti.

Děti nám dokonce nabízejí peníze, v domnění, že nemáme na jídlo. Nevěří, že je to náš koníček. Vášeň! Životní styl. Švagrová se za nás stydí a sousedé si ukazují prstem. Nechápou nás. Chováme se přece ekologicky a úsporně. Tak o co jde?

Marta S. (65), Brno

Předchozí článek
Další článek
Související články
23.7.2024
Bála jsem se, že se mi hroutí manželství. Manžel byl tak zaneprázdněný, že jsme se skoro nevídali. A tak jsem si vyšla na víno se sousedem Jardou... Děti vyletěly z hnízda. V té době jsem se cítila pod psa, a nejen kvůli tomu. Připadalo mi, jako bychom s manželem najednou ztratili společnou řeč. Po práci často zamířil na fotbal, trénoval dorost. V úterý, ve čtvrtek a někdy i v pátek se vracíval
18.7.2024
Než jsem otěhotněla, rozhodli jsme se s přítelem, že si zaletíme na romantický prodloužený víkend do Paříže. Tedy s prohlídkami památek, nákupy, romantickými snídaněmi v kavárnách. S vínem i vybraným jídlem. Byla jsem natěšená jako blecha a nemohla se dočkat, až konečně uvidím Louvre, katedrálu Notre Dame, Eiffelovu věž. Nikdy jsem totiž v hlavním městě Francie nebyla, ale toužila jsem po tom u
17.7.2024
Nedokážu se smířit s tím, že pokrok letí kupředu, zatímco já stárnu a nikam se neposouvám. Toužím být moderní babička a udělám pro to cokoli! Byla jsem vždycky nakloněná všemu novému a nebránila se technickým vymoženostem. Proto mě trápilo, že se neumím poprat s chytrými mobily. Počítač s internetem jsem sice doma měla, ale jediné, co jsem zvládala, bylo posílat maily. To bylo málo! Asi před pě
16.7.2024
Znaly jsme se od školky a v dospělosti jsme si spolu pořídily kavárnu. Po letech jsme se pohádaly a strašně si ublížily. Čas vše naštěstí spravil. Od chvíle, kam naše paměť sahá, jsme se kamarádily a plánovaly společnou budoucnost. Když jsme se dostaly na stejnou střední školu, na hotelovku, tak jsme si vysnily, jak si spolu jednou pořídíme cukrárnu! Budeme si samy péct cukroví, dělat zmrzlinov
14.7.2024
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let, když jsem stála před oltářem a slíbila jsem
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Průsečík barev a designu
rezidenceonline.cz
Průsečík barev a designu
Interiér tak trochu extravagantního domu navrhla velmi kreativní designérka, jež hledala inspiraci v barvitém životním příběhu investorského páru, a vytvořila tak svěží a moderní platformu pro život uprostřed přírody. V městečku Itupeva v srdci brazilského státu São Paulo stojí rezidence, jež je více než jen obyčejným obydlím; je to místo setkávání velké rodiny, zasahující do
Léta, kdy Charlie Sheen užíval drogy, se mu nakonec pořádně vymstila
nasehvezdy.cz
Léta, kdy Charlie Sheen užíval drogy, se mu nakonec pořádně vymstila
Charlie Sheen (58) si slávu užíval plnými doušky. Alkohol tekl proudem a bez drog a sexu nedokázal ani fungovat. Jednoho dne ale všechno zčistajasna skončilo – z úst lékařů si vyslechl, že je HIV pozi
Japonská kapitulace: Císařův projev propašovali z paláce v koši s prádlem
historyplus.cz
Japonská kapitulace: Císařův projev propašovali z paláce v koši s prádlem
Pučisté v čele s majorem Kendžim Hatanakou horečně prohledávají Hirohitův císařský palác v Tokiu. Nemohou nalézt vytoužený úlovek a v nitru jindy zdvořilých Japonců už to pořádně vře. Půlnoc se zatím překulila do nového dne, kdy jejich vládce přizná světu hořkou válečnou porážku.   Na obloze nad japonskou Hirošimou se 6. srpna 1945 objevuje mohutný hřib.
Nebeské menu bude možné ochutnat na nové adrese
iluxus.cz
Nebeské menu bude možné ochutnat na nové adrese
Zážitkově gastronomická atrakce Večeře v oblacích patří k podzimní Praze stejně jako Karlův most či Pražský hrad. Nejen tyto dominanty české metropole si můžete při obědě či večeři prohlédnout z nevše
Jemně pikantní thajská polévka s kokosovým mlékem
tisicereceptu.cz
Jemně pikantní thajská polévka s kokosovým mlékem
Je pikantní, velmi jemná a odráží se v ní hned několik výrazných chutí. Suroviny 1 –2 kachní prsíčka 1  l zeleninového vývaru 1 balení rýžových nudlí 1 cm zázvoru 2 plechovky kokosového mlék
Poušť Atacama, nejsušší místo na planetě, rozkvetla uprostřed zimy
21stoleti.cz
Poušť Atacama, nejsušší místo na planetě, rozkvetla uprostřed zimy
Atacama se nachází v Jižní Americe, táhne se tisíc kilometrů podél Pacifiku od jižní hranice Peru po centrální část Chile. Prší zde jen velice zřídka, dle měření v jejím středu mezi roky 1570 až 1971
Italská  královna – Sardinie
nejsemsama.cz
Italská královna – Sardinie
Pokud plánujete dovolenou, kdy si dopřejete plážovou zahálku, pak je pro vás Sardinie ideál­ní. Téměř 2000 km dlouhé pobřeží, fantasticky čisté moře a také zajímavé zbarvení písku od bílé až po zlatou či růžovou. Budete se tu cítit jako v ráji Na čtyři desítky sardinských pláží se pyšní oceněním Modrá vlajka. Nejkrásnější pláž Sardinie je
Hřbitovní záhada: Vesnici děsí živí mrtví!
enigmaplus.cz
Hřbitovní záhada: Vesnici děsí živí mrtví!
Na vesnickém hřbitově v San Bernardu v Kolumbii se už několik desítek let pohřbení nebožtíci sami od sebe mumifikují. Vědci si přitom marně lámou hlavu, co se to děje. Činí tak jeden nebožtík po druhé
Tajemná Macocha: Proč přitahuje sebevrahy?
epochanacestach.cz
Tajemná Macocha: Proč přitahuje sebevrahy?
Rozdíl teploty je značný. Zatímco venku zuří horké léto, při vstupu do jeskynního systému se výrazně ochlazuje. Ve vzduchu je vlhkost, dno jeskyně tvoří vodní hladina. Pohled ze stometrové hloubky propasti Macocha je neskutečný a nádherný. A mrazivý, když si uvědomíme, že tělo sebevraha dopadne na dno během pouhých čtyř vteřin. Píše se rok 1723.
Geny, hormony, nebo sex: Proč plešatíme?
epochalnisvet.cz
Geny, hormony, nebo sex: Proč plešatíme?
Každý den člověku vypadne asi 100 vlasů. Mezi 100 000 zbývajícími je to celkem zanedbatelná ztráta. Řídnoucí ohon nebo první spálenina pokožky hlavy sluncem ale může signalizovat, že něco je v nepořádku. Zcela bez povšimnutí může dotyčný přijít až o 50 procent své kštice, než si uvědomí nesporný fakt: Začíná plešatět.   Muži se jí
Když potkám toho pravého, poznám to okamžitě
skutecnepribehy.cz
Když potkám toho pravého, poznám to okamžitě
Zatvrdila jsem se a řekla si, že si už do života žádného chlapa nepustím. Potom jsem našla přede dveřmi kytici lučního kvítí. Všechno začalo tak, že jsem napochodovala ve Štěchovicích na parník. Doprovázel mě můj tehdejší kluk, a musela bych se hluboce zamyslet, abych si vzpomněla, jak se jmenoval. Měla jsem jich fůry. Byly to však samé
Domácnosti i firmy pod náporem hackerů! Braňte se!
epochaplus.cz
Domácnosti i firmy pod náporem hackerů! Braňte se!
Počítače dnes používáme k mnoha transakcím od objednávání k jídla přes nákupy v obchodech až po ovládání bankovního účtu. Přitom jejich zabezpečení řada z nás věnuje menší pozornost než výběru zámku ke vchodovým dveřím a pojištění bytu. Zloději jsou však vždy napřed a již před dlouhou dobou se přesunuli i na internet. Vybílit kreditní kartu, kterou používáte k nákupům na