Domů     Příští rok ve stejnou dobu
Příští rok ve stejnou dobu

Možná znáte divadelní hru Bernarda Sladea. Jmenuje se Příští rok ve stejnou dobu. Tak to jsem prožila!

Moje manželství nebylo šťastné. Brali jsme se s Jaroslavem brzy, mně bylo devatenáct, čerstvě jsem odmaturovala, Jardovi jedenadvacet. Dnes vím, že jsme byli ještě děti. Tehdy jsme si však připadali dospělí a věřili, že to zvládneme.

Ve mně však už v průběhu veselky hlodal červíček pochybností. Jarda přišel do obřadní síně namol. Všichni se smáli a ujišťovali mě, že u ženicha je tohle přece normální.

To jsem si nemyslela, domnívala jsem se, že by v den svatby měl brát ohled především na mě, na nevěstu. A která nevěsta by chtěla stát u oltáře vedle opilce, který vrávorá a působí dojmem, že každou chvíli spadne k nohám udiveného oddávajícího úředníka?

Už když jsme spolu začali chodit, připadalo mi, že alkohol je častým Jardovým společníkem. S kamarády chodil do hospod denně. Dalo se to omluvit mládím a nezralostí. Později se jeho výstřelky nedaly omluvit už ničím.

Naši svatební hostinu prospal na stole mezi talíři a večer ho kamarádi odnesli spát.

Podívný začátek

To nebyl dobrý začátek. Jarda nad tím mávl rukou, na svatbě se má přece každý bavit, pít a veselit. Mně to veselé nepřipadalo. Marcelka se narodila šest měsíců po svatbě, v té době už byly karty bohužel rozdané. Jarda žil jako za svobodna.

Z práce do hospody, v noci domů. Jako automechanik si přišel na pěkné peníze, a tak jsem se utěšovala aspoň tím, že hlady neumřeme. Co mě ještě příjemně překvapilo, byla skutečnost, že se radoval z dcery.

Pravda, veškerá péče o ni a o domácnost ležela na mně, přebalovala jsem, krmila, koupala, uspávala, nakupovala a vařila, nicméně Jarda měl malou rád. Hezky si s ní hrál, když povyrostla, chodili spolu na procházky do lesa, bral ji i na fotbal. Nebyla jsem šťastná, ale vlastně mi stačilo, že je šťastná moje dceruška.

Maturitní foto

Vystudovala jsem gymnázium a plánovala jsem, že půjdu na vysokou školu, jenomže těhotenství mi podstatně změnilo plány. Kdepak vysoká!

Čekaly mě procházky s kočárkem, prohlídky u dětského lékaře, večer jsem vařila krupicovou kaši a v noci brečela do polštáře, co že se mi to stalo se životem a kde že je asi můj manžel. Chodíval domů nejdříve o půlnoci, většinou k ránu.

Občas jsem se smutně dívala na zarámovanou fotografii z maturitního tabla a šeptala jsem jí:

“Holka, tys dopadla.” Při pohledu na tu fotku se mi hlavou honily vzpomínky na bezstarostná školní léta, kdy jsem se domnívala, že mi svět leží u nohou jako poslušný pes.

Naše třída 4.B byla plná až překvapivě férových lidí, pomáhali jsme si a uměli jsme se i výborně bavit. Jen jsme se po maturitě nějak rychle všichni rozutekli do všech koutů, už jsme se nevídali.

Scházela jsem se jen se dvěma bývalými spolužačkami, které zůstaly ve městě. Shodly jsme se na tom, že je potřeba uspořádat sraz té naší skvělé 4.B a vzkřísit staré dobré časy.

U Černého orla

A tak jsme se čtyři roky po maturitě nakonec skutečně téměř všichni sešli v restauraci U Černého orla, kde jsme se často scházívali už za studentských let a kde proběhl i maturitní večírek. Přišel i Milan, jeden z nejhezčích kluků ze třídy.

Ve třetím ročníku jsme po sobě pokukovali, nic víc. Vlastně mě pozval i do kina, ale to bylo vše, pak mi ho vyfoukla vnadná spolužačka Renáta. Potom už jsem na Milana pozapomněla, ne-li zapomněla, měla jsem jiné starosti:

od doktora jsem si přinesla těhotenskou kartu a strachovala se, zda vůbec stačím odmaturovat. Teď tu seděl přede mnou a moc pěkně se usmíval. Byla jsem zvyklá jen na hádky a nepochopení, ten úsměv mě úplně odzbrojil.

Dlouho jsme si povídali, především jsme vzpomínali na studentská léta a radostný život bez trápení. Samozřejmě mě zajímalo, zda s někým chodí a jestli je to vážné.

Zrovna promoval na Českém vysokém učení technickém, dalo se předpokládat, že chystá svatbu a rodinný život. Ujistil mě, že něco takového by ho ani ve snu nenapadlo.

Jeho rodiče se dlouho a komplikovaně rozváděli a on byl jako dítě svědkem tak nechutných scén, že se zařekl, že rodinu zakládat nebude ani za nic.

Přidal vzpomínku, jak se rodiče pohádali o televizor, který nakonec letěl z okna, aby to bylo spravedlivé a neměl ho ani jeden z nich.

Jsem přece vdaná

Naše 4.B se tehdy domluvila, že příští rok se sejdeme ve stejnou dobu na stejném místě, a tak to budeme činit rok co rok. Přistihla jsem se při myšlence, že bych chtěla Milana vidět zítra, nikoli za rok, ale vzápětí jsem se v duchu okřikla:

Mám přece dceru, jsem vdaná! A tak nezbylo než se s povzdechem vrátit do domácího pekla. Nic jsme si s Milanem ostatně neslíbili, o eventuelním setkání jen ve dvou nepadlo ani slovo. Když jsem se vrátila z třídního srazu domů, Jarda tam ještě nebyl.

Hodiny ukazovaly dvě hodiny po půlnoci, Marcelku hlídala moje matka. Beze slova mě pohladila po hlavě. Věděla, že Jarda není dobrý partner a že se trápím, ale pomoci mi neuměla.

Snažila jsem se, aby se něco zlepšilo, pokusila se přimět Jardu, aby vyhledal pomoc odborníka. Bylo to zbytečné, jen se mi vysmál.

Našla jsem pak v jedné krabici od bot ofotografované maturitní tablo, vystřihla si maličkou fotečku Milana a vložila si ji do peněženky. Nějak se mi s tím líp žilo.

Kdyby padala hvězda

Přihnal se příští rok a ve stejnou dobu nás s Milanem a ostatními ze třídy zase zastihl v restauraci U Černého orla. Měla jsem ze setkání s ním takovou radost! Asi to na mně bylo vidět. On také nevypadal lhostejně. Tehdy jsme už odešli spolu dřív.

Byl říjen, ale jasná obloha, svítily hvězdy. Nikdy na ten večer nezapomenu. Řekla jsem, že kdyby padala hvězda, přála bych si, abychom žili spolu a abych na Jardu nikdy nenarazila. Řekl, že by si přál totéž.

Ale že nikdy nebude rozbíjet manželství, neprovede žádnému dítěti to, co sám musel jako malý prožít. Pak jsme se rozloučili. Tekly mi slzy. Připadalo mi, že i Milan má mokré oči.

Ve stejnou dobu

Zase jsme se rok neviděli. A byl to pro mě dramatický rok. Nezbylo než podat žádost o rozvod, protože mě Jarda několikrát po návratu z hospody fyzicky napadl. K malé se naštěstí stále choval pěkně, ale přesto jsem si jednou řekla:

Tak tohle jsi udělal naposledy! Nebudu všechny ty rozvodové hrůzy popisovat, jen řeknu, že když jsem se ocitla U Černého orla, vážila jsem čtyřicet šest kilogramů a spolužáci si mysleli, že jsem nevyléčitelně nemocná.

Pod říjnovou oblohou, tentokrát temnou, jsem se Milanovi svěřila, že jsem už rozvedená. Odpověděl, že se mu ulevilo, protože se bál, že mám nějakou strašnou chorobu. Musela jsem vypadat hrozně.

Kurážně jsem navrhla, že můžeme ke mně, tehdy jsem už bydlela sama, malá byla u mámy. Odmítl. Příšerně jsem se lekla, myslela jsem, že má vážnou známost.

Řekl, že než si něco spolu začneme, musím se dát po rozvodu dohromady, vyléčit si bolístky a připravit Marcelku na to, že někoho mám. Všechno to jsem udělala. Dnes, po mnoha a mnoha letech, vážím pětasedmdesát kilo, což už určitě není málo.

S Milanem jsme se nevzali, ale každý náš společný rok je lepší a lepší. K Marcelce přibyl syn Milánek. Dnes už máme i vnoučka.

Lenka Š. (54), Chomutov

Předchozí článek
reklama
Související články
28.2.2024
Toho kolegu neměl nikdo příliš v lásce. Tvářil se jako morous, byl to samotář a protiva. Přitom stačilo tak málo. Stáli jsme tam spolu sami a on mlčel. Koukal do křoví a mně to přišlo divné. Tak jsem ho oslovila. Nezdál se být nadšený. Odpovídal jedním slovem a nastalo vždy ticho, které jsem přerušila opět já sprchou dalších vět. Schůzky na cigárku Už mi docházely nápady, o čem mluvit. Ří
26.2.2024
Holky si myslely, že s Milošem spolu chodíme, ale nebyla to bohužel pravda. Překážela nám v tom taková nepříjemná věc. Seznámili jsme se na zábavě v kulturním domě. Pořadatelé pouštěli dovnitř jen mládež, která již dovršila šestnáctý rok života, což nebyl můj případ, bylo mi teprve patnáct. A tak mě takový tlustý, na první pohled zlý chlápek seřval a vyhodil. Smutně jsem courala venku a dych
16.2.2024
Nikdy ženské nehonil a ke mně byl pozorný a choval se s úctou. A najednou se událo něco, co jsem nečekala ani ve snu. Můj manžel se na prahu sedmdesátky bláznivě zamiloval! Choval se jako blázen a nedal si od nikoho říct. Bylo to jako z nějakého hloupého filmu. Starý chlap a mladá dívčina, co sotva odmaturovala. Seznámili se při hlídání Chodila mladým hlídat pravidelně třikrát týdně a k t
8.2.2024
Šla jsem za hlasem svého srdce a rozum nechala za sebou. Život mi za to uštědřil pořádnou lekci. O všechno jsem přišla a jen těžko jsem to získávala zpět. V mládí jsem se hrnula do manželství jako smyslů zbavená. Stačilo jen poznat Miloše, do kterého jsem se zamilovala tak, že jsem už po naší první schůzce slyšela v hlavě znít svatební zvony. Když se zamiluji, jsem zkrátka jako vystřelená dělov
5.2.2024
David byl hezounek, který si myslel, že se za ním otočí každá žena. Když nastoupil do naší firmy, hned jsem ho prokoukla. Moje šéfová hýřila nadšením, když nám říkala, že budeme mít nového kolegu. Povedlo se jí ho přetáhnout od konkurence a hodně si slibovala od jeho zkušeností a kreativity. „A navíc je to fešák,“ dodala a všechny kolegyně se zahihňaly. Jenom já ne. Tohle pro mě bylo varování,
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Za návratem prý stojí kolegyně
nasehvezdy.cz
Za návratem prý stojí kolegyně
Velkolepý návrat herce Davida Gránského (31) do seriálu ZOO má zřejmě skrytý důvod! Dočkat se ho údajně nemohla kolegyně Sára Milfajtová (32), se kterou hraje pár. Jiskra mezi nimi měla přeskočit i
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
V márnici na nás čekalo děsivé překvapení
skutecnepribehy.cz
V márnici na nás čekalo děsivé překvapení
Tajně jsme se chodili dívat do márnice. Tolik jsme toužili po dobrodružství, že jsme vymysleli sázku. Když padla noc, sešli jsme se na hřbitově… Když jsem byla malá, hřbitov v naší vesnici měl úžasné kouzlo. Patřil mezi staré sudetské hřbitovy, a tak byly jeho součástí i opuštěné polorozpadlé hrobky. Nás děti to místo děsilo a fascinovalo zároveň. Dveře do
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Ústup ledovců způsobuje podle českých vědců hlubokou změnu ekosystémů
21stoleti.cz
Ústup ledovců způsobuje podle českých vědců hlubokou změnu ekosystémů
Mizení pevninských ledovců je jedním z průvodních jevů globální klimatické změny. Důsledkem jsou změny v hydrologickém cyklu nebo ztráta biodiverzity. Na druhé straně se tím otevírají nové možnosti pr
Deprese jí znovu ničí život
nasehvezdy.cz
Deprese jí znovu ničí život
Ačkoli si herečka ze seriálu Ulice Anna Fixová (39) myslela, že se jí deprese do života nevrátí, bohužel se spletla. Nedávno sdílela na sociálních sítích, že si znovu musela říct o pomoct lékařům. Z
Leopold I.: Ze dne na den se mladík stává nejvyšší postavou v celé říši
epochaplus.cz
Leopold I.: Ze dne na den se mladík stává nejvyšší postavou v celé říši
Je jedním z nejdéle panujících králů a císařů u nás. Vládne takřka padesát let. Jeho armády zahánějí Turky dál od Vídně a zahajuji expanzi proti Osmanské říši. Korunu římské říše má ale nejistou. Pochovává příbuzné, jež díky vysokému věku přežívá, a během vlády se potýká i s morem a selskou vzpourou. Leopold (1640-1705) nemůže zpočátku
Kauza Licoricie z Winchesteru: Záhada smrti ženy, které dlužil i král
enigmaplus.cz
Kauza Licoricie z Winchesteru: Záhada smrti ženy, které dlužil i král
V Anglii třináctého století byla tato žena známou a respektovanou osobou i navzdory tomu, že byla židovského původu. Licoricia z Winchesteru se zabývala vysokými financemi, půjčovala peníze královské