Domů     Anorexie nám málem zabila dceru
Anorexie nám málem zabila dceru

Měli jsme radost, že dcera po rozvodu zhubla a zkrásněla. Vůbec nás nenapadlo, že trpí anorexií a zanedlouho bude bojovat o život!

Naše jediná dcera nebyla nikdy žádné tintítko. Narodila se už jako pětikilový cvalík, a nadváha jí vydržela až do dospělosti. Naštěstí, jejímu manželovi se to líbilo. Pořád jí oplácával a zpíval si nějakou starou písničku:

„Hubené jsou studené, já mám rád dámy při těle!“ Dcera se tvářila vždycky tak šťastně, že se mi dojetím rosily oči. Každá máma si přece přeje, aby její dítě Bylo šťastné!

Dcera se nezřízeně cpala

Manžel byl rezervovanější. Občas ji dokonce napomenul, aby se tolik necpala, že to není zdravé, ale ona se nijak omezovat nechtěla. Když čekala miminko, přibrala skoro třicet kilo! Po porodu už jí váha, či spíš hrozná nadváha, už zůstala.

Ani její manžel se už netvářil tak nadšeně, jako kdysi. Nehorší ale bylo, že na mateřské její tloustnutí nepřestalo. Všechno na ní praskala ve švech a stačilo pár schodů, aby funěla jako sentinel. „Janičko, zkus trochu zhubnout!

Vždyť budeš nemocná!“ domlouvala jsem jí, ale ona jako by byla hluchá. Jedla a jedla. Ne, že by se cpala nějakými sladkostmi nebo mastným masem. Ona prostě jedla všechno, na co přišla. Klidně deset knedlíků nebo tři řízky najednou.

Zatímco její manžel večeřel jeden krajíc, ona už jich měla v sobě pět. Smutné bylo, že naše vnučka Lucinka si z maminky brala příklad. Taky snědla všechno, co před ní člověk nezamkl!

Manželovi se zprotivila

Zato náš zeť byl čím dál zamlklejší. Písničku o dámě při těle si už dávno nezpíval. A potom, jako blesk z čistého nebe, nám oznámil novinu: „Od vaší dcery odcházím! Nikoho nemám, ani si nehledám, ale na tu velrybu už se nemohu ani podívat?

Víte, co včera večeřela? Celé dvě bonboniéry! Koupila je pro kamarádky, dvojčata. K narozeninám. A sežrala je hned, jak vybalila nákup. Měla hnědou pusu a fleky na tričku. Bylo mi na zvracení!“ řekl tak zoufale, že jsem se na něho nemohla ani zlobit.

Jen jsem přemýšlela, zda to s dcerou pohne a půjde do sebe. „Snad ji to poučí. Zhubne a ten její se k ní vrátí!“ zabručel manžel a šel strčit hlavu do ledničky. Prý kvůli dceři teď musí myslet stále na jídlo!

Naše dcera zareagovala zprvu přesně tak, jak jsem doufali. Začala držet přísnou dietu a opravdu hubla! Měnila se úplně před očima. Stále mluvila jen o svém manželovi. Jak ho miluje a jak ho překvapí svoji nově nabytou štíhlostí!

Změnila se k nepoznání

Neuplynul ani půl rok a z dcery se stala téměř krasavice. Nejen, že zhubla, ale díky pravidelnému běhání se jí změnila postava k nepoznání. No, byla to kočka! Tahle kočka ale při svém večerním joggingu spatřila něco, co ji srazilo na kolena.

Zcela nečekaně potkala svého muže, jak se ruku v ruce vede s nějakou cizí boubelkou! „Ta holka byla tlustá jako malé prasátko! A obličej měla taky takový,“ dodala zkroušeně a z kapsy vytáhla tabulku čokolády.

Prý, co by se trápila, když je všechno ztracené…Ale potom začala znovu hubnout a už jen hubla a hubla. Ztrácela se před očima! Popírala, že by ji něco bylo. Prý jen trpí nechutenstvím. Ani tehdy mě nenapadlo, že by mohla mít anorexii.

Myslela jsem totiž, že tahle nemoc se týká jen nějakých mladých holek. To manžela napadlo, s čím dcera bojuje. Hned se šel poradit s naším obvodním doktorem. Ten ho odkázal na nějakou kliniku a ti zase, že máme dceru co nejdřív přivézt. Ta ale nechtěla ani slyšet.

Vrátil se k ní, ale na jak dlouho?

„Co zase proti mně máte? Nestačí, že ode mě utekl manžel? Teď ze mě budete dělat nějakou psychoušku?“ řvala na nás úplně hystericky. Já se jí začala omlouvat, ale s manželem to ani nehnulo. „Zítra ať jsi sbalená! Jedeme na vyšetření!“ poručil jí nekompromisně.

Ale další den nám nikdo neotevřel. Bušili jsme do dveří marně. Po chvíli se ozvalo zoufalé volání: „Maminka už dlouho spinká! A na zemi!“ volala slabým hláskem. Manžel na nic nečekal a vykopl dveře. Já mezi tím volala záchranku.

Mysleli jsme, že naše nešťastná Jana spáchala sebevraždu. Ale ona zkolabovala a málem zemřela vyčerpáním z podvýživy! V nemocnici strávila skoro půl roku. Prvním, kdo ji přišel navštívit, byl její manžel. Stál při ní a byl jí oporou. My se starali o vnučku.

Vše dobře dopadlo, ale z budoucnosti máme obavy. Co když se všechno bude opakovat?…

Jiřina S. (59), Strakonice

reklama
Související články
12.4.2024
Nemluvili jsme spolu dlouhých dvacet let. Rozhádali jsme se kvůli prkotině, ale žádný z nás nechtěl ustoupit. Když onemocněl, omluvil se. Snažíme se vynahradit si všechny ty zbytečně ztracené roky! S bráchou nás od sebe dělí jen rok a nepamatuji se, že bychom byli jeden bez druhého. Bylo jasné, že se pohádáme Všude jsme spolu byli odmalička, ve škole a potom i v zaměstnání, i když každý n
10.4.2024
Mám jen jedno dítě, vymodleného syna Davida. Vždy jsme na něj byli hrdí, a když se stal lékařem, neznala naše pýcha mezí. David si dlouho užíval svobodného života, až jsem se obávala, že se nikdy nedočkám vnoučat. Přítelkyň měl nepočítaně. „Ožením se, až si něco užiju. Teď je pro mě podstatná kariéra,“ říkal často a my to museli brát, jak to je. Když jsem se ho někdy zeptala, jen se shovívavě p
10.4.2024
Toto rčení mohu potvrdit. Nepotkala jsem ode mě odlišnějšího člověka, než je můj muž. A jsme spolu už 35 let. I naši přátelé říkají, že neznají odlišnější pár. Borise jsem potkala, když mi bylo 20 let. Tehdy jsem zatoužila sbalit se a odjet do velkého světa. Konkrétně do Prahy. Našla jsem si menší byt, zpočátku mi pomáhali rodiče s placením nájmu. Jak jsem ale našla slušnou práci, už jsem stála
8.4.2024
Maminka měla těžký život, muži jí ubližovali. O tom, kdo je můj otec, nechtěla nikdy mluvit. Dozvěděla jsem se to od starší sestry. Maminka se narodila na Slovensku, v malé vesničce pod horami. Pracovala u sedláka jako děvečka. Když jí bylo jedenadvacet, tamní pacholek ji znásilnil a nezůstalo to bez následků. Ještěže byl sedlák člověk rozumný a přinutil onoho Gustava, aby si maminku vzal. V ro
6.4.2024
Chalupa. Místo, kam jsme jezdili s Luďkem. Mým bratrem. Měla jsem pocit, že jsme tam byli oba šťastní. Roubenku postavil v horách už náš praděda, děda ji zvelebil poté, co se rodina rozšířila, takže přibylo ještě jedno křídlo. Žili tam s babičkou, tatínek tam strávil dětství. A my s Luďkem také, jelikož jsme tam za prarodiči jezdili na prázdniny. Milovala jsem to místo. Tu zeleň, horské louky,
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn