Štěkající pes nás dal dohromady

Total
1
Shares

V novém bytě jsem si zvykala dlouho, ale ještě horší to bylo pro mého pejska. Dával to najevo dost hlasitě.

Moje manželství nestálo posledních několik let za nic. Zůstávali jsme v něm vlastně už jen ze setrvačnosti. Možná by to tak bylo dodnes, kdyby můj ex na stará kolena nenašel, jak tvrdil, konečně lásku svého života, a nerozvedl se se mnou. Bylo mi tehdy padesát. Rozvod samotný proběhl hladce, horší to bylo s majetkovým vyrovnáním. Nakonec zůstal byt manželovi a já se musela odstěhovat do malé pronajaté garsonky v paneláku. Zůstala jsem sama jen se svým psem Kvídem. Musela jsem se hodně uskromnit, ale na druhou stranu se mi docela ulevilo.

Dělal obrovský randál

Začala jsem pracovat v jednom velkoskladu, abych si vydělala nějakou tu korunu navíc. Součástí mé práce byly i odpolední a noční směny. To mi až tak nevadilo, času jsem měla dost, ale Kvído to nesl těžce. Moje dlouhá nepřítomnost v bytě, na který navíc nebyl zvyklý, se mu nelíbila. Dlouhé hodiny štěkal a vyl, což pochopitelně rušilo mé sousedy. Od nich jsem se to také dozvěděla, a to ne zrovna vybíravým způsobem. Zvláště jeden ze sousedů, pan Oldřich, mi nemohl přijít na jméno. Několikrát jsem s ním měla poměrně ostrou debatu o Kvídově rámusu, ale i když jsem argumentovala tím, že pes je přítel člověka a moje práce mi neumožňuje být s ním pořád, on zase oponoval, že nemluví jen za sebe, ale i za další nájemníky, kteří mají nárok na to, mít doma klid. Navrhoval mi, ať dám psa pryč, jenže já se Kvída vzdát nehodlala. Žil se mnou už osm let a byl moje spřízněná duše.

Schůzka s právníkem

Atmosféra v domě stále houstla. Další sousedé se začali bouřit, a nakonec to byl právě Oldřich, kdo vzal celou věc do svých rukou. Vypravil se za právníkem, kterému celý problém vysvětlil, a ten mě pozval na projednání záležitosti. Cítila jsem se hrozně. Bylo to dost neosobní jednání, necítila jsem se moc dobře a na Oldřicha jsem měla hrozný vztek, i když jsem uznávala, že jemu i sousedům Kvído problémy opravdu způsobuje. Právník mi pak sice nabídl několik možných řešení, ale ani jedno se mně, ani Oldřichovi nelíbilo. Nakonec nám právník vysvětlil, že občanskoprávní spor by se u soudu mohl vléct dost dlouho, nehledě na finanční výdaje, ale že můžeme zkusit ještě jednu schůdnější možnost, a navrhl nám mediaci. Do té doby jsem o ní ani neslyšela, ale dozvěděla jsem se, že to je forma mimosoudního řešení sporu za účasti nezávislého mediátora. Ten řídí a podporuje komunikaci mezi zúčastněnými osobami a snaží se jim pomoci dosáhnout rozumného řešení konfliktu. To se mi zdálo docela dobré a říkala jsem si, že se tím nic zkazit nedá, a tak jsem souhlasila. A můj soused souhlasil také.

Všechno jsem jim pověděla

Asi za dva týdny jsme se s Oldřichem sešli na první schůzce u mediátora. Nejdřív dostal slovo Oldřich, který mi přes mediátora vylíčil, jaké trápení mají s Kvídem on i další sousedé, že pes skutečně celé dny štěká, vyje a dělá rámus. A když mám noční směnu, vyvádí tak i v noci. Pak jsem měla mluvit já. Do té doby jsem ještě nikomu z nových sousedů o svém rozvodu a všech těch okolnostech nic neřekla, ale najednou už toho bylo na mě moc. Něco se ve mně zlomilo, já se rozplakala, a zatímco se mi po tvářích koulela jedna slza za druhou, přerývaně jsem vyprávěla o celé své situaci. Řekla jsem jim o o rozvodu, o tom, že mi zůstal jen pes a že zatím prostě nemám jinou šanci než žít v pronájmu a pracovat na směny. A že už nevím, co mám víc dělat. Už jsem totiž zkoušela dávat Kvídovi obojek proti štěkání i tablety na uklidnění, ale nic z toho nepomohlo.

Navrhl, že se o psa postará

Ani jsem si přitom nevšimla, že Oldřich při mém výlevu už nějakou dobu nervózně poposedává, a když jsem se zmínila o svém pokusu s uklidňujícími tabletkami, najednou vstal a rozhodně řekl, že tohle nepřichází v úvahu. Chvilku se zamyslel, a pak mi navrhl úplně nové řešení. On sám totiž má zvířata rád, kdysi dokonce psa měl, a tak mi nabídl, že v době, kdy já budu v práci, může Kvída pohlídat, vyvenčit ho, prostě se o něj postarat. Zůstala jsem na něj nevěřícně zírat. Nejdřív jsem nebyla schopná vydat ze sebe slovo, ale nakonec jsem přes slzy vykoktala souhlas. A tak jsme si pak u Oldřicha doma i s Kvídem sedli a začali domlouvat, jak to všechno v praxi provedeme. Dohodli jsme se, že mu vždycky sepíšu plán svých směn, a pokud bude moci, vezme si Kvída k sobě. Koukala jsem na Kvída, jak se mu Oldřich zamlouvá a zdálo se, že mu „voní“. Měl se k němu, jako by ho znal odjakživa. To mě utvrdilo v tom, že to můžeme aspoň zkusit.

Partner na venčení i do života

První dny jsem byla jako na trní, ale moje obavy byly zbytečné. Kvído vypadal šťastný a štěkání skoro ustalo. Byla jsem Oldřichovi nesmírně vděčná, a tak jsem mu aspoň občas uvařila nebo upekla něco dobrého. On byl totiž vdovec a vaření nebylo zrovna jeho silnou stránkou a já tak aspoň neměla pocit, že ho jen využívám. Postupem času jsme se víc sblížili a zanedlouho jsme dokonce začali chodit Kvída venčit společně. Chodili jsme na dlouhé procházky, při kterých jsme si povídali o svých životech i o všem možném. Při tom jsme najednou oba zjistili, že si velmi dobře rozumíme a na spoustu věcí máme stejný názor. A tak se z nás stali partneři nejen při venčení, ale i na společné cestě životem.

Marie P. (62), Plzeňsko

Také se vám může líbit

Svůj život bych nevyměnila!

Byla jsem hrozně mladá, ale na svůj věk vyspělá. Rodiče mě už od dětství vedli k samostatnosti, a tak jsem si už v patnácti dokázala prosadit své. Díky mamince, která mi vyprávěla spoustu…
Zobrazit

Nevěřili mi, že existuje

Hledat lásku přes inzerát je samo o sobě velký risk, skok do neznáma. Co ale dělat, když se do toho neznáma a tajemna zamilujete? Dát si inzerát vlastně ani nebyl můj nápad. Všechno to…
Zobrazit

Zahrnuje mě svou láskou!

Potkal mě promáčenou na kraji silnice a vzal mě k sobě domů. I když jsem tehdy Roberta vůbec neznala, věděla jsem, že mu mohu důvěřovat. Můj vztah s Filipem byl už delší dobu na pokraji rozpadu.…
Zobrazit

Nudu jsem léčila úplně jinde!

Krizí středního věku většinou trpí muži. U nás to ale bylo přesně naopak. Ztratila jsem hlavu a málem přišla o rodinu! Bohužel jsem ve svém životě udělala velkou chybu, a ke všemu asi jen z nudy. Mám…
Zobrazit