Domů     Štěkající pes nás dal dohromady
Štěkající pes nás dal dohromady

V novém bytě jsem si zvykala dlouho, ale ještě horší to bylo pro mého pejska. Dával to najevo dost hlasitě.

Moje manželství nestálo posledních několik let za nic. Zůstávali jsme v něm vlastně už jen ze setrvačnosti. Možná by to tak bylo dodnes, kdyby můj ex na stará kolena nenašel, jak tvrdil, konečně lásku svého života, a nerozvedl se se mnou.

Bylo mi tehdy padesát. Rozvod samotný proběhl hladce, horší to bylo s majetkovým vyrovnáním. Nakonec zůstal byt manželovi a já se musela odstěhovat do malé pronajaté garsonky v paneláku. Zůstala jsem sama jen se svým psem Kvídem. Musela jsem se hodně uskromnit, ale na druhou stranu se mi docela ulevilo.

Dělal obrovský randál

Začala jsem pracovat v jednom velkoskladu, abych si vydělala nějakou tu korunu navíc. Součástí mé práce byly i odpolední a noční směny. To mi až tak nevadilo, času jsem měla dost, ale Kvído to nesl těžce.

Moje dlouhá nepřítomnost v bytě, na který navíc nebyl zvyklý, se mu nelíbila. Dlouhé hodiny štěkal a vyl, což pochopitelně rušilo mé sousedy. Od nich jsem se to také dozvěděla, a to ne zrovna vybíravým způsobem.

Zvláště jeden ze sousedů, pan Oldřich, mi nemohl přijít na jméno.

Několikrát jsem s ním měla poměrně ostrou debatu o Kvídově rámusu, ale i když jsem argumentovala tím, že pes je přítel člověka a moje práce mi neumožňuje být s ním pořád, on zase oponoval, že nemluví jen za sebe, ale i za další nájemníky, kteří mají nárok na to, mít doma klid.

Navrhoval mi, ať dám psa pryč, jenže já se Kvída vzdát nehodlala. Žil se mnou už osm let a byl moje spřízněná duše.

Schůzka s právníkem

Atmosféra v domě stále houstla. Další sousedé se začali bouřit, a nakonec to byl právě Oldřich, kdo vzal celou věc do svých rukou. Vypravil se za právníkem, kterému celý problém vysvětlil, a ten mě pozval na projednání záležitosti. Cítila jsem se hrozně.

Bylo to dost neosobní jednání, necítila jsem se moc dobře a na Oldřicha jsem měla hrozný vztek, i když jsem uznávala, že jemu i sousedům Kvído problémy opravdu způsobuje.

Právník mi pak sice nabídl několik možných řešení, ale ani jedno se mně, ani Oldřichovi nelíbilo.

Nakonec nám právník vysvětlil, že občanskoprávní spor by se u soudu mohl vléct dost dlouho, nehledě na finanční výdaje, ale že můžeme zkusit ještě jednu schůdnější možnost, a navrhl nám mediaci.

Do té doby jsem o ní ani neslyšela, ale dozvěděla jsem se, že to je forma mimosoudního řešení sporu za účasti nezávislého mediátora. Ten řídí a podporuje komunikaci mezi zúčastněnými osobami a snaží se jim pomoci dosáhnout rozumného řešení konfliktu.

To se mi zdálo docela dobré a říkala jsem si, že se tím nic zkazit nedá, a tak jsem souhlasila. A můj soused souhlasil také.

Všechno jsem jim pověděla

Asi za dva týdny jsme se s Oldřichem sešli na první schůzce u mediátora. Nejdřív dostal slovo Oldřich, který mi přes mediátora vylíčil, jaké trápení mají s Kvídem on i další sousedé, že pes skutečně celé dny štěká, vyje a dělá rámus.

A když mám noční směnu, vyvádí tak i v noci. Pak jsem měla mluvit já. Do té doby jsem ještě nikomu z nových sousedů o svém rozvodu a všech těch okolnostech nic neřekla, ale najednou už toho bylo na mě moc.

Něco se ve mně zlomilo, já se rozplakala, a zatímco se mi po tvářích koulela jedna slza za druhou, přerývaně jsem vyprávěla o celé své situaci.

Řekla jsem jim o o rozvodu, o tom, že mi zůstal jen pes a že zatím prostě nemám jinou šanci než žít v pronájmu a pracovat na směny. A že už nevím, co mám víc dělat.

Už jsem totiž zkoušela dávat Kvídovi obojek proti štěkání i tablety na uklidnění, ale nic z toho nepomohlo.

Navrhl, že se o psa postará

Ani jsem si přitom nevšimla, že Oldřich při mém výlevu už nějakou dobu nervózně poposedává, a když jsem se zmínila o svém pokusu s uklidňujícími tabletkami, najednou vstal a rozhodně řekl, že tohle nepřichází v úvahu.

Chvilku se zamyslel, a pak mi navrhl úplně nové řešení. On sám totiž má zvířata rád, kdysi dokonce psa měl, a tak mi nabídl, že v době, kdy já budu v práci, může Kvída pohlídat, vyvenčit ho, prostě se o něj postarat. Zůstala jsem na něj nevěřícně zírat.

Nejdřív jsem nebyla schopná vydat ze sebe slovo, ale nakonec jsem přes slzy vykoktala souhlas. A tak jsme si pak u Oldřicha doma i s Kvídem sedli a začali domlouvat, jak to všechno v praxi provedeme.

Dohodli jsme se, že mu vždycky sepíšu plán svých směn, a pokud bude moci, vezme si Kvída k sobě. Koukala jsem na Kvída, jak se mu Oldřich zamlouvá a zdálo se, že mu „voní“. Měl se k němu, jako by ho znal odjakživa. To mě utvrdilo v tom, že to můžeme aspoň zkusit.

Partner na venčení i do života

První dny jsem byla jako na trní, ale moje obavy byly zbytečné. Kvído vypadal šťastný a štěkání skoro ustalo. Byla jsem Oldřichovi nesmírně vděčná, a tak jsem mu aspoň občas uvařila nebo upekla něco dobrého.

On byl totiž vdovec a vaření nebylo zrovna jeho silnou stránkou a já tak aspoň neměla pocit, že ho jen využívám. Postupem času jsme se víc sblížili a zanedlouho jsme dokonce začali chodit Kvída venčit společně.

Chodili jsme na dlouhé procházky, při kterých jsme si povídali o svých životech i o všem možném. Při tom jsme najednou oba zjistili, že si velmi dobře rozumíme a na spoustu věcí máme stejný názor.

A tak se z nás stali partneři nejen při venčení, ale i na společné cestě životem.

Marie P. (62), Plzeňsko

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
19.5.2024
Po letech jsem se setkala se svojí studentskou láskou. Z nespokojeného manželství jsem odešla a nelitovala. Dnes jsem opět šťastná. V sedmnácti letech jsem začala chodit s Jindrou, byl to nejhezčí kluk ze školy. Mé kamarádce se samozřejmě líbil taky. Když jsem strávila tři týdny po operaci slepáku v nemocnici, řekla mi Klára, že Jindra balil nějakou holku z prváku, prý je viděla, jak se líbají.
13.5.2024
Z platonické lásky mě rázem vyléčila ta opravdová. A našla jsem ji tam, kde bych ji nikdy předtím nehledala. Byl to takový velikonoční zázrak. Naši rodinu v okolí každý dobře znal. Babička s maminkou pracovaly v samoobsluze a snad žádný jejich zákazník neopomenul o Velikonocích na naše stavení s pomlázkou zazvonit. Stejně to bylo i v případě tatínka, který v nedaleké obci vedl fotbalové mužstvo
7.5.2024
Byla jsem odhodlaná pro lásku udělat cokoliv, ale zjistila jsem, že jenom to zkrátka nestačí. Na tu pravou lásku je třeba dvou. Zamilovaných příběhů jsem za svůj život přečetla mnoho. Nořila jsem se do smyšlených románů a snila o tom, že i já jednou najdu pravou lásku. A udělám pro to všechno na světě. V patnácti letech se to zdálo jako krásná a jednoduchá představa. Postupem let jsem ale zjišť
6.5.2024
Znali jsme se s Mirkem krátce a museli jsme se brát. Ve svatební den bylo ještě ke všemu příšerné počasí. Už jako holka jsem toužila mít letní svatbu. Před spaním jsem si představovala, jak kráčím rozkvetlou loukou v nádherných krajkových šatech ruku v ruce s urostlým ženichem, i když jsem neměla ponětí, kdo to je a kam vlastně jdeme. A mimochodem, kdo to je a kam vlastně jdeme, jsem přesně nev
2.5.2024
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina noc proslula kouzly, ve v
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet