Domů     Zamilovala jsem se do nové práce
Zamilovala jsem se do nové práce

Jen dva roky před důchodem jsem přišla o práci a byla úplně zoufalá. Potom jsem získala jinou a nemohla uvěřit, jak mě baví. Ztráta zaměstnání byla pro lepší než výhra v loterii!

Nebylo to nic neobvyklého, co by se nestalo spoustě lidem. Můj podnik, kde jsem pracovala skoro dvacet let, prostě ukončil činnost a nás, zaměstnance, propustil.

Dostali jsme sice odstupné, ale ten pocit, že člověk nikam neopatří, a už nebude sdílet každý den s lidmi, kteří jsou pro něho skoro jako rodina, je opravdu strašný. Sama bych tomu nevěřila, ale bylo to tak.

O práci jsem nezavadila

Každé ráno jsem oplakala, nemohla jsem si pomoct. Manžel, který už byl rok doma, se mi smál. Ne ve zlém, ale myslel, že jen přeháním. „Prosím tě, Stáňo, svět se přece nezbořil. Najdeš si něco jiného!“ utěšoval mě a bylo vidět, že mě nebere vůbec vážně.

Můj rozum mu dával za pravdu, stanou se přece horší věci, ale srdce říkalo něco jiného. Abych svůj žal překonala, vydala jsem se na Úřad práce. Abych zjistila svoje možnosti. Bylo to jako přilít olej do ohně. Či spíš přidat další důvod k pláči.

Už prostředí úřadu bylo příšerné a jednání slečny, která mě dostala na starost, ještě příšernější. „Jděte do předčasného důchodu, pro vás už těžko něco najdeme!“ vyštěkla na mě přes přepážku a koukla na hodinky, jako bych ji obtěžovala. Víc se nemínila bavit.

Prostě jsem to zkusila

Doma mi manžel ukázal na internetu, jak a kde mám hledat a tak jsem zasedla. Do půlnoci jsem se nehnula od obrazovky. Byly tam ale samé nabídky pro mladé. Anglickým názvům jsem nerozuměla a požadavky nesplňovala. Nebylo tam nic, co bych mohla vykonávat.

Až potom jsem si přečetla jednu nabídku, která mě nějakým zvláštním způsobem zaujala. Nabízeli zde práci tety v Klokánku. Nic zvláštního nepožadovali, jen aby měla uchazečka ráda děti! A také uměla vařit, starat se o domácnost a v ideálním případě maturitu.

To vše jsem měla, ale přece jen jeden háček v tom byl. Ta láska k dětem. Ne, že bych je neměla ráda, ale věčný hluk vnoučat, jejich neposednost a občas i neposlušnost, mi dost vadila.

Neuměla jsem si představit, jak bych se zvládla starat o čtyři děti, které bych dostala na starost. „Tak nedumej a zkus to! Za to nic nedáš!“ poradil mi manžel a hned mi podával telefon, abych si domluvila schůzku.

Děti mi dávaly zabrat

Vše se odehrálo tak rychle, že jsem se nestačila ani rozmyslet. Na pohovor jsem měla přijít hned druhý den! Ráno jsem měla chuť zalézt zpátky do postele a nevylézt.

„Vstávej, nebo přijdeš pozdě!“ zacloumal se mnou manžel nekompromisně a nabídl mi, že mě doprovodí. Na stole jsem měla dokonce připravenou snídani! Nebylo zbytí, nemohla jsme ho zklamat. Neuplynul ani měsíc a já nastoupila do nové práce.

Vše bylo pro mě úplně neznámé. Město, v kterém jsem pracovala týden v kuse a potom měla týden volna. Kolegyně, naštěstí samé ženské. A práce, která se s žádnou jinou nedala srovnat. Starala jsem se o čtyři děti, sourozence.

Hned první den mi kluci připravili pořádné překvapení! „Teto, úkoly si psát nebudu. Teto, vylil se mi džus. Teto, já se nechci jít koupat!“ oznámili mi ti tři výlupci a jejich malá sestřička si ukázala na plínu. Znamenalo to jediné. Potřebovala přebalit!

Pomohla kolegyně

První večer jsem myslela, že to vzdám. Že tu drobotinu nemohu zvládnout! V půlnoci jsem seděla u kuchyňského stolu a držela si hlavu v dlaních. V tom se ozvalo tichounké zaťukání. „Nespíš?“ zeptala se mě moje kolegyně Markéta.

Nic neříkala, jen přisedla ke stolu a jemně mě pohladila po hřbetu ruky. „Neboj, zítra to už bude lepší, děti si jen testují, co vydržíš!“ uklidňovala mě. Až když mi pověděla o svých těžkých začátcích, zjistila jsem, že na tom byla o poznání hůř, než nyní já.

Neuměla totiž chudák vařit a její děti jí to tehdy vyčítaly. Druhý den jsem sice byla pořádně utahaná, ale se svými dětmi jsem si rozuměla o poznání lépe. Na konci týdne jsem je už milovala celým svým srdcem! Malou Anežku, Radečka, Pavlíka i Románka.

Změnil se mi život

Vůbec jsem si neuměla představit, že budu celý týden bez nich. „Teto, máme tě rádi, hlavně zase přijeď!“ řekl mi na rozloučenou Románek a dal mi pusu. „Tak co, ani jsi nezavolala!“ vyčetl mi manžel a chtěl hned slyšet vše, co jsem s dětmi zažila.

Kam jsem je vzala na procházku, jaké pohádky vyprávěla. A také co dobrého uvařila! Když mě vyslechl, zadíval se mi láskyplně do očí a řekl něco, co jsem si dosud ani neuvědomila: „Ty ses do té své nové práce úplně zamilovala.

To bych do tebe nikdy neřekl!“ Měl pravdu. Tetu v Klokánku dělám už hezkých šest let a do důchodu se v žádném případě nechystám! A manžel za mnou dokonce i občas přijede. Dovolím mu posekat zahradu, spravit nějaké to kolo nebo třeba plot.

Musí být prostě také užitečný! A tak se moje práce snů stala i jeho oblíbenou prací. Něčím, co dalo našemu životu nový smysl!

Stanislava V. (65), severní Čechy

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
15.4.2024
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem šťastná, že máme domek hned na návsi, tam jsem u zdroje všeho. Jakmile něk
15.4.2024
Propadla jsem úžasnému koníčku! Sleduji akční ceny, je to lákavé dobrodružství, takový můj sport, díky kterému jsem si našla i skvělé přátele. Najednou jsem nevěděla, co budu dělat? Na chození po divadlech jsem neměla peníze, na cestování dost sil, sedět u televize a dívat se na seriály mě nebavilo. Důchod se na mě šklebil v té nejděsivější podobě. Byla jsem sama, manžel mi zemřel. Doma to n
12.4.2024
Nikdo mě nenutil, mohla jsem si pořídit skleničku a umělé zuby. Já ale toužila po hezkém chrupu. Spořila jsem, jak to šlo, ale ono to moc nešlo. Jako rozvedená s platem nic moc to dalo docela fušku. Když k tomu člověk přičte nájem a občas něco na sebe, zbylo mi sotva na jídlo a nějaké to ovoce. I tak moje úspory dosáhly úctyhodné částky. Poctivě jsem střádala Měla jsem přesně vypočítané,
12.4.2024
Nebyl to nikdy žádný lev salónů, co se vzhledu týče, ale já hledala spíš klid a bezpečí. Jenže věk ho zřejmě připravil o poslední kapku charismatu. Stal se z něho nudný patron. Už kdysi na rande s ním byla celkem nuda. Nebyl vůbec zábavný, nerozuměl legraci a většinou jen mlčel. Já ale měla za sebou hodně bouřlivý vztah, a dokázala jsem tedy ocenit pravý opak. Vždycky to tak bylo Po svatb
11.4.2024
S Janou se známe od puberty. Seznámily jsme se na tenise. A staly se z nás hned kamarádky. A to celoživotní. Až donedávna… Tenis u nás, tehdy ještě na vesnici, se rozhodlo postavit pár tenisových nadšenců, protože se jim už nechtělo jezdit do nejbližšího města. Místo pro budoucí kurty bylo nádherné. Hned u řeky Lužnice. Tehdy, před padesáti lety, se rozhodlo, že kurty budou antukové a tři. Vévo
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ach, ta láska aneb Co se děje s vaším tělem, když jste zamilovaní
21stoleti.cz
Ach, ta láska aneb Co se děje s vaším tělem, když jste zamilovaní
Kdo by nechtěl být zamilovaný, cítit motýly v břiše, neustále myslet na protějšek bez nutnosti spát či jíst. I když zamilovanost netrvá věčně, protože pro tělo je velmi vyčerpávající, přináší řadu zdr
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Nakonec ještě bude Ryška ráda prodavačkou zmrzliny
nasehvezdy.cz
Nakonec ještě bude Ryška ráda prodavačkou zmrzliny
Během natáčení seriálu Zlatá labuť trávila Kristýna Ryška (38) většinu času ve vlaku. Jedna jízda z Rožnova pod Radhoštěm do pražských ateliérů jí zabrala čtyři hodiny – a takto jezdila i dvacetkrát
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Sen o americké osadě stál Skoty samostatnost
historyplus.cz
Sen o americké osadě stál Skoty samostatnost
Dlouhá plavba je u konce, lodě zakotvily nedaleko Nového Edinburghu. Skotští kolonisté se těší na svoje krajany, kteří sem připluli už před rokem. Čeká je však obrovské zklamání. Místo vzkvétající osady plné pohody a smíchu je přivítají stovky hrobů…   Skotové by ze své země rádi udělali hospodářskou velmoc. Chtějí – stejně jako Anglie, Nizozemí
Omega připomíná sto dní do zahájení Olympijských her
iluxus.cz
Omega připomíná sto dní do zahájení Olympijských her
Už za 100 dní odstartují Olympijské hry 2024 v Paříži a atmosféra se už nyní elektrizuje přípravami a očekáváním. Hodinářská značka Omega, jako oficiální časoměřič her, přichází s novinkou: hodinkami
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
epochaplus.cz
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených
No řekněte, cožpak může přátelství skončit?
skutecnepribehy.cz
No řekněte, cožpak může přátelství skončit?
Když jsem slavila šedesáté narozeniny, číšník mi přinesl obálku. Ale nebyly tam peníze. Uvnitř se skrýval můj nejkrásnější narozeninový dárek. Celý život jsem neměla kamarádku. Tedy když nepočítám Bohunku, ale o tu jsem přišla. S Bohunkou jsme byly spřízněné duše. Než ta první něco dořekla, ta druhá se tomu už smála, až se za břicho popadala. Bohunku
Poprvé na kameru: Vědci zachytili rozmnožování mořských korálů v laboratorních podmínkách
epochalnisvet.cz
Poprvé na kameru: Vědci zachytili rozmnožování mořských korálů v laboratorních podmínkách
Vůbec první přímý přenos rozmnožování mořských korálů v umělých podmínkách se podařilo zachytit vědcům z londýnského Mordenu. Cílem projektu laboratoře Coral Spawning Lab a společnosti Canon je porozumět životním cyklům těchto organismů klíčových pro udržení ekosystému na planetě a poskytnout informace a nástroje, které umožní je zachránit.   Laboratoř Coral Spawning Lab se zabývá záchranou
Co je pravdy na konspirační teorii chemtrails?
enigmaplus.cz
Co je pravdy na konspirační teorii chemtrails?
Příznivci konspiračních teorií jim říkají chemtrails – chemické stopy. Údajně jsou napuštěny chemikáliemi, viry či kovy a mohou mít nejrůznější účely. Pomalé trávení lidstva, šíření nemocí či steriliz
Kuře na citronech
nejsemsama.cz
Kuře na citronech
Suroviny: 1 kuře 3 citrony 1 svazek petrželky 2 snítky čerstvého tymiánu 2 snítky rozmarýnu 2 stroužky česneku 2 palice česneku 200 g másla cibule olivový olej sůl, pepř mletý Postup: Kuře omyjte a důkladně osušte. Nastrouhejte kůru z jednoho citronu, nasekejte petrželku, polovinu tymiánu a rozmarýnu, rozdrťte dva stroužky česneku a vše důkladně promíchejte
Olomoucká zajímavost: Vodopád v Bezručových sadech
epochanacestach.cz
Olomoucká zajímavost: Vodopád v Bezručových sadech
Tato olomoucká zajímavost nemá dlouhou historii jako gotické nebo barokní památky, ale za prohlídku určitě také stojí. Vodopád na skále v Bezručových sadech vysoký osm metrů vznikl až v roce 1965 u příležitosti květinové výstavy Flora Olomouc a měl tehdy být jen reklamou na kvalitu vodních čerpadel. Voda v něm cirkuluje v uzavřeném okruhu, jehož součástí je podzemní nádrž,