SkutečnéPříběhy.cz
Domů     Zamilovala jsem se do nové práce
Zamilovala jsem se do nové práce

Jen dva roky před důchodem jsem přišla o práci a byla úplně zoufalá. Potom jsem získala jinou a nemohla uvěřit, jak mě baví. Ztráta zaměstnání byla pro lepší než výhra v loterii!

Nebylo to nic neobvyklého, co by se nestalo spoustě lidem. Můj podnik, kde jsem pracovala skoro dvacet let, prostě ukončil činnost a nás, zaměstnance, propustil.

Dostali jsme sice odstupné, ale ten pocit, že člověk nikam neopatří, a už nebude sdílet každý den s lidmi, kteří jsou pro něho skoro jako rodina, je opravdu strašný. Sama bych tomu nevěřila, ale bylo to tak.

O práci jsem nezavadila

Každé ráno jsem oplakala, nemohla jsem si pomoct. Manžel, který už byl rok doma, se mi smál. Ne ve zlém, ale myslel, že jen přeháním. „Prosím tě, Stáňo, svět se přece nezbořil. Najdeš si něco jiného!“ utěšoval mě a bylo vidět, že mě nebere vůbec vážně.

reklama

Můj rozum mu dával za pravdu, stanou se přece horší věci, ale srdce říkalo něco jiného. Abych svůj žal překonala, vydala jsem se na Úřad práce. Abych zjistila svoje možnosti. Bylo to jako přilít olej do ohně. Či spíš přidat další důvod k pláči.

Už prostředí úřadu bylo příšerné a jednání slečny, která mě dostala na starost, ještě příšernější. „Jděte do předčasného důchodu, pro vás už těžko něco najdeme!“ vyštěkla na mě přes přepážku a koukla na hodinky, jako bych ji obtěžovala. Víc se nemínila bavit.

Prostě jsem to zkusila

Doma mi manžel ukázal na internetu, jak a kde mám hledat a tak jsem zasedla. Do půlnoci jsem se nehnula od obrazovky. Byly tam ale samé nabídky pro mladé. Anglickým názvům jsem nerozuměla a požadavky nesplňovala. Nebylo tam nic, co bych mohla vykonávat.

reklama

Až potom jsem si přečetla jednu nabídku, která mě nějakým zvláštním způsobem zaujala. Nabízeli zde práci tety v Klokánku. Nic zvláštního nepožadovali, jen aby měla uchazečka ráda děti! A také uměla vařit, starat se o domácnost a v ideálním případě maturitu.

To vše jsem měla, ale přece jen jeden háček v tom byl. Ta láska k dětem. Ne, že bych je neměla ráda, ale věčný hluk vnoučat, jejich neposednost a občas i neposlušnost, mi dost vadila.

Neuměla jsem si představit, jak bych se zvládla starat o čtyři děti, které bych dostala na starost. „Tak nedumej a zkus to! Za to nic nedáš!“ poradil mi manžel a hned mi podával telefon, abych si domluvila schůzku.

Děti mi dávaly zabrat

Vše se odehrálo tak rychle, že jsem se nestačila ani rozmyslet. Na pohovor jsem měla přijít hned druhý den! Ráno jsem měla chuť zalézt zpátky do postele a nevylézt.

reklama

„Vstávej, nebo přijdeš pozdě!“ zacloumal se mnou manžel nekompromisně a nabídl mi, že mě doprovodí. Na stole jsem měla dokonce připravenou snídani! Nebylo zbytí, nemohla jsme ho zklamat. Neuplynul ani měsíc a já nastoupila do nové práce.

Vše bylo pro mě úplně neznámé. Město, v kterém jsem pracovala týden v kuse a potom měla týden volna. Kolegyně, naštěstí samé ženské. A práce, která se s žádnou jinou nedala srovnat. Starala jsem se o čtyři děti, sourozence.

Hned první den mi kluci připravili pořádné překvapení! „Teto, úkoly si psát nebudu. Teto, vylil se mi džus. Teto, já se nechci jít koupat!“ oznámili mi ti tři výlupci a jejich malá sestřička si ukázala na plínu. Znamenalo to jediné. Potřebovala přebalit!

Pomohla kolegyně

První večer jsem myslela, že to vzdám. Že tu drobotinu nemohu zvládnout! V půlnoci jsem seděla u kuchyňského stolu a držela si hlavu v dlaních. V tom se ozvalo tichounké zaťukání. „Nespíš?“ zeptala se mě moje kolegyně Markéta.

Nic neříkala, jen přisedla ke stolu a jemně mě pohladila po hřbetu ruky. „Neboj, zítra to už bude lepší, děti si jen testují, co vydržíš!“ uklidňovala mě. Až když mi pověděla o svých těžkých začátcích, zjistila jsem, že na tom byla o poznání hůř, než nyní já.

Neuměla totiž chudák vařit a její děti jí to tehdy vyčítaly. Druhý den jsem sice byla pořádně utahaná, ale se svými dětmi jsem si rozuměla o poznání lépe. Na konci týdne jsem je už milovala celým svým srdcem! Malou Anežku, Radečka, Pavlíka i Románka.

Změnil se mi život

Vůbec jsem si neuměla představit, že budu celý týden bez nich. „Teto, máme tě rádi, hlavně zase přijeď!“ řekl mi na rozloučenou Románek a dal mi pusu. „Tak co, ani jsi nezavolala!“ vyčetl mi manžel a chtěl hned slyšet vše, co jsem s dětmi zažila.

Kam jsem je vzala na procházku, jaké pohádky vyprávěla. A také co dobrého uvařila! Když mě vyslechl, zadíval se mi láskyplně do očí a řekl něco, co jsem si dosud ani neuvědomila: „Ty ses do té své nové práce úplně zamilovala.

To bych do tebe nikdy neřekl!“ Měl pravdu. Tetu v Klokánku dělám už hezkých šest let a do důchodu se v žádném případě nechystám! A manžel za mnou dokonce i občas přijede. Dovolím mu posekat zahradu, spravit nějaké to kolo nebo třeba plot.

Musí být prostě také užitečný! A tak se moje práce snů stala i jeho oblíbenou prací. Něčím, co dalo našemu životu nový smysl!

Stanislava V. (65), severní Čechy

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
23.3.2023
Žila jsem v tom domě krátce a neznala všechny nájemníky. Když jsem poznala paní sousedku, zdála se mi milá, jen trošku zmatená... Nastěhovala jsem se do bytu po babičce. Byl to krásný byt, ale zoufale volal po úklidu. Babi byla typický zástupce starší generace, skladovala vše, co už nepotřebovala, pro případ, že by se to mohlo někdy ještě hodit. A tak byl její byt plný starého haraburdí. A jak
19.3.2023
Nabrala jsem víc, než bych chtěla. Samotnou mě to trápí. Jsem v jednom kole, manžel mi nepomůže a teď mě zradila i kamarádka. Nikdy jsem nebyla žádná Twiggy, ale byla jsem pěkná ženská krev a mlíko. Nikdy jsem si se svojí postavou moc hlavu nelámala. Teď jsem ale vysloveně nešťastná. V přechodu jsem nabrala 20 kg a jsem tak teď vysloveně tlustá. A můj manžel, místo toho, aby mě podpořil, jako j
17.3.2023
Význam psychiky a jejího vlivu na naši fyzickou kondici je vážně neuvěřitelný. Dokáže bojovat i se zákeřným nepřítelem, jakým je vážná nemoc. Jakub přichází svižným krokem. Na zádech batůžek, oblečený je do sportovního a celý jen září. Už se zase scházíme na zahrádce naší oblíbené vinárničky a říkám si, jak obrovské štěstí mě potkalo. Vždyť ještě před rokem jsem byla psychicky i fyzicky úplně n
16.3.2023
Jela jsem z návštěvy od tety. Od ní jsem odcházela na poslední chvíli a jak jsem pospíchala, aby mi poslední spoj domů neujel, nastoupila jsem omylem do jiného vlaku. S tetičkou jsme se zapovídaly více než obvykle a než jsem se nadála, bylo na čase jít na nádraží. Měla jsem koupenou zpáteční jízdenku, takže jsem si to zamířila rovnou na nástupiště a naskočila do vlaku připraveného k odjezdu.
14.3.2023
Moje Pepina byla úžasná kamarádka a žádná druhá ji nemohla nahradit. Šanci ale dostal někdo docela jiný. Rexík se spokojeně rozvaluje na mojí pohovce a kouká po mně šibalskýma očima. Na ty mě doopravdy dostal. Mluvit sice tenhle psí šibal neumí, ale jeho oči to zvládnou za něho. Sedám si vedle něj a on mi pokládá hlavu do klína. Za chvíli nám v televizi začíná seriál. Ten už jsme s Pepinou nedo
Nenechte si ujít další zajímavé články
Partner Melíškové odhalen?
nasehvezdy.cz
Partner Melíškové odhalen?
Sympatická herečka ze seriálů Podezření či Božena Klára Melíšková (51) nejenže před pár týdny získala Českého lva za nejlepší ženský výkon, ale nejspíš je i šťastně zamilovaná. Na předávání cen to
Udělali mi ze života peklo
skutecnepribehy.cz
Udělali mi ze života peklo
Vždy jsem si zakládala na dobrých sousedských vztazích. Už moje babička mi říkala, že je to důležité pro klidný život. Prudce jsem se posadila na posteli. „Co to bylo?“ Probudila mě totiž strašná rána. A teď přišla další a hrozný křik. Jejich hodinka Pak chvíli ticho. Vzápětí hysterický smích a neopakovatelná sprška velmi peprných nadávek. Podívala
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Snoubenec Avril Lavigne omrzel, tak ho prostě vyměnila!
nasehvezdy.cz
Snoubenec Avril Lavigne omrzel, tak ho prostě vyměnila!
Dvě nevydařená manželství zpěvačce Avril Lavigne (38) nejspíš stačila. Více než dva roky byla šťastná po boku rappera Mod Suna (36), s nímž se vloni zasnoubila přímo pod Eiffelovkou. Jeden druhého
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Slavkov otevírá brány. Město zažije přes stovku akcí
epochanacestach.cz
Slavkov otevírá brány. Město zažije přes stovku akcí
Barokní areál ve Slavkově u Brna se připravuje na další vlnu akcí a velkých koncertů. Zámek Slavkov – Austerlitz otevířel již tuto sobotu (25. března). Návštěvníky chce přilákat nejen na zvučná jmé
Přežil žralok megalodon do našich časů?
enigmaplus.cz
Přežil žralok megalodon do našich časů?
Naše planeta procházela mnoha epochami, kdy zuby cenil takřka celý svět. Jedním z nejstrašnějších predátorů, který kdy na Zemi žil, byl dozajista žralok megalodon. Jsme si však skutečně jistí, že vyhy
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Voda, metan, prachové bouře. Webbův teleskop prozkoumal nedalekou planetu
21stoleti.cz
Voda, metan, prachové bouře. Webbův teleskop prozkoumal nedalekou planetu
Od vesmírného teleskopu Jamese Webba si vědci slibovali mnohé. A výkonný teleskop umístěný 1,5 milionu kilometrů od naší planety tyto naděje naplňuje. Nyní prozkoumal planetu, která se nachází v podst
Dárcovství krevní plazmy: 10 odpovědí na otázky, které se vám mohou honit hlavou
epochaplus.cz
Dárcovství krevní plazmy: 10 odpovědí na otázky, které se vám mohou honit hlavou
Krevní plazma je složka krve, která koluje v cévách každému z nás. Jde o velmi vzácnou tekutinu, jelikož obsahuje drahocenné plazmatické bílkoviny, jež každý den pomáhají statisícům nemocných zachráni