Domů     Předstírám, že píšu knihu
Předstírám, že píšu knihu

Všechny svoje tajnosti a podvůdky jsem svěřovala deníku. Potom ho našel manžel a chystal se požádat o rozvod. Dalo mi hodně práce ho přesvědčit, že se pokouším napsat román!

Všechno, co by se dalo o mém dlouholetém manželství říct, by se dalo shrnout do jediného slova: nuda. Manžel byl hodný, chápající, laskavý a dokonce i docela pohledný. Měl jednu, jedinou vadu. Byl strašně nudný!

Asi bych měla zdůraznit, že o hodně podstatnější bylo to ostatní, ale nemluvila bych pravdu. V jeho přítomnosti jakoby člověk nežil. Jako bych umírala zaživa!

Nudil mě, ale stěžovat jsme si nemohla

„Edo, co kdybychom si vyšli někam do kina? Nebo alespoň na vycházku…“ lákala jsem ho, ale on jen krčil rameny. Kdyby se alespoň zmohl na nějaký odpor! Kdyby řekl, ať neotravuji! Mohla bych se s ním alespoň pohádat. Ale on ne. Jen mlčel.

Vypadal, jako by si vůbec nic nemyslel. Prostě jako nějaký robot, kterého zapomněli naprogramovat. O rozvodu jsem během manželství přemýšlela snad neustále. Ale nikdy se k tak zásadnímu kroku odhodlala. Nechtěla jsem dětem brát tátu, kterého měly rády.

A ani já nebyla přesvědčená, že by mi samotné bylo lépe. Od rozvedených kamarádek, a že byly téměř všechny, jsem neustále slyšela jen stesky na nedostatek peněz a chybějící oporu. Nikdo jim nepomohl s nákupem, natož aby něco zařídil nebo opravil.

Já si v tomhle směru vůbec nemohla stěžovat. Vlastně jsem si nemohla stěžovat vůbec, protože by se do mě hned všechny pustily! Když jsem jen pípla, že jsem také nespokojená, i á když kvůli úplně něčemu jinému, hned se začaly překřikovat.

Milence jsem střídala jako na běžícím pásu

Aby mi mohly vyčíst, jak jsem rozmazlená. Připadala jsem si čím dál osamělejší. Je to zvláštní, že tenhle pocit může mít vdaná ženská s rodinou. Ale já ho měla!

O nějakém milenci jsem vůbec neuvažovala, ale přesto jsem ho měla a potom dalšího a po něm snad nepočítaně. Prostě hodně. Nejdřív jsem měla výčitky svědomí.

Potom jen zmatek, protože jsem pořád musela vymýšlet nějaké výmluvy a lži, které jsem si nedokázala zapamatovat. Až během let jsem získala potřebný nadhled a řád. Prostě jsem měla dva či tři dny v týdnu plavání a tam jsem se i poctivě zapsala.

Dokonce i batůžek s oblečením jsem si pořídila, aby vše bylo věrohodné. A potom už jen trádá za zábavou. Časem se stali i ti moji milenci celkem nudní a tak jsem je měnila dost často. Jen tak pro zábavu. Moc jsem si nevybírala.

Byla jsem zvědavá na mladší i starší. Po všech zbytečných výčitkách jsem se uklidnila. Svoje zálety jsem brala jen jako neškodný únik. Jako lék na svoje ne příliš šťastné manželství! Jedna maličkost mi ale opravdu moc chyběla. Neměla jsem se komu svěřit!

Náhodou objevil moje zápisky

A tak, aby mi nepukla hlava z těch všech tajemství, jsem si začala psát deník. Do všech detailů! Jen jméno jsme si změnila. Psala jsem o nějaké cizí ženské s exotickým jménem Belinda. Samozřejmě tahle kráska byla mladší a o moc hezčí, než já.

Ale vše ostatní bylo moje. Její tajné sny, zážitky i příhody, rodina i nudný manžel. Psaní deníku mi moc pomohlo. Ze všeho jsem se vypsala a hned mi bylo lehko! Mohla jsem dál nerušeně žít svým druhým tajným životem.

Alespoň jsem si to tehdy myslela…„Co to má být? Co to je za sprosťačiny? Kde jsi na to přišla? No to snad nemůže být vůbec pravda!“ řval na mě můj dosud nudný manžel a v ruce držel, k mému velkému úžasu, můj deník!

Stál jen v tílku a starých kraťasech rozkročený v kuchyni, v obličeji celý rudý a křičel tak hlasitě, že mi zaléhaly uši. Vůbec jsme ho v tu chvíli nepoznávala! Ani jsem se ho nestačila zeptat, kde deník našel. Odpověděl mi sám. „Soused se shora nás vytopil.

Musel jsem odtáhnout nábytek od zdi. A tam bylo tohle! Za kuchyňskou skříňkou! No to se mi snad zdá!. Žiju s nymfomankou a nevím o tom!“ hřímal a chytal se hystericky za hlavu.

Mojí lži uvěřil

Horečnatě jsem přemýšlela, jak toho šílence uklidnit. Bála jsem se, že se na mě vrhne. „Možná mě i zavraždí!“pomyslela jsem si a pomalu couvala do koupelny. On ale skočil a zahradil mi dveře. Prý, ať se nikam nechystám. Že mu musím všechno vysvětlit!

Ale jak jsem měla vysvětlovat něco tak zřejmého a pravdivého? V tom strachu mě napadla jen jedna jediná věc. A dost hloupá! „Prosím tě, všechno je jinak! Není to tak, jak to vypadá!“ vykřikla jsem, ale on kupodivu ztichl. Čekal napjatě, co řeknu.

„No víš, Edíku, já tajně zkouším psát. Román! Už moc dlouho toužím být spisovatelkou. Ale nikdy na to nebyl čas. A taky jsem se styděla. Tak jsem začala tajně trénovat. Myslím to psaní!“ Pro jistotu jsem se rozplakala. Slzy většinou spolehlivě zaberou!

A zabraly moc dobře. Eduard zkrotl. Sedl si a jen chvíli dýchal. Potom se omluvil. A potom mi nasliboval hory doly, když mu všechno odpustím!

Marie V. (62), Karlovy Vary

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
26.5.2024
Kdo hledá prince z pohádky, neuspěje. Pokud žena nechce zůstat sama, je třeba přestat snít a navrátit se na pevnou zem. Připadala jsem si stará. Z dnešního pohledu jsem stará určitě nebyla, bylo mi čtyřiatřicet, ale vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Další rok utekl jako voda a přišel zase máj, voněl šeříkem, jasmínem a kvetoucími třešňovými stromy a sliboval lásku, ale, jak jsem byla p
25.5.2024
Lhát se opravdu nemá. A to zřejmě ani v případě, kdy člověk chce druhým udělat radost ‒ jako já. I milosrdná lež se totiž může obrátit proti vám. Když jsem ve dvaceti odešla z domova, neměla jsem zrovna moc peněz. Ke své práci v kanceláři jsem si tedy našla ještě další brigády, abych si polepšila. Dělala jsem po večerech za barem. Moc jsem si chtěla tu práci udržet, tak jsem se hodně snažila
22.5.2024
Když jsem se vdávala, bylo mi dvacet. Sladkých dvacet? Netuším. Jen jsem tehdy spíš tušila, že to není to pravé. Vdávat jsem se musela, jak se říká. Čekala jsem miminko a sousedé by mě lynčovali, kdybych jim do vsi přivedla levobočka. S manželem jsme spolu byli 23 let, ovšem klapat to přestalo už po pěti letech. Začal pít, nesnažil se. Ale rozvést se? To by bylo to samé jako s tím levobočkem. T
20.5.2024
Dnes se se soukromými vysokými školami roztrhl pytel. Získat titul už není tak obtížné jako kdysi, kdy vysokou studovali opravdu jen ti nejnadanější. Když nejmladší kolegyně odcházela na mateřskou, sháněli jsme někoho na zástup. Jednou přišel vedoucí provozu s tím, že sehnal mladou a nadějnou zaměstnankyni. Dost nás to překvapilo, protože do personálních věcí se nikdy nepletl. „Je mladá, ještě
20.5.2024
Důvěřovala jsem mu a o jeho slovech nikdy nepochybovala. Nedůvěra se mě zmocnila až poté, co mi nalila jed do žil moje nejlepší kamarádka. O nějaké nevěře jsem vůbec nikdy nepřemýšlela. Ani o svojí, natož o manželově. Nebyl sebemenší důvod. Byl to takový můj méďa do nepohody. Moc krásy nepobral, ale o to víc jsem ho měla ráda. Byl takový retro Pěkně vypasené bříško, pleš začesaná trochou
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Las Médulas: Při zlaté horečce Římané zničili celé pohoří
historyplus.cz
Las Médulas: Při zlaté horečce Římané zničili celé pohoří
V břidlicovém pohoří Las Médulas v severozápadním Španělsku je k vidění mnoho červenohnědých skal nejroztodivnějších tvarů. Bizarní krajina však není hříčkou přírody, jak by se mohlo zdát, ale dílem člověka. Kdysi tu býval rozlehlý horský masiv, který Římané kvůli zlatu rozvrtali do současné podoby…   Římská říše je závislá na zlatě…Potřebuje ho k financování válečných výbojů i k
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Proměna chleba a vína v maso a krev: Opravdu se někdy takový zázrak stal?
enigmaplus.cz
Proměna chleba a vína v maso a krev: Opravdu se někdy takový zázrak stal?
Křesťanský obřad, který připomíná události poslední večeře Ježíše Krista, se označuje pojmem eucharistie. Ve své podstatě jde o rituální konzumaci chleba a vína, aby byly připomenuty tělo a krev Ježíš
Z hlubin temného lesa nám ukázaly cestu veverky
skutecnepribehy.cz
Z hlubin temného lesa nám ukázaly cestu veverky
Zabloudily jsme s vnučkou na houbách. Už se začalo stmívat. Kde se vzaly, tu se vzaly ‒ dvě veverky přiskákaly. Vyvedly nás z lesa ven. Byla jsem už rok vdova, manžel mi zemřel na infarkt. Krátce před jeho smrtí jsme koupili domek na okraji vísky v Lužických horách. Já houbařila a chodila do lesa na výlety, on pobýval jen
Gigantická exploze ve vesmíru. Její konec je v nedohlednu
21stoleti.cz
Gigantická exploze ve vesmíru. Její konec je v nedohlednu
Že vesmír je poněkud děsivé místo, ukazuje několik posledních astronomických objevů. V květnu astronomové oznámili pozorování hvězdy, která právě polyká jednu ze svých vlastních planet. Krátce předtím
Vaječné muffiny se sýrem
tisicereceptu.cz
Vaječné muffiny se sýrem
Hledáte inspiraci pro netradiční snídani? Připravte své rodině vejce, samozřejmě s pořádnou dávkou slaniny. Suroviny 10 plátků anglické slaniny 1 červená paprika 2 hrsti jarní cibulky 10 vaje
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
iluxus.cz
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
Ve středu 22. května uspořádalo renomované hodinářství Koscom večer věnovaný švýcarské značce Norqain. Ta je úzce spojená s hokejem, a tak měla akce návaznost na aktuálně probíhající Mistrovství světa
Kaple Cyrila a Metoděje na Radhošti
epochanacestach.cz
Kaple Cyrila a Metoděje na Radhošti
Rožnov leží pod Radhoštěm, a ten bychom rozhodně na svých cestách po tomto kraji minout neměli. Na jeho vrcholku stojí výjimečná kaple svatého Cyrila a Metoděje s byzantskou kopulí, vysvěcená už v roce 1898. Je to jedna z nejvýše položených církevních staveb na našem území a přestože si toho na první pohled sotva povšimneme, stojí jednou polovinou na
Srbský král tušil nebezpečí smrti
epochaplus.cz
Srbský král tušil nebezpečí smrti
Když Alexandr I. Karađorđević (1888–1934) usedá 17. října 1921 na trůn Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, nemá jednoduchou pozici. „Jednota Srbů, Chorvatů a Slovinců, která vznikla v ovzduší poválečné euforie, se ukázala v praxi jako těžko realizovatelná. Jak zajistit soužití národů, jež jsou sice stejného původu, ale jejich osudy se od pozdního středověku rozcházely? Ještě
Pohřbili kancléře zaživa?
epochalnisvet.cz
Pohřbili kancléře zaživa?
„To ne! Proboha ne!“ vykřikne kancléř a celý vyděšený se posadí na posteli. Ten příšerný sen se mu zdál už potřetí! Je v něm pohřben do rakve, v níž ovšem po pár dnech obživne!   Svého času je prakticky nejmocnějším mužem v zemi. Je mu něco málo přes 40 let, a už má za sebou funkci diplomata, císařského
Jsi mi nevěrný Rančáku? Tak o tohle přijdeš!
nasehvezdy.cz
Jsi mi nevěrný Rančáku? Tak o tohle přijdeš!
Herečce ze seriálu Ulice Anetě Krejčíková (33) už prý s partnerem, tělocvikářem Ondřejem Rančákem (39), dochází trpělivost. Ze všech stran se k ní dostávají různé povídačky, jak si kde dopisoval a d
Pravdu jsme zjistily až po letech
nejsemsama.cz
Pravdu jsme zjistily až po letech
Někdy stačí domněnka k tomu, aby se rozbilo krásné přátelství. Je snadné někoho obvinit a pak se urazit a přestat s ním mluvit. Vím to až moc dobře, prožila jsem si to na vlastní kůži a dodnes toho lituji. Nikdo jiný to nevěděl Romana byla moje velká kamarádka už od mateřské školky. Od první do deváté třídy