Domů     Touha po pomstě ji držela i po smrti
Touha po pomstě ji držela i po smrti

Vztahy s druhými lidmi mohou přetrvávat ještě dlouho poté, co odejdou na věčnost. Zejména, pokud se nerozešli v dobrém…

Lidé se často pohádají kvůli naprostým hloupostem či nedorozuměním. Stane se, že si kvůli tomu zničí vztah, který fungoval dlouhá léta k oboustranné spokojenosti.

Vždycky mají ale možnost svoji chybu napravit – omluvit se a všechno si vyjasnit, tedy alespoň do té doby, dokud jsou oba naživu.

Příjemná kolegyně

Zuzana byla mojí kamarádkou z prvního zaměstnání, kam jsem po střední škole nastoupila. Ona už v podniku pracovala a dostala mě tehdy na starost. Byla o pět let starší. Zasvětila mě do chodu firmy.

Když jsem něčemu nerozuměla, vysvětlila mi to, a když jsem něco neuměla, naučila mě to. Byla velice milá a trpělivá. Sem tam jsme spolu zašly na kávu nebo na oběd a brzy jsme zjistily, že toho máme hodně společného, a tak jsme se začaly vídat i mimo práci.

Jedna druhé jsme se vzdálily

Podnikaly jsme společně různé akce, alespoň tedy do té doby, než si Zuzana našla přítele. Potom jsem se zamilovala i já. Obě jsme se vdaly, obě jsme změnily zaměstnání a nedlouho po sobě jsme přivedly na svět naše první děti.

Nevídaly jsme se už tak často jako v začátcích našeho přátelství, ale pevné pouto mezi námi stále přetrvávalo. Co si pamatuji, nikdy jsme se nepohádaly a vždy jsme jedna druhé mohly říct úplně všechno. Vzájemně jsme se svěřovaly a radily jsme si.

Změnila se k horšímu

Po čtyřicítce se ale Zuzana změnila. Začalo se jí rozpadat manželství, nerozuměla si s dcerou, měla problémy s prací. Snažila jsem se jí pomáhat, jak to bylo jen možné, třeba jen tím, že jí vyslechnu. Moc to ale nepomáhalo.

Byla podrážděná, ve stresu a často se úplně zbytečně obořila i na mě. Už jsme si nerozuměly tolik jako dřív. Nejhorší pak bylo, že mě začala obviňovat z věcí, za které jsem nemohla, včetně toho, že jsem se prý spikla s jejím manželem.

Marně jsem usilovala o to, aby se Zuzana dala do pořádku. Každé naše další setkání nebo rozhovor se odehrávaly ve stejném duchu:

já jsem jednala smířlivě a s úsměvem, snažila jsem se jí porozumět a dodat síly a optimismus, Zuzana zuřila a neustále mě slovně napadala. Pak přišel jeden listopadový den, na který bych nejraději zapomněla.

Poslední hovor

Toho odpoledne jsem zkusila Zuzaně zavolat. Přijala hovor a hned na mě vyjela, ať ji neotravuji, že už si se mnou nemá co říct. Pokusila jsem se něco namítnout, ale odsekla mi, že řídí. A pak zavěsila.

Hodinu nato mi volal její manžel, že Zuzana měla ošklivou autohavárii a leží v nemocnici v kómatu. Hned jsem se tam za ní rozjela.

Dávala jsem si vinu

V duchu jsem se ptala, jestli jsem tu nehodu zavinila já, tím, že jsem kamarádku vyrušila při řízení. Odpověď se ale už nikdy nedozvím. Druhý den po havárii Zuzana v nemocnici zemřela. Neměla jsem sílu ani odvahu jít na její pohřeb.

Ten se stejně konal jen v úzkém rodinném kruhu. Jen jsem zavolala jejímu manželovi a vyjádřila jemu i jeho dětem upřímnou soustrast.

Její přízrak stál v kuchyni

Noc poté, co se konal smuteční obřad, jsem nemohl usnout. Neustále jsem na Zuzanu musela myslet. Vzpomínala jsem na časy, kdy jsme byly nerozlučné kamarádky a ptala se sama sebe, proč se to muselo celé tak moc pokazit.

Uprostřed noci jsem se šla do kuchyně napít. Málem jsem omdlela, když jsem mrtvou kamarádku spatřila stát uprostřed kuchyně. Byl to její přízrak v matném žlutém světle. Tvářila se vztekle – přesně tak, jak jsem jí vídala v posledních letech. Pohnula se ke mně a já se dala na útěk zpátky do ložnice.

Pronásledovala mě na každém kroku

Manžel se vzbudil a ptal se mě, co se děje. Řekla jsem mu, že jsem měla špatný sen a nepříjemné vidiny.

Přičítala jsem ten hrůzný zážitek svému citovému stavu po smrti kamarádky, ale její duch se mi začal v dalších dnech zjevovat znovu a znovu, dokonce i za bílého dne. Bylo to vždy jen na chvíli, ale já se pokaždé vyděsila a začala žít v permanentním stresu.

Duch Zuzany mě pronásledoval a docházelo i k fyzickým útokům. Ne přímo na mě, ale v mé blízkosti. Kolem mě občas padaly předměty. Někdy se ozval výkřik kamarádky hned za mojí hlavou. Ztrácela jsem z toho nervy. Byla jsem jen krůček od psychického zhroucení.

Chodím k jejímu hrobu

Pak jsem si v jedné diskuzi na internetu přečetla, že bych se měla jít za mrtvou kamarádku pomodlit do kostela. Poprosit ji o odpuštění a zapálit za její duši svíčku. Udělala jsem to a od té doby skutečně nastal klid.

Přízrak mě přestal pronásledovat, do mého života se zase vrátil mír. Dodnes chodím na hřbitov k Zuzaninu hrobu a tam na svoji dávnou přítelkyni vzpomínám. A pokaždé, když přijde den výročí jejího úmrtí, zapálím za ni svíčku. Ale stále je mi moc líto, jak nakonec dopadla…

Miroslava H. (60), Táborsko

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
16.5.2024
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta, které patřilo mé matce. Volala mi krátce poté, co jsem s vozem vyjel.
16.5.2024
Na chatu jsme jezdili každou druhou sobotu a neděli. Střídali jsme se tam se sestrou a její rodinou. Vždy jsem si ale před cestou vyložila karty. Tehdy jsem s kartami začínala. Byla doba, kdy se nám tyto ezoterické disciplíny otvíraly jako nový svět. Nakoupila jsem si nejen vykládací karty ale také kyvadlo, abych si to všechno vyzkoušela. Inklinovala jsem k těmto věcem, už jako mladá dívka j
16.5.2024
Dopis mi přišel bez podpisu a stálo v něm, že se musím dostavit na určitou adresu, je to prý důležité! Dozvěděla jsem se tam, že mé dny jsou už možná sečteny. Ten kopec snad neměl konce! Připadala jsem si jako dýchavičný slimák, plazící se silou vlastní vůle. Často jsem se zastavovala a chytala dech, už taky nejsem nejmladší. Na samém vrcholku kopce stál dům, ke kterému jsem měla namířeno. D
15.5.2024
Mrak na obloze nevypadal nebezpečně. Najednou z něho ale vyšlehl blesk, který zasáhl strom. Kdybychom nedali na našeho psa, byl by s námi asi konec. Ačkoli náš pes byl vzrůstu malého, původu rozmanitého a dobrácké psí duše, byl to pravý hrdina! Byl moc chytrý a statečný, jak mohl mnohokrát za svůj osmnáctiletý život předvést. Nezalekl se ani toulavé kočky, která byla postrachem pro mnohem vě
11.5.2024
Opakovaně se mi zdál děsivý sen. Budila jsem se zpocená hrůzou, a tak jsem musela jeho významu přijít na kloub. Děsivý sen se mi pravidelně vracel a já se budila se srdcem v krku a zpocená hrůzou. Noční můry jsem mívala pravidelně při každém úplňku! Už jsem z toho byla zoufalá. Nevěděla jsem, jestli mám všechno řešit s psychiatrem nebo psychologem. Touha po klidnějším bydlení Byla jsem zv
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet