Domů     Naše děti se teď nenávidí
Naše děti se teď nenávidí

Ani výchova a osobní příklad nezmohou všechno. Naše děti se nenávidí a my nevíme, co si počít. Náš každodenní život připomíná válku a už se nesmíme vídat ani s vnoučaty.

Vše začalo úplně nenápadně. Malým dědictvím po mojí sestře. Neměla vlastní děti a s těmi mými moc dobře vycházela. Brala je na dovolenou a také jim toho hodně kupovala. Vždycky říkala, že peníze jsou od toho, aby dělaly lidem radost!

Byla to moc hodná ženská, jen měla v životě smůlu. Po těžké operaci nemohla mít děti, manžel se s ní rozvedl a ona zůstala sama. Tedy, s námi, svými nejbližšími.

Nechápala jsem, co to syny popadlo

Dědictví čítalo skoro šest set tisíc, ale rozděleno mezi naše tři děti to zas tak světoborná částka nebyla. Domnívala jsem se, že synové budou mít radost a oslaví to třeba v hospodě nebo u nás. Ale oni ne.

Hned od prvního okamžiku se staly peníze důvodem jejich svárů. „Potřeboval bych půjčit, rozjedu podnikání,“ oslovil svoje dva mladší bratry náš nejstarší syn Honza. Ten nejmladší se ale hned naježil: „Já chci taky podnikat.

Nevím, proč bych ti měl půjčovat, máš svých peněz dost!“ Nejmladší se k hádce nevyjadřoval. Vždycky si dobře rozmyslel, co řekne a potom udeřil: „Na podnikání nemáte ani jeden buňky.

Podle mě jste hlupáci a zkrachujete!“ Když jsem tu jeho hlášku slyšela, musela jsem se v duchu smát. Měl totiž tak trochu pravdu. Kluci byli hodní a pracovití. Ale že by měli nějakého fištróna, to se říct nedá.

Zoufal si i manžel

Jeden sotva prolezl učilištěm a druhý opakoval maturitu. Jen ten nejmladší si udělal nástavbu a tak se domníval, že je nejchytřejší. Prostě, byli to tři kohouti na jednom malém smetišti! Hlášce jsem se sice smála, ale netušila jsem, co způsobí.

Kluci od nás odešli naštvaní a rozhádaní! Bylo to k nepochopení. My je s manželem nikdy nehodnotili podle nějakých školních výsledků. Záleželo nám vždycky jen na tom, aby z nich vyrostli čestní a pracovití lidé.

A teď je rozeštve jedno malé dědictví… Nejhorší bylo, že si nás kluci brali jako svědky a chtěli, abychom byli na jejich straně. Když jsem se toho druhého či třetího zastali, byl oheň na střeše.

„Vždycky jste mu nadržovali, vždycky byl váš miláček!“ křičeli jeden po druhém, aniž by tušili, že to samé nám už vyčetli jejich zbývající bratři. „Musíme je usmířit, chytal se za hlavu manžel, ale jak, to netušil.

Ani vnoučata nebyla lepší

Já se pokusila ovlivnit vnoučata. Až doteď k nám často chodila a kamarádila se spolu. Bylo jich celkem pět a to šesté na cestě. Jenže, ani ty malé děti nebyly hádek ušetřeny! Začaly si z ničeho nic vyčítat, co jejich rodiče mají a co ne.

Když jsem je slyšela, nemohla jsem uvěřit: „A vaši mají nové auto. Táta říkal, že mu na něj určitě přidala babička!“

Jejich rozepře skončila ještě hůř, než u jejich rodičů. Vnoučata se rovnou poprala. A to vše během chvilky, než jsem stačila zasáhnout! Bylo to jako zlý sen. Vzpomínala jsme na sestru. Kdyby jen věděla, co těmi penězi způsobí.

Měla je raději odkázat nějakému zvířecímu útulku! Až jednou za námi přišla snacha od toho nejstaršího. „Honza měl nějakou srdeční slabost. Nechtěl, abych vám to říkala, když jste na nože.

Ale mě to nedá!“ řekla skoro omluvně a pohladila si svoje roztomilé těhotenské bříško. Dala jsem jí pusu. Byla to moc hodná ženská a já ji měla ráda!

Usmířila je až nemoc

Hned jsem obvolala zbývající dva syny a sdělila jim tu neradostnou novinu. Sice se nic moc hrozného nedělo a Honza byl celkem v pořádku, ale člověk nikdy neví. Něco takového v mladém věku přece nevěstí nic dobrého. Sešli jsme se všichni u jeho postele.

Ležel napojený na nějakých přístrojích, bledý jako stěna. Manžel k mému údivu si vzal slovo: „Tak to vy pitomci tady máte. Hádáte se a nakonec přijde nemoc. To jsme si přáli, jo?“ Stáli jsem kolem Honzovy postele jako zařezaní.

Teprve tady, v tom nemocničním prostředí nám všem došlo, jak jsou všechny hádky zbytečné a malicherné. Po chvíli mlčení promluvil náš nejmladší. „No, pěkně jsme to vymňoukli. Víte co? Dáme peníze na účet a tam je necháme.

Pro případ, že by se někomu z nás něco stalo. Abychom něco měli na zadní kolečka!“ Všichni souhlasili. A tak nás všechny musela usmířit nemoc. Bylo to pro všechny velké ponaučení!

Dana P. (55), Liberec

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
24.5.2024
Říkala jsem si, že budu laskavá a chápající tchyně. Jenže to jde těžko s takovou snachou. Andrea je líná a neschopná, a z nás si dělá otroky. Se svou tchyní Vilmou jsem si užila peklo. Měla tři syny, a stíhala kontrolovat všechny snachy, jestli dělají jejím synáčkům dostatečné zázemí. Byla to strašná ženská a já si slíbila, že jednou taková nebudu. Že budu bezvadná tchyně. Nejprve se mi narodil
23.5.2024
Mateřská láska je od počátku věků tím nejpevnějším poutem. Vypiplat z dítěte muže a pak ho muset přenechat nějaké jiné, to může být pro matku skoro k nepřežití. Manžel se upil, když byly synovi, mému milovanému Adámkovi, tři roky. V té době se ze mě stala tvrdá ženská, pochopila jsem, že se se mnou život mazlit nebude a že co si nevydupu ze země, to nebudu mít. Na lásku jsem už nevěřila. S manž
18.5.2024
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme se do sebe v době, kdy byl ještě ženatý a já byla sama s malou dcerou Danou. Měla jsem
17.5.2024
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli jsme nejšťastnější pod sluncem. Viděli jsme se v něm a zahrnovali ho
15.5.2024
Chodí nafintěná a jen se tahá s chlapy. Bere vše! Je jí to jedno. Stydím se za ni a pomluvy už ani nevnímám. Takovou potupu jsem si od vlastní dcery nezasloužila! Už je to pár let, co jsem vzdala marné pokusy jí nějak domluvit. Nebo zjistit příčinu jejího, pro mě naprosto nepochopitelného chování. Občas mám pocit, že se ta nešťastná holka snad zbláznila. Začalo to úplně nevinně, rozchodem s jej
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Las Médulas: Při zlaté horečce Římané zničili celé pohoří
historyplus.cz
Las Médulas: Při zlaté horečce Římané zničili celé pohoří
V břidlicovém pohoří Las Médulas v severozápadním Španělsku je k vidění mnoho červenohnědých skal nejroztodivnějších tvarů. Bizarní krajina však není hříčkou přírody, jak by se mohlo zdát, ale dílem člověka. Kdysi tu býval rozlehlý horský masiv, který Římané kvůli zlatu rozvrtali do současné podoby…   Římská říše je závislá na zlatě…Potřebuje ho k financování válečných výbojů i k
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Proměna chleba a vína v maso a krev: Opravdu se někdy takový zázrak stal?
enigmaplus.cz
Proměna chleba a vína v maso a krev: Opravdu se někdy takový zázrak stal?
Křesťanský obřad, který připomíná události poslední večeře Ježíše Krista, se označuje pojmem eucharistie. Ve své podstatě jde o rituální konzumaci chleba a vína, aby byly připomenuty tělo a krev Ježíš
Z hlubin temného lesa nám ukázaly cestu veverky
skutecnepribehy.cz
Z hlubin temného lesa nám ukázaly cestu veverky
Zabloudily jsme s vnučkou na houbách. Už se začalo stmívat. Kde se vzaly, tu se vzaly ‒ dvě veverky přiskákaly. Vyvedly nás z lesa ven. Byla jsem už rok vdova, manžel mi zemřel na infarkt. Krátce před jeho smrtí jsme koupili domek na okraji vísky v Lužických horách. Já houbařila a chodila do lesa na výlety, on pobýval jen
Gigantická exploze ve vesmíru. Její konec je v nedohlednu
21stoleti.cz
Gigantická exploze ve vesmíru. Její konec je v nedohlednu
Že vesmír je poněkud děsivé místo, ukazuje několik posledních astronomických objevů. V květnu astronomové oznámili pozorování hvězdy, která právě polyká jednu ze svých vlastních planet. Krátce předtím
Vaječné muffiny se sýrem
tisicereceptu.cz
Vaječné muffiny se sýrem
Hledáte inspiraci pro netradiční snídani? Připravte své rodině vejce, samozřejmě s pořádnou dávkou slaniny. Suroviny 10 plátků anglické slaniny 1 červená paprika 2 hrsti jarní cibulky 10 vaje
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
iluxus.cz
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
Ve středu 22. května uspořádalo renomované hodinářství Koscom večer věnovaný švýcarské značce Norqain. Ta je úzce spojená s hokejem, a tak měla akce návaznost na aktuálně probíhající Mistrovství světa
Kaple Cyrila a Metoděje na Radhošti
epochanacestach.cz
Kaple Cyrila a Metoděje na Radhošti
Rožnov leží pod Radhoštěm, a ten bychom rozhodně na svých cestách po tomto kraji minout neměli. Na jeho vrcholku stojí výjimečná kaple svatého Cyrila a Metoděje s byzantskou kopulí, vysvěcená už v roce 1898. Je to jedna z nejvýše položených církevních staveb na našem území a přestože si toho na první pohled sotva povšimneme, stojí jednou polovinou na
Srbský král tušil nebezpečí smrti
epochaplus.cz
Srbský král tušil nebezpečí smrti
Když Alexandr I. Karađorđević (1888–1934) usedá 17. října 1921 na trůn Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, nemá jednoduchou pozici. „Jednota Srbů, Chorvatů a Slovinců, která vznikla v ovzduší poválečné euforie, se ukázala v praxi jako těžko realizovatelná. Jak zajistit soužití národů, jež jsou sice stejného původu, ale jejich osudy se od pozdního středověku rozcházely? Ještě
Pohřbili kancléře zaživa?
epochalnisvet.cz
Pohřbili kancléře zaživa?
„To ne! Proboha ne!“ vykřikne kancléř a celý vyděšený se posadí na posteli. Ten příšerný sen se mu zdál už potřetí! Je v něm pohřben do rakve, v níž ovšem po pár dnech obživne!   Svého času je prakticky nejmocnějším mužem v zemi. Je mu něco málo přes 40 let, a už má za sebou funkci diplomata, císařského
Jsi mi nevěrný Rančáku? Tak o tohle přijdeš!
nasehvezdy.cz
Jsi mi nevěrný Rančáku? Tak o tohle přijdeš!
Herečce ze seriálu Ulice Anetě Krejčíková (33) už prý s partnerem, tělocvikářem Ondřejem Rančákem (39), dochází trpělivost. Ze všech stran se k ní dostávají různé povídačky, jak si kde dopisoval a d
Pravdu jsme zjistily až po letech
nejsemsama.cz
Pravdu jsme zjistily až po letech
Někdy stačí domněnka k tomu, aby se rozbilo krásné přátelství. Je snadné někoho obvinit a pak se urazit a přestat s ním mluvit. Vím to až moc dobře, prožila jsem si to na vlastní kůži a dodnes toho lituji. Nikdo jiný to nevěděl Romana byla moje velká kamarádka už od mateřské školky. Od první do deváté třídy