Domů     Bratr se rozhodl nahradit našeho otce
Bratr se rozhodl nahradit našeho otce

Můj sourozenec si vzal do hlavy, že mě musí vychovávat po celý můj život.

Na tu bouračku už si příliš nepamatujeme ani jeden. Ale víme, jak to bylo. Prý to byl čelní náraz, naše auto, které řídil táta, dostalo na zledovatělé silnici smyk a vjelo do protisměru, kde jelo nákladní auto. Oba naši rodiče byli mrtví na místě.

My jsme byli jen v šoku, otec naštěstí trval na tom, abychom byli pevně připoutaní, ačkoliv jsme seděli v našem Renaultu na zadních sedadlech a tenkrát povinnost pro cestující vzadu nebyla nijak přísně vyžadována.

Mám problémy s krční páteří, ale nemůžu říct, jestli je to důsledek toho, že jsem ve třech letech prodělala dopravní nehodu. Mám sedavé zaměstnání, které, jak se ví, krční páteři zrovna nepřeje. To jsou ale prkotiny, kdyby šlo jen o takové následky. My jsme najednou ze dne na den neměli mámu ani tátu.

Dospěl předčasně

Babička s dědou s matčiny strany se nás ujali a dělali co mohli, aby z nás byli slušní lidé a abychom dostali nějaké vzdělání. Rodiče táty byli totiž už moc staří, tak se starat nemohli, navíc je ztráta syna tak ranila, že umřeli za dva roky rychle po sobě.

Nebylo to veselé dětství, ačkoliv se děda s babičkou snažili ze všech sil nás rozptýlit různými výlety, zájmovou činností a dovolenými na horách i u moře.

Iniciativu postupně začal přebírat můj o tři roky starší bratr, zřejmě měl dojem, že je to jeho povinnost, musí se starat o svou sestru a tak se to patří. Já myslím, že situace ho donutila předčasně dospět, bral to velmi vážně.

Zvykla jsem si ho poslouchat a neprotestovala ani když mi zakazoval dívat se třeba v televizi na filmy s hvězdičkou, které on sám, i když byl na to ještě malý, po očku sledoval. Brala jsem to tehdy, když nad tím uvažuji dnes, asi vlastně trochu jako hru.

Byl přísný

Jenomže jak šel čas a já jsem začala dospívat už dosti výrazně a viditelně, přestala být tahle hra příjemná. Kamil, můj bratr, měl zřejmě dojem, že mi má mluvit do mého soukromého života nadále a že to musí dělat navěky.

Musela jsem mu říkat, kde jsem byla po škole, proč jsem nešla rovnou domů, ptal se na takové banality jako co jsme měli k obědu, protože on už chodil od osmičky na gymnázium a já byla teprve v páté třídě.

Zřejmě chtěl zjistit, jestli jsem vůbec byla v jídelně, jestli náhodou netrpím anorexií či co. Když jsem se ráno oblékla, poslal mě nejednou zpátky do pokoje, protože je ta moje sukně “nemožně krátká” a do školy se takhle nechodí.

Vrchol byl, když jsem v devítce začala chodit s klukem. On byl už zázrak, že jsem se s někým stihla dát dohromady, protože Kamil mě sledoval a nikam mě samotnou nepouštěl.

Naštěstí byl Richard docela důvtipný a vynalézavý, takže našel možnost, jak se se mnou seznámit. Kuriózní bylo, že to byl Kamilův spolužák. A byl to kluk docela seriózní, z dobré rodiny, tak měl bratr dost málo možností se nad mou známostí pohoršovat.

Akorát byl zachmuřený, nebo spíš naštvaný, ale moc jsem to tehdy neřešila, myslela jsem si, že má své starosti, že ho něco trápí.

Je to normální?

To jsem tedy soudila správně, trápilo ho něco dost značně. Dělala jsem mu starosti, jelikož jsem si začínala počínat tak, jak jsem chtěla a vypadalo to, že brzy možná opustím náš rodinný dům a i jeho.

Já jsem sice tímhle směrem ještě neuvažovala, ale Kamil už důsledky mého randění plasticky předjímal.

Dokonce na to téma zapřádal vážné rozhovory s dědečkem a babičkou, ale ti už měli v té době docela vážné zdravotní problémy a záhy se ukázalo, že u obou propukla demence a museli do ústavu, protože my jsme je nedokázali uhlídat a mohli by způsobit nějakou nehodu, požár a podobně.

Pak ovšem začala atmosféra u nás doma houstnout ještě víc. Kamil si začínal svou autoritu vynucovat násilím.

Když jsem se jednou vrátila pozdě z kina, protože jsem ještě před naším domem dlouho stála s Richardem, který byl ke mě velmi důvěrný, dal mi Kamil dvě důkladné facky. Byla jsem v šoku, rozbrečela jsem se, ale on mě jen strčil do mého pokoje a zamkl mě.

Bušila jsem na dveře, že chci na záchod a on asi za deset minut prudce otevřel, hodil dovnitř nočník a zase zamkl! Řvala jsem dál a on pak milostivě otevřel, ale oznámil, že vchodové dveře jsou zavřené a že jsem zklamala jeho důvěru a podobné nesmyslné řeči.

A že mi ještě není osmnáct, teprve šestnáct, tak jsem na nějaké poflakování po nocích malá. Měla jsem pochybnost o jeho duševním zdraví.

Mám strach

Ty dva roky do mých osmnáctin byly tedy hodně perné. Ale Richard byl vytrvalý. A úderem osmnáctin svému spolužákovi rázně vyčinil. Tedy, je to dost slabé slovo… Dal mu prostě přes hubu. Stačilo, když na mě čekal Kamil u branky a spustil: “To je dost, že jdeš!

Kde ses zase courala!?” Richard mu sdělil, že takhle už se sestrou mluvit nebude, pak si oba vyměnili pár replik a když Kamil do Richarda strčil, zjistil záhy, že to neměl dělat.

A pak nad ním Richard stál a důrazně ho varoval, že od teďka se ke mě bude chovat jako k sobě rovné a ne jako k malé holce. Bylo mi všelijak, byla jsem ráda, že se mě Ríša zastal, ale bratra mi bylo líto.

Od té doby se skutečně změnil a už jsem ho neviděla jinak, než zamračeného. Ani oficiální potvrzení našeho stavu svatbou, ho neobměkčilo. Kamil se na mě tak moc upnul, že ani svůj osobní život neřešil. Neměl žádnou holku a dodnes je sám.

Jen k našim dětem, své neteři a synovci, je přeci jen vstřícnější. Se mnou a Richardem v podstatě nemluví. Bydlíme přitom všichni v jednom domě, ale asi se budeme muset odstěhovat, ta atmosféra není dobrá a někdy mám z Kamila zase strach.

Petra (52), Zlín

reklama
Související články
21.2.2024
Lásku jsem jí přála, ale ne s tímto chlapem! Můj soused byl totiž nenapravitelný sukničkář. Jenže ona jeho chyby nechtěla vidět. Mého bratra prý má pořád ráda, ale, když tak náhle tragicky odešel, zůstala sama. A tak se stala možnou obětí našeho souseda. Všimla jsem si mnohokrát, že si můj soused vodí domů spoustu ženských. Vše podle jeho plánů Měl snad každých pár měsíců jinou. Mohlo mu
15.2.2024
Roky jsem žila ve velkém omylu. Myslela jsem si, že se rodiče rozvedli kvůli tátově milence. Ani ve snu by mě nenapadlo, že je to celé úplně jinak. Rozvod rodičů jsem nesla těžce, bylo mi tehdy dvanáct let, což je pro dívku samo o sobě velmi náročné období, a tak dodnes na tu dobu nerada vzpomínám. Byla jsem přesvědčená, že všechno způsobil táta. Našel si milenku a odešel za novým životem. Prot
14.2.2024
Když byla naše dcera v pubertě, vůbec jsem si s ní nevěděla rady. Pak se jí vše vrátilo měrou vrchovatou. Na výchovu svého syna byla i ona krátká. Mám tři děti, dvě starší prošly pubertou bez problémů. Překvapivě v pohodě. To se ovšem nedalo říct o naší nejmladší dceři Martině. Ta si to vybrala za všechny tři. Už jako malá těžko snášela kritiku a neměla mnoho kamarádů. Vše se ve třinácti let
14.2.2024
Náš Jára se ženit musel a to se projevilo na jeho nešťastném manželství. Jeho žena je hrozná osoba, naštěstí už to pochopil i on a chystá rozvod. S manželem máme dvě děti, dceru Aničku a syna Járu. Anička se vdala šťastně, vzala si svou lásku ze školky, fajn kluka. Takového zetě jsem si představovala a nedám na něho dopustit. Bohužel u mého syna tomu tak není. Járovi je sedmatřicet, žije v n
12.2.2024
Náš Radek byl chytrý, úspěšný a plný energie. Měl krásnou rodinu. Jenže pak se začal měnit. A najednou zmizel. Radek byl normální kluk. Chytrý, zvídavý, zkrátka měl předpoklady pro to, aby si našel dobrou práci a měl se dobře. Jenže až později jsem si uvědomila, že ten tlak na výkon může člověka zcela zdevastovat. Najednou se onen člověk změní v někoho, koho nepoznáváte. Miloval poznávání
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Létající pevnost přistála jako letadlo duchů: Posádka chyběla!
enigmaplus.cz
Létající pevnost přistála jako letadlo duchů: Posádka chyběla!
Bombardéru B-17, který se v listopadu 1944 poblíž belgického Kortenbergu připravoval na nouzové přistání, si ještě ve vzduchu všimli vojáci zde dislokované protiletecké jednotky britské RAF. Letounu s
Péči o muže jsem nezvládla
skutecnepribehy.cz
Péči o muže jsem nezvládla
Vláďa byl vždy veselý chlapík. Hodně sportoval, takže nikdy by mě nenapadlo, že bude nemohoucí. Stačil ale banální úraz. Můj muž dělal spoustu nebezpečných sportů. Lezl po skalách, závodil. A nakonec se mu stal osudným žebřík. Byl úplně jiný Spadl na záda. I když se mohl hýbat, po letech se zjistilo, že páteř utrpěla zranění, která ji
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Matka ji prodala za pár stovek!
nasehvezdy.cz
Matka ji prodala za pár stovek!
Herečka Demi Moore (61) patří mezi největší sexsymboly filmového plátna. Toho už si ale kdysi všimla její matka, a jako dítě ji prodala na sex! Bylo jí 15 let, když se vrátila jednoho večera domů a
Tajný vztah s kolegou?
nasehvezdy.cz
Tajný vztah s kolegou?
Soukromí si střeží a povídá se, že Markéta Stehlíková (39) k tomu má pádný důvod. Proslýchá se totiž, že randí s pohledným kolegou. V seriálu Ulice jsou manželé a právě během natáčení mezi nimi měl
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
epochanacestach.cz
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
Jihočeské rybníky jsou pojmem, který asi zná každý turista. Na některou ze zdejších vodních plopch narazíme takřka na každíém krokuj, Některé z rybníků mají ale delší historii a zaslouží si etaké výjimečnou pozornost. Třeba ten, který ve svém názvu zahrnuje celý Svět. Kariéra naší rybníkářské legendy Jakuba Krčína z Jelčan začala nenápadně. Do školy chodil v Kolíně, tedy
Nekynuté lívance
tisicereceptu.cz
Nekynuté lívance
Potřebujete 170 g hladké mouky 1 lžíci prášku do pečiva špetku soli 2 velká vejce 2 lžíce rozpuštěného másla máslo na smažení K podávání zakysanou smetanu, drobné ovoce (jahody, borůvky,
Slazení v historii: Evropu zaplavil levný americký cukr
epochaplus.cz
Slazení v historii: Evropu zaplavil levný americký cukr
Zastánci zdravé výživy ho prudce odsuzují. Přehánět byste to s ním rozhodně neměli. Odkdy se u nás začalo sladit cukrem. Jaká sladidla se používala předtím? A odkdy známe řepný cukr? Mezi nejstarší sladidla u nás patřil med, ovoce, ale třeba i šťáva z mízy stromů či sušená řepa nebo mrkev, jež se také vyznačují sladkou chutí. „Ve
Fantastické Moby Dick od Hanhart jsou zpět
iluxus.cz
Fantastické Moby Dick od Hanhart jsou zpět
Nádherná edice chronografů inspirovaná minulostí se opět hlásí o slovo. Německá značka, která se koncentruje na tvorbu pilotních hodinek, vzkřísila své legendární hodinky 417 ES Moby Dick, které si v
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé