SkutečnéPříběhy.cz
Domů     Bratr se rozhodl nahradit našeho otce
Bratr se rozhodl nahradit našeho otce

Můj sourozenec si vzal do hlavy, že mě musí vychovávat po celý můj život.

Na tu bouračku už si příliš nepamatujeme ani jeden. Ale víme, jak to bylo. Prý to byl čelní náraz, naše auto, které řídil táta, dostalo na zledovatělé silnici smyk a vjelo do protisměru, kde jelo nákladní auto. Oba naši rodiče byli mrtví na místě.

My jsme byli jen v šoku, otec naštěstí trval na tom, abychom byli pevně připoutaní, ačkoliv jsme seděli v našem Renaultu na zadních sedadlech a tenkrát povinnost pro cestující vzadu nebyla nijak přísně vyžadována.

reklama

Mám problémy s krční páteří, ale nemůžu říct, jestli je to důsledek toho, že jsem ve třech letech prodělala dopravní nehodu. Mám sedavé zaměstnání, které, jak se ví, krční páteři zrovna nepřeje. To jsou ale prkotiny, kdyby šlo jen o takové následky. My jsme najednou ze dne na den neměli mámu ani tátu.

Dospěl předčasně

Babička s dědou s matčiny strany se nás ujali a dělali co mohli, aby z nás byli slušní lidé a abychom dostali nějaké vzdělání. Rodiče táty byli totiž už moc staří, tak se starat nemohli, navíc je ztráta syna tak ranila, že umřeli za dva roky rychle po sobě.

Nebylo to veselé dětství, ačkoliv se děda s babičkou snažili ze všech sil nás rozptýlit různými výlety, zájmovou činností a dovolenými na horách i u moře.

reklama

Iniciativu postupně začal přebírat můj o tři roky starší bratr, zřejmě měl dojem, že je to jeho povinnost, musí se starat o svou sestru a tak se to patří. Já myslím, že situace ho donutila předčasně dospět, bral to velmi vážně.

Zvykla jsem si ho poslouchat a neprotestovala ani když mi zakazoval dívat se třeba v televizi na filmy s hvězdičkou, které on sám, i když byl na to ještě malý, po očku sledoval. Brala jsem to tehdy, když nad tím uvažuji dnes, asi vlastně trochu jako hru.

Byl přísný

Jenomže jak šel čas a já jsem začala dospívat už dosti výrazně a viditelně, přestala být tahle hra příjemná. Kamil, můj bratr, měl zřejmě dojem, že mi má mluvit do mého soukromého života nadále a že to musí dělat navěky.

reklama

Musela jsem mu říkat, kde jsem byla po škole, proč jsem nešla rovnou domů, ptal se na takové banality jako co jsme měli k obědu, protože on už chodil od osmičky na gymnázium a já byla teprve v páté třídě.

Zřejmě chtěl zjistit, jestli jsem vůbec byla v jídelně, jestli náhodou netrpím anorexií či co. Když jsem se ráno oblékla, poslal mě nejednou zpátky do pokoje, protože je ta moje sukně “nemožně krátká” a do školy se takhle nechodí.

Vrchol byl, když jsem v devítce začala chodit s klukem. On byl už zázrak, že jsem se s někým stihla dát dohromady, protože Kamil mě sledoval a nikam mě samotnou nepouštěl.

Naštěstí byl Richard docela důvtipný a vynalézavý, takže našel možnost, jak se se mnou seznámit. Kuriózní bylo, že to byl Kamilův spolužák. A byl to kluk docela seriózní, z dobré rodiny, tak měl bratr dost málo možností se nad mou známostí pohoršovat.

Akorát byl zachmuřený, nebo spíš naštvaný, ale moc jsem to tehdy neřešila, myslela jsem si, že má své starosti, že ho něco trápí.

Je to normální?

To jsem tedy soudila správně, trápilo ho něco dost značně. Dělala jsem mu starosti, jelikož jsem si začínala počínat tak, jak jsem chtěla a vypadalo to, že brzy možná opustím náš rodinný dům a i jeho.

Já jsem sice tímhle směrem ještě neuvažovala, ale Kamil už důsledky mého randění plasticky předjímal.

Dokonce na to téma zapřádal vážné rozhovory s dědečkem a babičkou, ale ti už měli v té době docela vážné zdravotní problémy a záhy se ukázalo, že u obou propukla demence a museli do ústavu, protože my jsme je nedokázali uhlídat a mohli by způsobit nějakou nehodu, požár a podobně.

Pak ovšem začala atmosféra u nás doma houstnout ještě víc. Kamil si začínal svou autoritu vynucovat násilím.

Když jsem se jednou vrátila pozdě z kina, protože jsem ještě před naším domem dlouho stála s Richardem, který byl ke mě velmi důvěrný, dal mi Kamil dvě důkladné facky. Byla jsem v šoku, rozbrečela jsem se, ale on mě jen strčil do mého pokoje a zamkl mě.

Bušila jsem na dveře, že chci na záchod a on asi za deset minut prudce otevřel, hodil dovnitř nočník a zase zamkl! Řvala jsem dál a on pak milostivě otevřel, ale oznámil, že vchodové dveře jsou zavřené a že jsem zklamala jeho důvěru a podobné nesmyslné řeči.

A že mi ještě není osmnáct, teprve šestnáct, tak jsem na nějaké poflakování po nocích malá. Měla jsem pochybnost o jeho duševním zdraví.

Mám strach

Ty dva roky do mých osmnáctin byly tedy hodně perné. Ale Richard byl vytrvalý. A úderem osmnáctin svému spolužákovi rázně vyčinil. Tedy, je to dost slabé slovo… Dal mu prostě přes hubu. Stačilo, když na mě čekal Kamil u branky a spustil: “To je dost, že jdeš!

Kde ses zase courala!?” Richard mu sdělil, že takhle už se sestrou mluvit nebude, pak si oba vyměnili pár replik a když Kamil do Richarda strčil, zjistil záhy, že to neměl dělat.

A pak nad ním Richard stál a důrazně ho varoval, že od teďka se ke mě bude chovat jako k sobě rovné a ne jako k malé holce. Bylo mi všelijak, byla jsem ráda, že se mě Ríša zastal, ale bratra mi bylo líto.

Od té doby se skutečně změnil a už jsem ho neviděla jinak, než zamračeného. Ani oficiální potvrzení našeho stavu svatbou, ho neobměkčilo. Kamil se na mě tak moc upnul, že ani svůj osobní život neřešil. Neměl žádnou holku a dodnes je sám.

Jen k našim dětem, své neteři a synovci, je přeci jen vstřícnější. Se mnou a Richardem v podstatě nemluví. Bydlíme přitom všichni v jednom domě, ale asi se budeme muset odstěhovat, ta atmosféra není dobrá a někdy mám z Kamila zase strach.

Petra (52), Zlín

reklama
Související články
25.3.2023
Když se před rokem vdala za mého bratra, neměla vůbec nic, jen dvě malé děti. O celých třicet let mladší nevěsta bráchu okouzlila. Vyklubala se z ní zlatokopka. Stále se jen usmívá a mnoho toho nenamluví. Taková tichá voda! Ale já jí vidím až do žaludku. V hlavě má jen jedinou věc, a tou jsou peníze! Bratra si vzala po krátké známosti. Sbalila ho, jak je dnes moderní, na internetové seznamce. V
24.3.2023
Vztahy mezi tchyněmi a snachami nebývají vždy ideální. Já jsem to poznala už při prvním setkání s partnerkou mého syna. Věděla jsem, že syn Aleš to nebude mít v životě snadné. Měl až příliš mírnou povahu, nebyl průbojný. Nemusela jsem sice řešit žádné jeho průšvihy, ale tak trochu jsem se obávala, aby se mu jeho vrozená dobrota nevymstila. Přála jsem si, aby si našel dívku podobně založenou a v
23.3.2023
Najít dnes uplatnění na trhu práce není vůbec snadné. Své o tom ví i můj vnuk. Jeho žena Alena se po mateřské marně snaží vrátit do práce. Bohužel se ukazuje, že za ty roky doma naše Alena leccos zapomněla. Nic neumí, proto ji nikde nechtějí. Vnuk manželku přemlouvá, aby vzala cokoli, protože jim docházejí peníze. Největší problém spočívá v tom, že se jeho žena neumí, nebo dokonce nechce při
23.3.2023
Mám dva syny. Jednoho jsem příliš rozmazlila a teď se mi to vrací. Nedokážu ho vyhodit ze svého domu, připadám si jen jako jeho služka. Když mi před rokem zemřel manžel, syn Pavel mi přispěchal hned na pomoc. Nastěhoval se ke mně a já věřila, že mi pomůže zahnat smutek. Druhý syn Karel má totiž rodinu a bydlí na opačné straně republiky. Pavel je mladší, v dětství býval často nemocný, tak jsm
17.3.2023
Táta od nás včas utekl a založil novou rodinu, daleko od nás, protože s mámou se zkrátka nedalo žít. Ale já jsem s ní zůstat musela. To nemohlo dobře dopadnout. Máma byla samý chlap. Její výchova spočívala v tom, že mi dávala najíst, občas, po delší době, vyprala oblečení a někdy i podepsala domácí úkoly. Jejím hlavním zájmem bylo lovit muže. Asi nemusím dodávat, že táta utekl a nechal mě mámě
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel