Domů     Manžel mi nechce dovolit chodit do práce

Manžel mi nechce dovolit chodit do práce


Dostala jsem velkou příležitost být ještě v práci užitečná, ale doma mám kvůli tomu peklo.

Za život jsem vystřídala celkem dost zaměstnání. Někdy z vlastní vůle, jindy proto, že jsem neměla na vybranou. Začínala jsem jako vyučená cukrářka, několikrát jsem pracovala v obchodě, pak jsem si udělala rekvalifikaci na účetní, později zase na švadlenu.

Manžel se mi občas v dobrém posmíval, že prý devatero řemesel, desátá bída. Jenže já už jsem prostě taková. Když jsem o práci přišla, nedokázala jsem jen tak sedět doma a brát podporu.

Pokud jsem hodně rychle něco nenašla, chtěla jsem se alespoň něco nového naučit. Myslím, že jsem díky tomu byla i dobrým vzorem pro naše holky. Obě dvě mají k práci zodpovědný přístup a nikdy by je nenapadlo se jen tak poflakovat.

Dneska už vidím i u vnoučat, že se to mají stejně. O prázdninách nelenoší, ale chodí na brigády, nevadí jim ani fyzická práce.


Musela jsem odejít


Doufala jsem, že do důchodu půjdu co nejdéle. Práce v poslední firmě, kde jsem dělala účetnictví a dohlížela na odbyt, mě bavila. S majitelem jsem si rozuměla, s kolegy taky. Prostě pohoda. Jenže krátce před mými šedesátinami si mě šéf zavolal.

Oznámil mi, že se chystá firmu prodat. Že už by rád šel na odpočinek, nemá podnik komu předat, a tak vlastně nemá jinou možnost. Právě kvůli prodeji ale bude muset část zaměstnanců propustit.

Řekl, že ví, že v šedesáti už mám nárok na důchod, takže ho napadlo, že jsem jedním z vhodných adeptů. Pro mladší pracovníky, kteří mají malé děti a hypotéky, by bylo propuštění horší. Nerada, ale přece jen jsem musela uznat, že má pravdu.


Všechno jsem si zapsala


Nebyla jsem si jistá, co tomu řekne můj manžel. Ale překvapil mě. „No to je paráda… Ty se máš. Já bych šel do důchodu hned, ale holt si ještě počkám. S penězi si nedělej starost. Já mám pořád ještě plat, máme našetřeno… Konečně si odpočineš.

Vždyť jsi celý život dřela víc,než zdrávo. A budeme mít na sebe víc času. Jen jdi. Uvidíš, užiješ si to.“ I když jsem si všechno dobře promyslela a musela jsem uznat, že má manžel v mnohém pravdu, stejně jsem odchod ze zaměstnání obrečela.

Prvních pár dní jsem chodila po domě jako tělo bez duše. Pořád se mi honilo hlavou, že když jsem s prací skončila, jsem vlastně už oficiálně stará. Bylo mi z toho úzko. Sama jsem se rozhodně stará necítila, jenže ze mě byl důchodce.

Po týdnu špatné nálady, občasného pláče a bezradnosti jsem si řekla dost. Z nákupu jsem si přinesla blok a pak prošla celý dům a zahradu. Pečlivě jsem se rozhlížela a podrobně si zapisovala, co všechno bude potřebovat opravit a změnit.


Času jsem neměla nazbyt


Večer jsem do bloku ještě zapsala, jak by měl vypadat můj běžný „důchodcovský“ den, co můžu udělat pro manžela, co pro vnoučata… Na konec bloku jsem si udělala seznam věcí, které jsem vždycky chtěla udělat, ale nikdy mi na ně nezbyl čas.

Obava z toho, že se budu nudit, nebo si budu připadat neužitečná, byla ta tam. Najednou mi přišlo, že mám času méně, než když jsem chodila do práce. Bylo toho tolik, co bylo potřeba udělat, tolik věcí, které vyžadovaly mou pozornost… Uběhl necelý rok.

Dům i zahrada byly jako ze škatulky, šila jsem na celou rodinu. Manžel byl dokonale spokojený. Měl vždycky navařeno podle svých představ a navíc jsem mu věnovala každou volnou chvilku. Jenže já se pomalu začínala tak trochu nudit.

Když jsem dávala svůj seznam dohromady, připadal mi nekonečný. Jenže teď byla většina věcí splněná. Není divu, že jsem začala přemýšlet, jestli bych si ten důchod nemohla nějak zpestřit.


Byla to příležitost


Náhoda přeje připraveným. Když se mi ozvala jedna bývalá kolegyně, že její dcera si otevírá cukrárnu a potřebuje někoho na výpomoc, moc dlouho jsem nepřemýšlela. Mělo jít jen o pár hodin týdně, tak co. Jenže David, manžel, se moc nadšeně netvářil.

„Že se ti chce, zase se honit do práce. Peníze máme, jsi spokojená, odpočatá… Nerozumím ti…“ Nakonec jsem si ale prosadila svou. Začala jsem v podstatě jako pomocná síla.

Jenže když moje nová šéfová Klára zjistila, jak jsem šikovná, začala se mnou radit při vymýšlení nových zákusků. Netrvalo dlouho a nabídla mi, jestli nechci dělat cukrářku na plný úvazek. Ona znala moderní trendy, já byla expert na klasiku.

Dobré nápady jsme měly obě. Jasně že mě to lákalo, tím spíš, když jsem každý den viděla, jak u nás zákazníkům chutná a jak se rádi vrací. Už takhle jsem zůstávala v práci déle, než bylo dohodnuto, tak proč do toho nejít naplno.


Nechápe, co to pro mě znamená


V poslední době byl David často nevrlý a rozčiloval se kvůli každé hlouposti. Tušila jsem, že to souvisí s mou prací, ale nenapadlo mě, jaká scéna mě čeká. Až příliš si zvykl, že mě má pořád k dispozici a teď se najednou cítil odstrčený a uražený.

Nenechal si vysvětlit, jak moc to pro mě znamená, vrátit se úspěšně k tomu, čím jsem se vyučila, jak skvěle se cítím a jak moc je pro mě práce důležitá. Plný úvazek jsem si rozmluvit nenechala, ale bylo to za cenu roztržky, jakou jsem ještě nezažila.

Doufala jsem, že se David s novou situací smíří. Jenže je to už půl roku a on je pořád naštvaný. Jsem jako mezi dvěma ohni. Když mu ustoupím, budu nešťastná. Když budu dál chodit do práce, budu mít doma takové dusno, že taky nebudu šťastná. Můžu jen doufat, že se to nějak vyřeší samo.

Alžběta (65), Znojemsko

reklama
Související články
1.3.2024
Neviděla jsem to, co viděli ostatní. V mých očích byl roztomilý. Tvrdil, že nemá v životě štěstí a že mu všichni křivdí. Teprve jeho úraz mi otevřel oči. Můj syn byl jen rozmazlený fracek! A to bolelo! Měla jsem ho natruc všem. Rodičům i příteli, který mi dal po dlouhé známosti kopačky. Pořídila jsem si dítě za svobodna. Rodiče mi to měli za zlé, ale já nedbala. A měla jsem pak snahu ve všem sy
1.3.2024
Už coby malá holka jsem byla při těle. Později jsem se zařekla, že se to mým dětem nesmí nikdy stát. Ale stalo se... O tom, že nadváha není jen kosmetický problém, už asi nikdo nepochybuje. Zdravotní rizika, která s sebou nese, jsou nezpochybnitelná. I já si na pár komplikací z dětství, které jsem prožila coby tlustá holčička, dodnes pamatuji. Tloušťka mu nevadila Problémy s přetíženými k
28.2.2024
Ani jsem to nečekala, že být babičkou se mnou tak dost zamává. Užijete si s dětmi a pak má přijít ta odměna. Pořád se o tom mluví. O tom nepopsatelném pocitu dokonalého štěstí. Tak jsem se těšila, že to také prožiju. Hotová věc Neměla jsem na výběr. Najednou se narodila Anička od mé dcery Hany a Petřík od syna Pavla. Byla to hotová věc a už jsem v tom lítala. Hanka ze svého prvního dítěte
25.2.2024
Manžel, který trpí alzheimerem, zmizel z domu. Stačila k tomu chvilka nepozornosti. Marně jsme ho hledali my i policie. Už jsme ztráceli naději... Alzheimerova choroba je strašná. Člověk, kterého znáte celý život, se vám změní k nepoznání. Nejstrašnější na tom je, že si to dotyčný nechce dlouho přiznat. Můj manžel Jiří byl skvělý člověk, vzdělaný, zodpovědný, dokonalý manžel a táta, pro něhož r
24.2.2024
Sama jsem vyrůstala jako jedináček, takže jsem snila o velké rodině. Bohužel se mi mé přání nevyplnilo. Vyrůstala jsem v milující rodině, ale když mi byly asi tři roky a vnímala jsem, že kamarádi mají sourozence, žadonila jsem na rodičích, aby mi taky pořídili bratříčka nebo sestřičku. Netušila jsem tehdy, jak to je. Těžký začátek Až skoro v dospělosti jsem pochopila, že naši nemohli mít
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Za návratem prý stojí kolegyně
nasehvezdy.cz
Za návratem prý stojí kolegyně
Velkolepý návrat herce Davida Gránského (31) do seriálu ZOO má zřejmě skrytý důvod! Dočkat se ho údajně nemohla kolegyně Sára Milfajtová (32), se kterou hraje pár. Jiskra mezi nimi měla přeskočit i
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
V márnici na nás čekalo děsivé překvapení
skutecnepribehy.cz
V márnici na nás čekalo děsivé překvapení
Tajně jsme se chodili dívat do márnice. Tolik jsme toužili po dobrodružství, že jsme vymysleli sázku. Když padla noc, sešli jsme se na hřbitově… Když jsem byla malá, hřbitov v naší vesnici měl úžasné kouzlo. Patřil mezi staré sudetské hřbitovy, a tak byly jeho součástí i opuštěné polorozpadlé hrobky. Nás děti to místo děsilo a fascinovalo zároveň. Dveře do
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Ústup ledovců způsobuje podle českých vědců hlubokou změnu ekosystémů
21stoleti.cz
Ústup ledovců způsobuje podle českých vědců hlubokou změnu ekosystémů
Mizení pevninských ledovců je jedním z průvodních jevů globální klimatické změny. Důsledkem jsou změny v hydrologickém cyklu nebo ztráta biodiverzity. Na druhé straně se tím otevírají nové možnosti pr
Deprese jí znovu ničí život
nasehvezdy.cz
Deprese jí znovu ničí život
Ačkoli si herečka ze seriálu Ulice Anna Fixová (39) myslela, že se jí deprese do života nevrátí, bohužel se spletla. Nedávno sdílela na sociálních sítích, že si znovu musela říct o pomoct lékařům. Z
Leopold I.: Ze dne na den se mladík stává nejvyšší postavou v celé říši
epochaplus.cz
Leopold I.: Ze dne na den se mladík stává nejvyšší postavou v celé říši
Je jedním z nejdéle panujících králů a císařů u nás. Vládne takřka padesát let. Jeho armády zahánějí Turky dál od Vídně a zahajuji expanzi proti Osmanské říši. Korunu římské říše má ale nejistou. Pochovává příbuzné, jež díky vysokému věku přežívá, a během vlády se potýká i s morem a selskou vzpourou. Leopold (1640-1705) nemůže zpočátku
Kauza Licoricie z Winchesteru: Záhada smrti ženy, které dlužil i král
enigmaplus.cz
Kauza Licoricie z Winchesteru: Záhada smrti ženy, které dlužil i král
V Anglii třináctého století byla tato žena známou a respektovanou osobou i navzdory tomu, že byla židovského původu. Licoricia z Winchesteru se zabývala vysokými financemi, půjčovala peníze královské