Domů     Zakázaná valentýnská tancovačka mi přinesla štěstí
Zakázaná valentýnská tancovačka mi přinesla štěstí

V malé krušnohorské vesničce byl katastrofální nedostatek vhodných ženichů. Vypadalo to, že mi opravdu ujel vlak a že už se nikdy nevdám.

Tehdy jsem pracovala na národním výboru, tedy pardon, na obecním úřadě, kde jsem dělala našemu starostovi poskoka anebo, chcete-li, holku pro všechno. Za pár korun. Starosta byl stará škola, komunista jak řemen.

Tenhle chlapík po listopadové revoluci roku 1989 nejenže nepřevlékl kabát, tak jako mnozí, naopak, působil ještě zapáleněji. Zapřísahal se, že tyhlety všelijaké imperialistické novoty mu do jeho milované obce nesmějí, to leda přes jeho mrtvolu.

Bylo těžké pracovat po jeho boku. Buďto jste se museli obrnit proti tomu, co od rána do večera hlásal, anebo odejít. Před dvanácti lety se blížila velká krize, práce bylo málo a lidé předpovídali, že bude hůř.

Nebyl čas na hrdinství, zejména tedy ne v podhůří Krušných hor. To v Praze, tam si lidé možná vyskakovat mohli, u nás ne. Starosta pil krev kdekomu, musela jsem se naučil zatnout zuby a dělat si z jeho poznámek legraci. Dost často to bylo těžké.

Několikrát denně mi řekl soudružko. Když jsem měla dobrou náladu, mávla jsem nad tím rukou, někdy jsem se ohradila: “Jaká já jsem soudružka, prosím vás? Vždyť já nebyla ani v SSM.” Na to řekl: “Ale v Pionýru jsi byla, ne? No tak vidíš!”

Ujel ti vlak

A vydržet ty jeho monology, to byl úkol pro vraha. Tehdy mi bylo bez několika měsíců osmatřicet. Nebylo týdne, aby se Kozák nezeptal: “Tak co, Ivanko, už máš konečně chlapce?” Připadalo mi to neobyčejně nevychované a netaktní. V mém věku se takhle ptát!

Mlčela jsem a věděla, co bude následovat: “Ivanko. Holka nešťastná. Ujel ti vlak. Jak je možné, že ještě nejsi pod čepcem? Ty ses měla vdát už před deseti lety – a i to by bylo možná pozdě! Jak si představuješ svoji budoucnost?

Chceš se trmácet životem sama, bez opory, bez dětí?” To se ale opravdu nedalo vydržet. Vždycky jsem se nadechla a povídám: “Pane Kozáku, to je skutečně jen moje věc.” Zařval: “Tak to se strašně pleteš! Mně na lidech z mojí vesnice záleží!

Jako by to byli moje děti! Mně tvůj osud, Ivanko, leží na srdci!” Co všechno musí člověk vydržet kvůli mizerným několika korunám. Párkrát už jsem dostala takový vztak, že jsem se nadechla a řekla:

“Pane Kozáku, kdy už půjdete do důchodu?” Pokaždé odpověděl, že nemůže, protože kromě něj to starostování nikdo nechce dělat.

Vesnička pod horami

Zdejší si přáli valentýnskou zábavu. Vlastně si to přáli všichni občané kromě Kozáka, ten z toho byl na prášky a žádal: “Ivanko, buď tak hodná a nezaváděj mi sem novoty.

Když chtějí ples zahrádkáři, myslivci nebo hasiči, je všechno v pořádku, ale ten pochybný svátek Valentýn tady nemá opodstatnění. Něco jiného je MDŽ, tam je to taky v pořádku. Ale valentýnská zábava sem, do vesničky pod českými horami, nepatří.

To je kapitalistický svátek, a tady nejsme ve Spojených státech,” trval na svém starosta Kozák. Nebrala jsem ho vážně. Napsala jsem na všechny nástěnky: Srdečně zveme na valentýnskou zábavu. A vyhlásila jsem to i obecním rozhlasem.

Kozák mi vztekle oznámil, že jsem jako jeho podřízená žalostně selhala. Moje jednání označil za sabotáž a dodal, že obec nemůže zaštítit takovou nemravnost. To mně vyrazilo dech. “Nemravnost?” podivila jsem se.

Ukázalo se, že děd kdesi zaslechl, že si lidé na počest tohoto svátku dávají darem spodní prádlo. To označil za zvrhlé a dodal: “Ještě by tam někdo mohl dělat striptýz. Ale to ať si zkusí. Okamžitě volám policii.”

Volej synovi

Když nadešel den onoho imperialistického svátku a obec už se nemohla dočkat tanečního večera, špatnou náladu měli jen dva lidé: starosta Kozák a já. Proč já? Abych řekla pravdu, i mně lezl svátek zamilovaných na nervy, ač z jiného důvodu.

Připomínal mi, že nikoho nemám, zatímco fůra lidí ano. Zase jsem nedostala žádnou valentýnskou pohlednici, o prádle nemluvě. Osamělost je hrozná věc. A pod Krušnými horami byl v té době nějak nedostatek ženichů či co. Nevěděla jsem o žádném.

Ale měla jsem i jiné starosti. Ukázalo se, že anonymní nestyda pověsil na kliku dveří vedoucích do obecního úřadu červené krajkové kalhotky. Objevil je Kozák, když si šel do koloniálu pro svačinu. Zbrunátněl a lapal po dechu.

Když jsem uviděla, jak dědouš mává krajkovým prádlem, rudý jako sovětská vlajka, a sípá, sáhla jsem po mobilu s tím, že volám záchranku. “Sanitu né!” vyrážel ze sebe starosta. “Synovi!

Volej synovi!” Telefonní číslo na svého syna měl natrvalo pod sklem na psacím stole. Kozák mladší se tu objevil do patnácti minut, to už starý dýchal normálně a červeň mu z obličeje mizela. Pomohla jsem synovi odvést tátu do auta.

“Zbytečně se kvůli všemu rozčiluje,” vzdychl Kozák mladší. “Už je to mnohem lepší,” ujistila jsem ho a hlavou mi projela vzpomínka na to, co říkala Jířa z koloniálu: že se prý Kozák mladší loni rozvedl. Za odjíždějícím autem jsem se dlouho zamyšleně dívala.

Byl Valentýn, svátek zamilovaných. Za hodinku starostův syn volal, že je táta už v naprostém pořádku a právě si otevírá lahvové pivo. Zasmáli jsme se. “Půjdete večer na tu tancovačku?” zeptalo se pak sluchátko.

Původně jsem jít nechtěla, tohle ale úplně změnilo situaci. “Samozřejmě,” odpověděla jsem.

Nádherný večer

A dobře jsem udělala. Byl to nádherný večer. Hostinský se pokusil strohý lokál a vedlejší sál, kde dřív probíhaly zabíjačky, trochu zútulnit, což se nepovedlo, ale atmosféra byla výborná. Už léta jsem se takhle nebavila.

Bylo veselo až do chvíle, kdy se zde objevili Kozák s manželkou. Ukázalo se, že postaru uvažující Kozák těžce nese, že dělám jeho synovi na taneční zábavě společnost.

A protože se bohužel již podíval doma na dno několika lahvovým pivům, rozhodl se svůj názor na mě vyjádřit nahlas. “No to sis teda vybral, Mirku!” poznamenal do ticha, protože kapela se právě posilňovala u výčepu. “Ty kluku, ty nemáš štěstí na ženský.

Bejvalá byla povětrná, tahle je zase drzá. A stará! Víš, kolik jí je?” Paní Kozáková ho tahala za loket a syčela: “Dědku, proboha, nedělej ostudu. Nevíš, co mluvíš.” Kolemsedící natahovali uši a výborně se bavili.

“Obdivuje kapitalismus!” volal vzpouzející se Kozák starší na syna. Pryč ho táhly teď už dvě ženy, manželce pomáhala také Jířa z koloniálu.

Na Valentýna

O rok později, na Valentýna, jsme měli svatbu. Ze zdejšího kostelíka jsme se přesunuli do hospody, kterou se hospodský tradičně pokusil zútulnit, což se mu podařilo jen v mezích možností.

Ale já jsem chtěla mít veselku právě ve vesnici, kterou mám ze všech nejraději a kde jsem se i narodila. V ten den sněžilo, na moje bílé šaty padaly veliké těžké vločky. Byla jsem v šestém měsíci, naštěstí jsem nenastydla.

Soused hrál na housle romantické melodie, svíčková se povedla a výčep i sál se podařilo jakž takž vytopit, bylo tu teplo, zkrátka všechno dobře dopadlo. Až na to, že starosta a zároveň můj tchán neměl dobrou náladu.

Nerad pronesl svatební projev, v němž dosti otevřeně zdůraznil, že si po synově boku představoval nějakou úplně jinou nevěstu, mladší, hezčí a méně obdivující imperialistické vymoženosti. A že se ta veselka měla konat kdykoli jindy, jen ne na Valentýna.

Ivana (50), západní Čechy

reklama
Související články
3.6.2023
Seznámili jsme se na diskotéce. Tehdy mi každý prorokoval, že nám vztah nevydrží, protože je Pavel mladší, my se ale navzdory tomu vzali. Narodily se nám tři děti. Oba jsme chodili do práce a doma jsme měli středně velké hospodářství. A když jsme měli chvilku, rádi jsme ji strávili třeba na horách. Všichni podváděli? Vlastně mi nic nescházelo. Jen můj život pomalu zapadal do stereotypu. S
2.6.2023
Než jsme k sobě s mým současným partnerem našli cestu, trvalo to řadu let. Ale vyplatilo se nám počkat si. Když jsem Aleše poprvé spatřila po příchodu do kanceláře, netušila jsem, že jednou, za pár let, budeme žít v jednom bytě, na jedné adrese a s vidinou společné budoucnosti. Přátelsky se na mě usmíval a hned se mi líbil. Dlouho se pak nic nedělo, každému z nás ubíhal život vlastním směrem. P
26.5.2023
Prodavačkou jsem chtěla být už jako malá. Ovšem neměla jsem ani tušení, že mi má vysněná profese přinese i životní štěstí. Když jsem po škole dostala první místo v obchodě s textilem, byla jsem z toho v sedmém nebi. Ochotně jsem pomáhala lidem s výběrem oděvů a s velkým nadšením pro ně v našem krámku hledala ty nejvhodnější doplňky, jako kloboučky, rukavičky či kravaty. A právě jedna taková kra
23.5.2023
V noci se mi zdálo, že se za ním štrachám na vrchol skály s úmyslem vší silou do něj strčit, aby spadl do propasti. Příšerně mi lezl na nervy. Vyrůstali jsme vedle sebe, naše vilky spolu sousedily. Mám v živé paměti, jak se do vedlejšího domku, několik let opuštěného, přistěhovali. Lubošovi bylo šest, stejně jako mně, a brečel. Vylezl z bledě- modrého embéčka, v jedné ruce malý dětský kufřík, v
22.5.2023
Prožili jsme spolu spoustu krásných roků, které se nedaly jen tak zahodit. Naštěstí si to včas uvědomil i můj manžel Jakub. Byla jsem přesvědčená o tom, že jsme šťastní a že je všechno v pořádku. Žili jsme s Jakubem už mnoho let ve spokojeném manželství. Netrápily nás žádné problémy. Nehádali jsme se. Byli jsme spokojení, zajištění. Alespoň já jsem si to tedy myslela. Vůbec jsem netušila, co bu
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
epochanacestach.cz
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
Srdečně Vás zveme na veselou pohádku O Jezerní královně a vodníku Tutínkovi, která se odehraje v předsálí, zahradách v barokních Grottách ploskovického zámku. Barunka a princ Jan se mají tajně už dlouho rádi, ale Barunka je jen chudá schovanka. Pan král o jejich lásce neví a pozval na zámek bohatou, ale rozmazlenou nevěstu – princeznu Veronu.
Pověsti hradu Valečov
enigmaplus.cz
Pověsti hradu Valečov
Lidé na skalním hradě Valečov na pokraji Českého ráje využívali jak skalní prostory či pukliny hradu, tak kombinace zděné zástavby a dřevěných přístřešků. V pískovci byly vybudovány i sklepy, zásobárn
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
epochaplus.cz
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
Zvyšování daní, rostoucí inflace, zkrátka ekonomika je dnes ožehavé téma. Na přetřes ale přicházelo už od starověku – dokonce i ve 3. tisíciletí před naším letopočtem. Zřejmě k historicky první zaz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
tisicereceptu.cz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
Zdravý a lehký těstovinový pokrm rozhodně existuje. Vyzkoušejte fusilli s orestovaným prsíčkem. Suroviny 2 kuřecí prsíčka 1/2 nadrcené sušené chilli papričky (lze vynechat) 2 stroužky česneku
Voda nad zlato i ve střední Evropě
21stoleti.cz
Voda nad zlato i ve střední Evropě
Bez vody by to nešlo, tedy, alespoň co se týče pozemského života. Vodní koloběh je přitom na naší planetě jemně vyladěn a jakýkoliv zásah do něj může způsobit problém. Jenže probíhající klimatické změ
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
iluxus.cz
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
Hodinky DS Action Diver od značky Certina se vynořují z temných hlubin oceánu a jsou nyní k dostání v černém provedení. Jako pravé potápěčské hodinky mají voděodolnost 300 metrů a jsou ideálně vybaven
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
epochalnisvet.cz
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
V roce 1860 objeví francouzský egyptolog Marquis d’Agrain v Údolí králů v Egyptě záhadný prsten, který do této kultury vůbec nezapadá. Podle legendy jej tam zanechal kněz z legendární Atlantidy. Jasno
Ženský křik mě paralyzoval
skutecnepribehy.cz
Ženský křik mě paralyzoval
Během studií jsem bydlela s kamarádkou v pronájmu. Když jsem tam jednou zůstala sama, zažila jsem něco, na co bych ráda zapomněla. Společně s kamarádkou Mirkou jsem bydlela v pronajatém bytě. V poklidu jsme tam žily asi dva roky. Majitelem bytu byl starší pán, kterého bych v klidu nazvala podivínem. Za tu dobu, co nám byt pronajímal, s námi prohodil sotva pět
Po svatbě s ním Rolins netouží
nasehvezdy.cz
Po svatbě s ním Rolins netouží
Rok a půl je zpěvačka Dara Rolins (50) šťastná po boku fotbalisty Pavla Nedvěda (50), otázky na svatbu jí už ale nejspíš lezou krkem. Nedávno se totiž nechala slyšet, že po svatbě s fotbalovou lege
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
nasehvezdy.cz
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
Vdala se! Ale odmítá ukázat manžela. Lucie Polišenská (37) , o níž se ještě donedávna psalo, že je sama jako kůl v plotě, je pěkná tajnůstkářka. Hvězda seriálu ZOO se v tichosti provdala, a navíc
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kapr pečený v alobalu
tisicereceptu.cz
Kapr pečený v alobalu
Zkuste si rybu tentokrát upéct v alobalu. Příprava je sice trochu náročnější, ale výsledek vás potěší a na obal ze strouhanky si nejspíš ani nevzpomenete. Ingredience 4 porce kapra 100 g másla