SkutečnéPříběhy.cz
Domů     Na přání maminky jsem ošklivě doplatila
Na přání maminky jsem ošklivě doplatila

Se sestrou jsme naprosto rozdílné povahy. Iveta byla vždycky divoká, vášnivá a nespoutaná, zatímco já jsem vysloveně rodinný typ. A právě to se mi vymstilo…

Jsem třináct let vdaná a s manželem Frantou jsme se před sedmi lety přestěhovali do domku, který z velké části přestavěl za pomoci svého bratra a otce. I já jsem se na tom našem vysněném domku nadřela jako mezek.

Byl to náš velký sen, na který jsme mnoho let čekali a odříkali si. Bydleli jsme v malém bytě po manželově pratetě, kde se nám narodila nejdříve Ivanka a dva roky po ní i syn Vilém.

reklama

Podařilo se nám časem nastřádat peníze na to, abychom si koupili domek na spadnutí s velkou zahradou na krásném místě. Tam jsme si začali budovat vlastní domov a trvalo nám tři roky, než jsme zprovoznili kuchyni a jeden pokoj, abychom se mohli nastěhovat.

Všechno se komplikovalo pro nedostatek peněz, a tak nám trvalo dalších pět let, než měly děti každý svůj pokoj a dokončili jsme v podkroví pokojík pro hosty.

Měly jsme se rády

Moje sestra Iveta je o tři roky mladší než já. Měly jsme k sobě blízko, i když jsme každá jiná. To ale hlavně proto, že nás k tomu vedli rodiče.

reklama

Maminka nám vždycky kladla na srdce, že máme držet pospolu, abychom se v dobách zlých, které v životě přijdou, mohly opřít jedna o druhou. Jedině na vlastní rodinu se totiž dá spolehnout.

Já byla od dětství pořádná, poslouchala jsem, nezlobila, zatímco Iveta dělala jen samé problémy a průšvihy. Když se doma něco stalo, tak naši věděli, že to byla ona. A já byla tak obětavá, že jsem mockrát vzala vinu na sebe. Nikdo mi ale nevěřil.

Když začala sestra chodit do školy, tak mě rodiče prosili, abych na ni dohlížela. Iveta byla typické dítě „narozené z divokých vajec“, já naopak naprostý kliďas. Učitelé jí ve škole hodně odpustili, protože já byla jedničkářka a sestra se vezla na mé vlně.

Doma jsem jí s učením hodně pomáhala. No a děti zase mě braly kvůli tomu, že jsem byla Ivetina sestra. Ona byla hvězda, všechny děti chtěly, aby s nimi kamarádila.

Každá svou cestou

Po základní škole jsem šla na gymnázium. Kam také jinam, když jsem byla premiantkou třídy? Iveta krásně malovala, tak se dostala na výtvarnou školu. V té době jsme už měly každá svůj okruh známých a vydaly se jiným směrem.

Já po maturitě odešla studovat do Prahy, kde jsem poznala svého budoucího manžela.

Po škole jsem se přestěhovala do jeho bydliště, nejdříve jsme žili v bytě jeho pratety, pořídili si dvě děti a pak si přestavěli ten dům… Všechno šlo podle našich dlouhodobých plánů a představ.

reklama

Moje sestra Iveta si ale prožila hodně bouřlivé roky, školu dělala nadvakrát, ale nakonec vystudovala i ona. Když jí bylo pětadvacet, odjela s kamarády do ciziny a tam zůstala několik let.

Nejprve v Kodani, pak nám psala z Paříže, žila chvilku s přítelem na Maltě, pak jsme dostávali zprávy až z Tasmánie. Nakonec se znovu usadila ve Francii, zamilovala se do kluka podobného ražení, jako byla ona. Vzali se po měsíční známosti.

Manželství jim vydrželo rok a poté se naše Ivet vrátila do Čech. Občas za našima i mnou přijela na pár dní na návštěvu, a vždycky tvrdila, že je spokojená. Má kde bydlet, úžasnou práci a nic víc nepotřebuje.

Musela jsem pomoct

Rodiče jí to věřili, ale já ne. Poznala jsem na sestře, že všechno není tak růžové, jak se nám snaží namluvit.

A protože to byla moje sestra a měla jsem ji ráda, jednoho dne jsem jí napsala e-mail, že přede mnou si nemusí hrát na schovávanou, že mi je všechno jasné, že chápu, že po rozvodu nechce rodičům přidělávat starosti, ale přede mnou může klidně svou hrdost odložit stranou a na rovinu říct, jak je to s ní doopravdy.

Podle toho, co mi napsala, na tom byla opravdu špatně. Zaměstnání ve svém oboru nenašla, tak musela pracovat v jakémsi hotelu na recepci, kde využila aspoň dobrou znalost jazyků. A navíc jí bylo hrozně smutno.

Neměla kolem sebe nikoho blízkého, jen známé, ale žádný vřelý přátelský vztah nenavázala. Napsala jsem jí, že má u nás dveře otevřené, a kdyby se chtěla vrátit a začít znovu, může počítat s mou pomocí.

Vlastně jsem jí nabídla, že než si najde něco svého a než se v Česku postaví na vlastní nohy, může u nás nějakou dobu bydlet. A přitom trochu pomoct mým dětem s angličtinou a španělštinou. Manžel proti tomu nebyl a Iveta naši nabídku přijala. Nikdy bych nevěřila tomu, že mou dobrou vůli zneužije.

Nechtěla se hnout

Nastěhovala se k nám už před rokem a od té doby v našem domě žije. Rozhodně jsem nepočítala s tím, že to bude tak dlouho. Myslela jsem, že azyl u nás přijme tak na měsíc, dva, maximálně na tři.

Ne že by nás „vyžírala“, to ne, měla nějaké zakázky, takže si vydělala, často nakupovala, rozhodně nežila na náš úkor. Dokonce nám vnutila nějaké peníze za energie a příspěvek na internet.

V tomto směru jsem si nemohla stěžovat, i s dětmi se učila a je pravda, že pod jejím vedením se hodně v mluvě obou jazyků zlepšili. Jenže jak čas šel, pořád se neměla k tomu, aby se odstěhovala a našla si vlastní bydlení.

Měla jsem dojem, že se o to ani nesnaží. Já sama jsem jí vyhledala několik slušných podnájmů, ona si ale vždycky našla nějakou hnidu, aby se z bydlení vykroutila. Už jí i naši nabízeli, aby se přestěhovala k nim.

Měli volný pokoj, kde jsme jako děti bydleli, a byli by prý rádi, kdyby sestru doma měli. Také myslím, že pochopili, že už nejsem z přítomnosti Ivety nadšená.

Třetí kolo u vodu

Trvalo mi dlouho, než jsem pochopila skutečnou příčinu toho, proč se sestře z našeho domu nechce. Iveta, ta, které jsem tolik pomohla, si začala s mým Frantou. Náhodou jsem přes den přišla domů a slyšela, že jsou spolu v posteli.

Stála jsem na chodbě několik vteřin jako opařená a nemohla tomu uvěřit. Pak jsem ale rychle odešla, nechtěla jsem, aby zjistili, že o nich vím. Nejsem člověk, který dělá scény, nechci o svého muže přijít.

A tak jsem se zachovala tak, jak jsem byla celý život zvyklá. Klidně a rozumně. V kavárně nedaleko jsem si dala minerálku a přemýšlela, co dál? A dospěla jsem k názoru, že jsem svému Frantovi ochotná odpustit, ale Iveta musí pryč.

Nechtěla jsem však dělat scény, tak jsem vlastně ani nechtěla, aby věděli, že o nich vím. Namísto toho, abych ze situace vyvodila důsledky, jsem se rozhodla, že najdu své sestře partnera. Že jí zase pomůžu. I když mi tak moc ublížila.

Od té chvíle jsem je ale pozorovala. Oba se chovali naprosto normálně, žádné známky toho, co jsem zjistila. Až jsem se začala utěšovat, že to byl jen náhodný úlet a všechno skončilo.

Chtějí mě vyhnat

Jak jsem byla naivní! Před měsícem mi můj manžel s mou sestrou oznámili, že se milují, on požádá o rozvod, nechá si naše děti, a ten, kdo se bude stěhovat k rodičům do pokojíku, budu já. Seděla jsem tam u jídelního stolu jako opařená.

Nemohla jsem uvěřit, že to opravdu udělá. Z domu, který jsem si vysnila a kde jsem se tak nadřela, mě teď chtějí vyhodit? Hospodyní tam všude bude moje sestra, která tam nehnula ani prstem?

Žijeme spolu ve velkém napětí už dva měsíce a já se utěšuji tím, že přijde chvíle, kdy Franta pochopí, co je moje sestra zač a proč s ní žádný chlap nikdy nevydržel. Říkám si, že ještě rád se ke mně vrátí a ta, která z domu půjde, bude Iveta. Ať už ale ode mě nikdy v životě, za to, co udělala, pomoc nečeká!

Jarmila (41), Chrudimsko

reklama
Související články
17.3.2023
Táta od nás včas utekl a založil novou rodinu, daleko od nás, protože s mámou se zkrátka nedalo žít. Ale já jsem s ní zůstat musela. To nemohlo dobře dopadnout. Máma byla samý chlap. Její výchova spočívala v tom, že mi dávala najíst, občas, po delší době, vyprala oblečení a někdy i podepsala domácí úkoly. Jejím hlavním zájmem bylo lovit muže. Asi nemusím dodávat, že táta utekl a nechal mě mámě
15.3.2023
Do existenčních potíží se může dnes dostat každý. Když se to stalo našemu Tomášovi, neváhala jsem ani na malou chvíli a peníze mu půjčila. Když za mnou můj milovaný vnuk Tomáš přišel s prosbou o půjčku, neváhala jsem a dala mu peníze. Všechny. Bylo to osmdesát tisíc. Vím, že to není moc, ale pro důchodce to je důležitá rezerva. Sliboval, že mi je budou se ženou Věrkou splácet. Zdálo se, že j
15.3.2023
Visí na svém manželovi jako liána, a ten ji přitom jen podvádí. Měla odejít hned! Teď je pozdě si stěžovat a brečet nad rozlitým mlékem. Moje dcera Ilona se o tom, že ji manžel podvádí, dozvěděla už po pěti letech. Místo toho, aby odešla, tak zůstala. S naiv­ní vírou, že Petr dodrží svůj slib a už to nikdy neudělá. Ten ji ale podváděl dál. A ona mu to vždycky odpustila. Přitom jsem tu byla já,
12.3.2023
Nezavolala, nepřišla a doma také nebyla. Naše rodinná kamarádka, vždy spolehlivá a dochvilná, se ztratila. Jako kdyby se po ní slehla zem! Nikdo nám nevěřil, že se muselo stát něco špatného. Museli jsme ji s manželem začít hledat samotní! Bylo to skoro jako v nějaké detektivce. Byla vlastně sama Naše sestřenice Tonička jednoho dne nepřišla na nedělní oběd. Byla to tradice už spoustu let a
10.3.2023
Manžel mi tvrdí, že jsem intrikánka, ale myslí to dobře, proto se na něho nezlobím. A co jsem tedy vyvedla? Zabránila jsem synovi, aby si vzal zlatokopku. Kolikrát za život asi tak můžete ženit syna... Když si to sedne, tak to může vyjít jenom jednou. Ne že bych mu přála nějaké turbulence v životě, které znamenají rozvody a sňatky, ale byla jsem nastražená, aby to jednou bylo. Chráním syna
Nenechte si ujít další zajímavé články
Manželská krize Jany Švandové?
nasehvezdy.cz
Manželská krize Jany Švandové?
Momentálně září Jana Švandová (75) v oblíbeném seriálu ZOO a další nabídky se jí jen hrnou. V osobním životě se jí prý ale už tolik nedaří. Říká se, že ačkoli je se svým manželem Pavlem Satoriem (73
Elegantní rapsodie v černé a zlaté
rezidenceonline.cz
Elegantní rapsodie v černé a zlaté
Základem exkluzivního stylu sofistikovaného interiéru, překypujícího tvorbou designéra Carla Donatiho, jsou jedinečné kousky, inspirované ikonickým modernistickým hnutím v architektuře a designu pod t
Putování po Labi: Od pramene až k moři…
epochanacestach.cz
Putování po Labi: Od pramene až k moři…
Putování po Labi vás dovede do překrásných míst, která stojí za to navštívit a shlédnout. Pojďme se projít alespoň k hranicím naší vlasti. Labe je jednou z největších řek i vodních cest Evropy. Jeho
Nešťastná Radka Třeštíková. Zoufalé ženy někdy tropí zoufalé hlouposti
nasehvezdy.cz
Nešťastná Radka Třeštíková. Zoufalé ženy někdy tropí zoufalé hlouposti
Od rozchodu s fotografem Tomášem Třeštíkem (45) jako by se ve spisovatelce Radce Třeštíkové (41) probudilo její divoké já. Nedávno znovu obnovila svůj profil na sociálních sítích, který v jakémsi a
Slavnostní paštika se slaninou
tisicereceptu.cz
Slavnostní paštika se slaninou
Ochutnejte drůbeží paštiku se slaninou, červeným vínem a zavařenými třešněmi. Ingredience 500 g drůběžích jater 3 velké cibule 250 g slaniny 2,5 dcl červeného vína 150 ml smetany na vaření
Umělá inteligence jako hrozba budoucnosti?
21stoleti.cz
Umělá inteligence jako hrozba budoucnosti?
Umělá inteligence (AI) dokáže usnadnit práci napříč obory. Od medicíny přes reklamu, výrobní proces až po investování na burze. Stále častěji se však setkáváme se strachem, zda se nevyplní apokalyptic
Znovuzrození ikonického outdoorového modelu Alpina
iluxus.cz
Znovuzrození ikonického outdoorového modelu Alpina
Ikonická řada Extreme, která se poprvé objevila téměř před dvaceti lety, se nyní vrací v novém designu. Hodinky se sportovní DNA a nezaměnitelným designem mají za úkol zdůraznit dobrodružného ducha zn
Kdy se klobouk stal symbolem stavovské cti?
epochaplus.cz
Kdy se klobouk stal symbolem stavovské cti?
„Čepici, kuklu, helmu nebo hučku?“ Ať si narazím na hlavu cokoli, jednoznačně dám najevo, co jsem zač. Nikdo se mnou nemusí promluvit ani slovo, ale přesto má hned jasno. Policista, nebo bohatá dáma?
Sen mě upozornil, že je paní Svatava v nebezpečí
skutecnepribehy.cz
Sen mě upozornil, že je paní Svatava v nebezpečí
Pracovala jsem v domově pro seniory a oblíbila si tam starou milou paní. Jedné noci se mi o ní ale zdál děsivý sen. Ukázal se jako varování. Pracovala jsem léta v domově pro senio­ry. Poznala jsem za tu dobu mnoho různých stařečků, ale jedna žena se mi zapsala do paměti nejvíce. Byla to paní Svatava. Měla jsem ji jako
Co se skrývá za létajícím mexickým přízrakem?
enigmaplus.cz
Co se skrývá za létajícím mexickým přízrakem?
Do prašné cesty jsou vytlačeny podivné otisky neznámého tvora. Se zájmem v očích je roku 1908 sleduje obyvatel mexické obce Villa García ležící 570 kilometrů severně od Mexico City.   [gal
Mrazivá předpověď: Do roku 2100 zmizí polovina ledovců na Zemi
epochalnisvet.cz
Mrazivá předpověď: Do roku 2100 zmizí polovina ledovců na Zemi
Ledovce jsou krásné a majestátní. Vytvářejí horské štíty, vyhloubily malebná údolí a mnohé jsou rájem pro lyžaře. Na jiných koncích světa poskytují tolik potřebnou sladkou vodu. Brzy se stanou jen vzp
Krůtí maso se zeleninovým salátem
tisicereceptu.cz
Krůtí maso se zeleninovým salátem
Bezchybná volba, pokud hubnete. Krůtí maso patří k nejdietnějším. Ingredience 1 cibule 1 salátová okurka 1 červená kapie 1 žlutá kapie 1 zelená kapie 5 rajčat 150 g měkkého salámu 3 vejce