Domů     Vychovat dobře své děti je strašně složitá věc
Vychovat dobře své děti je strašně složitá věc

Nikdy by mě nenapadlo, že vztah mezi mou dcerou a mnou se dostane na bod mrazu. A už vůbec bych neřekla, jak dlouho to bude trvat a jak těžko napravovat.

Moje matka byla příšerně úzkoprsá. Nevím, jestli to mělo co dělat s tím, jak od nás odešel můj otec. Asi ano. Snažila se mě držet hrozně zkrátka, jakoby to byla záruka spokojeného života. Jenže na mě si nepřišla.

Už od dětství jsem měla svou hlavu, a když jsem přišla do puberty, byla na mě krátká. Hádky u nás byly na denním pořádku. Měla jsem toho plné zuby a v duchu jsem si slibovala, že pokud budu mít někdy děti, takhle se k nim rozhodně chovat nebudu.

Matka mi kazila život

Ale i když jsem se snažila, stejně mi zasahovala do života. Kvůli ní jsem místo studia keramiky šla pracovat do obchodu s výtvarnými potřebami. V tomhle případě ale bylo to zlé přece jen k něčemu dobré. Seznámila jsem se tam s Vladimírem.

Při prvním setkání mi přišel tak dokonalý, jako bych si ho vysnila. Byl sochař, nekonvenční a sebevědomý. Mojí mámě se samozřejmě nelíbil. Ale měla smůlu. Svatbě už zabránit nemohla, protože jsem čekala mimčo, byla nakonec ráda, že se vdávám.

Ze začátku byl život s Vladimírem skvělý, jako z filmu. Ani ne za dva roky po Lence se narodila Nikola. To už nám to skřípalo. Nakonec jsme se rozešli a po nějakém čase i rozvedli.

Mé dcery měly svobodu

Zvládnout život matky samoživitelky s dvěma dětmi nebylo jednoduché. Vždycky jsem s holkama jednala na rovinu, věděly, proč si některé věci nemůžeme dovolit. Na druhou stranu jsem jim nic nenakazovala, všechno se u nás řešilo diskuzí.

Mluvit mohly i do mých partnerských vztahů a také jsem je brala všude s sebou. Už od malička tak chodily na vernisáže, do divadla, prostě měly pestrý a zajímavý život. Když se hlásily na střední školu, řekla jsem jim, že si musí vybrat.

Buď si zvolit obor, který jim umožní najít si brzy práci a vydělávat, a tak získat stabilitu a klid. Anebo zkusit umění, ale s tím, že já je nebudu moci dostatečně podpořit, takže se budou muset přičinit.

Hrály na jistotu

Překvapilo mě, že si nejdřív Lenka a pak i Nikola vybraly praktické obory. Lenka šla na hotelovku a Nikola se rozhodla vyučit pekařkou. Na jednu stranu mi to přišlo rozumné, na druhou se mi zdálo, že se holky tak trochu vzdávají bez boje.

Když jsem o tom začala před Lenkou, vyjela na mě. „Jaké bez boje? Celá léta se díváme na to, jak jsi věčně bez peněz. Mě se rozhodně nechce skončit jako ty.

Pořád se oháníš svobodou a nedochází ti, že když nic nemáš, seš otrok…!“ Musím přiznat, že něco takového bych od své dcery nečekala. Nikola se sice na její stranu nepřidala, ale taky jí neodporovala. Připadala jsem si zrazená.

Měla jsem zato, že jsme kamarádky a všechno si říkáme. Jenže to se pomalu měnilo. Nemohla jsem si nevšimnout, že už se mi Lenka nesvěřuje se svými plány, ani starostmi.

Prospěch ale měla překvapivě dobrý a ještě před maturitou si našla místo v hotelu v jednom horském městečku. Chtěla jít pracovat pro rodinu, která vlastnila na severozápadě několik penzionů a hotýlků. Nechápala jsem, jak se může tak zakopat.

Smysl mi to začalo dávat až když mi Nikola řekla, že Lenka chodí se synem těch majitelů. To jsem jí schvalovala. Bylo by to dobré nejenom pro ní, ale i pro nás, kdyby si našla někoho, kdo by na tom byl finančně opravdu dobře.

Úplně mě zazdila

Už jsem se těšila, jak budeme jezdit na dovolenou na hory. Jenže Lenka se neobtěžovala mě pozvat. Několikrát za ní jela Nikola. Právě od ní jsem se dozvěděla, že se Lenka vídá s mojí matkou. A nejen to.

Dokonce ji k sobě pozvala a pak si jí stěžovala na to, jak jsem je vychovávala, jak zůstávaly doma samy, jak jsem se jim dost nevěnovala… Hrozně se mě to dotklo.

Chtěla jsem si to s ní vyříkat a taky poznat toho jejího přítele, protože od Nikoly jsem věděla, že se zasnoubili. Vyrazila jsem za nimi, i když jsem nebyla pozvaná. Lenka na mě koukala jako na zjevení a jednala se mnou naprosto chladně. Přesto jsem zůstala.

Ale už zjevně stačila naočkovat Karlovu rodinu. Jednali se mnou korektně, ale spatra. Když jsem se druhý den rozhodla odjet, vystavili mi účet, jako bych byla nějaký cizí člověk. Nenechala jsem si to líbit. Byla z toho pěkná hádka na recepci.

Já jim řekla, co si o té jejich nafoukané bohaté famílii myslím, oni mě nařkli z toho, že se chci na dceři přiživovat.

Chtěla jsem jí odpustit

Od té doby jsme spolu nebyly v kontaktu. To, co jsem o Lence věděla, jsem věděla od Nikoly. Vdala se, čekala děťátko a přišla o něj. Pak jim to začalo v manželství skřípat. Podle všeho na tom měli podíl tchán s tchyní. Rozvod na sebe nenechal dlouho čekat.

Bylo mi dcery líto, ale i tak jsem nechtěla udělat první krok. Byla to přece ona, kdo se ke mně zachoval tak odporně. Ale když se od ní Nikola jednu neděli vrátila s tím, že je nemocná, rozhodla jsem se, že se jí ozvu.

Zřejmě z toho stresu začala mít problémy se štítnou žlázou. Bylo pro ní těžké najít si novou práci a vůbec na tom nebyla dobře. Tak jsem jí zavolala, že se může vrátit domů. Nechtělo se jí, nakonec to udělala jen neochotně, z nutnosti.

Ale protože jsme spolu bydlely, občas jsme musely spolu i mluvit. Postupně jsem se od ní dozvídala, proč a jak se jí nelíbilo, jak s Nikolou vyrůstaly. Co všechno mi měly za zlé a že na spoustu věcí měly úplně jiný názor.

Došlo mi, že mé dcery mají zcela jiné povahy než já. Snažím se, abychom se nehádaly a našly k sobě cestu. Vím, že to nebude jednoduché a nikdy z nás nebudou nejlepší kamarádky, ale věřím, že to stojí za to.

Magdalena (61), Příbram

reklama
Související články
7.6.2023
Matka mě opustila, když jsem byla ještě maličká. To člověka těžce poznamená. Naštěstí jsem měla báječného tatínka, který se o mě dojemně staral. Máma od nás odešla, když mi byly čtyři. Nic jsem pro ni neznamenala. Jak by jinak mohla proboha opustit čtyřletou holčičku? Táta se mi to chudák snažil nějak vysvětlil, mumlal omluvně: „No asi neměla mateřské instinkty…“ Nikdy jsem jí neodpustila. Žila
5.6.2023
Ivanka byla moc zamilovaná a hrnula se do svatby. Moje intuice mi ale říkala, že s tím klukem není něco v pořádku. Ta svatba by byla unáhlená! Lukáš byl moc pěkný, chytrý, zabezpečený a o pět let starší než naše dvacetiletá Ivanka. Že ji miluje, jí sdělil hned na prvním rande. Bombardoval ji telefonáty i zprávami s takovou intenzitou, že mu nakonec dala šanci. „Tak úžasnou ženu jsem ještě nikdy
5.6.2023
Ani ve snu by mě nenapadlo, že by můj táta nebyl můj vlastní. Když se to dozvíte v pokročilém věku, je to šok, s nímž se těžko vyrovnává. Táta. Když slyším tohle slovo, vybaví se mi vždycky jen jediný chlap na světě. Ten, který mě učil jezdit na bruslích, plavat, hrát ping- -pong. Ten, který mi foukal bolístky a vyprávěl před spaním pohádky. Byla jsem jeho princezna, mazlíček! Máma mu vždycky s
1.6.2023
Letos zjara jsme se s maminkou vypravily na tatínkův hrob, abychom ho uklidily a také si zavzpomínaly. Setkání s tetou Helenou nebylo hezké, ale tatínek by se možná pobavil. Tatínek zemřel loni před Svátkem zesnulých. Letos zjara jsme se s maminkou vypravily na hrob, abychom odklidily dušičkovou výzdobu a s tatínkem si symbolicky popovídaly. Nesmírně nám chybí. Život nás nehýčká ani jednu, a
29.5.2023
Své děti jsem vychovala dobře, byly to hodné a slušné dcery. Nevím, po kom se nevydařil můj jediný vnuk? Asi jsem ho rozmazlila! Když chodil vnuk Pepíček na základní školu, dostala se dcera do problémů. S manželem se doma hádali a vypadalo to na rozvod. Nechtěla jsem, aby v tom můj vnuk vyrůstal, a tak jsem si ho vzala k sobě. Měla jsem jen samé dcery, žádného syna, tak jsem se o vnoučka nál
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
enigmaplus.cz
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
Zámek Vrbičany najdeme nedaleko Lovosic na Litoměřicku. Tento pozdně barokní zámek byl postaven v 18. století Františkem Kresselem, svobodným pánem z Kvaltenberku, a to velice pravděpodobně na místě b
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
epochalnisvet.cz
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
Sauna. Nejdemokratičtější chrám, jaký kdy lidé postavili. Přináší odreagování, jaké může poskytnout hladovému jídlo, žíznivému voda, básníkovi čistý list papíru. A k tomu vyvolává v těle neuvěřitelné
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
iluxus.cz
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
Už více než 50 let se značka ALPINA věnuje vývoji a výrobě výjimečných automobilů pro znalce a nadšence. Firma obohacující automobilový svět prostřednictvím unikátních vozů, které charakterizuje dynam
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
epochaplus.cz
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
Vytvořili kráter na kometě 9P/Tempel. Postávají na Venuši, Titanu, asteroidu Eros i kometě Čurjumov-Gerasimenko. V současnosti prozkoumávají Měsíc i Mars a dva z nich vstoupili do mezihvězdného prosto
Usmíření až těsně před jeho smrtí
nasehvezdy.cz
Usmíření až těsně před jeho smrtí
České legendární herce Jiřinu Bohdalovou (92) a Radoslava Brzobohatého (†79) spojil osud. Vypadalo to, že tito dva umělci jsou pro sebe stvoření. Bouřlivé manželství ale nevydrželo a z lásky zbyla záš
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Proč je bolest v noci intenzivnější?
21stoleti.cz
Proč je bolest v noci intenzivnější?
Bolest vnímáme negativně, jako něco nepříjemného, co nám nedovoluje podávat stoprocentní výkon v práci či při sportu. Bolesti zubu, hlavy, zad či kloubů jsou zkrátka obtěžující, a tak často saháme po
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
skutecnepribehy.cz
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
To kvílení v noci mi nedalo spát, musela jsem zjistit, co se ve starém domě stalo. Kronika mi odhalila příběh tří nešťastných dívek, které neměly ani po smrti klid. Tehdy jsem jela na služební cestu do západních Čech. Pracovní jednání včetně setkání s německými kolegy se mělo uskutečnit během tří dnů a já našla ubytování v malém penzionu na
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Ořechová másla
tisicereceptu.cz
Ořechová másla
Lze je dělat z nejrůznějších druhů ořechů, třeba z kešu či pistácií. Suroviny 500 g ořechů sklenice mixér Postup Připravte si vybrané ořechy a buď je použijte ve stavu, v jakém jste je k
Ilona Svobodová věří v další lásku
nasehvezdy.cz
Ilona Svobodová věří v další lásku
Herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) v posledních letech velmi milovala dva muže. Bohužel kvůli nepřízni osudu o oba přišla. Nejprve pochovala svého milovaného manžela, hudebního skladatel