Domů     Vychovat dobře své děti je strašně složitá věc
Vychovat dobře své děti je strašně složitá věc

Nikdy by mě nenapadlo, že vztah mezi mou dcerou a mnou se dostane na bod mrazu. A už vůbec bych neřekla, jak dlouho to bude trvat a jak těžko napravovat.

Moje matka byla příšerně úzkoprsá. Nevím, jestli to mělo co dělat s tím, jak od nás odešel můj otec. Asi ano. Snažila se mě držet hrozně zkrátka, jakoby to byla záruka spokojeného života. Jenže na mě si nepřišla.

Už od dětství jsem měla svou hlavu, a když jsem přišla do puberty, byla na mě krátká. Hádky u nás byly na denním pořádku. Měla jsem toho plné zuby a v duchu jsem si slibovala, že pokud budu mít někdy děti, takhle se k nim rozhodně chovat nebudu.

Matka mi kazila život

Ale i když jsem se snažila, stejně mi zasahovala do života. Kvůli ní jsem místo studia keramiky šla pracovat do obchodu s výtvarnými potřebami. V tomhle případě ale bylo to zlé přece jen k něčemu dobré. Seznámila jsem se tam s Vladimírem.

Při prvním setkání mi přišel tak dokonalý, jako bych si ho vysnila. Byl sochař, nekonvenční a sebevědomý. Mojí mámě se samozřejmě nelíbil. Ale měla smůlu. Svatbě už zabránit nemohla, protože jsem čekala mimčo, byla nakonec ráda, že se vdávám.

Ze začátku byl život s Vladimírem skvělý, jako z filmu. Ani ne za dva roky po Lence se narodila Nikola. To už nám to skřípalo. Nakonec jsme se rozešli a po nějakém čase i rozvedli.

Mé dcery měly svobodu

Zvládnout život matky samoživitelky s dvěma dětmi nebylo jednoduché. Vždycky jsem s holkama jednala na rovinu, věděly, proč si některé věci nemůžeme dovolit. Na druhou stranu jsem jim nic nenakazovala, všechno se u nás řešilo diskuzí.

Mluvit mohly i do mých partnerských vztahů a také jsem je brala všude s sebou. Už od malička tak chodily na vernisáže, do divadla, prostě měly pestrý a zajímavý život. Když se hlásily na střední školu, řekla jsem jim, že si musí vybrat.

Buď si zvolit obor, který jim umožní najít si brzy práci a vydělávat, a tak získat stabilitu a klid. Anebo zkusit umění, ale s tím, že já je nebudu moci dostatečně podpořit, takže se budou muset přičinit.

Hrály na jistotu

Překvapilo mě, že si nejdřív Lenka a pak i Nikola vybraly praktické obory. Lenka šla na hotelovku a Nikola se rozhodla vyučit pekařkou. Na jednu stranu mi to přišlo rozumné, na druhou se mi zdálo, že se holky tak trochu vzdávají bez boje.

Když jsem o tom začala před Lenkou, vyjela na mě. „Jaké bez boje? Celá léta se díváme na to, jak jsi věčně bez peněz. Mě se rozhodně nechce skončit jako ty.

Pořád se oháníš svobodou a nedochází ti, že když nic nemáš, seš otrok…!“ Musím přiznat, že něco takového bych od své dcery nečekala. Nikola se sice na její stranu nepřidala, ale taky jí neodporovala. Připadala jsem si zrazená.

Měla jsem zato, že jsme kamarádky a všechno si říkáme. Jenže to se pomalu měnilo. Nemohla jsem si nevšimnout, že už se mi Lenka nesvěřuje se svými plány, ani starostmi.

Prospěch ale měla překvapivě dobrý a ještě před maturitou si našla místo v hotelu v jednom horském městečku. Chtěla jít pracovat pro rodinu, která vlastnila na severozápadě několik penzionů a hotýlků. Nechápala jsem, jak se může tak zakopat.

Smysl mi to začalo dávat až když mi Nikola řekla, že Lenka chodí se synem těch majitelů. To jsem jí schvalovala. Bylo by to dobré nejenom pro ní, ale i pro nás, kdyby si našla někoho, kdo by na tom byl finančně opravdu dobře.

Úplně mě zazdila

Už jsem se těšila, jak budeme jezdit na dovolenou na hory. Jenže Lenka se neobtěžovala mě pozvat. Několikrát za ní jela Nikola. Právě od ní jsem se dozvěděla, že se Lenka vídá s mojí matkou. A nejen to.

Dokonce ji k sobě pozvala a pak si jí stěžovala na to, jak jsem je vychovávala, jak zůstávaly doma samy, jak jsem se jim dost nevěnovala… Hrozně se mě to dotklo.

Chtěla jsem si to s ní vyříkat a taky poznat toho jejího přítele, protože od Nikoly jsem věděla, že se zasnoubili. Vyrazila jsem za nimi, i když jsem nebyla pozvaná. Lenka na mě koukala jako na zjevení a jednala se mnou naprosto chladně. Přesto jsem zůstala.

Ale už zjevně stačila naočkovat Karlovu rodinu. Jednali se mnou korektně, ale spatra. Když jsem se druhý den rozhodla odjet, vystavili mi účet, jako bych byla nějaký cizí člověk. Nenechala jsem si to líbit. Byla z toho pěkná hádka na recepci.

Já jim řekla, co si o té jejich nafoukané bohaté famílii myslím, oni mě nařkli z toho, že se chci na dceři přiživovat.

Chtěla jsem jí odpustit

Od té doby jsme spolu nebyly v kontaktu. To, co jsem o Lence věděla, jsem věděla od Nikoly. Vdala se, čekala děťátko a přišla o něj. Pak jim to začalo v manželství skřípat. Podle všeho na tom měli podíl tchán s tchyní. Rozvod na sebe nenechal dlouho čekat.

Bylo mi dcery líto, ale i tak jsem nechtěla udělat první krok. Byla to přece ona, kdo se ke mně zachoval tak odporně. Ale když se od ní Nikola jednu neděli vrátila s tím, že je nemocná, rozhodla jsem se, že se jí ozvu.

Zřejmě z toho stresu začala mít problémy se štítnou žlázou. Bylo pro ní těžké najít si novou práci a vůbec na tom nebyla dobře. Tak jsem jí zavolala, že se může vrátit domů. Nechtělo se jí, nakonec to udělala jen neochotně, z nutnosti.

Ale protože jsme spolu bydlely, občas jsme musely spolu i mluvit. Postupně jsem se od ní dozvídala, proč a jak se jí nelíbilo, jak s Nikolou vyrůstaly. Co všechno mi měly za zlé a že na spoustu věcí měly úplně jiný názor.

Došlo mi, že mé dcery mají zcela jiné povahy než já. Snažím se, abychom se nehádaly a našly k sobě cestu. Vím, že to nebude jednoduché a nikdy z nás nebudou nejlepší kamarádky, ale věřím, že to stojí za to.

Magdalena (61), Příbram

reklama
Související články
24.5.2024
Říkala jsem si, že budu laskavá a chápající tchyně. Jenže to jde těžko s takovou snachou. Andrea je líná a neschopná, a z nás si dělá otroky. Se svou tchyní Vilmou jsem si užila peklo. Měla tři syny, a stíhala kontrolovat všechny snachy, jestli dělají jejím synáčkům dostatečné zázemí. Byla to strašná ženská a já si slíbila, že jednou taková nebudu. Že budu bezvadná tchyně. Nejprve se mi narodil
23.5.2024
Mateřská láska je od počátku věků tím nejpevnějším poutem. Vypiplat z dítěte muže a pak ho muset přenechat nějaké jiné, to může být pro matku skoro k nepřežití. Manžel se upil, když byly synovi, mému milovanému Adámkovi, tři roky. V té době se ze mě stala tvrdá ženská, pochopila jsem, že se se mnou život mazlit nebude a že co si nevydupu ze země, to nebudu mít. Na lásku jsem už nevěřila. S manž
18.5.2024
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme se do sebe v době, kdy byl ještě ženatý a já byla sama s malou dcerou Danou. Měla jsem
17.5.2024
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli jsme nejšťastnější pod sluncem. Viděli jsme se v něm a zahrnovali ho
15.5.2024
Chodí nafintěná a jen se tahá s chlapy. Bere vše! Je jí to jedno. Stydím se za ni a pomluvy už ani nevnímám. Takovou potupu jsem si od vlastní dcery nezasloužila! Už je to pár let, co jsem vzdala marné pokusy jí nějak domluvit. Nebo zjistit příčinu jejího, pro mě naprosto nepochopitelného chování. Občas mám pocit, že se ta nešťastná holka snad zbláznila. Začalo to úplně nevinně, rozchodem s jej
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Las Médulas: Při zlaté horečce Římané zničili celé pohoří
historyplus.cz
Las Médulas: Při zlaté horečce Římané zničili celé pohoří
V břidlicovém pohoří Las Médulas v severozápadním Španělsku je k vidění mnoho červenohnědých skal nejroztodivnějších tvarů. Bizarní krajina však není hříčkou přírody, jak by se mohlo zdát, ale dílem člověka. Kdysi tu býval rozlehlý horský masiv, který Římané kvůli zlatu rozvrtali do současné podoby…   Římská říše je závislá na zlatě…Potřebuje ho k financování válečných výbojů i k
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Proměna chleba a vína v maso a krev: Opravdu se někdy takový zázrak stal?
enigmaplus.cz
Proměna chleba a vína v maso a krev: Opravdu se někdy takový zázrak stal?
Křesťanský obřad, který připomíná události poslední večeře Ježíše Krista, se označuje pojmem eucharistie. Ve své podstatě jde o rituální konzumaci chleba a vína, aby byly připomenuty tělo a krev Ježíš
Z hlubin temného lesa nám ukázaly cestu veverky
skutecnepribehy.cz
Z hlubin temného lesa nám ukázaly cestu veverky
Zabloudily jsme s vnučkou na houbách. Už se začalo stmívat. Kde se vzaly, tu se vzaly ‒ dvě veverky přiskákaly. Vyvedly nás z lesa ven. Byla jsem už rok vdova, manžel mi zemřel na infarkt. Krátce před jeho smrtí jsme koupili domek na okraji vísky v Lužických horách. Já houbařila a chodila do lesa na výlety, on pobýval jen
Gigantická exploze ve vesmíru. Její konec je v nedohlednu
21stoleti.cz
Gigantická exploze ve vesmíru. Její konec je v nedohlednu
Že vesmír je poněkud děsivé místo, ukazuje několik posledních astronomických objevů. V květnu astronomové oznámili pozorování hvězdy, která právě polyká jednu ze svých vlastních planet. Krátce předtím
Vaječné muffiny se sýrem
tisicereceptu.cz
Vaječné muffiny se sýrem
Hledáte inspiraci pro netradiční snídani? Připravte své rodině vejce, samozřejmě s pořádnou dávkou slaniny. Suroviny 10 plátků anglické slaniny 1 červená paprika 2 hrsti jarní cibulky 10 vaje
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
iluxus.cz
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
Ve středu 22. května uspořádalo renomované hodinářství Koscom večer věnovaný švýcarské značce Norqain. Ta je úzce spojená s hokejem, a tak měla akce návaznost na aktuálně probíhající Mistrovství světa
Kaple Cyrila a Metoděje na Radhošti
epochanacestach.cz
Kaple Cyrila a Metoděje na Radhošti
Rožnov leží pod Radhoštěm, a ten bychom rozhodně na svých cestách po tomto kraji minout neměli. Na jeho vrcholku stojí výjimečná kaple svatého Cyrila a Metoděje s byzantskou kopulí, vysvěcená už v roce 1898. Je to jedna z nejvýše položených církevních staveb na našem území a přestože si toho na první pohled sotva povšimneme, stojí jednou polovinou na
Srbský král tušil nebezpečí smrti
epochaplus.cz
Srbský král tušil nebezpečí smrti
Když Alexandr I. Karađorđević (1888–1934) usedá 17. října 1921 na trůn Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, nemá jednoduchou pozici. „Jednota Srbů, Chorvatů a Slovinců, která vznikla v ovzduší poválečné euforie, se ukázala v praxi jako těžko realizovatelná. Jak zajistit soužití národů, jež jsou sice stejného původu, ale jejich osudy se od pozdního středověku rozcházely? Ještě
Pohřbili kancléře zaživa?
epochalnisvet.cz
Pohřbili kancléře zaživa?
„To ne! Proboha ne!“ vykřikne kancléř a celý vyděšený se posadí na posteli. Ten příšerný sen se mu zdál už potřetí! Je v něm pohřben do rakve, v níž ovšem po pár dnech obživne!   Svého času je prakticky nejmocnějším mužem v zemi. Je mu něco málo přes 40 let, a už má za sebou funkci diplomata, císařského
Jsi mi nevěrný Rančáku? Tak o tohle přijdeš!
nasehvezdy.cz
Jsi mi nevěrný Rančáku? Tak o tohle přijdeš!
Herečce ze seriálu Ulice Anetě Krejčíková (33) už prý s partnerem, tělocvikářem Ondřejem Rančákem (39), dochází trpělivost. Ze všech stran se k ní dostávají různé povídačky, jak si kde dopisoval a d
Pravdu jsme zjistily až po letech
nejsemsama.cz
Pravdu jsme zjistily až po letech
Někdy stačí domněnka k tomu, aby se rozbilo krásné přátelství. Je snadné někoho obvinit a pak se urazit a přestat s ním mluvit. Vím to až moc dobře, prožila jsem si to na vlastní kůži a dodnes toho lituji. Nikdo jiný to nevěděl Romana byla moje velká kamarádka už od mateřské školky. Od první do deváté třídy