Domů     Nikdy mu neodpustím, že neměl rád naše děti
Nikdy mu neodpustím, že neměl rád naše děti

Milovala jsem rozhárané bouřliváky, za muže jsem si ale raději vybrala bankovního úředníka. Stal se z něho uzurpátor a tyran, kterému nebylo nikdy nic dost dobré.

Vždycky jsem si vybírala takové ty problémové rošťáky, rozhárané bohémské típky. Jenže po několika letech jsem z nich už byla unavená a rozhodla se, že si vyberu někoho opačného.

Na seznamce mě zaujal inzerát, v němž muž prezentoval sám sebe jako úspěšného a slušně vydělávajícího podnikatele. Zareagovala jsem a za týden jsme šli na kafe. I když jsem z něj cítila notnou dávku pedantnosti, nebyl to suchar. Dokázal být vtipný a zábavný.

Pracoval v bance, byl vzdělaný a docela zajímavý. Tak jsem si řekla, že to zkusím. Od začátku našeho vztahu tvrdil, že chce mít děti a i já po nich toužila, a tak jsem vzápětí otěhotněla. Myslela jsem si, že bude dobrý táta.

Měl totiž děti z prvního manželství, ze kterých se celý rozplýval. A proto pořád bojoval o střídavou péči. Obdivovala jsem tu jeho touhu nevzdat se své role táty.

Věděla jsem, že pro své dva syny kupoval první poslední, že jeho žena měla nejdražší vybavení pro miminka, které bylo v té době dostupné. Tedy jsem očekávala něco podobného i v mém případě. Je pravda, že zpočátku měl z mého těhotenství velkou radost. Jenže!

První rozkol nastal, když jsem se před porodem, když jsem nastupovala mateřskou, stěhovala k němu domu. Najednou prohlašoval, že tam jen tak zdarma bydlet nemůžu. Připadala jsem si příšerně. Nechápala jsem, jak ho něco takového mohlo napadnout.

A jelikož už jsem se ze svého podnájmu odstěhovala, řekla jsem, že odejdu k rodičům. V tu chvíli otočil a domů mě vzal, aniž bych mu za to musela „cálovat“.

Přišlo rozčarování

Od té chvíle se ke mně choval docela hezky. Starala jsem se o domácnost, uklízela, prala, chystala oblečky pro naše miminko. Hrozně jsem se těšila. On se příprav moc neúčastnil, byl pořád v práci, ale nevadilo mi to.

Když se narodila dcerka Dominika, dostala jsem se do totální euforie. Byla jsem šťastná a myslela si, že si budeme užívat první dny našeho děťátka dohromady. To jsem se ale spletla!

Odvezl mě z porodnice domů, kde v mé nepřítomnosti nadělal děsný nepořádek, jen mě vysadil, práskl dveřmi a odešel. Dva dny byl pryč a já po porodu zůstala s dítětem sama. Byl to pro mě šok. Jen mi suše oznámil, že má ve firmě nějaký problém.

Celé dva dny jsem probrečela, protože mě hrozně zklamal. Představovala jsem si, jak v jiných rodinách chodí miminko všichni vítat a všichni se nad ním rozplývají, a já seděla sama s dítětem mezi čtyřmi zdmi a cítila se neskutečně osaměle.

Když se vrátil, byla jsem tak ráda, že jsem se nezmohla na výčitky. O pár týdnů později přišel na návštěvu jeho prvorozený syn Matěj. Jan byl z jeho blízkosti v sedmém nebi, a já se nemohla ubránit ironické poznámce po jeho odchodu.

Přítel mi na to stroze odpověděl, že nás – mě a dceru – vlastně nepotřebuje. Hrozně se mě to dotklo. A právě v tento okamžik se začalo všechno kazit. Iluze šťastné rodiny se začala rozplývat.

Byla to „jen“ dcera

Časem jsem pochopila, že mu na mě a Dominičce opravdu nezáleží, že máme být jen kulisa, která dotváří spokojenou rodinu. Prostě jen hrál před svou exmanželkou, že on se na rozdíl od ní zmohl na nový život. Nechtěl mít novou rodinu, on se chtěl pomstít!

Pro jeho syny jsem měla být prakticky služkou. Neustále jsem kolem nich musela skákat, péct jim koláče, dělat to, či ono. Dokonce i Vánoce se dělaly jen kvůli nim. Když byli kluci na tento svátek u mámy, Jan byl protivný a nejradši by Štědrý večer zrušil.

Došlo to až tak daleko, že jsme jeden rok, když bylo dcerce pět let, opravdu Vánoce neslavili.

Bylo to strašné, naše Dominička byla tak hodná, chytrá a krásná holčička, mohl být na ní právem hrdý, a přesto ji nikdy nepohladil, neřekl jí laskavého slova, k narozeninám jsem jí kupovala dárky já a říkala, že jsou i od táty, aby nebyla smutná.

Jako by pro něho neexistovala. Na jednu stranu jsem ho čím dál víc nesnášela, a na stranu druhou se mu snažila pořád dokázat, že jsem lepší, než byla jeho manželka. Ale marně. Když jsem otěhotněla podruhé, vyhodil mě.

Musela jsem se bleskově přestěhovat k rodičům, protože mi začal vyhazovat věci před dům. Okomentoval to tím, že se vůbec nestarám o domácnost, jsem hloupá, tlustá a chlastám. Což nebyla pravda.

Nikdy jsem v jeho nepřítomnosti nepila a když přinesl domů víno, tak jsem ochutnala jen symbolicky.

Velké životní dilema

Namísto radosti ze druhého miminka začalo období temna. Byla jsem zpátky ve svém dětském pokoji, který jsem po maturitě opustila, tentokrát ale s malou Dominikou, a vůbec jsem nevěděla, co dál. Měla jsem v hlavě zmatek.

Byla jsem bezradná, co dál se svým zpackaným životem. Janovi se to ale nejspíš rozleželo v hlavě a za několik dnů zavolal. Zpátky k němu domů nás ale rozhodně nevolal. Dopadlo to tak, že jsem k němu začala s dcerkou jezdit na víkendy.

Bylo to hloupé, ale já nechtěla projít druhým těhotenstvím jako svobodná matka. Samozřejmě, že se i nadále točilo všechno kolem jeho synů. Ale Domi si už získávala pozornost.

Byla roztomilá a bystrá, starší bráškové si ji oblíbili, a díky tomu se trochu vylepšil i vztah tatínka ke své dceři. Tak jsme fungovali na dálku až do porodu. Když se narodil Tadeášek, odvezl si nás Jan z porodnice domů.

Všechno se najednou zdálo lepší, říkala jsem si, že synek všechno zachránil. Šťastná rodina vydržela ale jenom čtyři měsíce. Už ani nevím, co mu zase přelítlo přes nos, ale jeden večer mi oznámil, ať si sbalím věci a odjedu. I s dětmi.

Jako u cirkusu

V tu chvíli jsem si řekla, že nebudu na Janovi závislá. Našla jsem si své bydlení a když bylo Tadeáškovi rok, vrátila se do práce. V tu chvíli se všechno zlepšilo. Čím víc peněz jsem si vydělala a byla samostatná, tím víc mě respektoval.

Ale mně už to bylo jedno, byla jsem ráda, že mám své bydlení a že nás uživím. Začal za námi jezdit na návštěvy, jeho čas trávený u mě doma se prodlužoval… Najednou to docela fungovalo.

Ale pak v zaměstnání povýšil a jeho sebevědomí se vyšplhalo do nadpozemských výšin. Začal mě ponižovat. Že jsem líná, že nic neumím a jsem neschopná. Dost často před dětmi. Taky na mě kvůli každé maličkosti křičel. Začal být i hrubý a já se ho začala bát.

V momentě, kdy jsem si pozdě večer unavená lehla, mě pravidelně vzbudil s tím, že bych měla ještě poskládat nádobí do myčky nebo jít něco uklízet. Připadala jsem si jako štvanec, třebaže jsem byla ve své domácnosti a všechno platila sama.

Přála jsem si, aby k nám už nejezdil. Zejména poté, co začal dětem vyprávět, jak jsem zlá, nemám je ráda, že všechno platí on, že jsem je nikdy nechtěla… Začala jsem si v duchu přát, aby to všechno skončilo.

Pochopila jsem, že to je nebezpečný manipulátor, který nemá soucit a nezastaví se před ničím. Naplival by jed a špínu i na toho nejlepšího. Děti se léta zmítaly v nejistotě, lžích a intrikách.

Když bylo dcerce třináct a synovi jedenáct, jejich otec o Vánocích nedorazil. Byla jsem ráda, že nám svátky jako vždycky nepokazil, a že proběhly konečně v klidu a míru.

Když se ale neobjevil ani druhý den, vypravily se děti za ním, aby mu daly své skromné dárky. Nedozvonily se. Jejich otec ležel doma mrtvý. Rychlá mozková příhoda. Dodnes prosím Boha o odpuštění za to, jak se mi v tu chvíli ulevilo.

Věra (54), Kadaň

reklama
Související články
11.12.2023
Po smrti manžela jsem se bála, že to nezvládnu. Přátelé mi dodávali odvahu, že to dám. Bohužel se mi to nepodařilo. Sedím na hrobě a pláču. Mluvím s Mirkem a omlouvám se mu, že se mi nepodařilo udržet si náš domov. Tak lehce jsem o něj přišla. Nebyl tu, aby mi poradil, není tu, aby mě objal. On byl praktický a vždy si věděl rady. Já jsem bez něj jako tělo bez duše, mé srdce bije jen napůl… B
7.12.2023
Taneční večer se zoufale nevydařil. Upadla jsem před vchodem na vlhké dlažbě. Ale flek na šatech byl ještě to nejmenší. Loudala jsem se z tanečních jako postřelená. Bylo evidentní, že se můj život nenávratně řítí do katastrofy. Začalo to hned odpoledne, kdy mi táta oznámil, že do tanečních pojedeme s mámou autobusem, protože auto kikslo. Vzápětí se naši pohádali. Máma vykřikovala, že jsme už dá
2.12.2023
Práci jsem milovala a myslela jsem si, jak je vše zalité sluncem. Bohužel někdo se rozhodl přivolat mraky. Už jsem nedoufala, že dostanu lukrativní zaměstnání. Měla jsem sedm let před důchodem, žila jsem v domnění, že svůj profesní vrchol jsem si zažila před tím. Ani jsem nestřídala zaměstnání. Moc mladé a hloupé? Vždy jsem pracovala v dobrém kolektivu, práce mě bavila, a když jsem odcház
1.12.2023
Spíš o tom čteme. Jak někdo neuměl stárnout s noblesou. Já to neviděla, dokud mne všichni neopustili. Jsem žena a ty se chtějí vždy líbit. Nepatřila jsem však mezi ty dámy, které by ve dvaceti nebo i ve třiceti šílely z prvních vrásek. Zde mám genetickou výhodu, v podstatě až ve čtyřiceti jsem si všimla, že tam nějaké ty jemné linky jsou. Možná ale o to horší pro mne bylo zjištění, že už je to
30.11.2023
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala jsem to tak, že mají vždycky pravdu a tečka. Ale mámin n
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přišla Forejtovi na milenku?
nasehvezdy.cz
Přišla Forejtovi na milenku?
Bojuje se syndromem vyhoření, to ale asi není nejhorší. Eva Burešová (30) se trápí, podle mnoha informací za to může její partner Přemek Forejt (36). Našel si jinou ženu? Je slavná, má peníze a spous
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
21stoleti.cz
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
Je tomu zhruba 75 milionů let, co si jistý dinonosaurus dal k obědu stehno z předka dnešního krocana. Asi netušil, že je to poslední jídlo v jeho životě, protože pár dní poté jej dostihla smrt v koryt
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
epochaplus.cz
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
Ráno přijdete do koupelny, vyčistíte si zuby a sáhnete na poličku pro svůj deodorant… , ale žádný tam není! Co teď? Pojďte s námi hledat jiný. Ovšem ne do obchodu, ale do historie! Proboha, co je to za hrozné zvíře, které si na vás brousí zuby? Ocitli jste se v pravěku a během odpočinku v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Nenávist trvala i po jejich smrti
skutecnepribehy.cz
Nenávist trvala i po jejich smrti
Stála jsem u hrobu a vzpomínala na svého strýce, když se zničehonic začaly dít neuvěřitelné věci, které se rozumem vysvětlit nedají. Negativní emoce si mohou lidé přenést až do záhrobí! Nenávist mých příbuzných se přenesla až na onen svět! Na vlastní oči jsem viděla, jak zuřivý boj mezi dvěma lidmi probíhal ještě po jejich smrti. Do oka
Ořechy s krémem
tisicereceptu.cz
Ořechy s krémem
Plněné ořechy nesmí chybět. Potřebujete 100 g mletých vlašských ořechů 250 g hladké mouky 150 g másla 70 g cukru moučky lžičku kakaa 1 vejce 1/2 lžičky kypřicího prášku olej a mouku na vy
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
epochanacestach.cz
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
V letošním roce trh potrvá až do 7. ledna 2024 včetně Silvestra a Tří králů. Veletrh bude otevřen každý den kromě: • 24. prosince 2023 (Štědrý den) – v tento den bude veletrh uzavřen • 25. prosince 2023 (1. svátek vánoční) – v tento den bude veletrh uzavřen • 26. prosince , 2023 (2. svátek vánoční) – v tento den Jarmark
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
enigmaplus.cz
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
Na skutečnost, že naše pohoří mají své patrony-strážce, můžeme být patřičně hrdí. Krakonoš v Krkonoších, Praděd pečující o Jeseníky, Rampušák hospodařící v Orlických horách. Záhadou ale zůstává duch M
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
nasehvezdy.cz
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
Když herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol (52) opustil komediální pořad Partička, diváci byli velmi zklamaní. A ihned se začaly rojit spekulace, co za tím stálo. To teď rozsekl přímo Sokol, kte