SkutečnéPříběhy.cz
Domů     Vnuk stáhl do záhuby celou rodinu
Vnuk stáhl do záhuby celou rodinu

Drogy mi vzaly nejen vnuka, ale i milovaného manžela. A ani to jim nestačilo, vzaly mi ještě mnohem víc. Byla to i naše vina, že jsme podcenili nebezpečí.

Vzpomínám na to brzké ráno před několika lety jako by to bylo včera. Zazvonil telefon v dobu, kdy obvykle nikdy nevyzvání. Manžel se zrovna připravoval na kontrolu do nemocnice. Žili jsme v našem malém domečku spokojený život důchodců a nic nám nechybělo.

Pár minut od nás bydlel syn se svou velkou rodinou a my tak měli milovaná vnoučata často u sebe. Když zadrnčel telefon, hned mi hlavou bliklo, že je asi něco s vnoučaty.

Začal doma krást

„Mami,“ ozvalo se na druhém konci telefonu. Hlas mého syna zněl podivně. Z těch dvou slabik jsem ihned poznala, že není něco v pořádku. A že to nebude nějaká malichernost.

reklama

„Milan nepřišel v noci domů a teď nám volali, že je na policii,“ zmateně ze sebe soukal můj syn Ivan. V duchu jsem si říkala, že to bude nějaká klukovina a že se všechno rychle vysvětlí.

Milan byl v tom náročném věku, kdy se občas povede provézt nějakou hloupost i poslušným dětem. Chtěla jsem proto vědět víc. Syn tedy sedl do auta a přijel raději osobně, aby mi mohl všechno vylíčit. „Nevím, jak ti to mám říct,“ začal.

„Víš, náš syn bere drogy, už dlouho. Doma nám krade peníze, chodí za školu a v noci nebývá často doma,“ oznámil mi provinile můj syn.

Stal se závislým

Zůstala jsem stát s otevřenou pusou. Drogy? Jaké drogy? Proč? Vždyť jsem si ničeho nevšimla. Snad jen toho, že k nám náš nejstarší vnuk přestal skoro chodit. Ale to bývá přeci u puberťáků normální.

Mysleli si to asi i jeho rodiče, proto vzniklou situaci dlouho neřešili. Nyní však bylo příliš pozdě.

„Milan bere pervitin,“ řekl mi syn s tím, že tahle droga dostala díky svým opojným účinkům, které dávají člověku sebevědomí a nekonečnou energii, i celou řadu známých osobností. Bohužel i našeho vnuka.

reklama

A to, že jsem si já ani jeho rodiče ničeho nevšimli, vidím dnes jako naši osudovou chybu. Kdybychom zakročili dřív, nemuselo všechno skončit tragicky.

Zdevastoval město

„Milan je na policii a v noci prý poničil půlku města,“ pokračoval Ivan a dodal, že nejdřív vykradl nějaké obchody, porozbíjel výlohy a pomocí sprejů pomaloval celé náměstí. Nestačila jsem to vstřebávat, jak se mi z toho točila hlava.

Pořád dokola mi probíhalo hlavou: „Náš Milan? Ten tichý chlapeček, se kterým jsem chodila krmit kachničky?“ Člověk ale nemá žít minulostí. Náš Milan už byl někdo jiný.

Zadlužil rodiče

Vnuk putoval z policejní stanice rovnou do polepšovny. Bylo mu šestnáct a musel tedy za svůj trest pykat. Ten největší trest však čekal na jeho rodiče a na nás.

reklama

Když se u nás následující ráno zastavil naprosto vyčerpaný syn, aby nám donesl ukázat policejní zprávu a poradil se, co se vzniklou situací dál, zůstali jsme na něj jen civět. Milanovo noční řádění bylo už totiž vyčísleno.

Vznikla škoda převyšující jeden milion korun. „Kde vezmeme tolik peněz? To nikdy neseženeme a já půjdu sedět,“ křičel nepříčetně Ivan.

Nastěhovali se k nám

Sám byl vždycky hodný a čestný. Svou ženu si bral ve třiceti a kromě Martina měli ještě dvě další děti. Dali jsme hlavy dohromady a jediná možnost, která mě i manžela napadla, byla následující. Syn prodá byt, zaplatí dluh a všichni se nastěhují k nám.

Vždyť náš domek je docela prostorný a nám stačí jeden pokojíček. A alespoň tu bude zase živo. V domečku se nám žilo dobře. S dětmi bylo veselo a i se snachou jsme si skvěle rozuměli. Jen se mi zdálo, že trochu posmutněla. Aby taky ne.

Trápila se kvůli svému synovi i kvůli ztrátě svého rodinného zázemí. Protože už nemohla ani spát a pracovat, musela vyhledat pomoc psychiatra a skončila na prášcích. Počítala dny, kdy se Milan konečně vrátí domů.

Znovu do toho spadl

Byl pátek a vnuka měli propouštět. Celá rodina byla nervózní. Pár měsíců jsme ho neviděli a ani jsme nemohli tušit, v jakém psychickém rozpoložení se bude zrovna nacházet.

Jaké však bylo naše překvapení, když na nás před branami ústavu čekal vysoký statný mladík, který se změnil k nepoznání. Vypadal opravdu zdravě a my jsme jen doufali, že drogy už jsou z jeho těla i mysli nadobro pryč.

Chvíli sekal skutečně latinu, neuplynulo však ani pár dní a už byl zase „divný“.

Snacha se sesypala

Z domku se nám postupně začaly ztrácet nejen peníze, ale i cennosti. Peníze, které za ně dostal, hned vyměnil za drogy. Snacha rezignovala, přestala chodit do práce a psychicky se položila. A syn? I na něj už to bylo moc. Snažil se dělat, co mohl.

Sem tam padla i nějaká ta facka, ale bylo to k ničemu. Vnuk zase propadl pervitinu a bylo mu prostě všechno jedno. To, že je situace opravdu vážná, nám došlo pozdě.

Přišla jsem o manžela

Jednoho dne, když jsem se vracela z nákupu, jsem spatřila svého vnuka, jak peláší od našeho domu. Ani si nevšiml, že se blížím, v očích měl nepřítomný výraz. Když jsem vešla domů, dýchl na mě zvláštní pocit.

Zamířila jsem do naší světničky, kde jsme poskrovnu s manželem hospodařili. Když jsem otevřela dveře, ztratila jsem dech. V louži krve tam na zemi ležel můj manžel. Vedle něj ležela prázdná peněženka. Bohužel mi bylo vše jasné.

„Jenom jsem ho trochu strčil, chtěl jsem jen peníze, nechtěl jsem mu ublížit,“ hájil se vnuk u soudu. Ve vězení si pobude patnáct let. Drogy mu zničily život. A bohužel nejen jemu, ale celé naší rodině.

Jarmila P. (69), Morava

reklama
Související články
20.3.2023
Čtyři dny se ty dvě trmácely vlakem, od hranic je jakýsi dobrodinec odvezl do Prahy. Pak přišlo to nejhorší: Ola a kočka se musely rozloučit. Domnívala jsem se, že vedu obyčejný život, místy až trochu nudný, ale po loňském 24. únoru jsem došla k závěru, že jsem vlastně šťastná žena. Pracuji jako servírka v malé, příjemné restauraci, mám devětadvacetiletou dceru, která vylétla z hnízda a žije s 
20.3.2023
Byla jsem v „telecích letech“, puberťačka jako hrom. Když jsem zjistila, že se do mého milovaného pokojíčku přistěhuje jakási Helena, byla jsem nešťastná. Bylo mi čtrnáct. Puberťačka se vším všudy. Přemýšlela jsem, zda jsem hezká (připadalo mi, že ne) a jestli by se ve třídě našel aspoň jeden kluk, třeba i menší než já, kterému bych se líbila (připadalo mi, že ne). Topila jsem se v citových
16.3.2023
Věřila jsem, že naše manželství bude šťastné a plné lásky. Spletla jsem se. Dnes se svého bývalého manžela spíš bojím. Změnil se, je dotěrný a stále mi komplikuje život. Vdávala jsem se o něco později, než bývalo dříve zvykem, ale bylo to z lásky a vůbec mi nevadilo, že můj nastávající Leoš nebyl žádný boháč. Peníze pro mě ve vztahu nehrály vůbec žádnou roli. Naivně jsem si myslela, že nám bude
14.3.2023
To, že můj milovaný manžel slepne, je samo o sobě dost hrozná tragédie. Ještě horší ale je, co to udělalo s naším vztahem, jak moc ho to změnilo. Rána a další. A pak už jen manželův křik a nadávky. Ty patří mně. Muž mě snad už potisící obviňuje, že jsem v předsíni schválně narafičila nějaké věci na jeho cestě do koupelny. O něco zakopl a teď se vzteká, křičí a zlostně kope do dveří. Snažím se m
14.3.2023
S láskou je to velmi složité. Často si ji lidé pletou s obyčejným flirtem a rádoby zamilovaností. A pak se nestačí divit, koho vedle sebe mají. Jako já. Rychle si obouvám tenisky, aby na mě František nemusel dlouho čekat. Jsem trochu neohrabaná a už mi to tak rychle nejde. Ale je mi to fuk. Ještě před rokem bych se z těchto viditelných projevů stárnutí hroutila. Teď mám ale Františka a díky tom
Nenechte si ujít další zajímavé články
Manželská krize Jany Švandové?
nasehvezdy.cz
Manželská krize Jany Švandové?
Momentálně září Jana Švandová (75) v oblíbeném seriálu ZOO a další nabídky se jí jen hrnou. V osobním životě se jí prý ale už tolik nedaří. Říká se, že ačkoli je se svým manželem Pavlem Satoriem (73
Elegantní rapsodie v černé a zlaté
rezidenceonline.cz
Elegantní rapsodie v černé a zlaté
Základem exkluzivního stylu sofistikovaného interiéru, překypujícího tvorbou designéra Carla Donatiho, jsou jedinečné kousky, inspirované ikonickým modernistickým hnutím v architektuře a designu pod t
Putování po Labi: Od pramene až k moři…
epochanacestach.cz
Putování po Labi: Od pramene až k moři…
Putování po Labi vás dovede do překrásných míst, která stojí za to navštívit a shlédnout. Pojďme se projít alespoň k hranicím naší vlasti. Labe je jednou z největších řek i vodních cest Evropy. Jeho
Nešťastná Radka Třeštíková. Zoufalé ženy někdy tropí zoufalé hlouposti
nasehvezdy.cz
Nešťastná Radka Třeštíková. Zoufalé ženy někdy tropí zoufalé hlouposti
Od rozchodu s fotografem Tomášem Třeštíkem (45) jako by se ve spisovatelce Radce Třeštíkové (41) probudilo její divoké já. Nedávno znovu obnovila svůj profil na sociálních sítích, který v jakémsi a
Slavnostní paštika se slaninou
tisicereceptu.cz
Slavnostní paštika se slaninou
Ochutnejte drůbeží paštiku se slaninou, červeným vínem a zavařenými třešněmi. Ingredience 500 g drůběžích jater 3 velké cibule 250 g slaniny 2,5 dcl červeného vína 150 ml smetany na vaření
Umělá inteligence jako hrozba budoucnosti?
21stoleti.cz
Umělá inteligence jako hrozba budoucnosti?
Umělá inteligence (AI) dokáže usnadnit práci napříč obory. Od medicíny přes reklamu, výrobní proces až po investování na burze. Stále častěji se však setkáváme se strachem, zda se nevyplní apokalyptic
Znovuzrození ikonického outdoorového modelu Alpina
iluxus.cz
Znovuzrození ikonického outdoorového modelu Alpina
Ikonická řada Extreme, která se poprvé objevila téměř před dvaceti lety, se nyní vrací v novém designu. Hodinky se sportovní DNA a nezaměnitelným designem mají za úkol zdůraznit dobrodružného ducha zn
Kdy se klobouk stal symbolem stavovské cti?
epochaplus.cz
Kdy se klobouk stal symbolem stavovské cti?
„Čepici, kuklu, helmu nebo hučku?“ Ať si narazím na hlavu cokoli, jednoznačně dám najevo, co jsem zač. Nikdo se mnou nemusí promluvit ani slovo, ale přesto má hned jasno. Policista, nebo bohatá dáma?
Sen mě upozornil, že je paní Svatava v nebezpečí
skutecnepribehy.cz
Sen mě upozornil, že je paní Svatava v nebezpečí
Pracovala jsem v domově pro seniory a oblíbila si tam starou milou paní. Jedné noci se mi o ní ale zdál děsivý sen. Ukázal se jako varování. Pracovala jsem léta v domově pro senio­ry. Poznala jsem za tu dobu mnoho různých stařečků, ale jedna žena se mi zapsala do paměti nejvíce. Byla to paní Svatava. Měla jsem ji jako
Co se skrývá za létajícím mexickým přízrakem?
enigmaplus.cz
Co se skrývá za létajícím mexickým přízrakem?
Do prašné cesty jsou vytlačeny podivné otisky neznámého tvora. Se zájmem v očích je roku 1908 sleduje obyvatel mexické obce Villa García ležící 570 kilometrů severně od Mexico City.   [gal
Mrazivá předpověď: Do roku 2100 zmizí polovina ledovců na Zemi
epochalnisvet.cz
Mrazivá předpověď: Do roku 2100 zmizí polovina ledovců na Zemi
Ledovce jsou krásné a majestátní. Vytvářejí horské štíty, vyhloubily malebná údolí a mnohé jsou rájem pro lyžaře. Na jiných koncích světa poskytují tolik potřebnou sladkou vodu. Brzy se stanou jen vzp
Krůtí maso se zeleninovým salátem
tisicereceptu.cz
Krůtí maso se zeleninovým salátem
Bezchybná volba, pokud hubnete. Krůtí maso patří k nejdietnějším. Ingredience 1 cibule 1 salátová okurka 1 červená kapie 1 žlutá kapie 1 zelená kapie 5 rajčat 150 g měkkého salámu 3 vejce