Domů     Vnuk stáhl do záhuby celou rodinu
Vnuk stáhl do záhuby celou rodinu

Drogy mi vzaly nejen vnuka, ale i milovaného manžela. A ani to jim nestačilo, vzaly mi ještě mnohem víc. Byla to i naše vina, že jsme podcenili nebezpečí.

Vzpomínám na to brzké ráno před několika lety jako by to bylo včera. Zazvonil telefon v dobu, kdy obvykle nikdy nevyzvání. Manžel se zrovna připravoval na kontrolu do nemocnice. Žili jsme v našem malém domečku spokojený život důchodců a nic nám nechybělo.

Pár minut od nás bydlel syn se svou velkou rodinou a my tak měli milovaná vnoučata často u sebe. Když zadrnčel telefon, hned mi hlavou bliklo, že je asi něco s vnoučaty.

Začal doma krást

„Mami,“ ozvalo se na druhém konci telefonu. Hlas mého syna zněl podivně. Z těch dvou slabik jsem ihned poznala, že není něco v pořádku. A že to nebude nějaká malichernost.

„Milan nepřišel v noci domů a teď nám volali, že je na policii,“ zmateně ze sebe soukal můj syn Ivan. V duchu jsem si říkala, že to bude nějaká klukovina a že se všechno rychle vysvětlí.

Milan byl v tom náročném věku, kdy se občas povede provézt nějakou hloupost i poslušným dětem. Chtěla jsem proto vědět víc. Syn tedy sedl do auta a přijel raději osobně, aby mi mohl všechno vylíčit. „Nevím, jak ti to mám říct,“ začal.

„Víš, náš syn bere drogy, už dlouho. Doma nám krade peníze, chodí za školu a v noci nebývá často doma,“ oznámil mi provinile můj syn.

Stal se závislým

Zůstala jsem stát s otevřenou pusou. Drogy? Jaké drogy? Proč? Vždyť jsem si ničeho nevšimla. Snad jen toho, že k nám náš nejstarší vnuk přestal skoro chodit. Ale to bývá přeci u puberťáků normální.

Mysleli si to asi i jeho rodiče, proto vzniklou situaci dlouho neřešili. Nyní však bylo příliš pozdě.

„Milan bere pervitin,“ řekl mi syn s tím, že tahle droga dostala díky svým opojným účinkům, které dávají člověku sebevědomí a nekonečnou energii, i celou řadu známých osobností. Bohužel i našeho vnuka.

A to, že jsem si já ani jeho rodiče ničeho nevšimli, vidím dnes jako naši osudovou chybu. Kdybychom zakročili dřív, nemuselo všechno skončit tragicky.

Zdevastoval město

„Milan je na policii a v noci prý poničil půlku města,“ pokračoval Ivan a dodal, že nejdřív vykradl nějaké obchody, porozbíjel výlohy a pomocí sprejů pomaloval celé náměstí. Nestačila jsem to vstřebávat, jak se mi z toho točila hlava.

Pořád dokola mi probíhalo hlavou: „Náš Milan? Ten tichý chlapeček, se kterým jsem chodila krmit kachničky?“ Člověk ale nemá žít minulostí. Náš Milan už byl někdo jiný.

Zadlužil rodiče

Vnuk putoval z policejní stanice rovnou do polepšovny. Bylo mu šestnáct a musel tedy za svůj trest pykat. Ten největší trest však čekal na jeho rodiče a na nás.

Když se u nás následující ráno zastavil naprosto vyčerpaný syn, aby nám donesl ukázat policejní zprávu a poradil se, co se vzniklou situací dál, zůstali jsme na něj jen civět. Milanovo noční řádění bylo už totiž vyčísleno.

Vznikla škoda převyšující jeden milion korun. „Kde vezmeme tolik peněz? To nikdy neseženeme a já půjdu sedět,“ křičel nepříčetně Ivan.

Nastěhovali se k nám

Sám byl vždycky hodný a čestný. Svou ženu si bral ve třiceti a kromě Martina měli ještě dvě další děti. Dali jsme hlavy dohromady a jediná možnost, která mě i manžela napadla, byla následující. Syn prodá byt, zaplatí dluh a všichni se nastěhují k nám.

Vždyť náš domek je docela prostorný a nám stačí jeden pokojíček. A alespoň tu bude zase živo. V domečku se nám žilo dobře. S dětmi bylo veselo a i se snachou jsme si skvěle rozuměli. Jen se mi zdálo, že trochu posmutněla. Aby taky ne.

Trápila se kvůli svému synovi i kvůli ztrátě svého rodinného zázemí. Protože už nemohla ani spát a pracovat, musela vyhledat pomoc psychiatra a skončila na prášcích. Počítala dny, kdy se Milan konečně vrátí domů.

Znovu do toho spadl

Byl pátek a vnuka měli propouštět. Celá rodina byla nervózní. Pár měsíců jsme ho neviděli a ani jsme nemohli tušit, v jakém psychickém rozpoložení se bude zrovna nacházet.

Jaké však bylo naše překvapení, když na nás před branami ústavu čekal vysoký statný mladík, který se změnil k nepoznání. Vypadal opravdu zdravě a my jsme jen doufali, že drogy už jsou z jeho těla i mysli nadobro pryč.

Chvíli sekal skutečně latinu, neuplynulo však ani pár dní a už byl zase „divný“.

Snacha se sesypala

Z domku se nám postupně začaly ztrácet nejen peníze, ale i cennosti. Peníze, které za ně dostal, hned vyměnil za drogy. Snacha rezignovala, přestala chodit do práce a psychicky se položila. A syn? I na něj už to bylo moc. Snažil se dělat, co mohl.

Sem tam padla i nějaká ta facka, ale bylo to k ničemu. Vnuk zase propadl pervitinu a bylo mu prostě všechno jedno. To, že je situace opravdu vážná, nám došlo pozdě.

Přišla jsem o manžela

Jednoho dne, když jsem se vracela z nákupu, jsem spatřila svého vnuka, jak peláší od našeho domu. Ani si nevšiml, že se blížím, v očích měl nepřítomný výraz. Když jsem vešla domů, dýchl na mě zvláštní pocit.

Zamířila jsem do naší světničky, kde jsme poskrovnu s manželem hospodařili. Když jsem otevřela dveře, ztratila jsem dech. V louži krve tam na zemi ležel můj manžel. Vedle něj ležela prázdná peněženka. Bohužel mi bylo vše jasné.

„Jenom jsem ho trochu strčil, chtěl jsem jen peníze, nechtěl jsem mu ublížit,“ hájil se vnuk u soudu. Ve vězení si pobude patnáct let. Drogy mu zničily život. A bohužel nejen jemu, ale celé naší rodině.

Jarmila P. (69), Morava

reklama
Související články
11.12.2023
Po smrti manžela jsem se bála, že to nezvládnu. Přátelé mi dodávali odvahu, že to dám. Bohužel se mi to nepodařilo. Sedím na hrobě a pláču. Mluvím s Mirkem a omlouvám se mu, že se mi nepodařilo udržet si náš domov. Tak lehce jsem o něj přišla. Nebyl tu, aby mi poradil, není tu, aby mě objal. On byl praktický a vždy si věděl rady. Já jsem bez něj jako tělo bez duše, mé srdce bije jen napůl… B
7.12.2023
Taneční večer se zoufale nevydařil. Upadla jsem před vchodem na vlhké dlažbě. Ale flek na šatech byl ještě to nejmenší. Loudala jsem se z tanečních jako postřelená. Bylo evidentní, že se můj život nenávratně řítí do katastrofy. Začalo to hned odpoledne, kdy mi táta oznámil, že do tanečních pojedeme s mámou autobusem, protože auto kikslo. Vzápětí se naši pohádali. Máma vykřikovala, že jsme už dá
2.12.2023
Práci jsem milovala a myslela jsem si, jak je vše zalité sluncem. Bohužel někdo se rozhodl přivolat mraky. Už jsem nedoufala, že dostanu lukrativní zaměstnání. Měla jsem sedm let před důchodem, žila jsem v domnění, že svůj profesní vrchol jsem si zažila před tím. Ani jsem nestřídala zaměstnání. Moc mladé a hloupé? Vždy jsem pracovala v dobrém kolektivu, práce mě bavila, a když jsem odcház
1.12.2023
Spíš o tom čteme. Jak někdo neuměl stárnout s noblesou. Já to neviděla, dokud mne všichni neopustili. Jsem žena a ty se chtějí vždy líbit. Nepatřila jsem však mezi ty dámy, které by ve dvaceti nebo i ve třiceti šílely z prvních vrásek. Zde mám genetickou výhodu, v podstatě až ve čtyřiceti jsem si všimla, že tam nějaké ty jemné linky jsou. Možná ale o to horší pro mne bylo zjištění, že už je to
30.11.2023
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala jsem to tak, že mají vždycky pravdu a tečka. Ale mámin n
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přišla Forejtovi na milenku?
nasehvezdy.cz
Přišla Forejtovi na milenku?
Bojuje se syndromem vyhoření, to ale asi není nejhorší. Eva Burešová (30) se trápí, podle mnoha informací za to může její partner Přemek Forejt (36). Našel si jinou ženu? Je slavná, má peníze a spous
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
21stoleti.cz
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
Je tomu zhruba 75 milionů let, co si jistý dinonosaurus dal k obědu stehno z předka dnešního krocana. Asi netušil, že je to poslední jídlo v jeho životě, protože pár dní poté jej dostihla smrt v koryt
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
epochaplus.cz
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
Ráno přijdete do koupelny, vyčistíte si zuby a sáhnete na poličku pro svůj deodorant… , ale žádný tam není! Co teď? Pojďte s námi hledat jiný. Ovšem ne do obchodu, ale do historie! Proboha, co je to za hrozné zvíře, které si na vás brousí zuby? Ocitli jste se v pravěku a během odpočinku v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Nenávist trvala i po jejich smrti
skutecnepribehy.cz
Nenávist trvala i po jejich smrti
Stála jsem u hrobu a vzpomínala na svého strýce, když se zničehonic začaly dít neuvěřitelné věci, které se rozumem vysvětlit nedají. Negativní emoce si mohou lidé přenést až do záhrobí! Nenávist mých příbuzných se přenesla až na onen svět! Na vlastní oči jsem viděla, jak zuřivý boj mezi dvěma lidmi probíhal ještě po jejich smrti. Do oka
Ořechy s krémem
tisicereceptu.cz
Ořechy s krémem
Plněné ořechy nesmí chybět. Potřebujete 100 g mletých vlašských ořechů 250 g hladké mouky 150 g másla 70 g cukru moučky lžičku kakaa 1 vejce 1/2 lžičky kypřicího prášku olej a mouku na vy
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
epochanacestach.cz
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
V letošním roce trh potrvá až do 7. ledna 2024 včetně Silvestra a Tří králů. Veletrh bude otevřen každý den kromě: • 24. prosince 2023 (Štědrý den) – v tento den bude veletrh uzavřen • 25. prosince 2023 (1. svátek vánoční) – v tento den bude veletrh uzavřen • 26. prosince , 2023 (2. svátek vánoční) – v tento den Jarmark
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
enigmaplus.cz
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
Na skutečnost, že naše pohoří mají své patrony-strážce, můžeme být patřičně hrdí. Krakonoš v Krkonoších, Praděd pečující o Jeseníky, Rampušák hospodařící v Orlických horách. Záhadou ale zůstává duch M
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
nasehvezdy.cz
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
Když herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol (52) opustil komediální pořad Partička, diváci byli velmi zklamaní. A ihned se začaly rojit spekulace, co za tím stálo. To teď rozsekl přímo Sokol, kte