SkutečnéPříběhy.cz
Domů     Manžel se odstěhoval, ale nikdo neví proč

Manžel se odstěhoval, ale nikdo neví proč


S manželem nás od sebe dělí pět let a dva týdny. Půlkulatiny a kulatiny jsme tak vždycky slavili společně. K těm posledním jsem ale dostala dárek, o který jsem rozhodně nestála. 


Když jste s někým dlouhá léta, zjistíte třeba to, že se u vašeho partnera střídají období dobré nálady a hovornosti s obdobími, kdy s ním moc velká řeč není. Petr to takhle měl už od doby, co jsme spolu začali chodit.

Zpočátku jsem ty jeho zachmuřené nálady řešila, snažila jsem se ho rozmluvit nebo nějak potěšit. Ale časem jsem přišla na to, že to nemá smysl. Když se uzavřel do sebe, stálo jediné. Aby mu celý vnější svět, včetně mě a později i dětí, dal pokoj.

reklama

Zůstat mimo mi usnadňovalo i zjištění, že i když na něj tahle nemluvnost přijde, není vyloženě nešťastný, jen si v sobě něco řeší a chce být sám. 


Zase začal mlčet


Do mlčenlivosti Petr upadl skoro čtvrt roku před šedesátými a mými pětapadesátými narozeninami. Obvykle mu to vydrželo měsíc, maximálně dva, ale já měla takových starostí, že jsem si ani nepovšimla, jak dlouho už je uzavřený do sebe.

Starosti jsem si začala dělat teprve dva týdny před plánovanou oslavou. Protože mi odkýval všechno, o čem jsem se s ním snažila mluvit, bylo pozváno docela dost lidí. A já si nebyla jistá, jak bude oslava probíhat, když bude Petr duchem tak trochu mimo.


Oslava se vydařila


Nakonec se ale všechno vydařilo. V den oslavy byl jen maličko odtažitý, ale bavil se dobře. Já taky. Ještě jsem netušila, co mě čeká. Na oslavu jsme měli pronajatou hospodu, takže jsem si nemusela dělat hlavu s uklízením.

reklama

Druhý den po oslavě jsem se probudila s dobrou náladou a vědomím, že mám před sebou týden volna. Petr už byl vzhůru, seděl u kuchyňského stolu a pil kafe.


„Potřebuju si s tebou promluvit…“, začal hned jak mě uviděl ve dveřích „ mám pro tebe takové překvapení, ale nejsem si úplně jistý, co tomu řekneš“. 
Protože se tvářil, jako že celkem o nic nejde, byla jsem klidná.

Říkala jsem si, že asi vybral nějaký nezvyklý dárek, třeba vyhlídkový let balonem, nebo tak něco.
„Pronajal jsem si byt a budu se stěhovat“, pokračoval. 
Vzala jsem to jako vtip.
„Jo, tak fajn“, pousmála jsem se, „a teď to překvapení“.
„Ty mi nevěříš.

Ale to je opravdu to překvapení. Na zítra mám objednané stěhováky. Dneska zabalím a zítra se stěhuju. Myslím, že to tak bude lepší…“. 
Zůstala jsem, jako by do mě uhodil blesk. To přece nemohl myslet vážně? Jako robot jsem došla ke stolu.

Když mi podal hrnek s kávou, napila jsem se, ale necítila jsem žádnou chuť. Byla jsem v šoku.


Pořád jsem se vyptávala

Po chvíli prvotní ochromení povolilo. Začala jsem na Petra chrlit otázky. 
Našel si někoho? Udělala jsem něco? Vadím mu? Zdá se mu, že už si nerozumíme?
Jen vrtěl hlavou. Ne, ne, ne a ne. Prý za tím nemám hledat nic složitého.

reklama

Prostě přišel na to, že bude lepší,když se odstěhuje. A přesně tomuhle, těmhle scénkám, se chtěl vyhnout. Proto všechno zařídil v utajení.
Když začal o scénkách, začala jsem na něj křičet.

Nechápala jsem, jak o tom všem může mluvit tak chladně a ze mě ještě dělat hysterku. Pak, když se přehouplo poledne, jsem upadla do fáze přemlouvání. Chodila jsem za ním po bytě jako pejsek a snažila se ho přesvědčit, že je to celé nesmysl. Ale stál si za svým.

Nepoznávala jsem ho. Nechápala jsem ho. Měla jsem dojem, že to nemůže být pravda. Že to musí být skrytá kamera. Se soumrakem na mě padla strašná únava. Za celý den jsem se nezastavila, ani mě nenapadlo někomu zavolat.

Celá rozhozená jsem si vzala prášek a šla si lehnout.
Druhý den ráno mě vzbudil hluk. Nejdřív jsem si nemohla vzpomenout, co se děje. Pak se mi všechno vrátilo a pochopila jsem, že se Petr skutečně stěhuje.


Na pomoc mi přijely děti

Další dva dni jsem zůstala v noční košili a bez kontaktu s okolím. Ani jsem nevěděla, co bych komu řekla, tak šílené mi to přišlo. Nakonec jsem zavolala dětem, dceři a synovi, aby přijeli. 
Nebylo jednoduché jim říct, co se stalo.

Ale byla jsem tak vyřízená, že jsem ani nechodila okolo horké kaše. Popravdě koukali na to stěhování stejně nevěřícně jako já. A taky měli spoustu otázek. Na které jsem jim nedokázala odpovědět.

Protože jsem nevěděla, proč Petr odešel, jestli si někoho našel, jestli se mnou nebyl šťastný,jestli není nemocný, prostě nic. Jediné, co jsem věděla, že jsem žila vedle někoho, z koho se během vteřiny stal naprostý, nepochopitelný cizinec. 


Zmůže něco psycholožka?


Syn Pavel nakonec Petrovi zavolal, a pak řekl Heleně, sestře, že pojedou za tátou. Celou dobu, co byli pryč, jsem byla jako na jehlách. Čekala jsem, že přijedou s nějakým vysvětlením. 
Když přijeli, byli zamlklí a moc toho z nich nevypadlo.

Prý jim Petr řekl jen tolik, že v poslední době jsme si moc nerozuměli, necítil se spokojený a že by chtěl zbytek života prožít jinak. Jak, to už neřekl.
Není divu, že jsem skončila u psychologa a na prášcích.

Ale ani moje doktorka, a to na to má školy, mi doteď nedokázala odpovědět, co se to s mým mužem stalo. Mám obrovský problém se s ním jen bavit, ale zároveň o něj nechci přijít.

Před týdnem se nám ho, děti vydatně pomáhaly, podařilo přemluvit, že půjde k psycholožce se mnou. Doufám, vlastně se spíš modlím, aby to bylo k něčemu dobré.

Jitka (56), Jičín

reklama
Související články
20.3.2023
Čtyři dny se ty dvě trmácely vlakem, od hranic je jakýsi dobrodinec odvezl do Prahy. Pak přišlo to nejhorší: Ola a kočka se musely rozloučit. Domnívala jsem se, že vedu obyčejný život, místy až trochu nudný, ale po loňském 24. únoru jsem došla k závěru, že jsem vlastně šťastná žena. Pracuji jako servírka v malé, příjemné restauraci, mám devětadvacetiletou dceru, která vylétla z hnízda a žije s 
20.3.2023
Byla jsem v „telecích letech“, puberťačka jako hrom. Když jsem zjistila, že se do mého milovaného pokojíčku přistěhuje jakási Helena, byla jsem nešťastná. Bylo mi čtrnáct. Puberťačka se vším všudy. Přemýšlela jsem, zda jsem hezká (připadalo mi, že ne) a jestli by se ve třídě našel aspoň jeden kluk, třeba i menší než já, kterému bych se líbila (připadalo mi, že ne). Topila jsem se v citových
16.3.2023
Věřila jsem, že naše manželství bude šťastné a plné lásky. Spletla jsem se. Dnes se svého bývalého manžela spíš bojím. Změnil se, je dotěrný a stále mi komplikuje život. Vdávala jsem se o něco později, než bývalo dříve zvykem, ale bylo to z lásky a vůbec mi nevadilo, že můj nastávající Leoš nebyl žádný boháč. Peníze pro mě ve vztahu nehrály vůbec žádnou roli. Naivně jsem si myslela, že nám bude
14.3.2023
To, že můj milovaný manžel slepne, je samo o sobě dost hrozná tragédie. Ještě horší ale je, co to udělalo s naším vztahem, jak moc ho to změnilo. Rána a další. A pak už jen manželův křik a nadávky. Ty patří mně. Muž mě snad už potisící obviňuje, že jsem v předsíni schválně narafičila nějaké věci na jeho cestě do koupelny. O něco zakopl a teď se vzteká, křičí a zlostně kope do dveří. Snažím se m
14.3.2023
S láskou je to velmi složité. Často si ji lidé pletou s obyčejným flirtem a rádoby zamilovaností. A pak se nestačí divit, koho vedle sebe mají. Jako já. Rychle si obouvám tenisky, aby na mě František nemusel dlouho čekat. Jsem trochu neohrabaná a už mi to tak rychle nejde. Ale je mi to fuk. Ještě před rokem bych se z těchto viditelných projevů stárnutí hroutila. Teď mám ale Františka a díky tom
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel