Domů     Manžel se odstěhoval, ale nikdo neví proč

Manžel se odstěhoval, ale nikdo neví proč


S manželem nás od sebe dělí pět let a dva týdny. Půlkulatiny a kulatiny jsme tak vždycky slavili společně. K těm posledním jsem ale dostala dárek, o který jsem rozhodně nestála. 


Když jste s někým dlouhá léta, zjistíte třeba to, že se u vašeho partnera střídají období dobré nálady a hovornosti s obdobími, kdy s ním moc velká řeč není. Petr to takhle měl už od doby, co jsme spolu začali chodit.

Zpočátku jsem ty jeho zachmuřené nálady řešila, snažila jsem se ho rozmluvit nebo nějak potěšit. Ale časem jsem přišla na to, že to nemá smysl. Když se uzavřel do sebe, stálo jediné. Aby mu celý vnější svět, včetně mě a později i dětí, dal pokoj.

Zůstat mimo mi usnadňovalo i zjištění, že i když na něj tahle nemluvnost přijde, není vyloženě nešťastný, jen si v sobě něco řeší a chce být sám. 


Zase začal mlčet


Do mlčenlivosti Petr upadl skoro čtvrt roku před šedesátými a mými pětapadesátými narozeninami. Obvykle mu to vydrželo měsíc, maximálně dva, ale já měla takových starostí, že jsem si ani nepovšimla, jak dlouho už je uzavřený do sebe.

Starosti jsem si začala dělat teprve dva týdny před plánovanou oslavou. Protože mi odkýval všechno, o čem jsem se s ním snažila mluvit, bylo pozváno docela dost lidí. A já si nebyla jistá, jak bude oslava probíhat, když bude Petr duchem tak trochu mimo.


Oslava se vydařila


Nakonec se ale všechno vydařilo. V den oslavy byl jen maličko odtažitý, ale bavil se dobře. Já taky. Ještě jsem netušila, co mě čeká. Na oslavu jsme měli pronajatou hospodu, takže jsem si nemusela dělat hlavu s uklízením.

Druhý den po oslavě jsem se probudila s dobrou náladou a vědomím, že mám před sebou týden volna. Petr už byl vzhůru, seděl u kuchyňského stolu a pil kafe.


„Potřebuju si s tebou promluvit…“, začal hned jak mě uviděl ve dveřích „ mám pro tebe takové překvapení, ale nejsem si úplně jistý, co tomu řekneš“. 
Protože se tvářil, jako že celkem o nic nejde, byla jsem klidná.

Říkala jsem si, že asi vybral nějaký nezvyklý dárek, třeba vyhlídkový let balonem, nebo tak něco.
„Pronajal jsem si byt a budu se stěhovat“, pokračoval. 
Vzala jsem to jako vtip.
„Jo, tak fajn“, pousmála jsem se, „a teď to překvapení“.
„Ty mi nevěříš.

Ale to je opravdu to překvapení. Na zítra mám objednané stěhováky. Dneska zabalím a zítra se stěhuju. Myslím, že to tak bude lepší…“. 
Zůstala jsem, jako by do mě uhodil blesk. To přece nemohl myslet vážně? Jako robot jsem došla ke stolu.

Když mi podal hrnek s kávou, napila jsem se, ale necítila jsem žádnou chuť. Byla jsem v šoku.


Pořád jsem se vyptávala

Po chvíli prvotní ochromení povolilo. Začala jsem na Petra chrlit otázky. 
Našel si někoho? Udělala jsem něco? Vadím mu? Zdá se mu, že už si nerozumíme?
Jen vrtěl hlavou. Ne, ne, ne a ne. Prý za tím nemám hledat nic složitého.

Prostě přišel na to, že bude lepší,když se odstěhuje. A přesně tomuhle, těmhle scénkám, se chtěl vyhnout. Proto všechno zařídil v utajení.
Když začal o scénkách, začala jsem na něj křičet.

Nechápala jsem, jak o tom všem může mluvit tak chladně a ze mě ještě dělat hysterku. Pak, když se přehouplo poledne, jsem upadla do fáze přemlouvání. Chodila jsem za ním po bytě jako pejsek a snažila se ho přesvědčit, že je to celé nesmysl. Ale stál si za svým.

Nepoznávala jsem ho. Nechápala jsem ho. Měla jsem dojem, že to nemůže být pravda. Že to musí být skrytá kamera. Se soumrakem na mě padla strašná únava. Za celý den jsem se nezastavila, ani mě nenapadlo někomu zavolat.

Celá rozhozená jsem si vzala prášek a šla si lehnout.
Druhý den ráno mě vzbudil hluk. Nejdřív jsem si nemohla vzpomenout, co se děje. Pak se mi všechno vrátilo a pochopila jsem, že se Petr skutečně stěhuje.


Na pomoc mi přijely děti

Další dva dni jsem zůstala v noční košili a bez kontaktu s okolím. Ani jsem nevěděla, co bych komu řekla, tak šílené mi to přišlo. Nakonec jsem zavolala dětem, dceři a synovi, aby přijeli. 
Nebylo jednoduché jim říct, co se stalo.

Ale byla jsem tak vyřízená, že jsem ani nechodila okolo horké kaše. Popravdě koukali na to stěhování stejně nevěřícně jako já. A taky měli spoustu otázek. Na které jsem jim nedokázala odpovědět.

Protože jsem nevěděla, proč Petr odešel, jestli si někoho našel, jestli se mnou nebyl šťastný,jestli není nemocný, prostě nic. Jediné, co jsem věděla, že jsem žila vedle někoho, z koho se během vteřiny stal naprostý, nepochopitelný cizinec. 


Zmůže něco psycholožka?


Syn Pavel nakonec Petrovi zavolal, a pak řekl Heleně, sestře, že pojedou za tátou. Celou dobu, co byli pryč, jsem byla jako na jehlách. Čekala jsem, že přijedou s nějakým vysvětlením. 
Když přijeli, byli zamlklí a moc toho z nich nevypadlo.

Prý jim Petr řekl jen tolik, že v poslední době jsme si moc nerozuměli, necítil se spokojený a že by chtěl zbytek života prožít jinak. Jak, to už neřekl.
Není divu, že jsem skončila u psychologa a na prášcích.

Ale ani moje doktorka, a to na to má školy, mi doteď nedokázala odpovědět, co se to s mým mužem stalo. Mám obrovský problém se s ním jen bavit, ale zároveň o něj nechci přijít.

Před týdnem se nám ho, děti vydatně pomáhaly, podařilo přemluvit, že půjde k psycholožce se mnou. Doufám, vlastně se spíš modlím, aby to bylo k něčemu dobré.

Jitka (56), Jičín

reklama
Související články
23.2.2024
Vláďa byl vždy veselý chlapík. Hodně sportoval, takže nikdy by mě nenapadlo, že bude nemohoucí. Stačil ale banální úraz. Můj muž dělal spoustu nebezpečných sportů. Lezl po skalách, závodil. A nakonec se mu stal osudným žebřík. Byl úplně jiný Spadl na záda. I když se mohl hýbat, po letech se zjistilo, že páteř utrpěla zranění, která ji postupně ochromují. Co to šlo, pečovala jsem o něj s l
18.2.2024
Tehdy jsem ještě studovala na vysoké škole. Naskytla se možnost vyrazit na Slovensko na studijní pobyt, to jsem ovšem netušila, jak moc mi tato cesta změní život. Tehdy jsme byli ještě jedna země, přece jen to ale byla dálka, takže jsem to vnímala jako zpestření, že někam vyrazím. Cítila jsem, že potřebuji nějakou změnu, a toto byla příležitost, jak poznat něco nového. Přece jen jsem ještě bydl
17.2.2024
Když jste rodič, bojíte se o své dítě. Pokud hlídáte vnouče, máte strach ještě větší. Přesto tak nějak tušíte, že se přece nemůže nic stát. Já bohužel vím, že může. Je to už 12 let. Tehdy jsem byla ještě šťastná babička. Pavlíkovi byly tři roky. Myslím na něj, když chodím tou zpustlou zahradou. Když tu pobíhal, sekali jsme to spolu a pleli. Dnes? Pro koho bych to dělala? Moje jediné milované
12.2.2024
Přemýšleli jste někdy, jaký smysl byste nechtěli ztratit? Já jsem si neuměla představit, že neuvidím. A vidíte, tyto řádky píšu s pomůckami pro slepé. Nevidět ty krásy kolem sebe. Snad by mi nevadila ztráta sluchu, ale zrakové vjemy? Nevidět své blízké, nové věci kolem sebe nebo třeba i nebezpečí. Neuměla jsem si představit, že bych se mohla orientovat v prostoru, jít na autobus nebo tramvaj. O
11.2.2024
Nikdy jsem nevěřila na nějaké věci mezi nebem a zemí. Možná jsem se bránila, protože v naší rodině se opakovaly tragédie. Jen co sahá paměť historek naší rodiny, tak vím, že prababička se oběsila, druhá s pradědou zemřeli při tragické autonehodě. Babička spolykala prášky na spaní. Bohužel jsem tyto příbuzné chtěla následovat, když mi tragicky zahynul syn. Viděla jsem to. Byla jsem u jeho posled
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Létající pevnost přistála jako letadlo duchů: Posádka chyběla!
enigmaplus.cz
Létající pevnost přistála jako letadlo duchů: Posádka chyběla!
Bombardéru B-17, který se v listopadu 1944 poblíž belgického Kortenbergu připravoval na nouzové přistání, si ještě ve vzduchu všimli vojáci zde dislokované protiletecké jednotky britské RAF. Letounu s
Péči o muže jsem nezvládla
skutecnepribehy.cz
Péči o muže jsem nezvládla
Vláďa byl vždy veselý chlapík. Hodně sportoval, takže nikdy by mě nenapadlo, že bude nemohoucí. Stačil ale banální úraz. Můj muž dělal spoustu nebezpečných sportů. Lezl po skalách, závodil. A nakonec se mu stal osudným žebřík. Byl úplně jiný Spadl na záda. I když se mohl hýbat, po letech se zjistilo, že páteř utrpěla zranění, která ji
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Matka ji prodala za pár stovek!
nasehvezdy.cz
Matka ji prodala za pár stovek!
Herečka Demi Moore (61) patří mezi největší sexsymboly filmového plátna. Toho už si ale kdysi všimla její matka, a jako dítě ji prodala na sex! Bylo jí 15 let, když se vrátila jednoho večera domů a
Tajný vztah s kolegou?
nasehvezdy.cz
Tajný vztah s kolegou?
Soukromí si střeží a povídá se, že Markéta Stehlíková (39) k tomu má pádný důvod. Proslýchá se totiž, že randí s pohledným kolegou. V seriálu Ulice jsou manželé a právě během natáčení mezi nimi měl
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
epochanacestach.cz
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
Jihočeské rybníky jsou pojmem, který asi zná každý turista. Na některou ze zdejších vodních plopch narazíme takřka na každíém krokuj, Některé z rybníků mají ale delší historii a zaslouží si etaké výjimečnou pozornost. Třeba ten, který ve svém názvu zahrnuje celý Svět. Kariéra naší rybníkářské legendy Jakuba Krčína z Jelčan začala nenápadně. Do školy chodil v Kolíně, tedy
Nekynuté lívance
tisicereceptu.cz
Nekynuté lívance
Potřebujete 170 g hladké mouky 1 lžíci prášku do pečiva špetku soli 2 velká vejce 2 lžíce rozpuštěného másla máslo na smažení K podávání zakysanou smetanu, drobné ovoce (jahody, borůvky,
Slazení v historii: Evropu zaplavil levný americký cukr
epochaplus.cz
Slazení v historii: Evropu zaplavil levný americký cukr
Zastánci zdravé výživy ho prudce odsuzují. Přehánět byste to s ním rozhodně neměli. Odkdy se u nás začalo sladit cukrem. Jaká sladidla se používala předtím? A odkdy známe řepný cukr? Mezi nejstarší sladidla u nás patřil med, ovoce, ale třeba i šťáva z mízy stromů či sušená řepa nebo mrkev, jež se také vyznačují sladkou chutí. „Ve
Fantastické Moby Dick od Hanhart jsou zpět
iluxus.cz
Fantastické Moby Dick od Hanhart jsou zpět
Nádherná edice chronografů inspirovaná minulostí se opět hlásí o slovo. Německá značka, která se koncentruje na tvorbu pilotních hodinek, vzkřísila své legendární hodinky 417 ES Moby Dick, které si v
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé