Domů     Kamarádka mi otevřela oči
Kamarádka mi otevřela oči

Na syna jsem byla přísná, ale ve vnukovi se vidím. Obzvlášť od doby, co mi zemřel manžel, je pro pro mě nejdůležitějším mužem mého života.


Se synem jsem měla vždycky přátelský a vyrovnaný vztah, ale že bychom byli kamarádi, to ne. Byla jsem na něj dokonce přísnější, než manžel. Chtěla jsem, aby z něj byl slušný člověk, a to se mi povedlo. Vystudoval, oženil se, vede život úspěšného muže.

Když se jim narodil malý Lukášek, měli jsme všichni pocit, že je život dokonalý.


Vnuka odstrkovali


Snacha nastoupila brzy po porodu do práce a tak byl Lukášek často u nás. Vůbec mi to nevadilo, naopak, byla jsem se svým vnoučkem dokonale šťastná. Byl to takový malý mudrlant,chytrý a zábavný. Připadal mi jako učiněný zázrak.

Když se pak dceři a zeti narodily ještě dvě holčičky,byla jsem ráda. Ale takový vztah, jako k Lukáškovi, jsem k nim neměla. Navíc se mi zdálo, že ho snacha kvůli holkám odstrkuje na vedlejší kolej. Muž mi tvrdil, že to vidím moc černě, ale já věděla své.

A začala jsem dělat všechno proto, aby se Lukášek necítil jako páté kolo u vozu. Brala jsem to tak, že když dcera a zeťák rozmazlují dcerky, já budu rozmazlovat vnoučka.


O Lukáše jsem starala ráda


Snacha z toho ale nebyla vždycky nadšená a taky mi to dala několikrát najevo. Já měla dojem, že jen hloupě žárlí. „Nebuď bláhová,“ říkala jsem jí „Lukáškovi je u nás dobře. Navíc já moc dobře vím,kolik to stojí, vychovávat holky.

Tak se nečerti, že malému občas přilepšíme.“ Občas měl nějaké řeči i syn. Ale když jsem mu řekla, že nejspíš žárlí, protože na něj jsme byli mnohem přísnější, urazil se. Vlastně to ale ani moc nevadilo, protože pak dal pokoj.
Lukášek rostl jako z vody.

Ukázalo se, že je nejenom chytrý,ale také nadaný na hokej. Taková hokejová výbava něco stojí. Najednou byli mladí rádi, že občas Lukášovi přilepšíme. S třemi dětmi nechat jedno provozovat sport na téměř vrcholové úrovni není žádná legrace.

Ale Lukáš mohl být klidný. Kdykoli potřeboval novou hokejku, něco od výstroje nebo peníze na soustředění, měla jsem otevřenou dlaň. Jistě, občas něco dostaly i holky. Ale ty si rozmazlovali rodiče, takže toho tolik nepotřebovali. 


Po smrti muže mi byl oporou


Ten rok, co Lukáš nastoupil na sportovní gymnázium, onemocněl můj manžel. Neuplynulo ani půl roku a chystala jsem mu pohřeb. Vnuk mi byl v tu dobu velkou oporou. „Nebýt tebe,Luky, nezvládla bych to. Ale neboj se, nezapomenu ti to.

Pamatuj si, že kdykoli budeš něco ppotřebovat, na babičku se můžeš kdykoli obrátit.“
A ten čas brzo přišel. O Lukáše projevil zájem známý hokejový klub. Já byla na jednu stranu nešťastná, že mi odejde do velkého města, ale na druhou stranu zase neskutečně hrdá.

Všude jsem se s vnukem chlubila. Když se chystal do nového působiště, pořád jsme chodili po obchodech a nakupovali všechno, co by mohl potřebovat.
Začátky v novém působišti nebyly jednoduché. Navíc rodiče Lukášovi moc nefandili.

Můj syn dokonce tvrdil,že je to jen taková bublina, že na to vnuk nemá. Kdykoli se na ně obrátil s nějakou prosbou, skončilo to telefonickou debatou, jestli to či ono opravdu potřebuje. Naštěstí se mohl spolehnout alespoň na mě. 


Pořád ho z něčeho obviňovali


Přístup syna a snachy se postupně ze špatného měnil na ještě horší. Prý se Lukáš jenom poflakuje, hokej mu nejde a měl by se vrátit domů.

Netrvalo dlouho, a jediný, kdo nad ním držel ochrannou ruku, jsem byla já.
Aby za mnou mohl jezdit častěji,dokonce jsem mu pořídila auto. Syna to naštvalo tak, že za mnou přestal s děvčaty chodit.

Vlastně mi to ani moc nevadilo, hlavně, že se u mě pravidelně zastavoval Lukáš. Jediné vnouče, s kterým jsem si opravdu rozuměla. Ale dělal mi starosti. Nebyl tak úspěšný, jak by si zasloužil, a trápil se kvůli tomu.

Snažila jsem se mu zlepšit náladu,jak jen to šlo. Musím přiznat, že mě to stálo hodně peněz. Ne snad, že by si Lukáš o něco říkal. Stačilo aby se přede mnou zmínil, a já už zařídila,co bylo třeba.


Celou dobu mi lhal


Moje kamarádka Lucie měla vnuka ve stejném klubu. Ani nevím,kdy s tím začala. Ale postupně stále častěji dělala narážky na Lukáše, že mu hraní nejde, jen vymetá bary a herny. Nakonec jsem to nevydržela a vystartovala po ní. „Co si to o sobě myslíš?

Závidíš mi snad, jakého mám vnuka?“.
Chvilku na mě nevěřícně koukala. „Ne Radko, to ti opravdu nezávidím. Spíš je mi tě líto. Ty to nevíš,ale Lukáš už dávno hokej nehraje. Vlastně se jenom poflakuje a utrácí peníze, které mu dáváš.

Jestli se chceš přesvědčit, zajeď si za ním…“.
Nevěřila jsem jí, ale nakonec jsem jela. Abych se jí a jejím lžím mohla vysmát. Jenže bohužel měla ve všem pravdu. Lukáš pověsil hokej na hřebík, protloukal se všelijak a jen díky mým penězům .O ty ale nešlo.

Srdce mi pukalo z toho, že mi neřekl pravdu, že ze mě dělal hlupáka. 
Vrátila jsem se domů a napsala mu, ať mi nechodí na oči, dokud se nesrovná. Už to budou dva roky, co se neukázal. Podle všeho vede pořád stejně darebný život.

Jediné štěstí je, že na mě nezapomněl syn se zbytkem rodiny. Trvalo to, ale tenhle víkend je čekám na oběd. O Lukášovi mluvit nebudeme.

Tamara Z. (63), Praha

Související články
19.6.2024
Nikdy to nevymažu z hlavy. Ten den, kdy jsem se šla rozloučit s mojí dcerou. Neskutečná bolest, když víte, že je to poslední rozloučení. Monika byla zdravá, chytrá a krásná holčička. Nebyly s ní velké problémy v pubertě, když dospěla, byla úspěšná. Měla život před sebou Měla své plány. Vystudovala, našla si dobré místo a potkala Honzu, s nímž se chtěli vzít. Vše se zdálo být zalité slunce
14.6.2024
Nebyla to chyba moje ani manželova, že se nám narodilo postižené dítě. K nešťastnému poškození mozku došlo při porodu. Předpotopní technologie doby nedokázala ještě určit vrozené genetické vady a lékaři nebyli příliš sdílní. Mladá, vystrašená maminka jako já byla v přeplněné okresní porodnici jen jednou z mnoha. Porod byl komplikovaný. Veškeré snahy dostat dítě do správné polohy selhávaly. Děťá
7.6.2024
Vím, je mnoho podobných osudů. Ale stejně si říkám: „Proč právě my?“ Dcera přišla o lásku. A vnučka? Ta se nedočkala, až ji tatínek vezme za ruku a povede do školy. Dan byl můj zeť. Od prvního setkání sympaťák. I když jsem byla na chlapce mé dcery Anežky přísná, za něj jsem byla ráda. A i proto, že se s Anežkou našli brzy. Brali se v 25 letech a o rok později se jim narodila Anička. Byli opravd
5.6.2024
Sháněla jsem ženicha, kde se dalo. Hlavně na plesech a na tancovačkách, kam ale nechodili jen slušní kluci. Byla tam i spousta pobudů. Můj příběh je takový zmatený. Občas nemohu uvěřit, že se mi něco takového skutečně stalo. Zejména ráno po probuzení si kolikrát myslím, že to byl třeba jen sen a že moje minulost je taková nějaká, řekněme učesanější, ale není tomu tak. Jak to tenkrát bylo? Inu,
1.6.2024
Tak moc jsem si vysnila dokonalou lásku a byla jsem schopná pro ni udělat cokoli, až jsem na to doplatila. Je to snad nějaký trest za snění? Narodila jsem se na Moravě, když mi bylo sedm let, tak se naši rozvedli. Zůstala jsem jen s maminkou. Tehdy se ve mně asi zrodila touha mít pořádného chlapa, který se o mne postará. Byla jsem tedy holka hodně divoká, měla jsem ráda diskotéky a tam o nápadn
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
6 nejbizarnějších vozidel
epochaplus.cz
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký
Přinese Lutovské rozvod konečně klid?
nasehvezdy.cz
Přinese Lutovské rozvod konečně klid?
Moderátorka Iveta Lutovská (41) si může konečně oddychnout. Rozvodové řízení s podnikatelem Jaroslavem Vítem (47), které se táhlo několik měsíců a bylo pro ni velmi bolestivé, je u konce a ona je opět
Města zaplavily gangy malých kolportérů
epochalnisvet.cz
Města zaplavily gangy malých kolportérů
„Mnoho mužů může najít zaměstnání prodejem novin.“ Těmito slovy začíná Benjamin Day, vydavatel deníku New York Sun, v roce 1833 inzerát, v němž hledá kolportéry pro své noviny…K jeho překvapení se však nepřihlásí žádný dospělý, ale desetiletý chlapec!   Za prvního kolportéra, pouličního prodavače novin, lze považovat irského imigranta Bernarda Flahertyho (1824–1876), jenž zareagoval na
Bil se kardinál Harrach za církevní restituce?
historyplus.cz
Bil se kardinál Harrach za církevní restituce?
Hlavou se kardinálovi honí temné myšlenky. Nejraději by všechno vzdal a užíval si klidu. Neustálé lavírování mezi snahou utužit v zemi katolickou víru a nezpronevěřit se svému svědomí ho ničí. Nakonec se ale rozhodne znovu bojovat.   „Násilím se ničeho dosáhnout nedá,“ povzdechne si v tichu své pracovny kardinál Arnošt Vojtěch z Harrachu (1598‒1667). Ještě že arcibiskupství získalo
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Nenašel snad duch zavražděného prezidenta až do dnešních dnů klid?
enigmaplus.cz
Nenašel snad duch zavražděného prezidenta až do dnešních dnů klid?
Duch bývalého 16. amerického prezidenta Abrahama Lincolna prý bývá poměrně často spatřován, jak bloudí ve washingtonském Bílém domě… [gallery ids="141907,141906,141908"] Věštecký sen Paní Lincolnov
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Krásné nohy? Žádný problém!
nejsemsama.cz
Krásné nohy? Žádný problém!
Nohy vás nosí celý den, a tak byste jim měla věnovat náležitou pozornost. Jenom tak se vyhnete nejrůznějším problémům. Následující návod platí pro všechny nehty na nohou, ale pro palce především, zde je riziko zarůstání největší. Nejdříve dopřejte prstu teplou koupel a do vody přijdete hodně soli. Horká voda změkčí kůži kolem nehtu a sůl pomůže s dezinfekcí
Pečená jehněčí kýta na česneku
tisicereceptu.cz
Pečená jehněčí kýta na česneku
Francouzi nadají dopustit na pečené jehně na česneku s rozmarýnovými bramborami. Ingredience 1 jehněčí kýta s kostí 5 stroužků česneku olivový olej sůl, pepř 5 snítek rozmarýnu 1 kg malých
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
21stoleti.cz
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
Pohádky, které dnes známe a milujeme, jsou oproti svým původním verzím jen slabými odvary. Jádra mrazivých nebo lechtivých příběhů, z nichž kdysi povstaly, v nich nicméně přetrvávají dodnes.  
Její smrt nikdy nepřebolí
skutecnepribehy.cz
Její smrt nikdy nepřebolí
Nikdy to nevymažu z hlavy. Ten den, kdy jsem se šla rozloučit s mojí dcerou. Neskutečná bolest, když víte, že je to poslední rozloučení. Monika byla zdravá, chytrá a krásná holčička. Nebyly s ní velké problémy v pubertě, když dospěla, byla úspěšná. Měla život před sebou Měla své plány. Vystudovala, našla si dobré místo a potkala Honzu, s nímž se chtěli vzít.
Výstava Na led! představuje hokej a bruslení  v obrazech
iluxus.cz
Výstava Na led! představuje hokej a bruslení v obrazech
Fenoménu hokeje a bruslení ve výtvarném umění se věnuje výstava Národní galerie Praha (NGP), která pro návštěvníky znovu otevírá Palác Kinských na Staroměstském náměstí. Výstava představí téměř sto pr