Domů     Kamarádka mi otevřela oči
Kamarádka mi otevřela oči

Na syna jsem byla přísná, ale ve vnukovi se vidím. Obzvlášť od doby, co mi zemřel manžel, je pro pro mě nejdůležitějším mužem mého života.


Se synem jsem měla vždycky přátelský a vyrovnaný vztah, ale že bychom byli kamarádi, to ne. Byla jsem na něj dokonce přísnější, než manžel. Chtěla jsem, aby z něj byl slušný člověk, a to se mi povedlo. Vystudoval, oženil se, vede život úspěšného muže.

Když se jim narodil malý Lukášek, měli jsme všichni pocit, že je život dokonalý.


Vnuka odstrkovali


Snacha nastoupila brzy po porodu do práce a tak byl Lukášek často u nás. Vůbec mi to nevadilo, naopak, byla jsem se svým vnoučkem dokonale šťastná. Byl to takový malý mudrlant,chytrý a zábavný. Připadal mi jako učiněný zázrak.

Když se pak dceři a zeti narodily ještě dvě holčičky,byla jsem ráda. Ale takový vztah, jako k Lukáškovi, jsem k nim neměla. Navíc se mi zdálo, že ho snacha kvůli holkám odstrkuje na vedlejší kolej. Muž mi tvrdil, že to vidím moc černě, ale já věděla své.

A začala jsem dělat všechno proto, aby se Lukášek necítil jako páté kolo u vozu. Brala jsem to tak, že když dcera a zeťák rozmazlují dcerky, já budu rozmazlovat vnoučka.


O Lukáše jsem starala ráda


Snacha z toho ale nebyla vždycky nadšená a taky mi to dala několikrát najevo. Já měla dojem, že jen hloupě žárlí. „Nebuď bláhová,“ říkala jsem jí „Lukáškovi je u nás dobře. Navíc já moc dobře vím,kolik to stojí, vychovávat holky.

Tak se nečerti, že malému občas přilepšíme.“ Občas měl nějaké řeči i syn. Ale když jsem mu řekla, že nejspíš žárlí, protože na něj jsme byli mnohem přísnější, urazil se. Vlastně to ale ani moc nevadilo, protože pak dal pokoj.
Lukášek rostl jako z vody.

Ukázalo se, že je nejenom chytrý,ale také nadaný na hokej. Taková hokejová výbava něco stojí. Najednou byli mladí rádi, že občas Lukášovi přilepšíme. S třemi dětmi nechat jedno provozovat sport na téměř vrcholové úrovni není žádná legrace.

Ale Lukáš mohl být klidný. Kdykoli potřeboval novou hokejku, něco od výstroje nebo peníze na soustředění, měla jsem otevřenou dlaň. Jistě, občas něco dostaly i holky. Ale ty si rozmazlovali rodiče, takže toho tolik nepotřebovali. 


Po smrti muže mi byl oporou


Ten rok, co Lukáš nastoupil na sportovní gymnázium, onemocněl můj manžel. Neuplynulo ani půl roku a chystala jsem mu pohřeb. Vnuk mi byl v tu dobu velkou oporou. „Nebýt tebe,Luky, nezvládla bych to. Ale neboj se, nezapomenu ti to.

Pamatuj si, že kdykoli budeš něco ppotřebovat, na babičku se můžeš kdykoli obrátit.“
A ten čas brzo přišel. O Lukáše projevil zájem známý hokejový klub. Já byla na jednu stranu nešťastná, že mi odejde do velkého města, ale na druhou stranu zase neskutečně hrdá.

Všude jsem se s vnukem chlubila. Když se chystal do nového působiště, pořád jsme chodili po obchodech a nakupovali všechno, co by mohl potřebovat.
Začátky v novém působišti nebyly jednoduché. Navíc rodiče Lukášovi moc nefandili.

Můj syn dokonce tvrdil,že je to jen taková bublina, že na to vnuk nemá. Kdykoli se na ně obrátil s nějakou prosbou, skončilo to telefonickou debatou, jestli to či ono opravdu potřebuje. Naštěstí se mohl spolehnout alespoň na mě. 


Pořád ho z něčeho obviňovali


Přístup syna a snachy se postupně ze špatného měnil na ještě horší. Prý se Lukáš jenom poflakuje, hokej mu nejde a měl by se vrátit domů.

Netrvalo dlouho, a jediný, kdo nad ním držel ochrannou ruku, jsem byla já.
Aby za mnou mohl jezdit častěji,dokonce jsem mu pořídila auto. Syna to naštvalo tak, že za mnou přestal s děvčaty chodit.

Vlastně mi to ani moc nevadilo, hlavně, že se u mě pravidelně zastavoval Lukáš. Jediné vnouče, s kterým jsem si opravdu rozuměla. Ale dělal mi starosti. Nebyl tak úspěšný, jak by si zasloužil, a trápil se kvůli tomu.

Snažila jsem se mu zlepšit náladu,jak jen to šlo. Musím přiznat, že mě to stálo hodně peněz. Ne snad, že by si Lukáš o něco říkal. Stačilo aby se přede mnou zmínil, a já už zařídila,co bylo třeba.


Celou dobu mi lhal


Moje kamarádka Lucie měla vnuka ve stejném klubu. Ani nevím,kdy s tím začala. Ale postupně stále častěji dělala narážky na Lukáše, že mu hraní nejde, jen vymetá bary a herny. Nakonec jsem to nevydržela a vystartovala po ní. „Co si to o sobě myslíš?

Závidíš mi snad, jakého mám vnuka?“.
Chvilku na mě nevěřícně koukala. „Ne Radko, to ti opravdu nezávidím. Spíš je mi tě líto. Ty to nevíš,ale Lukáš už dávno hokej nehraje. Vlastně se jenom poflakuje a utrácí peníze, které mu dáváš.

Jestli se chceš přesvědčit, zajeď si za ním…“.
Nevěřila jsem jí, ale nakonec jsem jela. Abych se jí a jejím lžím mohla vysmát. Jenže bohužel měla ve všem pravdu. Lukáš pověsil hokej na hřebík, protloukal se všelijak a jen díky mým penězům .O ty ale nešlo.

Srdce mi pukalo z toho, že mi neřekl pravdu, že ze mě dělal hlupáka. 
Vrátila jsem se domů a napsala mu, ať mi nechodí na oči, dokud se nesrovná. Už to budou dva roky, co se neukázal. Podle všeho vede pořád stejně darebný život.

Jediné štěstí je, že na mě nezapomněl syn se zbytkem rodiny. Trvalo to, ale tenhle víkend je čekám na oběd. O Lukášovi mluvit nebudeme.

Tamara Z. (63), Praha

reklama
Související články
30.5.2023
Měly to být dva krásné domy, v nichž měly žít naše spokojené rodiny. Ale možná se příbuzní nikdy nemají pouštět do společných projektů. Když jsem budoucího švagra poznala, líbil se mi. Byl to celkem švihák, byl výřečný a vtipný. A navíc měl Karel vysokou stavební školu, už skoro hotovou. Říkala jsem si, že ségra udělala terno a trochu jsem jí záviděla. Trochu dost... Ale já jsem už měla Frantu,
29.5.2023
Člověk si začne vážit něčeho teprve tehdy, když to ztratí. To je můj případ. Svůj život jsem prostě nezvládla. Na všech televizních kanálech běží nějaké detektivky. Ať to přepínám, jak chci. Už i ta televize nestojí za nic, stejně jako můj život. Miluji romantické filmy, kde není sice o dramatické zápletky nouze, ale nakonec všechno dobře dopadne. Na rozdíl od mého životního příběhu. Ten šťastn
29.5.2023
Pořádná dávka napětí na dovolenou! Baví vás detektivky a takzvané true crime story? Tak byste si neměli nechat ujít KRIMI REVUE SPECIÁL 2023. Najdete v něm dechberoucí příběhy těch největších zrůd z Československa. Z minulosti i současnosti. A pachateli jsou nejen muži, ale i ženy, mládež a senioři. Zanechali za sebou převážně zlo, bolest, prázdno. A to nepřišli na svět někde daleko, za ve
28.5.2023
Psí láska může být věrná až za hrob. Ale v tak silné pouto mezi člověkem a zvířetem jsem přece jen nevěřila. Rex mi spokojeně líže ruku a hoví si na mém klíně. Je to ještě takové velké telátko a o světě a o životě v něm neví vlastně vůbec nic. Stálo mě to velkou odvahu, pořídit si znovu psa. Ale rodina mě přemluvila. Její „páníček“ Když nám před osmi lety zemřel pes, manžel neváhal a přin
27.5.2023
Můj muž byl odjakživa bouřlivák. I když mně se to líbilo! K mému údivu si ale vybral mě. No, moc štěstí mi to nepřineslo. Jarek už měl na kontě nespočet zářezů, ale mně tvrdil, že mě také miluje. Měl vřelý vztah k alkoholu, zatímco já nikdy nezkusila ani alkohol, ani cigaretu. Neviděla jsem na alkoholu a kouření, případně drogách, nic zajímavého. Jarek si ale vyzkoušel vše. Brali jsme se, když
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
epochanacestach.cz
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
Srdečně Vás zveme na veselou pohádku O Jezerní královně a vodníku Tutínkovi, která se odehraje v předsálí, zahradách v barokních Grottách ploskovického zámku. Barunka a princ Jan se mají tajně už dlouho rádi, ale Barunka je jen chudá schovanka. Pan král o jejich lásce neví a pozval na zámek bohatou, ale rozmazlenou nevěstu – princeznu Veronu.
Pověsti hradu Valečov
enigmaplus.cz
Pověsti hradu Valečov
Lidé na skalním hradě Valečov na pokraji Českého ráje využívali jak skalní prostory či pukliny hradu, tak kombinace zděné zástavby a dřevěných přístřešků. V pískovci byly vybudovány i sklepy, zásobárn
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
epochaplus.cz
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
Zvyšování daní, rostoucí inflace, zkrátka ekonomika je dnes ožehavé téma. Na přetřes ale přicházelo už od starověku – dokonce i ve 3. tisíciletí před naším letopočtem. Zřejmě k historicky první zaz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
tisicereceptu.cz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
Zdravý a lehký těstovinový pokrm rozhodně existuje. Vyzkoušejte fusilli s orestovaným prsíčkem. Suroviny 2 kuřecí prsíčka 1/2 nadrcené sušené chilli papričky (lze vynechat) 2 stroužky česneku
Voda nad zlato i ve střední Evropě
21stoleti.cz
Voda nad zlato i ve střední Evropě
Bez vody by to nešlo, tedy, alespoň co se týče pozemského života. Vodní koloběh je přitom na naší planetě jemně vyladěn a jakýkoliv zásah do něj může způsobit problém. Jenže probíhající klimatické změ
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
iluxus.cz
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
Hodinky DS Action Diver od značky Certina se vynořují z temných hlubin oceánu a jsou nyní k dostání v černém provedení. Jako pravé potápěčské hodinky mají voděodolnost 300 metrů a jsou ideálně vybaven
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
epochalnisvet.cz
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
V roce 1860 objeví francouzský egyptolog Marquis d’Agrain v Údolí králů v Egyptě záhadný prsten, který do této kultury vůbec nezapadá. Podle legendy jej tam zanechal kněz z legendární Atlantidy. Jasno
Ženský křik mě paralyzoval
skutecnepribehy.cz
Ženský křik mě paralyzoval
Během studií jsem bydlela s kamarádkou v pronájmu. Když jsem tam jednou zůstala sama, zažila jsem něco, na co bych ráda zapomněla. Společně s kamarádkou Mirkou jsem bydlela v pronajatém bytě. V poklidu jsme tam žily asi dva roky. Majitelem bytu byl starší pán, kterého bych v klidu nazvala podivínem. Za tu dobu, co nám byt pronajímal, s námi prohodil sotva pět
Po svatbě s ním Rolins netouží
nasehvezdy.cz
Po svatbě s ním Rolins netouží
Rok a půl je zpěvačka Dara Rolins (50) šťastná po boku fotbalisty Pavla Nedvěda (50), otázky na svatbu jí už ale nejspíš lezou krkem. Nedávno se totiž nechala slyšet, že po svatbě s fotbalovou lege
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
nasehvezdy.cz
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
Vdala se! Ale odmítá ukázat manžela. Lucie Polišenská (37) , o níž se ještě donedávna psalo, že je sama jako kůl v plotě, je pěkná tajnůstkářka. Hvězda seriálu ZOO se v tichosti provdala, a navíc
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kapr pečený v alobalu
tisicereceptu.cz
Kapr pečený v alobalu
Zkuste si rybu tentokrát upéct v alobalu. Příprava je sice trochu náročnější, ale výsledek vás potěší a na obal ze strouhanky si nejspíš ani nevzpomenete. Ingredience 4 porce kapra 100 g másla