Domů     Mého syna zabili v cizině
Mého syna zabili v cizině

Přežít vlastní dítě je naprosto šílené. Bohužel naši rodinu to poznamenalo jednou provždy. Teď se blíží Vánoce a nás všechny děsí, jak tohle vydržíme.

Je 2. listopadu, Dušičky, pošmourno, nevlídno. Na kraj padla hustá mlha a pod nohama nám klouže spadané mokré listí. Cesta na hřbitov je nekonečná. Každým krokem nám všem nohy těžknou a my jdeme stále pomaleji a pomaleji.

Už je to skoro rok, co jsme tudy kráčeli jako rodina poprvé bez Jendy. Ne, že by se chtěl z návštěvy hrobu mých prarodičů a své babičky ulít. Jít s námi prostě nemohl, protože to byl jeho vlastní pohřeb.

Jeník byl nejmladší

Měla jsem tři syny. Jako schůdky hezky po roce po sobě. Bylo to s nimi někdy dost náročné, protože se neustále o něco přetahovali, dohadovali. Ve skutečnosti se ale měli moc rádi a byli velmi poslušní všichni tři. Jeníček byl tak trochu mazánek.

Nejmladší, ale uměl se vždy ozvat a prosadit. I když máma miluje všechny své děti, každého má ráda trochu jinak a někdo musí být ten nejmilejší. Pro mě to byl Jenda.

Citlivá duše

I když byl ve všem docela úspěšný, vystudoval, uměl se prosadit v zaměstnání, byl ve skutečnosti velice citlivá duše. Nevypadal na to, ale já věděla jak snadné je ho zranit. Byl trochu jako porcelánový panáček, který se snadno může rozbít a rozsypat.

Měli jsme spolu krásný vztah a moc jsme si rozuměli. Byla jsem moc šťastná, když si našel Zuzanku. Tohle děvče se k němu náramně hodilo. Před rokem se zasnoubili a já se těšila, že bude brzy svatba.

Měli velké plány

Jenda a Zuzanka měli velké plány. Oba už dostudovali a našli si dobré zaměstnání. Podařilo se jim získat hypotéku a koupit si byt. Byl to tedy spíš byteček, ale oni byli přímo nadšení. Krásně si ho zařídili. A plánovali, že do dvou let by si pořídili miminko. Byla jsem moc šťastná a těšila se na vnoučátko.

Dostal dobrou nabídku

Potom ale syn dostal velice lákavou pracovní nabídku do ciziny. Měla to být vlastně taková tříletá pracovní stáž. Byl z toho nadšený. Už méně se radovala Zuzanka, ale měla Jendu moc ráda a byla ochotná počkat jak se svatbou, tak s miminkem.

Největší obavy jsem tehdy měla já s manželem. Bála jsem se jednak o syna, jak se mu bude dařit v cizím prostředí. A pak jsem taky měla tak trochu strach o jeho vztah se Zuzanou. Přece jen bych byla nerada přišla o tak prima snachu.

Rok uplynul jako nic

Jenda tedy na tu stáž odjel. Dařilo se mu dobře a byl tam spokojený. Postupně jsme si všichni za ním do Anglie udělali výlet. Přesvědčila jsem se tak na vlastní oči, že mu skutečně nic nechybí.

Zdálo se, že ijeho láska na dálku se Zuzankou drží dál pevně a neochvějně. Naposledy jsme se viděli koncem léta. Loučili jsme se u autobusu a Jenda sliboval, že přijede před Vánocemi rozhodně domů.

Vánoční přípravy

Ten rok jsem si na vánočních přípravách dala zvlášť záležet. Jeník byl rok pryč a já mu chtěla udělat s naší celou rodinou krásné svátky. Než nám zase na dlouho odjede do ciziny. Začala jsem proto péct všechny jeho oblíbené vánoční kousky cukroví.

Nakoupila jsem mu dárečky. Byl vždy radši, když dostal víc drobných dárků, než jeden velký a drahý. Už jsem se ho zkrátka nemohla dočkat. I Jendovi bratři pomalu začali žárlit a říkali, že mám také je a ne jen jednoho syna.

Marné čekání

Pak přišel den, kdy měl Jenda přijet. Čekali jsme na nádraží na autobus. Bylo u nás v rodině vždy zvykem, že jsme se hromadně chodívali loučit i vítat s tím členem rodiny, který právě odjížděl nebo přijížděl. Tentokrát jsme však čekali marně.

Autobus měl zpoždění, byli jsme celí promrzlí. A ke všemu jsme se ještě dozvěděli, že na syna čekali, ale k autobusu vůbec nedorazil, ani se neomluvil a jízdenku nevrátil. Bylo to nepochopitelné. Co se stalo? Zkusili jsme zavolat na Jendův mobil, ale byl vypnutý.

Nikdo nic nevěděl

Prožili jsme dvě bezesné noci. Nikdo nic nevěděl. Od známých Jendy jsme se dozvěděli, že z bytu odjel včas na autobus. Měl odjíždět kolem půlnoci. Bohužel dál už žádné informace nebyly a po Jendovi jakoby se slehla zem.

Ale nakonec ho přece jen našli, bohužel ne živého. Vůbec jsme tomu zpočátku nechtěli uvěřit. Dokud ho neuvidím na vlastní oči, tak to odmítám přijmout. Trvala jsem na svém, že pojedu do Anglie s manželem.

Strašlivé chvíle mého života

Identifikace byla mým nejotřesnějším zážitkem v životě. Ale na druhé straně jsem měla jistotu. I když naprosto šílenou jistotu. Dozvěděla jsem se také konečně, co se tenkrát stalo. Mého syna cestou na nádraží v jedné boční uličce přepadli.

Chtěli asi především jeho kufr a peníze. Bohužel můj syn byl zvyklý se bránit. Dělal mnoho let karate a byl v něm dobrý. Ti darebáci, co ho přepadli ale měli nůž, kterým ho pobodali. Jeho tělo pak schovali, vzali mu všechny věci včetně dokladů. Proto tak dlouho trvalo, než zjistila policie, o koho jde.

Můj život se změnil

Jistě, všichni mi říkají, že mám štěstí, že mám ještě dva syny a velkou rodinu. Jenže, co je to platné. Ta strašlivá rána v mém srdci se už nikdy nezahojí. Nevím, jak žít dál. Navíc jsme do naší rodiny přijali i Zuzanku, která je i rok po Jendově smrti sama.

Zatím žádného jiného muže nechce. Stále miluje Jendu, stejně jako my. Pomáháme jí splácet hypotéku na byt, který si s mým synem pořídili, určitě by si to tak přál.

Iveta H. (59), Pardubice

reklama
Související články
16.4.2024
Když jsem slavila šedesáté narozeniny, číšník mi přinesl obálku. Ale nebyly tam peníze. Uvnitř se skrýval můj nejkrásnější narozeninový dárek. Celý život jsem neměla kamarádku. Tedy když nepočítám Bohunku, ale o tu jsem přišla. S Bohunkou jsme byly spřízněné duše. Než ta první něco dořekla, ta druhá se tomu už smála, až se za břicho popadala. Bohunku nikdy nikdo nenahradil. Všechny ty úžasné
16.4.2024
Stala se ze mě matka samoživitelka, na kterou se začaly dluhy hrnout ze všech stran, a já je nedokázala řešit. Bojím se kvůli tomu znovu vdát. Pokud je žena dobrá máma, tak nedopustí, aby její děti někdo šikanoval a bil. Život s mým manželem bylo peklo. Byl to tyran. Tak jsem sbalila tašky, nasedla s dětmi do auta a odjela. První tři měsíce jsem žila z úspor. Moje práce byla špatně placená. Dět
16.4.2024
Byl tak vlezlý a trapný! Nakonec jsem se ale do něj zamilovala. Dokázal totiž, že je to muž, o kterého se může žena v nouzi pevně opřít. Měl a jsem o muži svého života přesnou představu a od té jsem se nehodlala vzdálit. Jakmile to nebyl pan Dokonalý, neměl šanci. A tak to bylo i s Ivanem. Potkala jsem ho v době, kdy jsem chodila s Láďou. Toho jsem nekriticky milovala. Byl to krasavec, vysporto
15.4.2024
S mužem jsme 40 let snili o Karibiku. Když jsme na něj našetřili a vyrazili jsme, vrátili jsme se do domova, který byl zcela zničen. Jako náš život. S Karlem nemáme děti. Chtěli jsme, ale nepovedlo se. O to víc jsme si chtěli užít život, abychom si řekli, že jsme jej spolu naplnili. Jezdili jsme na výlety a dopřávali si, avšak nebyli jsme tak bohatí, abychom si jen tak dovolili Karibik, o němž
14.4.2024
Rodina je základem všeho, ovšem co když ty kořeny nepoznáte už v dětství? To byl totiž přesně můj případ a tehdy se začal psát můj katastrofický životní osud. Celý život a stále je to ve mně. Je mi 81 let a lituji, že jsem prožila tolik let v bolesti. Přitom stačilo být tvrdší. Jenže zkušenosti získáváme postupně, a proto dnes kroutíme hlavou nad tím, co jsme kdysi udělali a jak jsme si život z
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!