Domů     Mého syna zabili v cizině
Mého syna zabili v cizině

Přežít vlastní dítě je naprosto šílené. Bohužel naši rodinu to poznamenalo jednou provždy. Teď se blíží Vánoce a nás všechny děsí, jak tohle vydržíme.

Je 2. listopadu, Dušičky, pošmourno, nevlídno. Na kraj padla hustá mlha a pod nohama nám klouže spadané mokré listí. Cesta na hřbitov je nekonečná. Každým krokem nám všem nohy těžknou a my jdeme stále pomaleji a pomaleji.

Už je to skoro rok, co jsme tudy kráčeli jako rodina poprvé bez Jendy. Ne, že by se chtěl z návštěvy hrobu mých prarodičů a své babičky ulít. Jít s námi prostě nemohl, protože to byl jeho vlastní pohřeb.

Jeník byl nejmladší

Měla jsem tři syny. Jako schůdky hezky po roce po sobě. Bylo to s nimi někdy dost náročné, protože se neustále o něco přetahovali, dohadovali. Ve skutečnosti se ale měli moc rádi a byli velmi poslušní všichni tři. Jeníček byl tak trochu mazánek.

Nejmladší, ale uměl se vždy ozvat a prosadit. I když máma miluje všechny své děti, každého má ráda trochu jinak a někdo musí být ten nejmilejší. Pro mě to byl Jenda.

Citlivá duše

I když byl ve všem docela úspěšný, vystudoval, uměl se prosadit v zaměstnání, byl ve skutečnosti velice citlivá duše. Nevypadal na to, ale já věděla jak snadné je ho zranit. Byl trochu jako porcelánový panáček, který se snadno může rozbít a rozsypat.

Měli jsme spolu krásný vztah a moc jsme si rozuměli. Byla jsem moc šťastná, když si našel Zuzanku. Tohle děvče se k němu náramně hodilo. Před rokem se zasnoubili a já se těšila, že bude brzy svatba.

Měli velké plány

Jenda a Zuzanka měli velké plány. Oba už dostudovali a našli si dobré zaměstnání. Podařilo se jim získat hypotéku a koupit si byt. Byl to tedy spíš byteček, ale oni byli přímo nadšení. Krásně si ho zařídili. A plánovali, že do dvou let by si pořídili miminko. Byla jsem moc šťastná a těšila se na vnoučátko.

Dostal dobrou nabídku

Potom ale syn dostal velice lákavou pracovní nabídku do ciziny. Měla to být vlastně taková tříletá pracovní stáž. Byl z toho nadšený. Už méně se radovala Zuzanka, ale měla Jendu moc ráda a byla ochotná počkat jak se svatbou, tak s miminkem.

Největší obavy jsem tehdy měla já s manželem. Bála jsem se jednak o syna, jak se mu bude dařit v cizím prostředí. A pak jsem taky měla tak trochu strach o jeho vztah se Zuzanou. Přece jen bych byla nerada přišla o tak prima snachu.

Rok uplynul jako nic

Jenda tedy na tu stáž odjel. Dařilo se mu dobře a byl tam spokojený. Postupně jsme si všichni za ním do Anglie udělali výlet. Přesvědčila jsem se tak na vlastní oči, že mu skutečně nic nechybí.

Zdálo se, že ijeho láska na dálku se Zuzankou drží dál pevně a neochvějně. Naposledy jsme se viděli koncem léta. Loučili jsme se u autobusu a Jenda sliboval, že přijede před Vánocemi rozhodně domů.

Vánoční přípravy

Ten rok jsem si na vánočních přípravách dala zvlášť záležet. Jeník byl rok pryč a já mu chtěla udělat s naší celou rodinou krásné svátky. Než nám zase na dlouho odjede do ciziny. Začala jsem proto péct všechny jeho oblíbené vánoční kousky cukroví.

Nakoupila jsem mu dárečky. Byl vždy radši, když dostal víc drobných dárků, než jeden velký a drahý. Už jsem se ho zkrátka nemohla dočkat. I Jendovi bratři pomalu začali žárlit a říkali, že mám také je a ne jen jednoho syna.

Marné čekání

Pak přišel den, kdy měl Jenda přijet. Čekali jsme na nádraží na autobus. Bylo u nás v rodině vždy zvykem, že jsme se hromadně chodívali loučit i vítat s tím členem rodiny, který právě odjížděl nebo přijížděl. Tentokrát jsme však čekali marně.

Autobus měl zpoždění, byli jsme celí promrzlí. A ke všemu jsme se ještě dozvěděli, že na syna čekali, ale k autobusu vůbec nedorazil, ani se neomluvil a jízdenku nevrátil. Bylo to nepochopitelné. Co se stalo? Zkusili jsme zavolat na Jendův mobil, ale byl vypnutý.

Nikdo nic nevěděl

Prožili jsme dvě bezesné noci. Nikdo nic nevěděl. Od známých Jendy jsme se dozvěděli, že z bytu odjel včas na autobus. Měl odjíždět kolem půlnoci. Bohužel dál už žádné informace nebyly a po Jendovi jakoby se slehla zem.

Ale nakonec ho přece jen našli, bohužel ne živého. Vůbec jsme tomu zpočátku nechtěli uvěřit. Dokud ho neuvidím na vlastní oči, tak to odmítám přijmout. Trvala jsem na svém, že pojedu do Anglie s manželem.

Strašlivé chvíle mého života

Identifikace byla mým nejotřesnějším zážitkem v životě. Ale na druhé straně jsem měla jistotu. I když naprosto šílenou jistotu. Dozvěděla jsem se také konečně, co se tenkrát stalo. Mého syna cestou na nádraží v jedné boční uličce přepadli.

Chtěli asi především jeho kufr a peníze. Bohužel můj syn byl zvyklý se bránit. Dělal mnoho let karate a byl v něm dobrý. Ti darebáci, co ho přepadli ale měli nůž, kterým ho pobodali. Jeho tělo pak schovali, vzali mu všechny věci včetně dokladů. Proto tak dlouho trvalo, než zjistila policie, o koho jde.

Můj život se změnil

Jistě, všichni mi říkají, že mám štěstí, že mám ještě dva syny a velkou rodinu. Jenže, co je to platné. Ta strašlivá rána v mém srdci se už nikdy nezahojí. Nevím, jak žít dál. Navíc jsme do naší rodiny přijali i Zuzanku, která je i rok po Jendově smrti sama.

Zatím žádného jiného muže nechce. Stále miluje Jendu, stejně jako my. Pomáháme jí splácet hypotéku na byt, který si s mým synem pořídili, určitě by si to tak přál.

Iveta H. (59), Pardubice

reklama
Související články
30.5.2023
Měly to být dva krásné domy, v nichž měly žít naše spokojené rodiny. Ale možná se příbuzní nikdy nemají pouštět do společných projektů. Když jsem budoucího švagra poznala, líbil se mi. Byl to celkem švihák, byl výřečný a vtipný. A navíc měl Karel vysokou stavební školu, už skoro hotovou. Říkala jsem si, že ségra udělala terno a trochu jsem jí záviděla. Trochu dost... Ale já jsem už měla Frantu,
29.5.2023
Člověk si začne vážit něčeho teprve tehdy, když to ztratí. To je můj případ. Svůj život jsem prostě nezvládla. Na všech televizních kanálech běží nějaké detektivky. Ať to přepínám, jak chci. Už i ta televize nestojí za nic, stejně jako můj život. Miluji romantické filmy, kde není sice o dramatické zápletky nouze, ale nakonec všechno dobře dopadne. Na rozdíl od mého životního příběhu. Ten šťastn
29.5.2023
Pořádná dávka napětí na dovolenou! Baví vás detektivky a takzvané true crime story? Tak byste si neměli nechat ujít KRIMI REVUE SPECIÁL 2023. Najdete v něm dechberoucí příběhy těch největších zrůd z Československa. Z minulosti i současnosti. A pachateli jsou nejen muži, ale i ženy, mládež a senioři. Zanechali za sebou převážně zlo, bolest, prázdno. A to nepřišli na svět někde daleko, za ve
28.5.2023
Psí láska může být věrná až za hrob. Ale v tak silné pouto mezi člověkem a zvířetem jsem přece jen nevěřila. Rex mi spokojeně líže ruku a hoví si na mém klíně. Je to ještě takové velké telátko a o světě a o životě v něm neví vlastně vůbec nic. Stálo mě to velkou odvahu, pořídit si znovu psa. Ale rodina mě přemluvila. Její „páníček“ Když nám před osmi lety zemřel pes, manžel neváhal a přin
27.5.2023
Můj muž byl odjakživa bouřlivák. I když mně se to líbilo! K mému údivu si ale vybral mě. No, moc štěstí mi to nepřineslo. Jarek už měl na kontě nespočet zářezů, ale mně tvrdil, že mě také miluje. Měl vřelý vztah k alkoholu, zatímco já nikdy nezkusila ani alkohol, ani cigaretu. Neviděla jsem na alkoholu a kouření, případně drogách, nic zajímavého. Jarek si ale vyzkoušel vše. Brali jsme se, když
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
enigmaplus.cz
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
Zámek Vrbičany najdeme nedaleko Lovosic na Litoměřicku. Tento pozdně barokní zámek byl postaven v 18. století Františkem Kresselem, svobodným pánem z Kvaltenberku, a to velice pravděpodobně na místě b
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
epochalnisvet.cz
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
Sauna. Nejdemokratičtější chrám, jaký kdy lidé postavili. Přináší odreagování, jaké může poskytnout hladovému jídlo, žíznivému voda, básníkovi čistý list papíru. A k tomu vyvolává v těle neuvěřitelné
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
iluxus.cz
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
Už více než 50 let se značka ALPINA věnuje vývoji a výrobě výjimečných automobilů pro znalce a nadšence. Firma obohacující automobilový svět prostřednictvím unikátních vozů, které charakterizuje dynam
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
epochaplus.cz
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
Vytvořili kráter na kometě 9P/Tempel. Postávají na Venuši, Titanu, asteroidu Eros i kometě Čurjumov-Gerasimenko. V současnosti prozkoumávají Měsíc i Mars a dva z nich vstoupili do mezihvězdného prosto
Usmíření až těsně před jeho smrtí
nasehvezdy.cz
Usmíření až těsně před jeho smrtí
České legendární herce Jiřinu Bohdalovou (92) a Radoslava Brzobohatého (†79) spojil osud. Vypadalo to, že tito dva umělci jsou pro sebe stvoření. Bouřlivé manželství ale nevydrželo a z lásky zbyla záš
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Proč je bolest v noci intenzivnější?
21stoleti.cz
Proč je bolest v noci intenzivnější?
Bolest vnímáme negativně, jako něco nepříjemného, co nám nedovoluje podávat stoprocentní výkon v práci či při sportu. Bolesti zubu, hlavy, zad či kloubů jsou zkrátka obtěžující, a tak často saháme po
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
skutecnepribehy.cz
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
To kvílení v noci mi nedalo spát, musela jsem zjistit, co se ve starém domě stalo. Kronika mi odhalila příběh tří nešťastných dívek, které neměly ani po smrti klid. Tehdy jsem jela na služební cestu do západních Čech. Pracovní jednání včetně setkání s německými kolegy se mělo uskutečnit během tří dnů a já našla ubytování v malém penzionu na
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Ořechová másla
tisicereceptu.cz
Ořechová másla
Lze je dělat z nejrůznějších druhů ořechů, třeba z kešu či pistácií. Suroviny 500 g ořechů sklenice mixér Postup Připravte si vybrané ořechy a buď je použijte ve stavu, v jakém jste je k
Ilona Svobodová věří v další lásku
nasehvezdy.cz
Ilona Svobodová věří v další lásku
Herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) v posledních letech velmi milovala dva muže. Bohužel kvůli nepřízni osudu o oba přišla. Nejprve pochovala svého milovaného manžela, hudebního skladatel