Domů     Navštěvovala nás pohádková víla
Navštěvovala nás pohádková víla

Když jsme s manželem začali jezdit na chatu, spatřili jsme jednou večer na okraji lesa záhadnou dívku. Ale jakmile jsme se k ní přiblížili, rozplynula se do ztracena…

Před sedmi lety jsme si s manželem Ludvíkem koupili malou chatu na Šumavě. Oba dva jsme byli v práci velice vytížení, a tak nám víkend strávený v krásné a tiché přírodě vždy pomohl načerpat novou energii.

Po čase se z chatky stal náš druhý domov a trávili jsme tam stále více času. Dokud děti bydlely doma, jezdily na chatu s námi. Až teprve když vyrostly a postavily se na vlastní nohy, užívali jsme si na chatě vytouženého klidu pouze já s Ludvíkem.

Pozorovala nás

Naše chatka byla malá, třípokojová, a stála na poměrně osamělém místě. Nejbližší sousedé měli své stavení asi kilometr od nás. Nikdy jsme se tam ale nebáli.

Místní lidi jsme znali a až k nám na okraj vesničky chodil jen málokdo, proto mě jednou dosti překvapilo, když jsem si všimla, že na kraji lesa někdo stojí. Byl už podvečer a stmívalo se, ale jasně jsem viděla obrysy dotyčné postavy.

Podle její výšky a útlosti jsem odhadovala, že půjde nejspíš o dívku nebo mladou ženu. Upozornila jsem na to manžela.

Zmizela v lese

Ludvík měl vždy ve zvyku raději jednat než o něčem jen tak spekulovat, a tak na dívku zavolal, a když nereagovala, vydal se směrem k ní. Dívka však náhle začala couvat a pak se ztratila mezi stromy.

Nějaký čas jsme s manželem strávili úvahami nad tím, o koho se mohlo jednat. Nakonec jsme dospěli k závěru, že se bude nejspíš jednat o dceru nebo vnučku některého ze sousedů, kterou přepadla zvědavost a vydala se prozkoumávat okolí.

Podle našeho odhadu jí mohlo být kolem patnácti let. Večer jsme si pak šli lehnout a už o tom dále nemluvili.

Stále jsem na ni myslela

Mně to však stále vrtalo hlavou. Něco se mi na té dívce nezdálo, ale ať jsem přemýšlela, jak jsem přemýšlela, nemohla jsem přijít na to, co to je. Až druhý den mi to došlo. Jednalo se o její oblečení, jako by na sobě měla noční košili.

Ale tehdy jsem tomu větší význam nepřikládala a už vůbec mě nenapadlo, svěřit se s tím manželovi. Myslela jsem si, že je to součást nějaké dětské hry.

Že se dívka odpojila od kamarádek a zatoulala až k naší chatě, chvíli nás zvědavě pozorovala a pak se zase vrátila k ostatním. Tohle moje vysvětlení se zdálo být celkem pravděpodobné a uspokojovalo mě. Jenže druhý den navečer se vše změnilo…

Vrátila se

Byla jsem zrovna v kuchyni a čistila houby, které to odpoledne Ludvík přinesl. Najednou jsem měla pocit, jako by mě něco „nutilo“, abych s prací přestala a podívala se z okna. Udělala jsem to a překvapeně zamrkala. Ta dívka ze včerejška tam byla znovu!

To už se mi opravdu zdálo divné. Pověděla jsem to muži. Ten však, místo toho, aby se šel dívky zeptat, co je zač a odkud přišla, vzal do ruky fotoaparát a dotyčnou vyfotil. Druhý den jsme nechali film vyvolat, abychom se místních zeptali, jestli dívku neznají.

Jaké bylo naše překvapení, když na snímku žádná postava nebyla! V tu chvíli mě napadlo, i když to bylo hodně bláznivé, že se nejspíš jedná o nějakou nadpřirozenou bytost.

Na fotce nebyla

Manžel s mým tvrzením ovšem nesouhlasil. Na rozdíl ode mě nikdy nevěřil na věci mezi nebem a zemí. Tvrdil, že byl film nejspíš poškozený a že pokud se dívka ještě objeví, zkusí ji vyfotit znovu. Příležitost se mu k tomu naskytla hned tentýž den.

Pro jistotu udělal snímků více, ale výsledek byl stejný – ani na jedné fotce dívka nebyla! „To není možné,“ říkal nevěřícně, když si fotky prohlížel. „Přece nejsme blázni. Oba jsme ji viděli.

Tak proč není ani na jedné z těchto fotek?“ Na to jsem mu odpovědět nedokázala. Na dívku jsme ovšem zapomenout nedokázali, ani kdybychom se o to snažili sebevíc. Každý podvečer se objevovala na okraji lesa a pozorovala nás. Stejně jako my ji. Ale pokaždé, když Ludvík vyšel před chatu, tak zmizela.

Staré povídačky

O několik dní později jsem šla do vesnice, vzdálené asi tři kilometry od naší chatky, nakoupit nějaké věci. Před večerkou jsem se dala do řeči se starým pánem, který žil ve vesnici už desítky let a všechny tam dobře znal.

Po krátkém úvodním klábosení o běžných věcech jsem nenápadně zavedla řeč na různé legendy a pověsti. Starý pán měl pro tyto věci pochopení, dokonce mi po chvíli prozradil, že o lesu, u kterého máme chatu, se povídá, že je kouzelný.

Prý tam žijí víly a občas je možné některou z nich vidět. I když mě to hodně svádělo, neřekla jsem mu, že my s mužem jednu prazvláštní dívku na okraji lesa už několik dnů vídáme.

Poslední návštěva

Po pár dnech jsme s mužem odjeli domů a na chatu jsme se vrátili až zhruba za měsíc. S očekáváním jsme dívenku vyhlíželi. A dočkali jsme se. Objevila se na tom samém místě, když se začínalo stmívat. Nikdy ale nedovolila, abychom se k ní přiblížili.

Stačilo, aby manžel udělal pár kroků směrem k lesu a ona zmizela. Chtěli jsme jí ukázat i synovi a dceři, ačkoli jsme se trochu báli, aby nás neměli za blázny. Než si však děti našly čas, aby za námi na chatu přijely, víla se přestala objevovat.

Stýská se nám

Nenápadně jsem o tom ve vesnici znovu promluvila s tím starým pánem. Řekl mi, že kdysi jednu vílu vídal také na svých procházkách lesem, ale trvalo to jen pár týdnů. Pak už se mu neukázala. Bylo to stejné jako v našem případě.

Na chatu jezdíme dál, ale žádnou vílu jsme už neviděli, ani tu, která nás kdysi pravidelně navštěvovala. Upřímně musím říct, že se mi po ní dodnes stýská.

Lenka J. (56), Plzeňsko

Související články
18.6.2024
Dětství jsem strávila u prarodičů. Když děda ležel v nemocnici v kómatu, zažila jsem něco, co si nedokážu rozumově vysvětlit. S dědečkem Václavem jsme měli opravdu nádherný vztah. Byl spíš jako můj táta, kterého jsem nikdy nepoznala. Odmala jsme s bratrem a mamkou žili u prarodičů. Strávila jsem tam krásné dětství. Milovaný dědeček K bytovce, kde jsme žili, patřila rozlehlá zahrádka. Děda
18.6.2024
Příroda kolem nás ukrývá síly, které bohužel neumíme využívat. Já jsem před lety získala na čas schopnost uzdravovat lidi. Tajemné bylinky ze mě udělaly na čas léčitelku! Na krátký čas jsem dokázala pomáhat lidem, kteří měli bolesti. Stačilo vypít odvar ze zázračné směsi, přiložit ruku na nemocného a bylo to. Dodnes se mi to zdá téměř neuvěřitelné, ale skutečně se to stalo. Pobyt v lázních
18.6.2024
Kvůli alkoholu jsem přišla o vše. O manžela, syna i rodinu. Zbyla mi jen ta láhev, a tak jsem v ní utápěla život. Nikdo další v něm nebyl. Můj příběh je velmi intimní. Odkrývám tím svoji temnou minulost. Před několika lety jsem stála na životní křižovatce. Propadla jsem alkoholu. Ten mi sebral manžela, dítě a v neposlední řadě rodiče, kteří nade mnou zlomili hůl. Už jsem neměla nic. Jediného
13.6.2024
Byli jsme šťastní, že nám v našem starém domě udělal majitel konečně výtah. Nikdo z nás ovšem netušil, že se nebude líbit jenom nám – živým. Když nám pan domácí na domovní schůzi řekl, že budeme mít výtah, nemohli jsme tomu uvěřit. Hlavně my ve vyšších patrech jsme se nemohli dočkat. Bydlela jsem ve čtvrtém patře a každodenní výšlap tam byl pro mě očistec. V té době jsem navíc čekala dítě, tak
12.6.2024
Týdny mě mučila děsivá noční můra, útočily na mě dravé ryby a já jim unikala. Bála jsem se, že je to znamení, že se blíží strašné nebezpečí. Bylo to v době, kdy se mi narodila dvojčátka a já byla na mateřské. Kromě obrovského štěstí jsem tehdy prožívala i velký smutek, zemřela mi totiž maminka. Byla jsem smutná a vyčerpaná, což se odráželo i na mém vztahu s manželem. A přesně v tu dobu se dosta
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
6 nejbizarnějších vozidel
epochaplus.cz
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký
Přinese Lutovské rozvod konečně klid?
nasehvezdy.cz
Přinese Lutovské rozvod konečně klid?
Moderátorka Iveta Lutovská (41) si může konečně oddychnout. Rozvodové řízení s podnikatelem Jaroslavem Vítem (47), které se táhlo několik měsíců a bylo pro ni velmi bolestivé, je u konce a ona je opět
Města zaplavily gangy malých kolportérů
epochalnisvet.cz
Města zaplavily gangy malých kolportérů
„Mnoho mužů může najít zaměstnání prodejem novin.“ Těmito slovy začíná Benjamin Day, vydavatel deníku New York Sun, v roce 1833 inzerát, v němž hledá kolportéry pro své noviny…K jeho překvapení se však nepřihlásí žádný dospělý, ale desetiletý chlapec!   Za prvního kolportéra, pouličního prodavače novin, lze považovat irského imigranta Bernarda Flahertyho (1824–1876), jenž zareagoval na
Bil se kardinál Harrach za církevní restituce?
historyplus.cz
Bil se kardinál Harrach za církevní restituce?
Hlavou se kardinálovi honí temné myšlenky. Nejraději by všechno vzdal a užíval si klidu. Neustálé lavírování mezi snahou utužit v zemi katolickou víru a nezpronevěřit se svému svědomí ho ničí. Nakonec se ale rozhodne znovu bojovat.   „Násilím se ničeho dosáhnout nedá,“ povzdechne si v tichu své pracovny kardinál Arnošt Vojtěch z Harrachu (1598‒1667). Ještě že arcibiskupství získalo
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Nenašel snad duch zavražděného prezidenta až do dnešních dnů klid?
enigmaplus.cz
Nenašel snad duch zavražděného prezidenta až do dnešních dnů klid?
Duch bývalého 16. amerického prezidenta Abrahama Lincolna prý bývá poměrně často spatřován, jak bloudí ve washingtonském Bílém domě… [gallery ids="141907,141906,141908"] Věštecký sen Paní Lincolnov
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Krásné nohy? Žádný problém!
nejsemsama.cz
Krásné nohy? Žádný problém!
Nohy vás nosí celý den, a tak byste jim měla věnovat náležitou pozornost. Jenom tak se vyhnete nejrůznějším problémům. Následující návod platí pro všechny nehty na nohou, ale pro palce především, zde je riziko zarůstání největší. Nejdříve dopřejte prstu teplou koupel a do vody přijdete hodně soli. Horká voda změkčí kůži kolem nehtu a sůl pomůže s dezinfekcí
Pečená jehněčí kýta na česneku
tisicereceptu.cz
Pečená jehněčí kýta na česneku
Francouzi nadají dopustit na pečené jehně na česneku s rozmarýnovými bramborami. Ingredience 1 jehněčí kýta s kostí 5 stroužků česneku olivový olej sůl, pepř 5 snítek rozmarýnu 1 kg malých
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
21stoleti.cz
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
Pohádky, které dnes známe a milujeme, jsou oproti svým původním verzím jen slabými odvary. Jádra mrazivých nebo lechtivých příběhů, z nichž kdysi povstaly, v nich nicméně přetrvávají dodnes.  
Její smrt nikdy nepřebolí
skutecnepribehy.cz
Její smrt nikdy nepřebolí
Nikdy to nevymažu z hlavy. Ten den, kdy jsem se šla rozloučit s mojí dcerou. Neskutečná bolest, když víte, že je to poslední rozloučení. Monika byla zdravá, chytrá a krásná holčička. Nebyly s ní velké problémy v pubertě, když dospěla, byla úspěšná. Měla život před sebou Měla své plány. Vystudovala, našla si dobré místo a potkala Honzu, s nímž se chtěli vzít.
Výstava Na led! představuje hokej a bruslení  v obrazech
iluxus.cz
Výstava Na led! představuje hokej a bruslení v obrazech
Fenoménu hokeje a bruslení ve výtvarném umění se věnuje výstava Národní galerie Praha (NGP), která pro návštěvníky znovu otevírá Palác Kinských na Staroměstském náměstí. Výstava představí téměř sto pr