Domů     Někdy se prostě stanou věci, které už nečekáte
Někdy se prostě stanou věci, které už nečekáte

Neměla jsem na partnery nějak štěstí. Než jsem potkala toho pravého. Myslím, že si ho zasloužím.

Skromnost stranou, tohle si vážně myslím. Já vlastně nikdy nečekala nějakého prince na bílém koni. Věděla jsem, že nežiju v pohádce a že se takové věci hodí spíše do romantických filmů, u kterých si pobulíme.

Chtěla jsem nějakého normálního chlapa, kdyby mi byl oporou, tím líp, ale stačilo, kdyby se s ním dalo žít.

Přišla záchrana

Nechtěla jsem zůstat na ocet, chtěla jsem, jako každá žena, mít rodinu, děti, aspoň trochu spokojený život. Jenže mi to dlouho nebylo dopřáno. Ivan vypadal jako Matuška zamlada a mě se líbily ty jeho uhlíkové oči a ta energie, která z něho sálala.

Že to byl omyl, jsem poznala už měsíc po svatbě. Pár let jsem čekala, že se změní, že snad vyroste. Mezitím se narodil Ivánek a třebaže jsem už Ivana skoro nesnášela, Ivánka jsem milovala od první chvíle, co se ozval na tomhle světě. Byl mojí záchranou.

Rozvod byl vysvobozením

Rozvod byla taková dlouhá otravná záležitost. Soudkyně jako by si na mě zasedla, že chci rozbít rodinu. Proč dělá rozvody, když nechce rozvádět? ptala jsem se v duchu pro sebe. Nechala bych jí Ivana i zadarmo, ať si s ním zkusí žít. Pak by asi mluvila jinak.

Jenomže on se jí evidentně líbil a já byla ta špatná. Nakonec nás rozvedla, asi ji to muselo stát hodně přemáhání.

Pár let sama

Skutečně jsem byla pár let sama, tehdy se ještě nedávaly děti otcům, což bylo moje štěstí. Ivánka bych Ivanovi nedala. Pak jsem potkala Staníka. Že já si nikdy nic dřív nerozmyslela, než jsem do toho šla. Zase omyl. Staník byl milý chlap. Až moc milý.

Pro víc žen. Ivánek mu říkal pro jistotu „Strejdo“ a u toho zůstalo rok, než jsem přistihla Staníka v mém bytě, jak si užívá s jinou. Nečekal, že se vrátíme od babičky tak brzo. Jenže Ivanek začal stonat, tak jsme se vrátili.

Já končím!

Když jsem Staníka vyhazovala, napadala mě slova, že jsem sama byla překvapená, že nějaké taková znám. Ženskou ale nesmíte ranit, jinak se z ní může stát raketomet. Staník byl rád, že z toho vyvázl s jedním kufrem na chodbě a několika krámy pod oknem.

Kdybych tenkrát nevětrala, abych se z toho šoku a ponížení vůbec mohla vydýchat, asi by měl sklenář tenkrát práci. Zapřísáhla jsem se, že s chlapama končím. Ivánek to i ve své pubertě chápal. Byla to pro něho škola, jak se nemá k ženám chovat.

Pak jsem si uvědomila, že by se mohl žen bát. Jenže si našel milou blonďatou Jarmilu a zamiloval se. Oddechla jsem si.

Léta všechno zahojí

Ve dvaceti se Ivánek oženil. „Je to moc brzo,“ varovala jsem ho spíš z obavy, zda ti dva se mají opravdu rádi. „Tobě bylo pětadvacet a vidíš, jak si dopadla,“ poznamenal syn smutně. Měl pravdu, věk ještě nemusí znamenat, že máte rozum.

Běžela léta s já se stala dvojnásobnou babičku. Jarmila zůstala pořád tou milou, jak jsem ji poznala. Brala jsem ji skoro jako dceru. Ivánkovi jsem nikdy nenadržovala, třebaže bych jako máma na to měla právo. Nechtěla jsem se jim montovat do života.

Moje zkušenosti mě dost varovaly. Pavlínka s Pavlíkem mi jako vnoučata stačila. Věnoval jsem jim veškerou energii. Na svoje trable s chlapama už jsem si ani nevzpomněla.

Příjemný společník

Chodívala jsem s vnoučaty na hřiště už odmalička. Všichni jsme se tam znali a jak děcka pomalu odrůstala, začalo se měnit i osazenstvo.

Pavlík už si s klukama hrál na koloběžkách na závodníky, Pavlínka ještě s ostatními holčičkami promenádovaly s kočárky a chlubily se navzájem jak je mají vymóděné.

Za nějaký ten měsíc už dětem nebude stačit hřiště ani park, budou mít zájmy, kam babička už moc nezapadá. Mají mě rády, ale vím, že ten čas přijde, říkala jsem si. Pak se na lavičce objevil usměvavý pán, kterého jsem n hřišti ještě neviděla. Sympaťák.

Dali jsme se do řeči a já zjistila, že je to velice milý společník. Vdovec, hlídá dceři vnuka, který právě cosi boří klukům na pískovišti. „Je ještě nemotora,“ poznamenal s úsměvem.

Láska na hřišti

Ještě několikrát jsme se na lavičce potkali a pořád mě bavil. Byl decentní a galantní. Žasla jsem, že takoví ještě existují. Pan Mirek mi začal s dovolením říkat Bětuško a mě to hřálo na duši. Takhle mi žádný z mých partnerů neříkal. Partnerů?

Já vlastně už tehdy jsem si začala pohrávat s myšlenkou, že takového chlapa bych chtěla mít ve svém životě. Nečekala jsem, že bych se v mých letech mohla ještě zamilovat. A vidíte, žijeme spolu už deset let a pořád si máme o čem povídat.

Někdy mě Mirek jen tak drží za ruku v parku na jiné lavičce, kde tolik neběhají děti, a díváme se, jak za stromy zapadá slunce. Tiše vnímáme jeden druhého a je nám spolu krásně.

Myslím, že jsem si na stará kolena, jak to ještě říkala moje generace, tuhle lásku zasloužila.

Alžběta D. (61), Plzeň

reklama
Související články
8.12.2023
Prožila jsem kus života s mužem, do kterého jsem se zamilovala už v mládí. Podzim života trávím ale s jeho bratrem. Bratry Marka a Leoše znala v mém dětství celá škola. Já jsem nebyla výjimkou, i když Marek chodil o třídu výš, a starší Leoš dokonce o dvě třídy. Neustále na sebe nějak upozorňovali. Mohli jste se vsadit, že když se stal nějaký průšvih, byl u toho jeden z bratrů nebo spíše oba dva
7.12.2023
Toník se mi líbil už na základní škole. Ale bylo to marné, oženil se s dívkou z města. Zbyly mi jen oči pro pláč. Osud mi dal ale šanci... Stále častěji jsem chodila k oknu a koukala ven. Cesta, která se vinula od lesa loukami až k naší polosamotě, byla prázdná jako popůlnoční nádraží. Zmocňovalo se mě zoufalství. Tolik jsem ho chtěla vidět. Přitom na svatou Barboru se u nás pokaždé objevil s k
4.12.2023
Byla jsem dvacet let sama a neměla jsem už v plánu hledat další chlapy. Osud ale chtěl něco jiného. A já potkala Jardu, dávnou lásku. Když mi bylo necelých padesát let, stala jsem se babičkou na plný úvazek a zároveň přišla o manžela. Časem jsem si zvykla na to, že lásku už prožívám jen skrz červenou knihovnu. Ostatně, ona už to nebyla žádná sláva ani po tolika letech s mým ex. Nikdy bych proto
27.11.2023
Věděli jsme, že jsme pro sebe stvoření. Kdo by však čekal, že nás dožene osud a provalí se nevěra mého otce? Zamilovala jsem se do svého sourozence! S Davidem jsme se znali od plenek. Celý život jsme vyrůstali vedle sebe coby sousedé. Byli jsme nejlepší přátelé na život a na smrt a neudělali bychom bez sebe jediný krok. S Davidem jsme byli stejně staří a stejný den jsme spolu slavili narozeniny
27.11.2023
Chodila jsem s Petrem od střední školy a malovala jsem si, že spolu budeme mít velkolepou svatbu, kupu dětí a budeme žít šťastně až do smrti. Ve druhém ročníku na vysoké se ale něco změnilo. Neměli jsme na sebe tolik času, ale já se utěšovala, že až dostudujeme, bude to lepší. Jenže Petr začal být odtažitý. Byla jsem ve třetím ročníku a intenzivně jsem se připravovala na státnice. S Petrem jsm
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
epochanacestach.cz
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
Vylezte si na ledovec! Tyrolské ledovcové středisko Stubai, kde můžete lyžovat od října do června, je položeno ve výšce mezi 1750–3212 metry nad mořem. Největší skiareál na ledovci vám však kromě 34 sjezdovek nabídne i netradiční adrenalinový zážitek v podobě zdolávání zamrzlé stěny. Ta se tyčí do výšky 20 metrů přímo u horní stanice lanovky Gamsgarten
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
epochaplus.cz
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
Schválně si některý den změřte, kolik hodin během něj prosedíte. A to nejen v práci, ale i cestou do a z ní či večer na gauči před televizí. Výsledek může být překvapivý – až 14 či 15 hodin denně! Co takové dlouhé sezení udělá s vaším tělem? Kouření, alkohol, drogy, nadměrné slunění, špatná strava a přejídání jsou zničující,
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
nasehvezdy.cz
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
Osud si s herečkou několikrát nepěkně pohrál. Vždy ale sebrala zbytky svých sil a vyrazila do boje. Dnes se snaží žít jenom přítomností a užívat si každého dne. A zdá se, že to dokonale funguje. Kř
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
21stoleti.cz
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
Máte před sebou výdaje, s nimiž jste nepočítali? Krátkodobá půjčka může být dobrým pomocníkem. Je velmi rychlá a věcná, neptá se na detaily z osobního života a dovede pomoci vždy efektivně. Lze se
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
nasehvezdy.cz
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
Ačkoli už uplynulo od rozchodu herečky ze seriálu ZOO Denisy Nesvačilová (32) a scenáristy Petra Kolečka (39) několik měsíců, podle informací od našeho anonymního zdroje ho stále nedostala z hlavy.
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
epochalnisvet.cz
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
Jestliže pro horolezce je vrcholem Mount Everest a operní pěvec sní o La Scale, interpret klasické i populární hudby má jako nejvyšší metu Carnegie Hall, magickou koncertní síň v New Yorku.  
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
enigmaplus.cz
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
Nejznámější pověst o vzniku Pelhřimova, města v kraji Vysočina, uvádí jako jeho zakladatele pražského biskupa Pelhřima. Tento biskup se vydal jako prostý poutník pěšky na cestu do Říma. V místě blízko
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Ukrajinský boršč s hovězím masem
tisicereceptu.cz
Ukrajinský boršč s hovězím masem
Věděli jste, že skvělý boršč je ve skutečnosti nikoliv ruskou, ale ukrajinskou specialitou! Je dokonce zapsán jako dědictví UNESCO. Můžete si jej připravit třeba tímto způsobem. Suroviny 200 g z
Vlastně jsem se znovu narodila
skutecnepribehy.cz
Vlastně jsem se znovu narodila
Už několik let se jen velmi obtížně pohybuji i s hůlkou. Snažím se proto být maximálně opatrná. Abych se nedostala do situace jako před třemi lety. S krátícím se dnem si chodím nakupovat raději už dopoledne. Také provoz v ulicích je bezpečnější. To jsem si aspoň myslela ještě před třemi lety, než mne z mého omylu vyvedla nadmíru nepříjemná událost. Vypnutá
Kokosové pusinky
tisicereceptu.cz
Kokosové pusinky
Lehoučké nadýchané cukroví bez mouky je jako stvořené pro zdravé mlsání. Potřebujete 1 hrnek strouhaného kokosu 1/4 hrnku medu 1/2 lžičky mandlového/vanilkového extraktu špetku mořské soli 3