Domů     Někdy se prostě stanou věci, které už nečekáte
Někdy se prostě stanou věci, které už nečekáte

Neměla jsem na partnery nějak štěstí. Než jsem potkala toho pravého. Myslím, že si ho zasloužím.

Skromnost stranou, tohle si vážně myslím. Já vlastně nikdy nečekala nějakého prince na bílém koni. Věděla jsem, že nežiju v pohádce a že se takové věci hodí spíše do romantických filmů, u kterých si pobulíme.

Chtěla jsem nějakého normálního chlapa, kdyby mi byl oporou, tím líp, ale stačilo, kdyby se s ním dalo žít.

Přišla záchrana

Nechtěla jsem zůstat na ocet, chtěla jsem, jako každá žena, mít rodinu, děti, aspoň trochu spokojený život. Jenže mi to dlouho nebylo dopřáno. Ivan vypadal jako Matuška zamlada a mě se líbily ty jeho uhlíkové oči a ta energie, která z něho sálala.

Že to byl omyl, jsem poznala už měsíc po svatbě. Pár let jsem čekala, že se změní, že snad vyroste. Mezitím se narodil Ivánek a třebaže jsem už Ivana skoro nesnášela, Ivánka jsem milovala od první chvíle, co se ozval na tomhle světě. Byl mojí záchranou.

Rozvod byl vysvobozením

Rozvod byla taková dlouhá otravná záležitost. Soudkyně jako by si na mě zasedla, že chci rozbít rodinu. Proč dělá rozvody, když nechce rozvádět? ptala jsem se v duchu pro sebe. Nechala bych jí Ivana i zadarmo, ať si s ním zkusí žít. Pak by asi mluvila jinak.

Jenomže on se jí evidentně líbil a já byla ta špatná. Nakonec nás rozvedla, asi ji to muselo stát hodně přemáhání.

Pár let sama

Skutečně jsem byla pár let sama, tehdy se ještě nedávaly děti otcům, což bylo moje štěstí. Ivánka bych Ivanovi nedala. Pak jsem potkala Staníka. Že já si nikdy nic dřív nerozmyslela, než jsem do toho šla. Zase omyl. Staník byl milý chlap. Až moc milý.

Pro víc žen. Ivánek mu říkal pro jistotu „Strejdo“ a u toho zůstalo rok, než jsem přistihla Staníka v mém bytě, jak si užívá s jinou. Nečekal, že se vrátíme od babičky tak brzo. Jenže Ivanek začal stonat, tak jsme se vrátili.

Já končím!

Když jsem Staníka vyhazovala, napadala mě slova, že jsem sama byla překvapená, že nějaké taková znám. Ženskou ale nesmíte ranit, jinak se z ní může stát raketomet. Staník byl rád, že z toho vyvázl s jedním kufrem na chodbě a několika krámy pod oknem.

Kdybych tenkrát nevětrala, abych se z toho šoku a ponížení vůbec mohla vydýchat, asi by měl sklenář tenkrát práci. Zapřísáhla jsem se, že s chlapama končím. Ivánek to i ve své pubertě chápal. Byla to pro něho škola, jak se nemá k ženám chovat.

Pak jsem si uvědomila, že by se mohl žen bát. Jenže si našel milou blonďatou Jarmilu a zamiloval se. Oddechla jsem si.

Léta všechno zahojí

Ve dvaceti se Ivánek oženil. „Je to moc brzo,“ varovala jsem ho spíš z obavy, zda ti dva se mají opravdu rádi. „Tobě bylo pětadvacet a vidíš, jak si dopadla,“ poznamenal syn smutně. Měl pravdu, věk ještě nemusí znamenat, že máte rozum.

Běžela léta s já se stala dvojnásobnou babičku. Jarmila zůstala pořád tou milou, jak jsem ji poznala. Brala jsem ji skoro jako dceru. Ivánkovi jsem nikdy nenadržovala, třebaže bych jako máma na to měla právo. Nechtěla jsem se jim montovat do života.

Moje zkušenosti mě dost varovaly. Pavlínka s Pavlíkem mi jako vnoučata stačila. Věnoval jsem jim veškerou energii. Na svoje trable s chlapama už jsem si ani nevzpomněla.

Příjemný společník

Chodívala jsem s vnoučaty na hřiště už odmalička. Všichni jsme se tam znali a jak děcka pomalu odrůstala, začalo se měnit i osazenstvo.

Pavlík už si s klukama hrál na koloběžkách na závodníky, Pavlínka ještě s ostatními holčičkami promenádovaly s kočárky a chlubily se navzájem jak je mají vymóděné.

Za nějaký ten měsíc už dětem nebude stačit hřiště ani park, budou mít zájmy, kam babička už moc nezapadá. Mají mě rády, ale vím, že ten čas přijde, říkala jsem si. Pak se na lavičce objevil usměvavý pán, kterého jsem n hřišti ještě neviděla. Sympaťák.

Dali jsme se do řeči a já zjistila, že je to velice milý společník. Vdovec, hlídá dceři vnuka, který právě cosi boří klukům na pískovišti. „Je ještě nemotora,“ poznamenal s úsměvem.

Láska na hřišti

Ještě několikrát jsme se na lavičce potkali a pořád mě bavil. Byl decentní a galantní. Žasla jsem, že takoví ještě existují. Pan Mirek mi začal s dovolením říkat Bětuško a mě to hřálo na duši. Takhle mi žádný z mých partnerů neříkal. Partnerů?

Já vlastně už tehdy jsem si začala pohrávat s myšlenkou, že takového chlapa bych chtěla mít ve svém životě. Nečekala jsem, že bych se v mých letech mohla ještě zamilovat. A vidíte, žijeme spolu už deset let a pořád si máme o čem povídat.

Někdy mě Mirek jen tak drží za ruku v parku na jiné lavičce, kde tolik neběhají děti, a díváme se, jak za stromy zapadá slunce. Tiše vnímáme jeden druhého a je nám spolu krásně.

Myslím, že jsem si na stará kolena, jak to ještě říkala moje generace, tuhle lásku zasloužila.

Alžběta D. (61), Plzeň

reklama
Související články
19.5.2024
Po letech jsem se setkala se svojí studentskou láskou. Z nespokojeného manželství jsem odešla a nelitovala. Dnes jsem opět šťastná. V sedmnácti letech jsem začala chodit s Jindrou, byl to nejhezčí kluk ze školy. Mé kamarádce se samozřejmě líbil taky. Když jsem strávila tři týdny po operaci slepáku v nemocnici, řekla mi Klára, že Jindra balil nějakou holku z prváku, prý je viděla, jak se líbají.
13.5.2024
Z platonické lásky mě rázem vyléčila ta opravdová. A našla jsem ji tam, kde bych ji nikdy předtím nehledala. Byl to takový velikonoční zázrak. Naši rodinu v okolí každý dobře znal. Babička s maminkou pracovaly v samoobsluze a snad žádný jejich zákazník neopomenul o Velikonocích na naše stavení s pomlázkou zazvonit. Stejně to bylo i v případě tatínka, který v nedaleké obci vedl fotbalové mužstvo
7.5.2024
Byla jsem odhodlaná pro lásku udělat cokoliv, ale zjistila jsem, že jenom to zkrátka nestačí. Na tu pravou lásku je třeba dvou. Zamilovaných příběhů jsem za svůj život přečetla mnoho. Nořila jsem se do smyšlených románů a snila o tom, že i já jednou najdu pravou lásku. A udělám pro to všechno na světě. V patnácti letech se to zdálo jako krásná a jednoduchá představa. Postupem let jsem ale zjišť
6.5.2024
Znali jsme se s Mirkem krátce a museli jsme se brát. Ve svatební den bylo ještě ke všemu příšerné počasí. Už jako holka jsem toužila mít letní svatbu. Před spaním jsem si představovala, jak kráčím rozkvetlou loukou v nádherných krajkových šatech ruku v ruce s urostlým ženichem, i když jsem neměla ponětí, kdo to je a kam vlastně jdeme. A mimochodem, kdo to je a kam vlastně jdeme, jsem přesně nev
2.5.2024
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina noc proslula kouzly, ve v
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet