Domů     Život jsem si zařídila jinak
Život jsem si zařídila jinak

Hlídat vnoučata mě zmáhalo čím dál víc a pomáhat v domácnosti dcery mě nebavilo. Vzpoura byla těžká, ale stála za to.

Na období, až nebudu muset chodit do práce, jsem se docela těšila. Naplánovala jsem si nejrůznější aktivity a také se těšila na vnoučata, že si jich konečně trochu užiju. Dcera je měla docela pozdě a tak byly obě vnučky v tom nejroztomilejším věku.

Jedna začala chodit do první třídy a ta druhá do posledního ročníku školky. Člověk by myslel, jací to budou andílci, ale opak byl pravdou.

Vnučky byly zlobivé a rozmazlené

„Mají ADHD, jsou nesoustředěné a neklidné. Psycholožka říkala, že na ně musíme brát ohled!“ oznámila mi dost rozhořčeně dcera, když jsem jí líčila, jak mě vnučky celé odpoledne trápily.

Chodila jsem je totiž ráno odvádět do školy a školky a odpoledne jsem si je brala k sobě, aby dcera mohla zůstávat v zaměstnání, jak se jí to hodilo. Byla dost vytížená a její manžel, můj zeť, jakby smet.

Začali na moji pomoc spoléhat čím dál víc a já byla zprvu ráda. Alespoň jsem se cítila potřebná a nebyla sama. Vždyť, co bych dělala doma, kde mě nikdo nečekal? Jenže, neustálé povinnosti si začaly vybírat svoji daň. Byla jsem čím dál unavenější.

Nepomáhaly vitaminy ani bylinné čaje. Nakonec jsme se vypravila k lékaři.

Hlídání jsem nezvládala

„Máte vysoký tlak, musíte trochu zvolnit!“ nařídila mi moje paní obvoďačka, ale já jen pokrčila rameny. To dne mě totiž čekalo velké prádlo, žehlení a úklid u dcery. K tomu jsem musela odvést starší vnučku na hodinu klavíru a tu mladší mezi tím nějak zabavit.

Sedět s ní hodinu na chodbě hudební školy bylo nemyslitelné. Zlobila jako čert. Občas jsem si myslela, že by jí malý výprask neuškodil, ale v dnešní době se tělesné tresty nenosí. Na všechno jsou diagnózy a psychologické postupy.

„Babi, koukej!“ zavolala a mě Lenička, ta mladší vnučka a já málem dostala infarkt. Visela v třetím patře na zábradlí a jen tak tak, že nespadla. Když jsem jí chytila za sukénku, jednu jí přece jen plácla. „To se nesmí opakovat!

Nikdy!“ křičela jsem na ni hystericky. Ale přece musel každý chápat, jak moc jsem se lekla!

Skončila jsem

Jenže, paní učitelka nelenila a hned volala dceři. Prý, jak může nechat na starost svoje děti tak hysterické osobě, jako jsem já. „Mami, co si to dovoluješ?

Na moje děti křičet nebudeš, to tedy ne!“ syčela na mě dcera polohlasně, když si večer přišla ke mně pro dcery. Zeť, který ji doprovázel, jen nade mnou kroutil hlavou. Jako že jsem úplně nemožná!

Asi se v tu chvíli nevzpomněl, že doma ho čeká v troubě mnou upečené kuřátko a hromada vypraného a vyžehleného prádla. A také vycíděný byt! Měla jsem toho právě dost. Když si mě nikdo neváží, nebudu se vnucovat!

Vlastně, i ty moje povedené a rozjívené vnučky už mi lezly trochu na nervy. Neměla bych to říkat, ale byla to pravda! „Končím. Na zbytek týdne si beru zdravotní dovolenou.

Budete se muset o svoje děti postarat sami!“ řekla jsem a odpovědí mi byl jen udivený výraz mojí dcery.

Chtělo to dovolenou

Zeť už stál o pár metrů dál a jak jinak, telefonoval. „Ale mami…“ snažila se mě přemluvit dcera, ale já ji ani nenechala domluvit. Prostě jsem byla pevně rozhodnutá. Musela jsem si odpočinout, jinak by to špatně dopadlo!

A tak jsem po zbytek týdne jen lenošila. Ani jsem se neobtěžovala vařit. Grilované kuřátko a pizza z nedaleké restaurace mi bohatě stačily! V nedělní podvečer jsem měla zavolat dceři, jak se domluvíme ohledně vnuček na další týden.

Jenže, nějak se mi do toho telefonování nechtělo. Bylo už dost pozdě večer, když mě najednou něco napadlo. „Vždyť já nic nemusím! Nikdo mě nemůže donutit pořád takhle otročit! Zařídím si život po svém. Alespoň jim budu trochu vzácná!“ rozhodla jsem se.

Dceři jsem nezavolala a ona mě také ne. Druhý den ráno jsem si zabalila malý kufr a pak se vydala do cestovky. Chci hned teď nějakou dovolenou. S odjezdem ještě dneska!“ sdělila jsem slečně u přepážky a ona jen nevzrušeně naťukala pár údajů do počítače.

Užívat si není zločin

Párkrát vyfoukla žvýkačkovou bublinu a potom už mi s úsměvem nabídla dovolené snů.

„Máme tady Turecko, Egypt, Chorvatsko a potom taky několik vzdálenějších destinací, třeba Mallorku, Bali, nebo Emiráty!“ Chrlila na mě informace, z kterých jsem moc moudrá nebyla. „Slečno, chci něco laciného.

Jak vidíte, jsem jen důchodkyně, ne milionářka!“ řekla jsem jí s úsměvem a ona se rozesmála. Navzdory svým silně podmalovaným očím, piercingům v nose a na rtech byla moc milá. „Promiňte, já se nesoustředila. Za to vám najdu něco super!

Budete nadšená!“ slibovala a sáhla do šuplíku, jako by tam měla schovaný poklad. Nabídla mi pobyt v penzionu u moře, nesmím říct kde. Slíbila jsem to! Vše zlevněno o polovinu. S plnou penzí a masážemi zdarma. No, neberte to!

A tak jsem strávila celý měsíc u moře. Spokojená a sama. Zbavila jsem se dřiny a konečně si odpočinula. Na vnučky se těším, ale jen o víkendech!

Jiřina T. (63), Brno

Související články
20.6.2024
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o čem jsme s mým manželem vždycky snili. Dávali jsme
17.6.2024
Vdávala jsem se před třiceti lety. Vlado pochází z Bratislavy, po mamince je částečně Maďar, po otci má polskou a rakouskou krev. Já jsem se narodila v Praze ve vinohradské nemocnici, na Vinohradech jsem chodila do jazykové školy i na gympl, jen na vysokou jsem se posunula do jiného pražského obvodu, na lékařskou fakultu blízko Karlova náměstí. Tam jsem také potkala Vlada, který chodil o dva ro
15.6.2024
Nikdy bych si nemyslela, že se rozhádáme kvůli něčemu, co se vlastně ani nebude týkat přímo nás. Už několik měsíců spolu nemluvíme. Naše rodina držela vždycky pospolu, nebylo nic, co by nás postavilo proti sobě. Prošla i hodně těžkou zkouškou, když zahynul dědeček během občanské války ve Španělsku a babička zůstala sama s pěti dětmi. Rodina se tehdy semkla a pomohla jí překonat těžké období. Ří
14.6.2024
Moje kulinářské umění je vyhlášené. Těším se pověsti nejlepší kuchařky široko daleko. Nemohu připustit, aby byla moje snacha lepší! Tohle je moje parketa. A tu si nenechám vzít! Myslím, že si kaž­dý zakládá na tom, co umí nejlépe. V mém případě to je vaření. Toto umění jsem určitě podědila po své babičce, která byla vyhlášená kuchařka. Také moje teta vařila ve školní jídelně, a dodnes si pamatu
11.6.2024
Moje dětství bylo příšerné. Nerada jsem chodila domů, nerada jsem zůstávala s kýmkoli z naší rodiny. Máma s tátou se neustále hádali a prali. Moje o šest let mladší sestra Jitka si vůči tomu vytvořila jakousi imunitu a neustále mě shazovala, protože já se s tím vyrovnat neuměla. Možná se tak chtěla rodičům hlavně zavděčit, protože jejich hněv na její hlavu potom tolik nedopadal a vše jsem odnáš
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
6 nejbizarnějších vozidel
epochaplus.cz
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký
Přinese Lutovské rozvod konečně klid?
nasehvezdy.cz
Přinese Lutovské rozvod konečně klid?
Moderátorka Iveta Lutovská (41) si může konečně oddychnout. Rozvodové řízení s podnikatelem Jaroslavem Vítem (47), které se táhlo několik měsíců a bylo pro ni velmi bolestivé, je u konce a ona je opět
Města zaplavily gangy malých kolportérů
epochalnisvet.cz
Města zaplavily gangy malých kolportérů
„Mnoho mužů může najít zaměstnání prodejem novin.“ Těmito slovy začíná Benjamin Day, vydavatel deníku New York Sun, v roce 1833 inzerát, v němž hledá kolportéry pro své noviny…K jeho překvapení se však nepřihlásí žádný dospělý, ale desetiletý chlapec!   Za prvního kolportéra, pouličního prodavače novin, lze považovat irského imigranta Bernarda Flahertyho (1824–1876), jenž zareagoval na
Bil se kardinál Harrach za církevní restituce?
historyplus.cz
Bil se kardinál Harrach za církevní restituce?
Hlavou se kardinálovi honí temné myšlenky. Nejraději by všechno vzdal a užíval si klidu. Neustálé lavírování mezi snahou utužit v zemi katolickou víru a nezpronevěřit se svému svědomí ho ničí. Nakonec se ale rozhodne znovu bojovat.   „Násilím se ničeho dosáhnout nedá,“ povzdechne si v tichu své pracovny kardinál Arnošt Vojtěch z Harrachu (1598‒1667). Ještě že arcibiskupství získalo
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Nenašel snad duch zavražděného prezidenta až do dnešních dnů klid?
enigmaplus.cz
Nenašel snad duch zavražděného prezidenta až do dnešních dnů klid?
Duch bývalého 16. amerického prezidenta Abrahama Lincolna prý bývá poměrně často spatřován, jak bloudí ve washingtonském Bílém domě… [gallery ids="141907,141906,141908"] Věštecký sen Paní Lincolnov
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Krásné nohy? Žádný problém!
nejsemsama.cz
Krásné nohy? Žádný problém!
Nohy vás nosí celý den, a tak byste jim měla věnovat náležitou pozornost. Jenom tak se vyhnete nejrůznějším problémům. Následující návod platí pro všechny nehty na nohou, ale pro palce především, zde je riziko zarůstání největší. Nejdříve dopřejte prstu teplou koupel a do vody přijdete hodně soli. Horká voda změkčí kůži kolem nehtu a sůl pomůže s dezinfekcí
Pečená jehněčí kýta na česneku
tisicereceptu.cz
Pečená jehněčí kýta na česneku
Francouzi nadají dopustit na pečené jehně na česneku s rozmarýnovými bramborami. Ingredience 1 jehněčí kýta s kostí 5 stroužků česneku olivový olej sůl, pepř 5 snítek rozmarýnu 1 kg malých
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
21stoleti.cz
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
Pohádky, které dnes známe a milujeme, jsou oproti svým původním verzím jen slabými odvary. Jádra mrazivých nebo lechtivých příběhů, z nichž kdysi povstaly, v nich nicméně přetrvávají dodnes.  
Její smrt nikdy nepřebolí
skutecnepribehy.cz
Její smrt nikdy nepřebolí
Nikdy to nevymažu z hlavy. Ten den, kdy jsem se šla rozloučit s mojí dcerou. Neskutečná bolest, když víte, že je to poslední rozloučení. Monika byla zdravá, chytrá a krásná holčička. Nebyly s ní velké problémy v pubertě, když dospěla, byla úspěšná. Měla život před sebou Měla své plány. Vystudovala, našla si dobré místo a potkala Honzu, s nímž se chtěli vzít.
Výstava Na led! představuje hokej a bruslení  v obrazech
iluxus.cz
Výstava Na led! představuje hokej a bruslení v obrazech
Fenoménu hokeje a bruslení ve výtvarném umění se věnuje výstava Národní galerie Praha (NGP), která pro návštěvníky znovu otevírá Palác Kinských na Staroměstském náměstí. Výstava představí téměř sto pr