Domů     Život jsem si zařídila jinak
Život jsem si zařídila jinak

Hlídat vnoučata mě zmáhalo čím dál víc a pomáhat v domácnosti dcery mě nebavilo. Vzpoura byla těžká, ale stála za to.

Na období, až nebudu muset chodit do práce, jsem se docela těšila. Naplánovala jsem si nejrůznější aktivity a také se těšila na vnoučata, že si jich konečně trochu užiju. Dcera je měla docela pozdě a tak byly obě vnučky v tom nejroztomilejším věku.

Jedna začala chodit do první třídy a ta druhá do posledního ročníku školky. Člověk by myslel, jací to budou andílci, ale opak byl pravdou.

Vnučky byly zlobivé a rozmazlené

„Mají ADHD, jsou nesoustředěné a neklidné. Psycholožka říkala, že na ně musíme brát ohled!“ oznámila mi dost rozhořčeně dcera, když jsem jí líčila, jak mě vnučky celé odpoledne trápily.

Chodila jsem je totiž ráno odvádět do školy a školky a odpoledne jsem si je brala k sobě, aby dcera mohla zůstávat v zaměstnání, jak se jí to hodilo. Byla dost vytížená a její manžel, můj zeť, jakby smet.

Začali na moji pomoc spoléhat čím dál víc a já byla zprvu ráda. Alespoň jsem se cítila potřebná a nebyla sama. Vždyť, co bych dělala doma, kde mě nikdo nečekal? Jenže, neustálé povinnosti si začaly vybírat svoji daň. Byla jsem čím dál unavenější.

Nepomáhaly vitaminy ani bylinné čaje. Nakonec jsme se vypravila k lékaři.

Hlídání jsem nezvládala

„Máte vysoký tlak, musíte trochu zvolnit!“ nařídila mi moje paní obvoďačka, ale já jen pokrčila rameny. To dne mě totiž čekalo velké prádlo, žehlení a úklid u dcery. K tomu jsem musela odvést starší vnučku na hodinu klavíru a tu mladší mezi tím nějak zabavit.

Sedět s ní hodinu na chodbě hudební školy bylo nemyslitelné. Zlobila jako čert. Občas jsem si myslela, že by jí malý výprask neuškodil, ale v dnešní době se tělesné tresty nenosí. Na všechno jsou diagnózy a psychologické postupy.

„Babi, koukej!“ zavolala a mě Lenička, ta mladší vnučka a já málem dostala infarkt. Visela v třetím patře na zábradlí a jen tak tak, že nespadla. Když jsem jí chytila za sukénku, jednu jí přece jen plácla. „To se nesmí opakovat!

Nikdy!“ křičela jsem na ni hystericky. Ale přece musel každý chápat, jak moc jsem se lekla!

Skončila jsem

Jenže, paní učitelka nelenila a hned volala dceři. Prý, jak může nechat na starost svoje děti tak hysterické osobě, jako jsem já. „Mami, co si to dovoluješ?

Na moje děti křičet nebudeš, to tedy ne!“ syčela na mě dcera polohlasně, když si večer přišla ke mně pro dcery. Zeť, který ji doprovázel, jen nade mnou kroutil hlavou. Jako že jsem úplně nemožná!

Asi se v tu chvíli nevzpomněl, že doma ho čeká v troubě mnou upečené kuřátko a hromada vypraného a vyžehleného prádla. A také vycíděný byt! Měla jsem toho právě dost. Když si mě nikdo neváží, nebudu se vnucovat!

Vlastně, i ty moje povedené a rozjívené vnučky už mi lezly trochu na nervy. Neměla bych to říkat, ale byla to pravda! „Končím. Na zbytek týdne si beru zdravotní dovolenou.

Budete se muset o svoje děti postarat sami!“ řekla jsem a odpovědí mi byl jen udivený výraz mojí dcery.

Chtělo to dovolenou

Zeť už stál o pár metrů dál a jak jinak, telefonoval. „Ale mami…“ snažila se mě přemluvit dcera, ale já ji ani nenechala domluvit. Prostě jsem byla pevně rozhodnutá. Musela jsem si odpočinout, jinak by to špatně dopadlo!

A tak jsem po zbytek týdne jen lenošila. Ani jsem se neobtěžovala vařit. Grilované kuřátko a pizza z nedaleké restaurace mi bohatě stačily! V nedělní podvečer jsem měla zavolat dceři, jak se domluvíme ohledně vnuček na další týden.

Jenže, nějak se mi do toho telefonování nechtělo. Bylo už dost pozdě večer, když mě najednou něco napadlo. „Vždyť já nic nemusím! Nikdo mě nemůže donutit pořád takhle otročit! Zařídím si život po svém. Alespoň jim budu trochu vzácná!“ rozhodla jsem se.

Dceři jsem nezavolala a ona mě také ne. Druhý den ráno jsem si zabalila malý kufr a pak se vydala do cestovky. Chci hned teď nějakou dovolenou. S odjezdem ještě dneska!“ sdělila jsem slečně u přepážky a ona jen nevzrušeně naťukala pár údajů do počítače.

Užívat si není zločin

Párkrát vyfoukla žvýkačkovou bublinu a potom už mi s úsměvem nabídla dovolené snů.

„Máme tady Turecko, Egypt, Chorvatsko a potom taky několik vzdálenějších destinací, třeba Mallorku, Bali, nebo Emiráty!“ Chrlila na mě informace, z kterých jsem moc moudrá nebyla. „Slečno, chci něco laciného.

Jak vidíte, jsem jen důchodkyně, ne milionářka!“ řekla jsem jí s úsměvem a ona se rozesmála. Navzdory svým silně podmalovaným očím, piercingům v nose a na rtech byla moc milá. „Promiňte, já se nesoustředila. Za to vám najdu něco super!

Budete nadšená!“ slibovala a sáhla do šuplíku, jako by tam měla schovaný poklad. Nabídla mi pobyt v penzionu u moře, nesmím říct kde. Slíbila jsem to! Vše zlevněno o polovinu. S plnou penzí a masážemi zdarma. No, neberte to!

A tak jsem strávila celý měsíc u moře. Spokojená a sama. Zbavila jsem se dřiny a konečně si odpočinula. Na vnučky se těším, ale jen o víkendech!

Jiřina T. (63), Brno

reklama
Související články
11.12.2023
Klára byla hýčkaná, obdivovaná, já byla upozaděná a ještě jsem se o ni musela starat. Sestra se měla v životě lépe, přesto nepřežila. A já se zase musela postarat. echci ji pomlouvat. Jen přibližuji, že jsme zkrátka neměly milující sourozenecký vztah, takže jsme asi ani jedna neočekávaly, že ta druhá pomůže, pokud bude třeba. Klárka se narodila tři roky po mně. Protože jsem byla starší, tak jse
9.12.2023
Býval to takový tichý hoch. Nesmělý a bázlivý. Teď je z něho hrubián. Hovoří sprostě a nejraději by se pral. Můj syn se změnil k nepoznání. Vždycky nám dělal jen a jen samou radost. Už jeho narození byl malý zázrak. Dlouho jsem nemohla mít děti, tak jsme byli s manželem, i a prarodiče z obou stran, štěstím bez sebe. Všichni jsme ho rozmazlovali, nemohli jsme si pomoci. Ale on nezlobil, byl posl
9.12.2023
Provdala jsem se za staršího, úspěšného a bohatého muže. Kvůli mně se rozvedl. Mně i dětem zajistil život v přepychu, ale já se trápím. Před více než třiceti lety jsem po vysoké nastoupila do jedné firmy jako asistentka ředitele. Práce to pro mě byla velmi zajímavá, navíc zde byla možnost postoupit časem dál v kariérním žebříčku. Život jako v bavlnce Po několika měsících jsem musela zasto
8.12.2023
Když můj syn dospěl, byla jsem ráda, že mi zůstal doma. Jsem pár let vdova, tak jsem byla ráda, že ještě nějakou dobu nebudu opuštěná. Můj Tomáš byl vždy moc hodný kluk. Po maturitě sice uvažoval o vysoké škole ve velkém městě, ale když ho nevzali, našel si práci u nás a zůstal bydlet doma. Sama jako kůl v plotě Jsem už pět let vdovou, tak jsem to přivítala s nadšením. Sama bych náš velký
6.12.2023
Máme s mužem srdce veliké, vejde se nám do něj hodně lásky. Nevíme, proč bychom se zejména na Vánoce neměli vídat s bývalou snachou. Syny máme dva, starší Venca zůstal starým mládencem, zatímco mladší David se ženil už v pětadvaceti. Ženit se musel, půl roku po svatbě se nám narodila vnučka Věruška a za tři roky ještě chlapeček Matýsek. Manželství synovi ale dlouho nevydrželo. Skutečný důvod
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přišla Forejtovi na milenku?
nasehvezdy.cz
Přišla Forejtovi na milenku?
Bojuje se syndromem vyhoření, to ale asi není nejhorší. Eva Burešová (30) se trápí, podle mnoha informací za to může její partner Přemek Forejt (36). Našel si jinou ženu? Je slavná, má peníze a spous
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
21stoleti.cz
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
Je tomu zhruba 75 milionů let, co si jistý dinonosaurus dal k obědu stehno z předka dnešního krocana. Asi netušil, že je to poslední jídlo v jeho životě, protože pár dní poté jej dostihla smrt v koryt
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
epochaplus.cz
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
Ráno přijdete do koupelny, vyčistíte si zuby a sáhnete na poličku pro svůj deodorant… , ale žádný tam není! Co teď? Pojďte s námi hledat jiný. Ovšem ne do obchodu, ale do historie! Proboha, co je to za hrozné zvíře, které si na vás brousí zuby? Ocitli jste se v pravěku a během odpočinku v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Nenávist trvala i po jejich smrti
skutecnepribehy.cz
Nenávist trvala i po jejich smrti
Stála jsem u hrobu a vzpomínala na svého strýce, když se zničehonic začaly dít neuvěřitelné věci, které se rozumem vysvětlit nedají. Negativní emoce si mohou lidé přenést až do záhrobí! Nenávist mých příbuzných se přenesla až na onen svět! Na vlastní oči jsem viděla, jak zuřivý boj mezi dvěma lidmi probíhal ještě po jejich smrti. Do oka
Ořechy s krémem
tisicereceptu.cz
Ořechy s krémem
Plněné ořechy nesmí chybět. Potřebujete 100 g mletých vlašských ořechů 250 g hladké mouky 150 g másla 70 g cukru moučky lžičku kakaa 1 vejce 1/2 lžičky kypřicího prášku olej a mouku na vy
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
epochanacestach.cz
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
V letošním roce trh potrvá až do 7. ledna 2024 včetně Silvestra a Tří králů. Veletrh bude otevřen každý den kromě: • 24. prosince 2023 (Štědrý den) – v tento den bude veletrh uzavřen • 25. prosince 2023 (1. svátek vánoční) – v tento den bude veletrh uzavřen • 26. prosince , 2023 (2. svátek vánoční) – v tento den Jarmark
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
enigmaplus.cz
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
Na skutečnost, že naše pohoří mají své patrony-strážce, můžeme být patřičně hrdí. Krakonoš v Krkonoších, Praděd pečující o Jeseníky, Rampušák hospodařící v Orlických horách. Záhadou ale zůstává duch M
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
nasehvezdy.cz
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
Když herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol (52) opustil komediální pořad Partička, diváci byli velmi zklamaní. A ihned se začaly rojit spekulace, co za tím stálo. To teď rozsekl přímo Sokol, kte