Domů     V důchodu zase od začátku
V důchodu zase od začátku

V pokročilém věku se nemusí jen odpočívat a chodit krmit labutě. Řešením je koníček a mém případě rovnou kůň. Zapsala jsem do školy a začala pilně studovat!

Stereotyp a nuda mi nikdy nehrozily, a v důchodu už vůbec ne. Měla jsem spoustu přátel, s nimiž jsem trávila volný čas. Podnikali jsme dlouhé výlety a občas „spáchali“ i něco smysluplného. Naposled jsme třeba jeli s klubem seniorů sázet zdarma stromky do lesa.

Byla to dřina, ale ten pocit se nedá popsat! Večer jsme si opekli buřty a celí polámaní ulehli do stanu. Samozřejmě jsme toho moc nenaspali, v tom nepohodlí. Ale člověk měl alespoň na co vzpomínat.

Ten nápad mě zprvu vyděsil

Prostě, zpestřovali jsme si život, jak to jen šlo. „Gábino, mám takový nápad,“ sdělila mi tak trochu nejistě jedna z mých nejlepších kamarádek. Byla to moje bývalá kolegyně a nyní jsme už byly společně hezkých pár let v důchodu.

Měla jsme ji ráda hlavně proto, že se neutápěla v nějakých sladkobolných vzpomínkách a věčně nevzdychala po starých časech, kdy nás ještě nic nebolelo. Brala život, jaký byl, a toho jsme si cenila!

„Napadlo mě, pokračovala, „že bychom se mohly spolu přihlásit do školy. Víš, do takové té univerzity třetího věku. Já školu odjakživa nenáviděla, ale teď, když o nic nejde, by to mohlo být zajímavé!“ Její nápad mě úplně šokoval.

Zrovna ona přijde s takovou hloupostí! Hned jsem jí vypočítala všechna negativa. Dojíždění, zkoušky, dlouhé sezení v lavicích, nákup učebnic… A kdo ví co ještě!

Školní atmosféra mě nadchla

Koukala na mě smutně a jen přikyvovala. Uznala, že mám pravdu. Večer jsem ale musela o jejím nápadu pořád přemýšlet. A čím víc jsem na to všechno myslela, tím víc mě to lákalo. Hned ráno jsem kamarádce zavolala:

„Aničko, omlouvám se ti, ten tvůj nápad nebyl až tak špatný. Co kdybychom to zkusily, jen tak, nezávazně a na zkoušku? První školní den byl něco jako zjevení. Spousta sympatických spolužáků a učitel samozřejmě o hodně mladší, než my, žáci.

Ale nebylo to jen studium na oko, takové jako vzdělávání pro seniory. Všichni brali výuku vážně! Hned jsme dostali seznam učebnic a také výstrahu, že nějaké flákání se tady neodpouští. Snad nejhezčí z celého vyučování byly přestávky na svačinu.

Jedna paní přinesla celou krabici svatebních koláčků a takový postarší pán zase celou bednu jitrnic ze zabíjačky. Připadla jsem si jako na základce.

Do druhé třídy sama

Štěbetání, hlahol a smích se nesly chodbou, až nás přišel napomenout školník! To nás všechny rozesmálo až k slzám. Koukal na nás a potom se rozesmál s námi. Domů jsme s kamarádkou jely sice nadšené, ale přesto s velkými obavami, jak tu spoustu učení zvládneme.

Přece jen, paměť už nám nesloužila jako kdysi. A ani oči jsme neměly tak bystré, abychom přečetly všechny ty blešky, kterými byly učebnice napsané!. „Budeme potřebovat asi nové brýle. A taky lupu!

Máme to zapotřebí?“ ptaly jsme se obě, ale nakonec si umínily, že vydržíme. Vzájemně jsme se hecovaly a také společně učily. Bylo to těžké, ale vydržely jsme celý první ročník. „Do druháku už nejdu. Mám toho všeho dost.

V noci jsem měla dokonce noční můru!“ oznámila mi kamarádka a já viděla, že to myslí vážně. Ani jsem se jí nepokoušela přemlouvat. Do druhého ročníku jsem nastoupila sama.

Vnučka o mně napsala sloh

Bylo mi smutno a také bylo znát, že nemám kamarádčinu podporu. Učivu jsem občas vůbec nerozuměla! V lednu, když byl mráz a mně se nechtělo vstávat na vlak, jsem to vzdala. Hezky jsem se uvelebila ve vyhřáté postýlce a spala spokojeně skoro do oběda.

Trochu mě trápily výčitky svědomí, připadala jsem si jako záškolák, ale lenost a nechuť byly silnější. Večer mě přišla navštívit vnučka. Ta nejmladší. Právě se chystala na gymnáziu k maturitě a tak za mnou chodila jen zřídka kdy.

Měly jsme se ale moc rády a vždycky si hezky popovídaly. „Babi, napsala jsem o tobě sloh a vyjde mi v našem školním časopisu,“ oznámila mi hrdě a podávala dvě stránky textu. „O mně?

Cos mohla napsat o takové staré nezajímavé babce, jako jsem já?“ ptala jsem se vnučky a ona se rozesmála. „Nech se překvapit a večer místo televize si to přečti!“ poručila mi, dala mi pusu a byla ta tam.

Školu dokončím

Nečekala jsem ani minutu a hned se zvědavě pustila do čtení. Už prvních pár úvodních vět mě dojalo. Vnučka o mně psala jako o svém životním vzoru! „Moje babička na stará kolena studuje a já si jí za to velmi vážím,“ pokračovala vnučka a já se zastyděla.

Kdyby jen věděla, jak to v té škole vedu! Úplně mě polil pot. Nemohla jsme ji teď zklamat, když napsala něco takového! Zavolala jsem do školy a dodatečně se omluvila. Vlastně spíš vymluvila na nevolnost. Nebyla to snad až tak velká lež!

O další vyučování jsem nemohla přijít a do konce roku už jsem ani jednou nechyběla. Kamarádka sice svůj názor nezměnila, ale alespoň se chodí se mnou učit. Prý si bude rozšiřovat obzory i bez školy. Vnučka zdárně odmaturovala a chystá se na vysokou. Prý přece nemusím být jediná vysokoškolačka v rodině!

Gabriela S. (64), Kladno

Předchozí článek
reklama
Související články
19.5.2024
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali mě máma s tátou. „Ale musíš na s
18.5.2024
Mámin nový partner Bohouš mi dohazoval nápadníky a náramně se tím bavil. Bylo to trapné, a tak jsem se mu trošku pomstila. Máma celá zářila, tvrdila, že našla lásku. Upřímně jsem jí to přála. Táta nestál ani za fajfku tabáku a od doby, kdy mu spakovala kufry, nenašla nikoho, kdo by ji zaujal. Až teď, kdy jí bylo necelých sedmdesát. Nicméně po boku toho chlapíka rozkvetla a omládla, vypadala ne
17.5.2024
Pokaždé, když někde něco vezmu, stydím se za to a slibuji sama sobě, že to bylo naposledy. Ale příště to udělám zase. Je to jako droga! Ani nevím, kdy to přesně začalo, myslím, že na střední škole, když jsem jednou nechtěně nezaplatila v samoobsluze kus salámu. Nikdo mě nechytil! Zmocnil se mě zvláštní pocit, takové blaho, že se mi povedlo ušetřit. Jako studentka jsem měla málo peněz a najed
17.5.2024
Když děda odešel na věčnost, babičku to zlomilo. Říkala, že ji nebaví žít a že se už těší, až odejde ze světa a bude mít svatý pokoj. Zasedla rodinná rada. Nevěděli jsme, co s babičkou, mou matkou. Donedávna byla akční, energická, ale dědova smrt ji zlomila. Působila dojmem člověka, který to dobrovolně vzdává. Přitom neměla žádnou zdrcující diagnózu, jen se jí prostě už nechtělo žít. Odmítal
15.5.2024
Hodný, chápavý a laskavý přítel se mi po pár letech vztahu začal měnit před očima. Den ze dne, z hodiny na hodinu se chová hůř a hůř. Byla by to poslední kapka, kdyby mě uhodil, a on to moc dobře ví. Ale jsem si jistá, že k tomu občas nemá daleko. Nikdy bych nevěřila, že se člověk takhle dokáže změnit. Býval tak moc milý! Muže jsem nehledala Seznámili jsme se přes kamarádku, která mi ho p
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet