Domů     Vychovala jsem sígra, skončil za mřížemi
Vychovala jsem sígra, skončil za mřížemi

Dodnes nechápu, kde jsem udělala chybu. Celá rodina jsme se mu snažili vynahradit to, o co s odchodem otce přišel.

Měla jsem dobrou práci, zvládala jsem mu platit veškeré kroužky i vychytávky, které zrovna frčely u něj ve třídě. Přišlo mi, že vše funguje.

Matka samoživitelka

Dokud Patrik nenastoupil do čtvrté třídy a ostatní spolužáci mu nezačali dávat najevo, o co bez otce vlastně přichází. Myslela jsem si, že to ustojíme. Hned na prvních třídních schůzkách mě ale paní učitelka vyvedla z omylu.

Patrik se při vyučování nesoustředil, v jednom kuse útočil na spolužáky. Ať už slovně nebo pěstmi. Nikdo se ho nesměl dotknout, cokoliv mu vytknout a nedej bože upozornit na to, že žije s mámou sám. Nevěděla jsem co dělat. Doma jsem se mu snažila vysvětlit, že násilí není řešení.

Neposlušný syn

Vše odkýval, ale jeho agrese se jen stupňovala. „Zkuste ho přeřadit do zvláštní školy,“ řekla mi s vážnou tváří učitelka, když si mě znovu zavolala do školy. „Tam problémové děti srovnají do latě, věřte mi,“ dodala. Nevěděla jsem co se s ním děje.

Po poradě s rodiči, jsem došla k závěru, že nemám na výběr. A tak jsem Patrika od dalšího pololetí přehlásila. V nové škole věděli přesně jak s Patrikem jednat. A ten se pod přísnějším režimem opravdu zklidnil.

Nenosil sice domů samé jedničky, mně ale stačilo, že nemlátí své vrstevníky na potkání. Namísto sezení doma začal chodit ven s jedním z kluků ze sousedství, Dominikem, jehož maminka na tom byla stejně jako já.

Když jsem se proto rozhodovala jestli ho od druhého stupně vrátit zpět do původní školy, řekla jsem si, že to zkusím. Věděla jsem, že budou chlapci ve stejné třídě a doufala, že na sebe dají pozor.

Agrese jako lék

Jenže problémy začaly nanovo. Kluci byli prakticky nerozluční, brzo postrach celé školy. Patrik se chtěl před Dominikem neustále vytahovat. Neustále se rval, neměl problém zaútočit i na holky.

Zatímco doma se tvářil jako neviňátko, pomáhal mi s domácností, dokonce spoustu věcí zastal. Kouřil, experimentoval s drogami. Po nocích neváhal chodit na své neoblíbené spolužáky zvonit. Mnohdy jsem ani nevěděla, že vyklouzl a že se po nocích fláká s partou.

Nebo že jde občas za školu. Rodiče nade mnou zlomili hůl, tvrdili, že bych měla kluka strčit do pasťáku. Jenže to jsem nemohla. Věděla jsem, že se s tím, že si otec našel novou ženu, nikdy nesmířil. Bral to jako největší zradu.

Kdykoli jsem na to zavedla řeč, chrlil nadávky anebo utekl. Nechtěla jsem být další, kdo ho opustí. „Mám to pod kontrolou, prostě jen potřebuju upustit páru, chápeš?“ opakoval.

„Je to v pohodě mami, mám tě rád jasný?“ Nad mými monology o tom, že nemá pod kontrolou vůbec nic, a že směřuje leda tak do kriminálu jen pokrčil rameny. Až o rok později z něj vypadlo, že se trápí pro jednu ze spolužaček do které už je dlouho zamilovaný. Ta bohužel pro něj city neopětovala.

Zase se pral

Jeho trápení mu přerostlo v osmé třídě, v listopadu, když o přestávce brutálně zmlátil jednoho ze spolužáků. Pro kluka si musela přijít maminka, aby ho odvedla do nemocnice, mně si zavolali do ředitelny.

Patrik klukovi udělal pořádný monokl, jako doživotní památku mu přerazil nos. Učitelka ječela jako smyslů zbavená, s ředitelkou neustále opakovaly, že takhle to dál nejde.

„Je nám líto, ale jsou na něj stížnosti ze všech stran, nemůžeme jinak než mu dát dvojku z chování,“ zakončily rozhovor. Vařila se ve mně krev, ale vše jsem odkývala, Patrika následně dovlekla domů, kde jsem po něm chtěla vysvětlení.

„Prostě mě naštval, tak jsem mu jich pár ubalil, měl držet pusu,“ odvětil mi. „Mezi tyhle loosery se už nevrátím. Nech mě pro klid svý duše radši přeložit jo?“ dodal.

Najednou byl pryč

Měla jsem chuť mu jich také pár vlepit. Nakonec jsem si řekla, že je to možnost jak nad vším udělat tlustou čáru. V nové škole se Patrikovi líbilo, našel se v počítačích. K překvapení celé rodiny složil přijímačky na odbornou školu a začal sekat latinu.

Jenže ne na dlouho. Stačilo aby se párkrát potkal na ulici s Dominikem a znovu začal chodit za školu. Znovu začal lítat v marihuaně. A nejen v ní. Nevěděla jsem, kde na ni drogy bere, dokud se nám nezačaly ztrácet věci.

Nejprve maličkosti, později šlo o šperky nebo další vybavení. Když jsem na něj udeřila tvrdil, že si věci půjčil nebo prohrál v sázce. Myslela jsem si, že tohle máme už za sebou. Hrozila jsem mu, že ho vyhodím z domu, pokud se nesrovná.

Patrik mi ale oplatil tím, že těsně před maturitou odešel ze školy i z bytu. Nevěděla jsem co dělá, kde je. Dokud jednou večer nezazvonila policie.

Už mu nemohu věřit

Když Patrikovi cvakla na rukou želízka, myslela jsem, že se propadnu hanbou. Neustále jsem si opakovala, že jde jen o zlý sen. Nebyl.

Teprve od policistů jsem se dozvěděla, že společně s Dominikem vykrádá byty i auta a uloupené cennosti prodávají po zastavárnách nebo na internetu. Jelikož škoda nebyla malá a Patrikovi už bylo 18, putoval před soud, který mu vyměřil 3 roky.

Od vynesení rozsudku uplynul rok. Často mi píše, že se změnil, ale už mu zkrátka nevěřím.

Jana C. (42), Praha

reklama
Související články
23.5.2024
Odstěhoval se do staré hájovny na kraji lesa, s nikým se nebavil, zamračený, zanedbaný a mrzutý. Byl to velice záhadný muž. Byl to místní podivín. Odstěhoval se z vesnice, která mu připadala asi příliš rušná, ač to byl zapadákov, do staré hájovny na kraji lesa. S nikým se nebavil, a když, tak jednoslabičně. Bylo mi jasné, že je to chlapík s tajemstvím, a babička mi to tajemství prozradila. B
22.5.2024
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si? Nebýt jeho, nebyl by tu Gustav kdysi jel kolem vážné nehody. Auto narazilo do m
22.5.2024
Moje dcera Hanička se ocitla v nelehké životní situaci. Je nemocná, a navíc ji trápí manžel. Jak já jako máma mohu pomoct? Vždy byla statečná a nechtěla od nikoho pomáhat. Bylo jedno, jestli šlo o vystřihovánky v dětství, nebo vymalování bytu v dospělosti. Teď mi to dochází. I za manželství si musela obstarat spoustu věcí, které spíš náleží mužům. „Mami, přestaň si už konečně dělat zbytečné sta
21.5.2024
Nedávno jsme oslavili pětadvacáté výročí svatby. V té chvíli by mě ani nenapadlo, že budu podávat žádost o rozvod a láska se promění v prach. Bylo to fantastické. Uspořádali jsme večírek pro naše blízké přátele. A protože bylo pěkné počasí, konal se na zahradě. Nechyběly květiny a nádherné dárky, úžasný dort, momenty plné emocí, úsměvů a přání. Láska na první pohled Potkali jsme se v posl
12.5.2024
Můžete se rozhádat, na řadu let ztratit. Pravé přátelství však vydrží. To naše s Danou však mělo velké šrámy. Bylo to ve školce. Pamatuji, jak jsem měla lakovky a ta copatá blondýnka mi je záviděla. Schválně mi šlapala na nohu zablácenou botou. Tehdy jsme se pohádaly. Ale pak jsme se potkaly i ve škole, a jelikož jsme se znaly, nějak jsme se skamarádily. Nerozlučné kámošky od školy V prvn
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Magické MSG Sphere: Největší kulovitá stavba světa
epochalnisvet.cz
Magické MSG Sphere: Největší kulovitá stavba světa
Nová lasvegaská dominanta se pyšní hned dvěma světovými rekordy. Předně na světě nenajdete větší kulovitou stavbu a zároveň je fasáda MSG Sphere opatřena největší LED obrazovkou! Displej zabírá úctyhodných 54 000 metrů čtverečních, a tak by do kapsy strčil i pražský Václavák!   K začátkům této unikátní stavby se musíme vrátit do února 2018, kdy
Krémové houbové rizoto
tisicereceptu.cz
Krémové houbové rizoto
Provoňte ho aromatickými bylinkami, jako je rozmarýn nebo tymián. Ingredience 250 g kulatozrnné rýže 200 g hub, nejlépe hříbků 80 ml bílého vína 100 g másla 30 g šalotky 70 g parmazánu 6 l
Holubího reka nechali vycpat
historyplus.cz
Holubího reka nechali vycpat
Obránci francouzské pevnosti Vaux, střežící přístup k Verdunu, se už dlouho neudrží. „Tohle je naše jediná šance,“ říká velitel a vysílá jejich posledního poštovního holuba es žádostí o pomoc… Nezbývá než doufat, že holub Vaillant poselství doručí. Od 2. června 1916 Němci útočí na opevnění Vaux, střežící severovýchodní přístup k městu Verdunu. Major Sylvain Eugène Raynal (1867–1939) tuší,
Janis Joplin: Královna blues, která uhořela na hranici slávy
epochaplus.cz
Janis Joplin: Královna blues, která uhořela na hranici slávy
Drogy, sex a rock’n’roll. Život Janis Joplin, legendární zpěvačky s nakřáplým hlasem, která se stala ikonou hippies a symbolem ženské svobody, byl plný vášně, excesů a tragického konce v pouhých 27 letech.   Hudební svět ještě nestihl smířit se ztrátou Jimiho Hendrixe, a už 4. října 1970 truchlí znovu. Na předávkování drogami umírá v prokletém věku
Cyklická pentózofosfátová dráha chrání hostitele zároveň před patogenem i před vlastní imunitní reakcí
21stoleti.cz
Cyklická pentózofosfátová dráha chrání hostitele zároveň před patogenem i před vlastní imunitní reakcí
Nový článek Michaliny Kazek a Lenky Chodákové z Laboratoře molekulární integrativní fyziologie drozofily, který vyšel v prestižním časopise Plos Biology, ukazuje, jak důležité je pro organismy nastavi
Ničí si Farna zdraví kvůli penězům?
nasehvezdy.cz
Ničí si Farna zdraví kvůli penězům?
Zpěvačka Ewa Farna (30) je na vrcholu kariéry, a tak nechce vynechat ani jedno vystoupení, dokud vyprodává haly. To však znamená, že své tělo rozhodně nešetří. Málo spí a jídlo si koupí tam, kde to z
Sennheiser přináší technologie vlajkových lodí širšímu publiku
iluxus.cz
Sennheiser přináší technologie vlajkových lodí širšímu publiku
Společnost Sennheiser dnes oznámila zahájení prodeje nejnovějších plně bezdrátových sluchátek – Sennheiser Accentum True Wireless. Sluchátka vynikají mimořádnou ergonomií, hybridním aktivním potlačení
Tajemství berlínského podzemí: Je to labyrint plný duchů?
enigmaplus.cz
Tajemství berlínského podzemí: Je to labyrint plný duchů?
Síť podzemních tunelů a bunkrů pod hlavním městem Německa má především souvislost s obdobími druhé světové války a následné studené války, která rozdělila svět i samotný Berlín. Se zdejším podzemím je
Bubínek z Indie v mém obchodě byl kouzelný
nejsemsama.cz
Bubínek z Indie v mém obchodě byl kouzelný
Prodávala jsem různé předměty, většinou suvenýry z našeho města. Měla jsem ale i několik vzácných kousků z daleké ciziny. Ten člověk vstoupil do mého obchodu s orien­tálními předměty krátce po obědě. Nade dveřmi se rozklinkal malý zvonek a já vzhlédla očima od pultu v okamžiku, kdy muž vcházel. V tuto dobu do obchodu mnoho lidí nechodilo a já si toho člověka mohla lépe
Bubínek z Indie v mém obchodě byl kouzelný
skutecnepribehy.cz
Bubínek z Indie v mém obchodě byl kouzelný
Prodávala jsem různé předměty, většinou suvenýry z našeho města. Měla jsem ale i několik vzácných kousků z daleké ciziny. Ten člověk vstoupil do mého obchodu s orien­tálními předměty krátce po obědě. Nade dveřmi se rozklinkal malý zvonek a já vzhlédla očima od pultu v okamžiku, kdy muž vcházel. V tuto dobu do obchodu mnoho lidí nechodilo a já si toho člověka mohla lépe
Zoo Chomutov: Zahrada, ve které můžete i bydlet
epochanacestach.cz
Zoo Chomutov: Zahrada, ve které můžete i bydlet
Zoologická zahrada nebo přesněji Zoopark Chomutov se mezi českými zoo může pochlubit jedním prvenstvím. Je totiž sice jednou z nejmladších, ale současně svou rozlohou 112 hektarů největší českou zoo, téměř dvakrát tak velkou, než je ta pražská. Zakladatel a jeho velký sen Přitom tradice chovu zvířat na stejném místě pochází už z předválečného období. Ve zdejším městském