Domů     Vychovala jsem sígra, skončil za mřížemi
Vychovala jsem sígra, skončil za mřížemi

Dodnes nechápu, kde jsem udělala chybu. Celá rodina jsme se mu snažili vynahradit to, o co s odchodem otce přišel.

Měla jsem dobrou práci, zvládala jsem mu platit veškeré kroužky i vychytávky, které zrovna frčely u něj ve třídě. Přišlo mi, že vše funguje.

Matka samoživitelka

Dokud Patrik nenastoupil do čtvrté třídy a ostatní spolužáci mu nezačali dávat najevo, o co bez otce vlastně přichází. Myslela jsem si, že to ustojíme. Hned na prvních třídních schůzkách mě ale paní učitelka vyvedla z omylu.

Patrik se při vyučování nesoustředil, v jednom kuse útočil na spolužáky. Ať už slovně nebo pěstmi. Nikdo se ho nesměl dotknout, cokoliv mu vytknout a nedej bože upozornit na to, že žije s mámou sám. Nevěděla jsem co dělat. Doma jsem se mu snažila vysvětlit, že násilí není řešení.

Neposlušný syn

Vše odkýval, ale jeho agrese se jen stupňovala. „Zkuste ho přeřadit do zvláštní školy,“ řekla mi s vážnou tváří učitelka, když si mě znovu zavolala do školy. „Tam problémové děti srovnají do latě, věřte mi,“ dodala. Nevěděla jsem co se s ním děje.

Po poradě s rodiči, jsem došla k závěru, že nemám na výběr. A tak jsem Patrika od dalšího pololetí přehlásila. V nové škole věděli přesně jak s Patrikem jednat. A ten se pod přísnějším režimem opravdu zklidnil.

Nenosil sice domů samé jedničky, mně ale stačilo, že nemlátí své vrstevníky na potkání. Namísto sezení doma začal chodit ven s jedním z kluků ze sousedství, Dominikem, jehož maminka na tom byla stejně jako já.

Když jsem se proto rozhodovala jestli ho od druhého stupně vrátit zpět do původní školy, řekla jsem si, že to zkusím. Věděla jsem, že budou chlapci ve stejné třídě a doufala, že na sebe dají pozor.

Agrese jako lék

Jenže problémy začaly nanovo. Kluci byli prakticky nerozluční, brzo postrach celé školy. Patrik se chtěl před Dominikem neustále vytahovat. Neustále se rval, neměl problém zaútočit i na holky.

Zatímco doma se tvářil jako neviňátko, pomáhal mi s domácností, dokonce spoustu věcí zastal. Kouřil, experimentoval s drogami. Po nocích neváhal chodit na své neoblíbené spolužáky zvonit. Mnohdy jsem ani nevěděla, že vyklouzl a že se po nocích fláká s partou.

Nebo že jde občas za školu. Rodiče nade mnou zlomili hůl, tvrdili, že bych měla kluka strčit do pasťáku. Jenže to jsem nemohla. Věděla jsem, že se s tím, že si otec našel novou ženu, nikdy nesmířil. Bral to jako největší zradu.

Kdykoli jsem na to zavedla řeč, chrlil nadávky anebo utekl. Nechtěla jsem být další, kdo ho opustí. „Mám to pod kontrolou, prostě jen potřebuju upustit páru, chápeš?“ opakoval.

„Je to v pohodě mami, mám tě rád jasný?“ Nad mými monology o tom, že nemá pod kontrolou vůbec nic, a že směřuje leda tak do kriminálu jen pokrčil rameny. Až o rok později z něj vypadlo, že se trápí pro jednu ze spolužaček do které už je dlouho zamilovaný. Ta bohužel pro něj city neopětovala.

Zase se pral

Jeho trápení mu přerostlo v osmé třídě, v listopadu, když o přestávce brutálně zmlátil jednoho ze spolužáků. Pro kluka si musela přijít maminka, aby ho odvedla do nemocnice, mně si zavolali do ředitelny.

Patrik klukovi udělal pořádný monokl, jako doživotní památku mu přerazil nos. Učitelka ječela jako smyslů zbavená, s ředitelkou neustále opakovaly, že takhle to dál nejde.

„Je nám líto, ale jsou na něj stížnosti ze všech stran, nemůžeme jinak než mu dát dvojku z chování,“ zakončily rozhovor. Vařila se ve mně krev, ale vše jsem odkývala, Patrika následně dovlekla domů, kde jsem po něm chtěla vysvětlení.

„Prostě mě naštval, tak jsem mu jich pár ubalil, měl držet pusu,“ odvětil mi. „Mezi tyhle loosery se už nevrátím. Nech mě pro klid svý duše radši přeložit jo?“ dodal.

Najednou byl pryč

Měla jsem chuť mu jich také pár vlepit. Nakonec jsem si řekla, že je to možnost jak nad vším udělat tlustou čáru. V nové škole se Patrikovi líbilo, našel se v počítačích. K překvapení celé rodiny složil přijímačky na odbornou školu a začal sekat latinu.

Jenže ne na dlouho. Stačilo aby se párkrát potkal na ulici s Dominikem a znovu začal chodit za školu. Znovu začal lítat v marihuaně. A nejen v ní. Nevěděla jsem, kde na ni drogy bere, dokud se nám nezačaly ztrácet věci.

Nejprve maličkosti, později šlo o šperky nebo další vybavení. Když jsem na něj udeřila tvrdil, že si věci půjčil nebo prohrál v sázce. Myslela jsem si, že tohle máme už za sebou. Hrozila jsem mu, že ho vyhodím z domu, pokud se nesrovná.

Patrik mi ale oplatil tím, že těsně před maturitou odešel ze školy i z bytu. Nevěděla jsem co dělá, kde je. Dokud jednou večer nezazvonila policie.

Už mu nemohu věřit

Když Patrikovi cvakla na rukou želízka, myslela jsem, že se propadnu hanbou. Neustále jsem si opakovala, že jde jen o zlý sen. Nebyl.

Teprve od policistů jsem se dozvěděla, že společně s Dominikem vykrádá byty i auta a uloupené cennosti prodávají po zastavárnách nebo na internetu. Jelikož škoda nebyla malá a Patrikovi už bylo 18, putoval před soud, který mu vyměřil 3 roky.

Od vynesení rozsudku uplynul rok. Často mi píše, že se změnil, ale už mu zkrátka nevěřím.

Jana C. (42), Praha

reklama
Související články
30.5.2023
Měly to být dva krásné domy, v nichž měly žít naše spokojené rodiny. Ale možná se příbuzní nikdy nemají pouštět do společných projektů. Když jsem budoucího švagra poznala, líbil se mi. Byl to celkem švihák, byl výřečný a vtipný. A navíc měl Karel vysokou stavební školu, už skoro hotovou. Říkala jsem si, že ségra udělala terno a trochu jsem jí záviděla. Trochu dost... Ale já jsem už měla Frantu,
29.5.2023
Člověk si začne vážit něčeho teprve tehdy, když to ztratí. To je můj případ. Svůj život jsem prostě nezvládla. Na všech televizních kanálech běží nějaké detektivky. Ať to přepínám, jak chci. Už i ta televize nestojí za nic, stejně jako můj život. Miluji romantické filmy, kde není sice o dramatické zápletky nouze, ale nakonec všechno dobře dopadne. Na rozdíl od mého životního příběhu. Ten šťastn
29.5.2023
Pořádná dávka napětí na dovolenou! Baví vás detektivky a takzvané true crime story? Tak byste si neměli nechat ujít KRIMI REVUE SPECIÁL 2023. Najdete v něm dechberoucí příběhy těch největších zrůd z Československa. Z minulosti i současnosti. A pachateli jsou nejen muži, ale i ženy, mládež a senioři. Zanechali za sebou převážně zlo, bolest, prázdno. A to nepřišli na svět někde daleko, za ve
28.5.2023
Psí láska může být věrná až za hrob. Ale v tak silné pouto mezi člověkem a zvířetem jsem přece jen nevěřila. Rex mi spokojeně líže ruku a hoví si na mém klíně. Je to ještě takové velké telátko a o světě a o životě v něm neví vlastně vůbec nic. Stálo mě to velkou odvahu, pořídit si znovu psa. Ale rodina mě přemluvila. Její „páníček“ Když nám před osmi lety zemřel pes, manžel neváhal a přin
27.5.2023
Můj muž byl odjakživa bouřlivák. I když mně se to líbilo! K mému údivu si ale vybral mě. No, moc štěstí mi to nepřineslo. Jarek už měl na kontě nespočet zářezů, ale mně tvrdil, že mě také miluje. Měl vřelý vztah k alkoholu, zatímco já nikdy nezkusila ani alkohol, ani cigaretu. Neviděla jsem na alkoholu a kouření, případně drogách, nic zajímavého. Jarek si ale vyzkoušel vše. Brali jsme se, když
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
enigmaplus.cz
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
Zámek Vrbičany najdeme nedaleko Lovosic na Litoměřicku. Tento pozdně barokní zámek byl postaven v 18. století Františkem Kresselem, svobodným pánem z Kvaltenberku, a to velice pravděpodobně na místě b
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
epochalnisvet.cz
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
Sauna. Nejdemokratičtější chrám, jaký kdy lidé postavili. Přináší odreagování, jaké může poskytnout hladovému jídlo, žíznivému voda, básníkovi čistý list papíru. A k tomu vyvolává v těle neuvěřitelné
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
iluxus.cz
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
Už více než 50 let se značka ALPINA věnuje vývoji a výrobě výjimečných automobilů pro znalce a nadšence. Firma obohacující automobilový svět prostřednictvím unikátních vozů, které charakterizuje dynam
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
epochaplus.cz
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
Vytvořili kráter na kometě 9P/Tempel. Postávají na Venuši, Titanu, asteroidu Eros i kometě Čurjumov-Gerasimenko. V současnosti prozkoumávají Měsíc i Mars a dva z nich vstoupili do mezihvězdného prosto
Usmíření až těsně před jeho smrtí
nasehvezdy.cz
Usmíření až těsně před jeho smrtí
České legendární herce Jiřinu Bohdalovou (92) a Radoslava Brzobohatého (†79) spojil osud. Vypadalo to, že tito dva umělci jsou pro sebe stvoření. Bouřlivé manželství ale nevydrželo a z lásky zbyla záš
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Proč je bolest v noci intenzivnější?
21stoleti.cz
Proč je bolest v noci intenzivnější?
Bolest vnímáme negativně, jako něco nepříjemného, co nám nedovoluje podávat stoprocentní výkon v práci či při sportu. Bolesti zubu, hlavy, zad či kloubů jsou zkrátka obtěžující, a tak často saháme po
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
skutecnepribehy.cz
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
To kvílení v noci mi nedalo spát, musela jsem zjistit, co se ve starém domě stalo. Kronika mi odhalila příběh tří nešťastných dívek, které neměly ani po smrti klid. Tehdy jsem jela na služební cestu do západních Čech. Pracovní jednání včetně setkání s německými kolegy se mělo uskutečnit během tří dnů a já našla ubytování v malém penzionu na
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Ořechová másla
tisicereceptu.cz
Ořechová másla
Lze je dělat z nejrůznějších druhů ořechů, třeba z kešu či pistácií. Suroviny 500 g ořechů sklenice mixér Postup Připravte si vybrané ořechy a buď je použijte ve stavu, v jakém jste je k
Ilona Svobodová věří v další lásku
nasehvezdy.cz
Ilona Svobodová věří v další lásku
Herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) v posledních letech velmi milovala dva muže. Bohužel kvůli nepřízni osudu o oba přišla. Nejprve pochovala svého milovaného manžela, hudebního skladatel