Domů     Tajemný dárek k výročí svatby
Tajemný dárek k výročí svatby

Když jsem z krabičky odstranila obal a otevřela ji, zůstala jsem v šoku. Držela jsem v ruce něco, co původně existovalo jen na stránkách psaného příběhu!

Před sedmi lety zemřela moje teta Alice, kterou jsem měla moc ráda. Byla to starší sestra mojí matky a už odmalička jsem k ní měla velice blízko. Často jsem k ní jezdila na prázdniny a svěřovala jsem se jí se všemi svými problémy. Vždy mi dobře poradila.

I v době, kdy už jsem byla dávno dospělá, a přestože jsem bydlela v jiném městě, vzdáleném přes sto kilometrů od vesnice, kde teta žila, tak jsem ji jezdila často navštěvovat.

Zdědila jsem chalupu

V posledních letech svého života se přestěhovala z vesnického domu, který obývala s mým strýcem Janem, dokud byl ještě naživu, na chalupu, kam jsme kdysi jezdívali s bratrem jako děti na prázdniny. Protože sama děti neměla, odkázala chalupu mně.

Bylo to ale z Prahy docela daleko a my s manželem Tomášem už jsme letní chatku ve středních Čechách měli, tak jsme se nakonec rozhodli, že chalupu po tetě prodáme.

Sešit s příběhy

Lidí, kteří měli o koupi chalupy zájem, se ozvalo více, než jsme s Tomášem předpokládali. Předtím než chalupu definitivně prodáme jsme ji chtěli ještě vyklidit. A právě během vyklízení jsem na půdě objevila krabici se zajímavými věcmi.

Ukázalo se, že v tetě byla skrytá spisovatelka, jen to nikdy nedala najevo. Ani já jsem o této její vášni neměla žádné tušení. V krabici jsem totiž objevila několik ručně psaných sešitů, kde byl rozpracovaný román na pokračování.

Román mě pohltil

O tom, že to bylo písmo tety Alice, nemohlo být pochyb. Moc dobře jsem její rukopis znala. Spěšně jsem sešity prolistovala. Přečetla jsem si pár listů a úplně mě to uchvátilo. Rozhodla jsem se, že si sešity odvezu domů do Prahy a po večerech je budu číst.

Jak jsem se do nich zahloubala, zjišťovala jsem, že teta opravdu psát uměla. Bylo mi líto, že se nepokusila svůj talent uplatnit i v praxi. Trochu mi připadalo, že se při psaní toho románu inspirovala svým životem, byla tam ale i spousta fantazie.

Měla velkou fantazii

Velký romantický milostný příběh se odehrával ve vymyšleném španělském městě. Hlavní hrdinka se jmenovala Analía a byla to napůl dívka a napůl zázračná víla. Dávala dohromady lidské vztahy, a když na sebe byli muž a žena hodní, dostali od ní dárek:

květinu, která každou hodinu měnila barvu. Přečetla jsem tetiny zápisky několikrát. Lákalo mě, dát je přečíst někomu dalšímu, ale chtěla jsem ctít soukromí své příbuzné. Přece, kdyby po tom bývala toužila, určitě by se s příběhem pochlubila.

A kromě toho mi připadalo, že by to v dnešní nepříliš romantické době málokdo pochopil. O manželovi jsem vůbec neuvažovala, manžel neměl pro romantiku talent, i když to byl jinak skvělý chlap.

Zápisník jsem schovala

Sešity s příběhem jsem schovala, zamkla jsem si je do tajné skříňky, kam jsem měla přístup jen já, a kde se mimo jiné skrývaly i různé moje věci z dětství, jako třeba památník.

Občas jsem si na příběh o Analíi s kouzelnou květinou vzpomněla a ještě dvakrát jsem si ho přečetla, když jsem byla přes víkend sama doma. Pak moje myšlenky pohltily přípravy na blížící se perlovou svatbu, kterou jsme s Tomášem chtěli oslavit ve velkém stylu.

Přece jenom jsme spolu byli už třicet let. Ne vždy to byla procházka rozkvetlou růžovou zahradou – za ta léta jsme prožili různé krize a čelili mnoha překážkám, ale vždy jsme to úspěšně zvládli a já jsem svého muže stále moc milovala a vážila jsem si ho.

Slavili jsme výročí

Na oslavu našeho výročí přišlo mnoho našich společných přátel a známých. A samozřejmě přinesli i dárky. Sešlo se ji tolik, že jsem je ani nestačila všechny vybalovat. Jeden z nich mě velice zaujal:

byla to nějaká krabička ve starobylém obalu, který se od ostatních naprosto lišil. Odložila jsem si ho stranou, ale pak jsem na něj trochu zapomněla a vrátila jsem se k jeho rozbalení až později večer. Poté, co jsem odstranila obal a otevřela krabici, zůstala jsem v šoku.

Vzkaz od zesnulé tetičky

Uvnitř byla květina v průhledném obalu a vedle ní byla vizitka. Na ní bylo napsáno „Od Analíi“. Koukala jsem na ten kousek papírku a nevěřila vlastním očím. Tetičky písmo jsem bezpečně poznala.

Málem jsem z toho omdlela, tím spíš, když květina v obalu přímo přede mnou najednou změnila barvu z červené na žlutou.

Záhadný dárce

Vůbec jsem nevěděla, co si o tom všem mám myslet. Na okamžik jsem podezírala manžela, že se nějak dostal k tetiným sešitům a všechno takto narafičil. Vím ovšem, že by do mých věcí nikdy nelezl.

Že by nám to snad věnoval někdo, kdo byl tetě blízký a o jejím románu věděl? To se mi zdálo také dost nepravděpodobné. A jelikož jsem na duchy a tajemné přízraky nikdy moc nevěřila, tak jsem i zavrhovala možnost, že by nám dárek nadělila tetička z onoho světa.

Vysvětlení jsem nenašla

Po pár dnech, kdy už prvotní šok opadl, jsem chtěla tu květinu i tetiny sešity ukázat manželovi a zeptat se ho na to, ale vše záhadně zmizelo. Dodnes proto nemám žádné vysvětlení. Při každém výročí svatby si na to však vzpomenu a stále mi to vrtá hlavou.

A také se sama sebe ptám, jestlipak se nějakého tajemného dárku nedočkáme i při oslavě rubínové svatby…

Ludmila U. (53), Praha

reklama
Související články
6.6.2023
To kvílení v noci mi nedalo spát, musela jsem zjistit, co se ve starém domě stalo. Kronika mi odhalila příběh tří nešťastných dívek, které neměly ani po smrti klid. Tehdy jsem jela na služební cestu do západních Čech. Pracovní jednání včetně setkání s německými kolegy se mělo uskutečnit během tří dnů a já našla ubytování v malém penzionu na samotě. Vypadal jako bývalá pila. Prošla jsem si nejbl
6.6.2023
Myslel jsem, že blázním. Na tom muži jsem mohl oči nechat. Byl stejný jako já. Dokonce i oblečení jsme měli shodné. Když jsem se ho odvážil oslovit, rozplynul se. Do téhle kavárny jsem chodil nejraději. Vždy v pátek po vyučování. Od čtvrté do pěti jsem trávil každé páteční odpoledne na svém obvyklém rezervovaném místě. Dal jsem si vídeňskou kávu se zákuskem. Zde u kulatého stolu jsem pozorov
6.6.2023
Byl to krásný šperk a já z něj byla nadšená. Od té chvíle to ale se mnou šlo z kopce. Musela jsem ty náušnice proto darovat své nepřítelkyni. Kolem starožitnictví jsem chodila často, občas jsem nahlédla, co tam mají pěkného. Na šperky jsem nikdy moc nebyla, proto vůbec nemohu pochopit, že mě ty náušnice tak ohromily. Zírala jsem na ně a zasnila se. Viděla jsem se na plese, jak tančím a muži mě
4.6.2023
Během studií jsem bydlela s kamarádkou v pronájmu. Když jsem tam jednou zůstala sama, zažila jsem něco, na co bych ráda zapomněla. Společně s kamarádkou Mirkou jsem bydlela v pronajatém bytě. V poklidu jsme tam žily asi dva roky. Majitelem bytu byl starší pán, kterého bych v klidu nazvala podivínem. Za tu dobu, co nám byt pronajímal, s námi prohodil sotva pět vět. Když přišel na kontrolu, jen m
4.6.2023
Teprve osobní zážitek nám pomůže pochopit to, čemu jinak nevěříme. Dočasně jsem získala schopnosti, o kterých jsem nevěděla, že existují. Kdysi jsem patřila mezi ty typy lidí, kteří se posmívají druhým za některé názory na věci mezi nebem a zemí. Nikdy jsem na žádná kouzla, přízraky nebo nadpřirozené jevy nevěřila. Dokonce i jako malá holčička jsem se nerada dívala na pohádky, kde se nadpřiroze
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
enigmaplus.cz
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
Zámek Vrbičany najdeme nedaleko Lovosic na Litoměřicku. Tento pozdně barokní zámek byl postaven v 18. století Františkem Kresselem, svobodným pánem z Kvaltenberku, a to velice pravděpodobně na místě b
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
epochalnisvet.cz
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
Sauna. Nejdemokratičtější chrám, jaký kdy lidé postavili. Přináší odreagování, jaké může poskytnout hladovému jídlo, žíznivému voda, básníkovi čistý list papíru. A k tomu vyvolává v těle neuvěřitelné
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
iluxus.cz
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
Už více než 50 let se značka ALPINA věnuje vývoji a výrobě výjimečných automobilů pro znalce a nadšence. Firma obohacující automobilový svět prostřednictvím unikátních vozů, které charakterizuje dynam
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
epochaplus.cz
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
Vytvořili kráter na kometě 9P/Tempel. Postávají na Venuši, Titanu, asteroidu Eros i kometě Čurjumov-Gerasimenko. V současnosti prozkoumávají Měsíc i Mars a dva z nich vstoupili do mezihvězdného prosto
Usmíření až těsně před jeho smrtí
nasehvezdy.cz
Usmíření až těsně před jeho smrtí
České legendární herce Jiřinu Bohdalovou (92) a Radoslava Brzobohatého (†79) spojil osud. Vypadalo to, že tito dva umělci jsou pro sebe stvoření. Bouřlivé manželství ale nevydrželo a z lásky zbyla záš
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Proč je bolest v noci intenzivnější?
21stoleti.cz
Proč je bolest v noci intenzivnější?
Bolest vnímáme negativně, jako něco nepříjemného, co nám nedovoluje podávat stoprocentní výkon v práci či při sportu. Bolesti zubu, hlavy, zad či kloubů jsou zkrátka obtěžující, a tak často saháme po
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
skutecnepribehy.cz
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
To kvílení v noci mi nedalo spát, musela jsem zjistit, co se ve starém domě stalo. Kronika mi odhalila příběh tří nešťastných dívek, které neměly ani po smrti klid. Tehdy jsem jela na služební cestu do západních Čech. Pracovní jednání včetně setkání s německými kolegy se mělo uskutečnit během tří dnů a já našla ubytování v malém penzionu na
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Ořechová másla
tisicereceptu.cz
Ořechová másla
Lze je dělat z nejrůznějších druhů ořechů, třeba z kešu či pistácií. Suroviny 500 g ořechů sklenice mixér Postup Připravte si vybrané ořechy a buď je použijte ve stavu, v jakém jste je k
Ilona Svobodová věří v další lásku
nasehvezdy.cz
Ilona Svobodová věří v další lásku
Herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) v posledních letech velmi milovala dva muže. Bohužel kvůli nepřízni osudu o oba přišla. Nejprve pochovala svého milovaného manžela, hudebního skladatel