Domů     Děti a manžel, nebo svoboda a kariéra?
Děti a manžel, nebo svoboda a kariéra?

Pocházím z vesnice, z velké rodiny. Vyrůstala jsem s pěti sourozenci. I když jsem je měla všechny moc ráda, sama jsem po velké rodině rozhodně netoužila.

Moje tři sestry i většina spolužaček ze střední se vdávaly a rodily kolem pětadvaceti let. Mě to nenapadlo ani náhodou. Bavilo mě užívat si života a po závazcích jsem netoužila.

Od osmnácti do jednadvaceti jsem chodila s jedním klukem, ale když začal mluvit o společné budoucnosti, vylekalo mě to a raději jsem se s ním rozešla. Pak už jsem zažívala spíše kratší romance. V sedmadvaceti přišel další vážnější vztah, ale nevydrželo nám to.

Na prahu třicítky jsem byla zase sama. Ale nevadilo mi to. Stále jsem chtěla být svobodná. Jenže tehdy byla jiný doba a třicítka se nevnímala stejně jako dnes. Muži se za mnou už moc neotáčeli a nabídek na rande přicházelo stále méně.

Nezávislost mi vyhovovala

Najednou jsem měla čas na přemýšlení. Napadlo mě, že bych si už asi taky měla najít muže – manžela a mít děti, abych nezůstala sama.

Jenže pak jsem viděla své sestry a kamarádky, jak řeší jen rodinu a děti, a na nic jiného nemají čas, a došlo mi, že tohle nechci. Prostě jsem si samu sebe neuměla představit jako ženskou, co stojí u plotny a obskakuje děti a manžela.

Měla jsem skvělou práci, spoustu koníčků, vlastní byt. Byla jsem soběstačná. Říkala jsem si, že na vdávání mám času dost, že jednou se ten pravý muž pro mě objeví. Přitom jsem neměla ani tušení, že je tak blízko.

Pletky s kolegou

V práci jsem měla spoustu kolegů, se kterými jsme si dobře rozuměli, i flirtovali. Ale jen v rámci přátelského škádlení. Nikdy by mě nenapadlo, že bych s někým z nich mohla mít víc. Ale pak k nám nastoupil Mirek. Od pohledu sympaťák.

Milý, přátelský, hned mezi nás skvěle zapadl. Brala jsem ho jako kteréhokoli jiného kolegu, ale on se po pár týdnech začal pokoušet o víc. A já se nebránila. Potají jsme spolu chodili asi tři měsíce.

Pak nás jedna kolegyně potkala a následně se to rozšířilo i mezi ostatní. Nikomu to nevadilo, tedy až na Mirka. Najednou začal být odtažitý, soupeřivý, zkrátka se z něj vyklubal kariérista. Nakonec z firmy odešel. A já? Mně se blížila čtyřicítka.

Upřímně, toho jsme se děsila. Žádný vhodný partner na obzoru, o dětech ani nemluvě. A v hloubi duše jsem si je přála.

Bývalý spolužák

A pak mi přišla pozvánka na setkání střední školy. Byla jsem zvědavá, jak se moji bývalí kamarádi mají, takže jsem tam šla. Aniž bych o tom uvažovala, v jednom z nich, Alešovi, jsem začala vidět i něco víc.

Stejně jako já, i on byl nezadaný, takže jsme se začali scházet. Chodili jsme spolu skoro rok. Vše bylo perfektní. Začali jsme uvažovat o budoucnosti. Chtěli jsme ji prožít spolu. Sestěhovali jsme se a všechno bylo nějakou dobu báječné. Pak se ale přihodilo něco, co náš vztah pokazilo.

Zradil mě

Odjela jsem na dva týdny na služební cestu. Když jsem se vrátila, Aleš byl divný. Po týdnu naléhání se mi svěřil s tím, že potkal svou bývalou lásku, opili se a skončili spolu v posteli. Byl to prý úlet, kterého moc lituje. Nemohla jsem tomu uvěřit.

Nikdo mě ještě tak moc neranil. Okamžitě jsem se s ním rozešla a odstěhovala jsem se. Skončil mi další vztah a začala éra dalších avantýr. Jenže, ať jsem se snažila sebevíc, nemohla jsem na Aleše zapomenout. Jak se říká, pravá láska bolí.

Nečekané setkání

Půl roku nato jsme se s Alešem náhodou potkali v jedné kavárně. Přišel ke mně a zeptal se, zda si smí přisednout. Souhlasila jsem. Opět se mi omluvil a řekl mi, že mě stále miluje. Prosil mě, abych mu dala ještě šanci. Za pár dní mi volal a zval mě na večeři.

Pozvání jsem přijala. Byl to úžasný večer. Nejprve jsme šli na večeři, pak do divadla a nakonec jsme se procházeli nočním městem. K sobě domů jsem se tu noc nevrátila. Přespala jsem u Aleše.

Druhý pokus

Ráno mě probudil polibkem na čelo a báječnou snídaní do postele. Na podnosu však byla kromě talíře s vajíčky a toustem, a sklenice džusu, také stříbrná dárková krabička s mašličkou. Podívala jsem se na Aleše, který mlčky přikývl.

„Pokud řekneš ano, budu ten nejšťastnější chlap na světě,“ řekl. „A otázka zní?“ zeptala jsem se s úsměvem. Chtěla jsem, aby se v tom trochu vymáchal. Aleš mě vzal za ruku, pohlédl mi do očí a pak vyřkl ta tři slova: „Vezmeš si mě?“

Svatba a děti

Moje odpověď zněla ano. Svatbu jsme měli o čtyři měsíce později a první syn, Tadeáš, se nám narodil osm měsíců po svatbě. Dalšího syna, Rudolfa, jsem přivedla na svět v necelých padesáti.

Teď už je nám s Alešem přes sedmdesát, radujeme se z jednoho vnoučete a druhého, které je na cestě, se už nemůžeme dočkat. Jsem šťastná a hlavně vděčná za to, že mám tak skvělou a milující rodinu.

Kamila K. (71), Brněnsko

reklama
Související články
8.12.2023
Prožila jsem kus života s mužem, do kterého jsem se zamilovala už v mládí. Podzim života trávím ale s jeho bratrem. Bratry Marka a Leoše znala v mém dětství celá škola. Já jsem nebyla výjimkou, i když Marek chodil o třídu výš, a starší Leoš dokonce o dvě třídy. Neustále na sebe nějak upozorňovali. Mohli jste se vsadit, že když se stal nějaký průšvih, byl u toho jeden z bratrů nebo spíše oba dva
7.12.2023
Toník se mi líbil už na základní škole. Ale bylo to marné, oženil se s dívkou z města. Zbyly mi jen oči pro pláč. Osud mi dal ale šanci... Stále častěji jsem chodila k oknu a koukala ven. Cesta, která se vinula od lesa loukami až k naší polosamotě, byla prázdná jako popůlnoční nádraží. Zmocňovalo se mě zoufalství. Tolik jsem ho chtěla vidět. Přitom na svatou Barboru se u nás pokaždé objevil s k
4.12.2023
Byla jsem dvacet let sama a neměla jsem už v plánu hledat další chlapy. Osud ale chtěl něco jiného. A já potkala Jardu, dávnou lásku. Když mi bylo necelých padesát let, stala jsem se babičkou na plný úvazek a zároveň přišla o manžela. Časem jsem si zvykla na to, že lásku už prožívám jen skrz červenou knihovnu. Ostatně, ona už to nebyla žádná sláva ani po tolika letech s mým ex. Nikdy bych proto
27.11.2023
Věděli jsme, že jsme pro sebe stvoření. Kdo by však čekal, že nás dožene osud a provalí se nevěra mého otce? Zamilovala jsem se do svého sourozence! S Davidem jsme se znali od plenek. Celý život jsme vyrůstali vedle sebe coby sousedé. Byli jsme nejlepší přátelé na život a na smrt a neudělali bychom bez sebe jediný krok. S Davidem jsme byli stejně staří a stejný den jsme spolu slavili narozeniny
27.11.2023
Chodila jsem s Petrem od střední školy a malovala jsem si, že spolu budeme mít velkolepou svatbu, kupu dětí a budeme žít šťastně až do smrti. Ve druhém ročníku na vysoké se ale něco změnilo. Neměli jsme na sebe tolik času, ale já se utěšovala, že až dostudujeme, bude to lepší. Jenže Petr začal být odtažitý. Byla jsem ve třetím ročníku a intenzivně jsem se připravovala na státnice. S Petrem jsm
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
epochanacestach.cz
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
Vylezte si na ledovec! Tyrolské ledovcové středisko Stubai, kde můžete lyžovat od října do června, je položeno ve výšce mezi 1750–3212 metry nad mořem. Největší skiareál na ledovci vám však kromě 34 sjezdovek nabídne i netradiční adrenalinový zážitek v podobě zdolávání zamrzlé stěny. Ta se tyčí do výšky 20 metrů přímo u horní stanice lanovky Gamsgarten
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
epochaplus.cz
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
Schválně si některý den změřte, kolik hodin během něj prosedíte. A to nejen v práci, ale i cestou do a z ní či večer na gauči před televizí. Výsledek může být překvapivý – až 14 či 15 hodin denně! Co takové dlouhé sezení udělá s vaším tělem? Kouření, alkohol, drogy, nadměrné slunění, špatná strava a přejídání jsou zničující,
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
nasehvezdy.cz
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
Osud si s herečkou několikrát nepěkně pohrál. Vždy ale sebrala zbytky svých sil a vyrazila do boje. Dnes se snaží žít jenom přítomností a užívat si každého dne. A zdá se, že to dokonale funguje. Kř
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
21stoleti.cz
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
Máte před sebou výdaje, s nimiž jste nepočítali? Krátkodobá půjčka může být dobrým pomocníkem. Je velmi rychlá a věcná, neptá se na detaily z osobního života a dovede pomoci vždy efektivně. Lze se
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
nasehvezdy.cz
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
Ačkoli už uplynulo od rozchodu herečky ze seriálu ZOO Denisy Nesvačilová (32) a scenáristy Petra Kolečka (39) několik měsíců, podle informací od našeho anonymního zdroje ho stále nedostala z hlavy.
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
epochalnisvet.cz
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
Jestliže pro horolezce je vrcholem Mount Everest a operní pěvec sní o La Scale, interpret klasické i populární hudby má jako nejvyšší metu Carnegie Hall, magickou koncertní síň v New Yorku.  
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
enigmaplus.cz
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
Nejznámější pověst o vzniku Pelhřimova, města v kraji Vysočina, uvádí jako jeho zakladatele pražského biskupa Pelhřima. Tento biskup se vydal jako prostý poutník pěšky na cestu do Říma. V místě blízko
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Ukrajinský boršč s hovězím masem
tisicereceptu.cz
Ukrajinský boršč s hovězím masem
Věděli jste, že skvělý boršč je ve skutečnosti nikoliv ruskou, ale ukrajinskou specialitou! Je dokonce zapsán jako dědictví UNESCO. Můžete si jej připravit třeba tímto způsobem. Suroviny 200 g z
Vlastně jsem se znovu narodila
skutecnepribehy.cz
Vlastně jsem se znovu narodila
Už několik let se jen velmi obtížně pohybuji i s hůlkou. Snažím se proto být maximálně opatrná. Abych se nedostala do situace jako před třemi lety. S krátícím se dnem si chodím nakupovat raději už dopoledne. Také provoz v ulicích je bezpečnější. To jsem si aspoň myslela ještě před třemi lety, než mne z mého omylu vyvedla nadmíru nepříjemná událost. Vypnutá
Kokosové pusinky
tisicereceptu.cz
Kokosové pusinky
Lehoučké nadýchané cukroví bez mouky je jako stvořené pro zdravé mlsání. Potřebujete 1 hrnek strouhaného kokosu 1/4 hrnku medu 1/2 lžičky mandlového/vanilkového extraktu špetku mořské soli 3