Domů     Dcera to naštěstí nevzdala
Dcera to naštěstí nevzdala

Bylo to dlouholeté trápení, ale vyplatilo se vydržet. Dnes jsme s dcerou obě nejšťastnější ženské na světě. Ale cesta ke štěstí byla velmi trnitá.

Už vstávám tuto noc potřetí. Hanička má asi prdíky a Adélce se klube první zoubek. Obě moje vnučky jsou už druhý den dost nerudné, ale já jim to moc ráda odpustím. Dlouho jsem se na podobné starosti chystala až už jsem se bála, že se toho nikdy nedočkám.

Něco se někde zanedbalo

Moje dcera Helenka bývala velmi zdravé a odolné děvčátku. V deváté třídě ale odjela na vodácký tábor. Nebylo tehdy zrovna nejlepší počasí, ale vodáci samozřejmě i v chladu a dešti sjížděli vodu dál a dál.

Helenka přijela domů dost zničená, ale tvrdila, že jí nic není. Chtěla na tábor jet příští rok zase, a tak mi nic neřekla. Teprve časem se ukázalo, že tehdy na táboře Helenka přechodila zánět vaječníku a močového měchýře.

Časem se na vše zapomnělo

Helenka šla na gymnázium a plánovala, že půjde na vysokou školu. Věděla jsem, že má nějakého chlapce, ale moc se mi v té době nesvěřovala. Byl to klasický vzdor dospívající ženy vůči matce.

Přestože jsme si byly vždy velmi blízké, najednou jsme se od sebe vzdálily na hony daleko. Dcera se mi přestala svěřovat. Dodnes nedokážu určit, zda to byla moje největší chyba. To, že jsem nepátrala po tom, co moje dcera dělá a jak se jí daří. Její zamlklost jsem prostě přičítala pubertě.

Vše se zlepšilo

Když se Helenka dostala na vysokou školu, vše se zlepšilo. Dcera měla dobrou náladu a naše vztahy se pomalu dostávaly do starých dobrých kolejí. Tehdy také poprvé přivedla domů svého přítele Edu. Také ještě studoval, i když byl o dva roky starší.

Jejich vztah se zdál velmi vážný. Chodili spolu celou vysokou. Když konečně i Helenka odpromovala, rozhodli se, že se vezmou. Byli jsme s manželem moc šťastní. Zdálo se nám, že naší dceři ke štěstí už nic nechybí. Měla milovaného muže, vysněnou práci a čekala miminko.

Jeden potrat za druhým

Bohužel jsme se všichni moc ošklivě zmýlili. Moji dceru nečekalo velké štěstí, aler několik let naprostého zoufalství a beznaděje. Už byla ve třetím měsíci, když mi jednoho dne volala kolem poledne do práce.

Plakala do telefonu tak usedavě, že jsem pomalu ani zprvu nechápala, co se jí vůbec děje. Až po chvíli jsem pochopila, že je v nemocnici a že o miminko přišla. Všichni jsme se jí snažili utěšit, že to se někdy stává a že má ještě dost času na miminko.

Nic se nezměnilo

Bohužel stejně dopadlo Helenčino druhé i třetí těhotenství. Helena se propadla do velkých depresí. A čím větší byla její beznaděj, tím menší byla šance, že znovu otěhotní. Už totiž o ničem jiném nemluvila. Stále jen hlídala, plodné a neplodné dny, teplotu.

Utíkala před kočárky s dětmi svých kamarádek a ani s námi se nedokázala bavit normálně. Není proto divu, že Eda nakonec nevydržel. Helenu totiž ovládala zloba a začala obviňovat své okolí z toho, co jí potkalo. Kopala kolem sebe hlava nehlava. Eda odešel a podal žádost o rozvod.

Konečně se vzpamatovala

Byla to pro Helenu sice velmi krutá rána, ale vlastně jí to velmi pomohlo. Pomalu, ale jistě začala chápat, že za její problémy nikdo kolem ní nemůže. Ani ona sama.

I když teprve teď, kdy Helena zase začala být trochu otevřenější, se mi svěřila, že tenkrát na gymnáziu šla na potrat. Čekala dítě s klukem ze třídy. Oba byli mladí a chtěli studovat. Vše si vyřídila tajně a mně o tom vůbec nic neřekla.

Uvědomila jsem si, že bych ji asi i já přemlouvala k potratu. Tajně, někde v hloubi duše jsem nyní vlastně byla ráda, že jsem to vůbec nemusela řešit. Možná by mě teď dcera obvinila.

Nový partner, starý problémy

Díky tomu, že se Helenka zklidnila, objevil se brzy vedle ní nový, sympatický přítel. Radila jsem jí hned na začátku, ať mu vše o svých potížích s těhotenstvím rovnou řekne, že není nač čekat. Ona ale měla svoji hlavu.

S Mirkem se sestěhovali a čekali na miminko. Marně. Nakonec jsem přemluvila Helenku, aby Mirkovi řekla, jak se věci mají. Byl rozumný a i když děti chtěl, tvrdil, že dokáže být trpělivý. Pokusí se o umělé oplodnění a když to nepůjde, mohli by prý zkusit adopci.

Řada pokusů, konečně úspěch

Helenka začala spolu s Mirkem lítat po doktorech. Zase to šlo stylem pokus, omyl. S manželem jsme se kvůli dceři velmi trápili. On pak prodělal silný srdeční infarkt. Přes veškerou snahu lékařů, týden po operaci zemřel.

Byla jsem najednou sama a začala jsem si uvědomovat, že bez vnoučat od mé jediné dcery, už pro mě bude život k nepřežití. Samota, beznaděj a bezmoc, že se nemám o koho starat.

Radost i bolest

Konečně mi cinknul telefon. Přišla mi stručná, zato velice jasná a radostná zpráva. „Povedlo se.“ Moje dcera byla po umělém oplodnění těhotná. Po třech letech, co spolu žili, se mohli s Mirkem těšit na miminko a na rodinu. A já spolu s nimi.

Už jsme měli nakoupenou celou výbavičku. Měl to být kluk, jako buk. Helenka byla v osmém měsíci, když jeli nakupovat postýlku a kočárek. Při odjezdu z parkoviště obchodního centra nedal Mirek přednost autu na hlavní silnici.

Nebyla to žádná fatální nehoda, ale přesto malý Honzík, tak jsme chtěli vnoučka pojmenovat, nepřežil.

Konečně jsou doma

Opět následoval rozchod. Jenže tentokrát se dcera nezhroutila. Sebrala v sobě poslední sílu a odvahu a šla do všeho znovu. Tentokrát byl ale otec neznámý. Chtěla také dvě uměle oplodněná vajíčka. Díky tomu se nám konečně narodila dvojčátka Hanička a Adélka.

Přišly na svět trochu předčasně, ale jsou zdravé a krásné. Zbyly jsme na ně s dcerou samy dvě. Ale vůbec nám to nevadí. Máme společný smysl našeho dalšího života. A to je podstatné.

Alžběta K. (67), Mladá Boleslav

reklama
Související články
30.5.2023
Měly to být dva krásné domy, v nichž měly žít naše spokojené rodiny. Ale možná se příbuzní nikdy nemají pouštět do společných projektů. Když jsem budoucího švagra poznala, líbil se mi. Byl to celkem švihák, byl výřečný a vtipný. A navíc měl Karel vysokou stavební školu, už skoro hotovou. Říkala jsem si, že ségra udělala terno a trochu jsem jí záviděla. Trochu dost... Ale já jsem už měla Frantu,
29.5.2023
Člověk si začne vážit něčeho teprve tehdy, když to ztratí. To je můj případ. Svůj život jsem prostě nezvládla. Na všech televizních kanálech běží nějaké detektivky. Ať to přepínám, jak chci. Už i ta televize nestojí za nic, stejně jako můj život. Miluji romantické filmy, kde není sice o dramatické zápletky nouze, ale nakonec všechno dobře dopadne. Na rozdíl od mého životního příběhu. Ten šťastn
29.5.2023
Pořádná dávka napětí na dovolenou! Baví vás detektivky a takzvané true crime story? Tak byste si neměli nechat ujít KRIMI REVUE SPECIÁL 2023. Najdete v něm dechberoucí příběhy těch největších zrůd z Československa. Z minulosti i současnosti. A pachateli jsou nejen muži, ale i ženy, mládež a senioři. Zanechali za sebou převážně zlo, bolest, prázdno. A to nepřišli na svět někde daleko, za ve
28.5.2023
Psí láska může být věrná až za hrob. Ale v tak silné pouto mezi člověkem a zvířetem jsem přece jen nevěřila. Rex mi spokojeně líže ruku a hoví si na mém klíně. Je to ještě takové velké telátko a o světě a o životě v něm neví vlastně vůbec nic. Stálo mě to velkou odvahu, pořídit si znovu psa. Ale rodina mě přemluvila. Její „páníček“ Když nám před osmi lety zemřel pes, manžel neváhal a přin
27.5.2023
Můj muž byl odjakživa bouřlivák. I když mně se to líbilo! K mému údivu si ale vybral mě. No, moc štěstí mi to nepřineslo. Jarek už měl na kontě nespočet zářezů, ale mně tvrdil, že mě také miluje. Měl vřelý vztah k alkoholu, zatímco já nikdy nezkusila ani alkohol, ani cigaretu. Neviděla jsem na alkoholu a kouření, případně drogách, nic zajímavého. Jarek si ale vyzkoušel vše. Brali jsme se, když
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
enigmaplus.cz
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
Zámek Vrbičany najdeme nedaleko Lovosic na Litoměřicku. Tento pozdně barokní zámek byl postaven v 18. století Františkem Kresselem, svobodným pánem z Kvaltenberku, a to velice pravděpodobně na místě b
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
epochalnisvet.cz
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
Sauna. Nejdemokratičtější chrám, jaký kdy lidé postavili. Přináší odreagování, jaké může poskytnout hladovému jídlo, žíznivému voda, básníkovi čistý list papíru. A k tomu vyvolává v těle neuvěřitelné
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
iluxus.cz
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
Už více než 50 let se značka ALPINA věnuje vývoji a výrobě výjimečných automobilů pro znalce a nadšence. Firma obohacující automobilový svět prostřednictvím unikátních vozů, které charakterizuje dynam
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
epochaplus.cz
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
Vytvořili kráter na kometě 9P/Tempel. Postávají na Venuši, Titanu, asteroidu Eros i kometě Čurjumov-Gerasimenko. V současnosti prozkoumávají Měsíc i Mars a dva z nich vstoupili do mezihvězdného prosto
Usmíření až těsně před jeho smrtí
nasehvezdy.cz
Usmíření až těsně před jeho smrtí
České legendární herce Jiřinu Bohdalovou (92) a Radoslava Brzobohatého (†79) spojil osud. Vypadalo to, že tito dva umělci jsou pro sebe stvoření. Bouřlivé manželství ale nevydrželo a z lásky zbyla záš
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Proč je bolest v noci intenzivnější?
21stoleti.cz
Proč je bolest v noci intenzivnější?
Bolest vnímáme negativně, jako něco nepříjemného, co nám nedovoluje podávat stoprocentní výkon v práci či při sportu. Bolesti zubu, hlavy, zad či kloubů jsou zkrátka obtěžující, a tak často saháme po
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
skutecnepribehy.cz
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
To kvílení v noci mi nedalo spát, musela jsem zjistit, co se ve starém domě stalo. Kronika mi odhalila příběh tří nešťastných dívek, které neměly ani po smrti klid. Tehdy jsem jela na služební cestu do západních Čech. Pracovní jednání včetně setkání s německými kolegy se mělo uskutečnit během tří dnů a já našla ubytování v malém penzionu na
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Ořechová másla
tisicereceptu.cz
Ořechová másla
Lze je dělat z nejrůznějších druhů ořechů, třeba z kešu či pistácií. Suroviny 500 g ořechů sklenice mixér Postup Připravte si vybrané ořechy a buď je použijte ve stavu, v jakém jste je k
Ilona Svobodová věří v další lásku
nasehvezdy.cz
Ilona Svobodová věří v další lásku
Herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) v posledních letech velmi milovala dva muže. Bohužel kvůli nepřízni osudu o oba přišla. Nejprve pochovala svého milovaného manžela, hudebního skladatel