Domů     Pořád se ptám, kde jsme při výchově dcery udělali chybu
Pořád se ptám, kde jsme při výchově dcery udělali chybu

Na stará kolena jsme si chtěli s manželem užívat pohodu. Místo toho se snažíme napravit nezodpovědnost naší dcery.


Mirka byla už od kolébky naše princeznička. I když jsme se snažili ji nerozmazlovat, vždycky jsme nebyli tak přísní, jak by bylo záhodno. Ale museli jsme si na ní dost dlouho počkat, takže není divu, že jsme nedokázali být úplně přísní.

Navíc byla jako obrázek. Tmavé husté vlásky, které měla v první třídě dlouhé až do pasu, velké hnědé oči a usměvavá pusa…

Byla taky stejně chytrá, jako hezká, takže nám už v době, kdy chodila na základní školu, bylo jasné, že jednou budeme mít doma vysokoškolačku.

Pletla klukům hlavy


Samou radost nám dělala i na gymnáziu. Mně jen trochu znepokojovalo, kolik se kolem ní točí kluků. Ona je v tom hodně podporovala. Nestačilo jí, že za ní pálí jeden, nebyla spokojená, dokud po ní nebláznili všichni. Ne snad, že by s nimi něco měla.

Ale bavilo ji plést klukům hlavy. Po gymnáziu přišla vysoká škola. Mirka měla vždycky moc ráda přírodní vědy, od geologie po botaniku a tak šla studovat ochranu přírody. Po škole nastoupila do místa dvě hodiny jízdy od nás.

Byla to práce, která ji zajímala, a navíc jsme tam měli po tetě byt. Říkala jsem si, že taková krásná, chytrá, samostatná mladá žena nemůže zůstat dlouho sama. Bohužel jsem se pletla. Víceméně opakovala pořád to samé, jako na gymnáziu a na škole.

Když jsme se jí doma vyptávali, co chlapci, kdy už se usadí a kdy se dočkáme vnoučat, jen se smála. Ale když se jí přehoupla třicítka začala z toho být rozladěná.

Chodila s ženáčem


Uplynulo pár let. To už jsme byli opravdu nervózní. A pak se ke mně donesly ty drby. Jedna známá, která dojížděla za prací do města, kde Mirka pracovala, se mě zeptala, co je pravdy na tom, že má dcera nějakého ženáče.

Nic jsem nevěděla a pořádně mě to zarazilo. I když si naše dcera s muži zahrávala, byla jsem přesvědčená, že by si nikdy nezačala se ženatým chlapem. Když o víkendu přijela, začala jsem se jí vyptávat. Vytáčela se, tvrdila, že nic vážného není na obzoru.

Ale nakonec řekla něco, co mě zarazilo. „I kdybych nakrásně měla něco s ženatým chlapem, můj problém to není. Já za to nemůžu, že si některé ženské nedokážou chlapa udržet…“ Při příštích návštěvách byla taková zamlklá, pobledlá nebo naopak naštvaná a vzteklá.

Zanedlouho jsem si všimla, že začíná přibírat. A tak jsem na ní uhodila.


Vysadila antikoncepci


Rozplakala se, vypadalo to, že je opravdu nešťastná. Chvíli trvalo než se uklidnila natolik, aby mi odvyprávěla, co se stalo. S tím ženatým chlapem se seznámila v práci. On bral jejich flirtování jako hru a to jí štvalo.

Chtěla, aby se do ní zamiloval a vyzkoušela na něj všechny své triky. Dosáhla jen toho, že si s ní začal poměr. Rozvádět se ale nehodlal. Jak to dopadlo, je už asi jasné. Mirka vysadila antikoncepci a nechala to na osudu. Otěhotněla dřív, než čekala.

Chvíli sbírala odvahu, než to Petrovi, tak se onen floutek jmenoval, řekla. Čekala nějaké hromobití, ale také to, že se nakonec rozvede. Jenže to se nestalo. Naštvaný byl, to ano. Dokonce tak, že nechtěl, aby ho nechala do rodného listu napsat jako otce.

Pokud jde o rozvod, jasně řekl Mirce, že kvůli ní se nerozvede. Ani omylem. Dcera se rozhodla dítě si nechat. Ovšem téměř okamžitě znovu rozhodila sítě. Teď byla matka samoživitelka, krásná a v nesnázích.


Usmálo se na ni štěstí


Jezdilo k ní několik jejích kamarádů ze školy, z práce, i známí, které tak různě posbírala. S námi o nich moc nemluvila, ale častěji se zmiňovala o nějakém Karlovi. Byl o něco starší než ona, měl slušnou kariéru a byl, no samozřejmě, zadaný.

Mirka na něm pracovala dost dlouho. Ve vztahu měl sice nějaké problémy, ale s přítelkyní spolu byli dlouho, takže se Mirce jen tak nezadařilo. Nakonec nám ho přece jenom přivedla představit. Vypadal jako slušný člověk a k jejímu chlapečkovi se choval hezky.

Říkali jsme si, že se na ní konečně usmálo štěstí. Do roka byla dcera znovu těhotná a slavili jsme svatbu. Všechno vypadalo idylicky. Jenže už pár měsíců po narození Lindušky jsem byla svědkem velké hádky mezi Mirkou a jejím manželem.

Vyčítala mu všechno, od peněz po hudbu, kterou poslouchá. Hlavně ale to, že ona musí být doma. 


Prostě odešla


Zanedlouho to proto vypadalo, že je na mateřské Karel. Chodil do práce, a když se večer vrátil, hodila mu Mirka obě děti na krk a šla se bavit. Snažila jsem se jí promluvit do duše, ale marně.

Nakonec, když bylo Lindušce jedenáct měsíců, si potajmu sebrala věci a z flámu už se nevrátila. Nechala jen dopis, že jí to mrzí, ale že se nechce dát uvázat k plotně. Od té doby se s Karlem staráme o dvě děti.

Není to jednoduché a občas mě překvapuje, jak to Karel zvládá. Na zetě můžeme být hrdí, zato za dceru se stydíme. Kdyby Karel chtěl, mohl by ji žalovat za opuštění dítěte. Myslím, že to neudělal jen kvůli nám.

O dceři nemám žádné zprávy, jen jednou poslala pohled z Tunisu, z kurzu potápění, takže špatně na tom asi nebude. Pokud by se chtěla vrátit, já bych ji s otevřenou náručí nevítala. Zachovala se odporně a doufám, že za to jednou bude pykat. Taky doufám, že jí jednou, v budoucnu nenapadne, že by chtěla své děti zpět.

Dana (67), Středočeský kraj

reklama
Související články
23.5.2024
Odstěhoval se do staré hájovny na kraji lesa, s nikým se nebavil, zamračený, zanedbaný a mrzutý. Byl to velice záhadný muž. Byl to místní podivín. Odstěhoval se z vesnice, která mu připadala asi příliš rušná, ač to byl zapadákov, do staré hájovny na kraji lesa. S nikým se nebavil, a když, tak jednoslabičně. Bylo mi jasné, že je to chlapík s tajemstvím, a babička mi to tajemství prozradila. B
22.5.2024
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si? Nebýt jeho, nebyl by tu Gustav kdysi jel kolem vážné nehody. Auto narazilo do m
22.5.2024
Moje dcera Hanička se ocitla v nelehké životní situaci. Je nemocná, a navíc ji trápí manžel. Jak já jako máma mohu pomoct? Vždy byla statečná a nechtěla od nikoho pomáhat. Bylo jedno, jestli šlo o vystřihovánky v dětství, nebo vymalování bytu v dospělosti. Teď mi to dochází. I za manželství si musela obstarat spoustu věcí, které spíš náleží mužům. „Mami, přestaň si už konečně dělat zbytečné sta
21.5.2024
Nedávno jsme oslavili pětadvacáté výročí svatby. V té chvíli by mě ani nenapadlo, že budu podávat žádost o rozvod a láska se promění v prach. Bylo to fantastické. Uspořádali jsme večírek pro naše blízké přátele. A protože bylo pěkné počasí, konal se na zahradě. Nechyběly květiny a nádherné dárky, úžasný dort, momenty plné emocí, úsměvů a přání. Láska na první pohled Potkali jsme se v posl
12.5.2024
Můžete se rozhádat, na řadu let ztratit. Pravé přátelství však vydrží. To naše s Danou však mělo velké šrámy. Bylo to ve školce. Pamatuji, jak jsem měla lakovky a ta copatá blondýnka mi je záviděla. Schválně mi šlapala na nohu zablácenou botou. Tehdy jsme se pohádaly. Ale pak jsme se potkaly i ve škole, a jelikož jsme se znaly, nějak jsme se skamarádily. Nerozlučné kámošky od školy V prvn
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Magické MSG Sphere: Největší kulovitá stavba světa
epochalnisvet.cz
Magické MSG Sphere: Největší kulovitá stavba světa
Nová lasvegaská dominanta se pyšní hned dvěma světovými rekordy. Předně na světě nenajdete větší kulovitou stavbu a zároveň je fasáda MSG Sphere opatřena největší LED obrazovkou! Displej zabírá úctyhodných 54 000 metrů čtverečních, a tak by do kapsy strčil i pražský Václavák!   K začátkům této unikátní stavby se musíme vrátit do února 2018, kdy
Krémové houbové rizoto
tisicereceptu.cz
Krémové houbové rizoto
Provoňte ho aromatickými bylinkami, jako je rozmarýn nebo tymián. Ingredience 250 g kulatozrnné rýže 200 g hub, nejlépe hříbků 80 ml bílého vína 100 g másla 30 g šalotky 70 g parmazánu 6 l
Holubího reka nechali vycpat
historyplus.cz
Holubího reka nechali vycpat
Obránci francouzské pevnosti Vaux, střežící přístup k Verdunu, se už dlouho neudrží. „Tohle je naše jediná šance,“ říká velitel a vysílá jejich posledního poštovního holuba es žádostí o pomoc… Nezbývá než doufat, že holub Vaillant poselství doručí. Od 2. června 1916 Němci útočí na opevnění Vaux, střežící severovýchodní přístup k městu Verdunu. Major Sylvain Eugène Raynal (1867–1939) tuší,
Janis Joplin: Královna blues, která uhořela na hranici slávy
epochaplus.cz
Janis Joplin: Královna blues, která uhořela na hranici slávy
Drogy, sex a rock’n’roll. Život Janis Joplin, legendární zpěvačky s nakřáplým hlasem, která se stala ikonou hippies a symbolem ženské svobody, byl plný vášně, excesů a tragického konce v pouhých 27 letech.   Hudební svět ještě nestihl smířit se ztrátou Jimiho Hendrixe, a už 4. října 1970 truchlí znovu. Na předávkování drogami umírá v prokletém věku
Cyklická pentózofosfátová dráha chrání hostitele zároveň před patogenem i před vlastní imunitní reakcí
21stoleti.cz
Cyklická pentózofosfátová dráha chrání hostitele zároveň před patogenem i před vlastní imunitní reakcí
Nový článek Michaliny Kazek a Lenky Chodákové z Laboratoře molekulární integrativní fyziologie drozofily, který vyšel v prestižním časopise Plos Biology, ukazuje, jak důležité je pro organismy nastavi
Ničí si Farna zdraví kvůli penězům?
nasehvezdy.cz
Ničí si Farna zdraví kvůli penězům?
Zpěvačka Ewa Farna (30) je na vrcholu kariéry, a tak nechce vynechat ani jedno vystoupení, dokud vyprodává haly. To však znamená, že své tělo rozhodně nešetří. Málo spí a jídlo si koupí tam, kde to z
Sennheiser přináší technologie vlajkových lodí širšímu publiku
iluxus.cz
Sennheiser přináší technologie vlajkových lodí širšímu publiku
Společnost Sennheiser dnes oznámila zahájení prodeje nejnovějších plně bezdrátových sluchátek – Sennheiser Accentum True Wireless. Sluchátka vynikají mimořádnou ergonomií, hybridním aktivním potlačení
Tajemství berlínského podzemí: Je to labyrint plný duchů?
enigmaplus.cz
Tajemství berlínského podzemí: Je to labyrint plný duchů?
Síť podzemních tunelů a bunkrů pod hlavním městem Německa má především souvislost s obdobími druhé světové války a následné studené války, která rozdělila svět i samotný Berlín. Se zdejším podzemím je
Bubínek z Indie v mém obchodě byl kouzelný
nejsemsama.cz
Bubínek z Indie v mém obchodě byl kouzelný
Prodávala jsem různé předměty, většinou suvenýry z našeho města. Měla jsem ale i několik vzácných kousků z daleké ciziny. Ten člověk vstoupil do mého obchodu s orien­tálními předměty krátce po obědě. Nade dveřmi se rozklinkal malý zvonek a já vzhlédla očima od pultu v okamžiku, kdy muž vcházel. V tuto dobu do obchodu mnoho lidí nechodilo a já si toho člověka mohla lépe
Bubínek z Indie v mém obchodě byl kouzelný
skutecnepribehy.cz
Bubínek z Indie v mém obchodě byl kouzelný
Prodávala jsem různé předměty, většinou suvenýry z našeho města. Měla jsem ale i několik vzácných kousků z daleké ciziny. Ten člověk vstoupil do mého obchodu s orien­tálními předměty krátce po obědě. Nade dveřmi se rozklinkal malý zvonek a já vzhlédla očima od pultu v okamžiku, kdy muž vcházel. V tuto dobu do obchodu mnoho lidí nechodilo a já si toho člověka mohla lépe
Zoo Chomutov: Zahrada, ve které můžete i bydlet
epochanacestach.cz
Zoo Chomutov: Zahrada, ve které můžete i bydlet
Zoologická zahrada nebo přesněji Zoopark Chomutov se mezi českými zoo může pochlubit jedním prvenstvím. Je totiž sice jednou z nejmladších, ale současně svou rozlohou 112 hektarů největší českou zoo, téměř dvakrát tak velkou, než je ta pražská. Zakladatel a jeho velký sen Přitom tradice chovu zvířat na stejném místě pochází už z předválečného období. Ve zdejším městském