Domů     Usmířil nás vnukův úraz
Usmířil nás vnukův úraz

Naše rodina držela vždy pospolu, ale jen do doby, než jeden z nás vyhrál v loterii. Potom už nebylo nic jako dřív.

Vyrůstala jsem v chudých poměrech a dokázala si vážit každé koruny. Nějaké vyhazování jídla nebo nakupování nového nábytku, když ten starý ještě sloužil, nepřipadalo v úvahu. K tomu samému jsem vedla i syna.

Ten měl ale na všechno jiný názor. Hned po učilišti začal podnikat a dařilo se mu. Také, proč ne, byl pracovitý a šikovný. Byl vyučený truhlář a začal opravovat staré krámy ze skládky. Židle, příborníky, postele nebo kuchyňské stoly.

Co, co někdo vyhodil, další bohatě zaplatil. Syn se časem oženil, postavil dům a narodily se mu dvě děti. Měli jsme dobré vztahy. Já hlídala vnoučata a snachu jsem měla moc ráda. Byla to hodná holka a mého syna moc milovala. Jenže, dobré bydlo každému nesvědčí.

Výhra nic dobrého nepřinesla

Syn nám narost, zpychnul. Začal se toulat, honit ženské a svoji hezkou rodinu zanedbávat. Mockrát jsem se s ním pohádala, ale nedbal. „Mami, dneska je jiná doba! Do mého života ti nic není!“ křičel na mě a vždycky za sebou prásknul dveřmi.

Mně zůstaly jen oči pro pláč. Potom se stalo něco, o čem každý sní, ale málo komu přinese nějaké štěstí. Vyhrála jsem v loterii 200 000 Kč.

Dneska bych to všem zatajila, ale tehdy jsem v té nečekané radosti svolala celou rodinu ke slavnostní večeři a tam jim to řekla. Myslela jsem, že se budou radovat, ale oni ne.

„Tak to bys mi mohla půjčit, potřeboval bych něco zainvestovat do firmy,“ řekl syn a dal najevo, že to už je hotová věc. Snacha, do té doby tichá a skromná, se najednou také přihlásila o slovo: „Myslím, že bych ty peníze potřebovala víc já, než tady Pepa.

Už dost dlouho mi nedal na živobytí ani korunu. Děti potřebují spoustu věcí, ale on rozhazuje jenom za ty svoje děvky!“

Zůstala jsem sama

Byla jsem v šoku. Ani jednoho z nich nenapadlo, že bych si ty peníze mohla nechat a přilepšit si ke svému malému vdovskému důchodu. Oni se tady hádali, jako bych tu ani nebyla. Vjel do mě vztek. „A ven!

Když se neumíte chovat, běžte se hádat jinam!“ vyhnala jsem je a oni se zvedli a odešli. Hned jsem toho litovala, ale vyřčená slova už vzít zpět nejdou. Proplakala jsem řadu nocí a prosila syna Pepu i snachu o odpuštění. Byli neoblomní. Navíc se rozváděli.

Snacha mi přestala půjčovat děti a odstěhovala se ke svým rodičům. Syn úplně zvlčil. Podnikání zanedbával, opíjel se a dělal dluhy. To jsem se dovídala od známých nebo dalších příbuzných.

Na kontě mi ležely peníze, z kterých se nikdo neradoval a vlastně o ně ani nikdo nestál. Z mého života se stala jedna velká noční můra. Potom mi zavolala maminka mojí snachy: „ Asi byste to měla vědět, ale malý Pepíček měl ošklivý úraz. Leží v nemocnici a moc dobře to s ním nevypadá!“

Syna jsem našla opilého

Leknutím jsem nemohla ani dýchat. Můj vnuk, takový živý a veselý klouček, že je na tom zle? To nemůže být pravda! Hned jsem jela za ním do té nemocnice. Přijela jsem po návštěvních hodinách, ale pustili mě za ním.

Všichni se tvářili moc vážně, a když jsem Pepíčka uviděla, pochopila jsem proč. Byl v bezvědomí, dýchal za něho přístroj a hadiček z něho koukalo snad nepočítaně. Byl celý obvázaný a tak bledý! Na kole vjel přímo pod auto a byl zázrak, že přežil.

Sedla jsem si k němu a nezmohla se na nic jiného než na pláč. Za chvíli mě někdo pohladil po rameni. Snacha! Chodila za ním každý večer a trávila u něho noc. Přes den u něho byla její maminka. „Ví o tom Pepa?

Vždyť je jeho táta!“ ptala jsem se a snacha jen pokrčila rameny: „Nemohu se mu dovolat, asi už má jiné číslo.“ Tak jsem se sebrala a jela za ním. Nejdřív jsem ho nemohla vůbec najít, až jsem ho vypátrala v jedné dost pochybné putyce. Byl v dost hrozném stavu.

Špinavý, oteklý a opilý. Ani se mnou nechtěl mluvit. „Přišla jsi mě zase poučovat? Tak to můžeš klidně odejít. Nechci nic slyšet!“ zařval na mě od stolu a všichni ostatní se mi začali smát.

Synův úraz usmířil rodiče

Já se ale nedala. „Tvůj syn měl úraz. Co jsi to za otce, že nic nevíš? Kdy ses na svoje děti byl naposled podívat?“ zeptala jsem se ho a on rázem vystřízlivěl. Bylo vidět, že se stydí. Hned druhý den jel za synem. Na hádky a výčitky nebyl čas.

Střídal se u synova lůžka se snachou a také začal pomáhat s mladším synem Tondou. Snacha byla tak hodná a nechala ho bydlet u sebe a svojí maminky, aby nemusel za dětmi dojíždět.

Když Pepíček po několika týdnech otevřel oči, byli jsme všichni radostí úplně bez sebe. Ale neměl ještě zdaleka vyhráno. K jeho uzdravení nás čekala dlouhá a trnitá cesta.

Musel několikrát denně cvičit, potom jet do lázní a mezi tím prodělat ještě několik náročných operací. Byl statečný a nikdy si na nic nepostěžoval. Pepíčkův úraz nás všechny zase sblížil.

Jeho rodiče si uvědomili, že není na světě nic důležitějšího, než zdraví jejich dětí. A moje peníze? Konečně se hodily. Mohli jsme Pepíčkovi pořídit tu nejlepší rehabilitaci a pomůcky, co se daly sehnat.

Romana B. (59), Znojmo

reklama
Související články
21.4.2024
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková ta vzorná matka, co musí dělat za každou cenu všechno správn
21.4.2024
Jirka byl do 14 let dítě bez problémů. Učil se dobře, sportoval, byl oblíbený. Jenže pak mu tragicky zemřel otec. Byla to hrozná doba. Pamatuju si jako dnes, když mi sestra volala s pláčem, že je Karel po smrti. Její muž měl autonehodu, kterou nepřežil. Jirka se z toho sesypal. Tátu miloval a měl ho jako svůj vzor. Bral to jako zradu osudu a měl pocit, že všechno to, co mu otec vštěpoval, je st
20.4.2024
Byly jsme sestry i kámošky. Pak jsme vyrostly. A naše cesty se začaly rozcházet, když šlo o peníze. Dodnes nechápu, proč se tak změnila. I když… Změnila. Ona byla vždy na peníze, ale mě se až tak nedotýkalo, když šmelila nějaký koruny, co jí dala máma na svačiny. Nikdy by mě však nenapadlo, že naši rodinu může něco až tak rozházet. Dnes spolu se ségrou nemluvíme. Proč? Jakmile odešli oba rodiče
20.4.2024
Nemyslela jsem, že se to může stát. Že se muž zblázní a na stará kolena si najde milenku. Ale zradil. Už tři měsíce vybaluji krabice. Zahlédnu fotky. Jsou to vzpomínky, na druhou stranu teď se na ně nemůžu ani podívat. Jsme na nich všichni. S malými dětmi, na dovolené i svatba tam je. A teď? Všechno je pryč. Chtěl mě a nevzdával se Abych se rozptýlila, usedám k dopisu. Prý pomáhá se ze vš
18.4.2024
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to myslí vážně. Můj domov, milovaný přístav, ú
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
epochaplus.cz
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn