Domů     Láska přišla zcela nečekaně
Láska přišla zcela nečekaně

Dcera se mi narodila, když mi bylo pětadvacet. Brzy nato nás její otec obě opustil a já jsem zůstala na všechno sama. Byla jsem z mužů zklamaná a zanevřela jsem na ně. Už jsem si dalšího do života pustit nechtěla…

Uzavřela jsem se do vlastního světa, kde jsem byla jen já a moje dcera Anička. Stýkaly jsme se jen s příbuznými, mými nejlepšími kamarádkami, a pak ještě s rodiči dětí, se kterými se přátelila Anička.

Její nejlepší kamarádkou byla Linda, s jejíž maminkou jsme si naštěstí dobře rozuměly. Často jsme se vídaly na dětském hřišti nebo jsme se i navštěvovaly doma. Občas jsme si i vypomohly s hlídáním. Holky si spolu dokázaly hrát celé hodiny.

Zůstaly jsme samy dvě

Jednou odpoledne, to bylo Aničce asi sedm let, u nás byla Linda na návštěvě. Zrovna jsem jim připravovala svačinu, když jsem zpoza pootevřených dveří zaslechla část jejich rozhovoru. „A kde je vlastně tvůj tatínek?“ ptala se dcery Linda.

„Já tátu nemám,“ odpověděla dcera, jakoby to byla ta nejběžnější věc na světě. „Každé dítě má přece tatínka,“ trvala na svém Linda. „Já ale ne,“ odsekla Anička. „Opustil mě i maminku, když jsem byla hodně maličká.

Vůbec si ho nepamatuji, ani nevím, jak se jmenuje,“ vysvětlovala kamarádce. Při jejích slovech mi bylo do pláče. Znovu se mi vrátily bolestné vzpomínky na Radima, otce Aničky, který od nás zbaběle utekl dva měsíce po jejím narození.

Jednoho dne si prostě sbalil dvě tašky, řekl, že se omlouvá, ale že na roli otce se ještě necítí a pak se za ním navždy zabouchly dveře.

Tatínek nám nechyběl

Ten večer, když jsem dávala dceru spát, se mě nečekaně zeptala: „Maminko, a tobě nevadí, že nemáme tátu?“ Nevěděla jsem, co jí na to říct. Nakonec jsem se rozhodla, že jí povím pravdu. „Někdy je těžké být na všechno sama,“ začala jsem.

„Ale vždyť máš přece mě,“ namítla dcera. „Já vím a moc tě miluji, ale mám na mysli někoho dospělého, kdo by se postaral i o mě,“ usmála jsem se. „Občas mám pocit, že bychom se měly s tátou lépe.

Mohly bychom častěji jezdit na dovolenou k moři, také bych ti mohla koupit více hraček, oblečení, přihlásit tě na více kroužků a podobně,“ pokračovala jsem. „Hm,“ přikývla Anička. Na chvíli se zamyslela a pak dodala. „Myslím, že mám panenek dost!“ Pak mě objala kolem krku.

Závan samoty

Odešla jsem do ložnice, položila se na postel a poprvé od odchodu Aniččina otce jsem se pořádně zamyslela nad tím, jestli mi v mém životě nechybí muž. Dříve jsem nad tím nepřemýšlela – neměla jsem čas a vlastně ani důvod.

Radim mě zklamal natolik, že jsem se dlouhou dobu nemohla na muže ani podívat, natož abych se do nějakého zamilovala. Zkrátka jsem se jim vyhýbala. A když mi i přesto nějaký potenciál partner vstoupil do života, tak jsem ho odehnala.

Ten večer jsem ale najednou pocítila smutek a samotu. Přece jen by bylo pěkné mít někoho, kdo by mě objal, o koho bych se mohla opřít…

Dcera se zamilovala

Čas běžel dál a na našem životě se nic nezměnilo. Anička vychodila základní školu, úspěšně složila zkoušky na gymnázium, kde odmaturovala s vyznamenáním a poté nastoupila na vysokou školu.

Aby přispěla do rodinného rozpočtu, dokonce si i našla brigádu a po večerech vyskladňovala zboží v obchodě. Byla jsem na ni jako matka moc pyšná. Jednoho dne se mi svěřila s tím, že se zamilovala.

Její první velkou láskou byl Petr, kluk, se kterým se seznámila na brigádě. Když ho poprvé přivedla k nám domů, bála jsem se, že se mu u nás nebude líbit. Že si třeba řekne, že jsme na jeho poměry příliš chudé.

A taky jsem měla samozřejmě strach z toho, aby dceři nezlomil srdce jako mně kdysi Radim.

Chtěli nás seznámit

Ukázalo se však, že Petr je moc milý a hodný kluk. Byl pracovitý, slušný a skromně vychovaný. Stejně jako Anička, i on pocházel z neúplné rodiny, akorát ho vychovával otec. „Maminka zemřela, když mi bylo deset,“ svěřil se mi při jedné své návštěvě.

„Táta ji moc miloval. Pak už se žádnou jinou ženou dlouhodobý vztah neměl.“ „Možná bychom vás měli seznámit,“ usmála se Anička. „Asi byste si měli o čem povídat.“ Tehdy nemohla tušit, co její návrh rozpoutá.

City byly oboustranné

S Petrovým otcem, Liborem, jsme si okamžitě padli do oka. Byl to milý, sympatický a šarmantní muž s charakterem, do kterého jsem se zamilovala. Byla to láska na první pohled, o které jsem ani nedoufala, že by mě mohla potkat. Ale potkala!

A nejkrásnější na celé věci bylo, že to bylo oboustranné. Myslím, že se do mě Libor zamiloval ještě dříve než já do něj. A troufala bych si i tvrdit, kdy k tomu došlo – při prvním seznámení, když jsme si podávali ruce.

Jeho stisk byl jemný, ale pevný, jakoby mě už nikdy nechtěl pustit. A jeho dlouhý, hluboký pohled do mých očí byl všeříkající. Anička s Petrem se usmívali jako dvě malé děti, když si dospělí dají pusu. I jim muselo být jasné, co mezi námi proběhlo.

Šťastná babička

Nejdřív nám to bylo s Liborem hloupé spolu chodit, když spolu chodí naše děti, a tak jsme se první měsíce vídali potají. Nakonec to ale stejně vyplavalo na povrch a Anička s Petrem se zachovali naprosto úžasně.

Uspořádali pro nás pro všechny slavnostní rodinnou večeři a řekli nám, že z nás mají ohromnou radost. Líp už to ani dopadnout nemohlo. Já jsem našla skvělého muže – manžela, a Anička získala báječného tátu.

Po třech letech od seznámení jsme uspořádali dvojitou svatbu. Teď už jsme s Liborem trojnásobní prarodiče a já jsem šťastná a spokojená tak, že to neumím ani slovy popsat.

Naďa F. (62), západní Čechy

Související články
16.6.2024
Po letech jsem zjistila, že jsem kvůli dcerám a vnoučatům odsunula svého manžela na druhou kolej. Je ještě čas všechno napravit? Situace nebyla vůbec radostná. S manželem máme dvě dcery, moje zlatíčka. Bohužel se obě, stejně jako já, rychle vdaly a měly děti. Vždycky jsem pro ně chtěla ten nejlepší život a kariéru. Ale dobře, vybraly si tohle. Tak jsem jim chtěla pomoci, jak jen to půjde. Rozho
11.6.2024
Na muže jsem štěstí neměla, a tak jsem se spíše ze zvědavosti přihlásila na seznamku. Lásku jsem ani nehledala, ale ona si mě stejně našla. Mnoho z nás dá na první dojem a věří v lásku na první pohled. V případě mě a Tondy byl průběh seznámení, vztahu i hledání společné cesty úplně jiný. Dá se říct, že opačný. Od rozčarování a neporozumění jsme se nakonec dostali až k lásce, která stále trvá. U
11.6.2024
Bylo mi devatenáct, pracovala jsem jako sekretářka v podnikovém časopise v našem městě a těšila jsem se z vážné známosti. S Milošem jsme spolu už bydleli. Všechno nasvědčovalo tomu, že mě brzy požádá o ruku. Skutečnost, že koupil zájezd do Jugoslávie, jsem uvítala. Bylo pravděpodobné, že Miloš mě na horké pláži při západu slunce požádá o ruku. Anebo to udělá v romantické hospůdce na břehu moře.
29.5.2024
Byl máj, a tak jsem se k smrti zamilovala. Dokonce tak, že jsme s Martinem plánovali tajnou svatbu v okresním městě. Byl máj. Vidím to jako dnes: blížila jsem se k venkovskému nádraží v letních šatech. K vlaku vedla cesta vroubená rozkvetlými třešněmi. Vlak měl jen patnáct minut zpoždění, to byla taky dobrá zpráva. Když přisupěl, Martin mával z otevřeného okýnka a vesele volal: „Máš občanku?“ V
25.5.2024
Byla jsem praktická holka z vesnice, uměla jsem podojit kozu, pokosit louku či postarat se o drůbež. Jenomže Petr byl úplně jiný. Táta byl na mě pyšný. „Naše holka je do hospodářství,“ říkával s dojetím v hlase. Měla jsem to ostatně po kom zdědit, předkové z matčiny i otcovy strany byli statkáři, a tak nám to kolovalo v krvi. Byla jsem praktická venkovská holka, která bez problémů podojila kozu
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského