Domů     Předpověděla mu smrt. Nevěřil jí.
Předpověděla mu smrt. Nevěřil jí.

Kdybych toho nebyla svědkem, nevěřila bych tomu. To, co se na první pohled může zdát naprosto absurdní, se může někdy skutečně stát. Svému osudu zkrátka neutečeme.

Celý život dělám účetní. Do prvního zaměstnání jsem nastoupila hned po škole a byla tam až do mateřské. Pak jsem se na totéž místo nakrátko vrátila, ale jelikož se mezitím vystřídalo vedení i někteří kolegové, už to zkrátka nebylo „ono“.

Ta přátelská a uvolněná atmosféra byla pryč, a tak jsem raději dala výpověď a našla si práci v jiném podniku. Mezi nové kolegy jsem rychle zapadla a stala jsem se součástí skvělého pracovního týmu i party bezva lidí.

Pracuji zde přes deset let a stále do práce chodím ráda, což v dnešní době může říct jen málokdo.

Četla lidem z ruky

Za tu dobu se na našem úseku vystřídalo poměrně dost lidí, ale takové to pevné jádro zůstává. Před třemi lety k nám nakrátko přibyla kolegyně Tereza. Všechny nás zaujala tím, že se věnovala esoterice, horoskopům, numerologii a věštění. Byla tím úplně posedlá.

Pořád četla různé knížky, články v časopisech i na internetu, dokonce i cizojazyčné. Časem jsme se dozvěděli, že její teta, která pochází ze Slovenska, je uznávanou kartářkou a že tohle nadšení nejspíš Tereza podědila po ní.

Svěřila se nám, že se tomu věnuje už od střední školy a že mnoha lidem vypracovala na základě údajů rozbor osobnosti nebo jim vyložila karty, četla z ruky a podobně. Když jsme se jí zeptali, zda její předpovědi vyšly, řekla, že z devadesáti procent ano.

Zvědavost byla silnější

To mě zaujalo. Do té doby jsem na podobné výklady příliš nevěřila a nikdy jsem neměla potřebu ke kartářce nebo věštkyni jít, abych se dozvěděla, co mě v životě čeká. Teď to však bylo jiné.

Terezu jsem měla den co den na očích a navíc někteří z kolegů si od ní už nějaké rozbory či výklady udělat nechali, takže se za chvíli v kanceláři nemluvilo už o ničem jiném.

Moje zvědavost dozvědět se o své budoucnosti něco bližšího stále rostla, až jsem se jednoho dne také nechala zlákat a požádala jsem Terezu, aby mi rozbor osobnosti také vypracovala. Když mi ho pak předala, nestačila jsem se divit.

V drtivé většině věcí se trefila. A to mě skoro vůbec neznala!

Jejím věštbám se vysmíval

Jediný z kolegů, kdo vůči Tereze zaujímal odmítavý a pohrdavý postoj, byl náš dlouholetý kolega Jindřich. Bylo mu už skoro šedesát a Terezino šarlatánctví, jak to nazýval, považoval za hloupé a směšné. Jindra byl jejím přesným opakem.

Tvrdý realista, který věřil jen tomu, na co si mohl sáhnout. Zaměřil se vyloženě na materiální požitky, kultura nebo duchovní věci mu nic neříkaly. Nebyl ale zlý nebo zákeřný, jen si prostě tvrdohlavě stál na svém.

Poslouchat ho, jak se hádá nebo spíš horlivě debatuje s Terezou, bylo pro nás ostatní vždycky zážitkem.

Smrt přijde brzy

Jednoho dne to dospělo až k tomu, že Jindra chtěl od Terezy vědět, kdy a jak zemře. Připadalo nám to jako nebezpečná hra a říkali jsme Jindrovi, ať neblbne. On ale stál na svém a Tereza nakonec taky souhlasila.

Na základě obdržených údajů pak Jindrovi pověděla poměrně neuvěřitelnou věc. Prý zemře předčasně, do pěti let, a bude to jeho vlastní vinou. Zatímco my ostatní jsme se zděsili, Jindra se začal smát. Tvrdil, že větší hloupost nikdy neslyšel.

Pár dní se o té předpovědi v kanceláři ještě dost hovořilo, ale potom přišly jiné, pracovní starosti. A když Tereza půl roku poté z firmy odešla, už jsme o tom nemluvili.

Na věštbu se zapomnělo

Jindra u nás zůstal ještě dlouho, výpověď podal teprve loni na jaře, když se mu začal rozjíždět jeho vlastní byznys. I nadále se u nás ale jednou, dvakrát do měsíce zastavil, aby nás pozdravil a zeptal se, jak se všem daří.

Na tu smrtící prognózu si už nikdo z nás ani nevzpomněl. Já osobně jsem si myslela, že to Tereza řekla Jindrovi takhle schválně, aby ho vytrestala za jeho ironické a pohrdavé řeči.

Smuteční oznámení

Věřila jsem tomu až do chvíle, než se po firmě rozšířila zpráva, že náš bývalý kolega údajně zemřel. Nejprve mě napadlo, že je to jen hloupý žert, ale když přišlo smuteční parte, došlo mi, že je to vážně pravda. Byla jsem v šoku.

Vždyť ještě nedávno tu byl Jindra na návštěvě a překypoval energií i zdravím. Co se mu jen mohlo stát? Musela jsem to zjistit. Už jen pro to, abych věděla, jestli bývalá kolegyně měla se svojí věštbou nakonec pravdu.

Nešťastná nehoda

Asi před třemi měsíci jsem zašla na Jindřichův hrob. Chtěla jsem mu tam dát květiny a zapálit za něj svíčku. Už jsem byla na odchodu, když jsem si všimla, že k hrobu přichází jeho žena. Pozdravily jsme se a popřála jsem jí upřímnou soustrast.

Pak mi to nedalo a jemně jsem se zeptala, jak Jindra vlastně zemřel. Pověděla mi, že se utopil v bazénu, který měla jejich rodina za domem na zahradě. Údajně se prý vrátil opilý pozdě v noci z nějaké oslavy a do bazénu nejspíš nešťastně spadl a utopil se. Jak to bylo doopravdy se už nejspíš nikdy nedozví.

Nemýlila se

Objala jsem ji a řekla, že je mi to moc líto. Jindru jsem znala za ta léta dobře a přesto, že měl svoje vrtochy, tak to byl fajn chlap. Pozvala jsem ji na kávu, kde jsme společně zavzpomínaly na muže, kterého jsme znaly.

Když jsem se vracela domů, uvědomila jsem si, že Tereza měla se svojí předpovědí pravdu – Jindra skutečně zemřel do pěti let a navíc i vlastní vinou.

Libuše R. (54), Dvůr Králové nad Labem

Předchozí článek
reklama
Související články
17.4.2024
Když se mi to stalo prvně, myslela jsem, že je to náhoda. Od té doby se stalo ale několikrát, že se ty přístroje samy spustily a komunikovaly spolu. Počítače a mobily, čím jsou chytřejší a modernější, dokážou žít více vlastním životem. A nebo je snad někdo ovládá na dálku? Občas se mi zdá, že jsou oblíbenou hračkou duchů, šotků, nebo dokonce mimozemšťanů? Když jsem mívala obyčejný tlačítkový
14.4.2024
S Davidem jsme plánovali společný život, když musel odjet do zahraničí. Slíbil mi, že na mě bude myslet, i když zemře. Po letech to splnil! Říká se, že lidé jsou schopni milovat až za hrob. Věříte tomu, nebo ne? Mě vlastní děsivá zkušenost přesvědčila o tom, že to tak skutečně může být. Léta jsem nevěděla, co se s mým přítelem stalo. Odhalení, které po letech přišlo, bylo hodně děsivé. Byla
13.4.2024
Během víkendu na horách jsem prožila noční můru. Ztratila jsem se v lese, všude jen sníh a stromy. A pak jsem uslyšela vytí. Kamarádka mi volala na poslední chvíli. Musela zrušit víkend na chalupě, kterou měla zamluvenou měsíce dopředu. Nabídla mi, abych jela místo ní. Byla by škoda, kdyby ubytování propadlo. Sice jsem tak narychlo nesehnala nikoho do páru, ale vyrazila jsem. Knížka u kamen a p
13.4.2024
Když mi Klárka v největší horečce řekla, že zanedlouho zemřu, návštěvu u kamarádky jsem zkrátila. Kamarádky dcerka byla nemocná, takže místo do kavárny jsem šla na návštěvu k Janě domů. Nicméně návštěva nestála za nic, ani jsme si pořádně nepopovídaly. Klárce večer šplhala teplota nahoru. Nakonec jsem pomáhala se studenými zábaly a držela kamarádku alespoň psychicky. Starost o dítě Jana b
8.4.2024
Nechala jsem si ho vytetovat na kotník. Najednou ale zmizel. Přesně v tu chvíli se objevil stejný motýl u muže, kterého jsem milovala. Bylo to na konci letních měsíců, kdy jsem seděla u vody a rozjímala o svém beznadějně nudném životě a o své nešťastné lásce. Nad vodní hladinou se mihla vážka a vzápětí se mé nohy dotkl motýl. Přistál mi na kotníku. Byl tak krásný, takové zbarvení jsem ještě
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ach, ta láska aneb Co se děje s vaším tělem, když jste zamilovaní
21stoleti.cz
Ach, ta láska aneb Co se děje s vaším tělem, když jste zamilovaní
Kdo by nechtěl být zamilovaný, cítit motýly v břiše, neustále myslet na protějšek bez nutnosti spát či jíst. I když zamilovanost netrvá věčně, protože pro tělo je velmi vyčerpávající, přináší řadu zdr
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Nakonec ještě bude Ryška ráda prodavačkou zmrzliny
nasehvezdy.cz
Nakonec ještě bude Ryška ráda prodavačkou zmrzliny
Během natáčení seriálu Zlatá labuť trávila Kristýna Ryška (38) většinu času ve vlaku. Jedna jízda z Rožnova pod Radhoštěm do pražských ateliérů jí zabrala čtyři hodiny – a takto jezdila i dvacetkrát
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Sen o americké osadě stál Skoty samostatnost
historyplus.cz
Sen o americké osadě stál Skoty samostatnost
Dlouhá plavba je u konce, lodě zakotvily nedaleko Nového Edinburghu. Skotští kolonisté se těší na svoje krajany, kteří sem připluli už před rokem. Čeká je však obrovské zklamání. Místo vzkvétající osady plné pohody a smíchu je přivítají stovky hrobů…   Skotové by ze své země rádi udělali hospodářskou velmoc. Chtějí – stejně jako Anglie, Nizozemí
Omega připomíná sto dní do zahájení Olympijských her
iluxus.cz
Omega připomíná sto dní do zahájení Olympijských her
Už za 100 dní odstartují Olympijské hry 2024 v Paříži a atmosféra se už nyní elektrizuje přípravami a očekáváním. Hodinářská značka Omega, jako oficiální časoměřič her, přichází s novinkou: hodinkami
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
epochaplus.cz
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených
No řekněte, cožpak může přátelství skončit?
skutecnepribehy.cz
No řekněte, cožpak může přátelství skončit?
Když jsem slavila šedesáté narozeniny, číšník mi přinesl obálku. Ale nebyly tam peníze. Uvnitř se skrýval můj nejkrásnější narozeninový dárek. Celý život jsem neměla kamarádku. Tedy když nepočítám Bohunku, ale o tu jsem přišla. S Bohunkou jsme byly spřízněné duše. Než ta první něco dořekla, ta druhá se tomu už smála, až se za břicho popadala. Bohunku
Poprvé na kameru: Vědci zachytili rozmnožování mořských korálů v laboratorních podmínkách
epochalnisvet.cz
Poprvé na kameru: Vědci zachytili rozmnožování mořských korálů v laboratorních podmínkách
Vůbec první přímý přenos rozmnožování mořských korálů v umělých podmínkách se podařilo zachytit vědcům z londýnského Mordenu. Cílem projektu laboratoře Coral Spawning Lab a společnosti Canon je porozumět životním cyklům těchto organismů klíčových pro udržení ekosystému na planetě a poskytnout informace a nástroje, které umožní je zachránit.   Laboratoř Coral Spawning Lab se zabývá záchranou
Co je pravdy na konspirační teorii chemtrails?
enigmaplus.cz
Co je pravdy na konspirační teorii chemtrails?
Příznivci konspiračních teorií jim říkají chemtrails – chemické stopy. Údajně jsou napuštěny chemikáliemi, viry či kovy a mohou mít nejrůznější účely. Pomalé trávení lidstva, šíření nemocí či steriliz
Kuře na citronech
nejsemsama.cz
Kuře na citronech
Suroviny: 1 kuře 3 citrony 1 svazek petrželky 2 snítky čerstvého tymiánu 2 snítky rozmarýnu 2 stroužky česneku 2 palice česneku 200 g másla cibule olivový olej sůl, pepř mletý Postup: Kuře omyjte a důkladně osušte. Nastrouhejte kůru z jednoho citronu, nasekejte petrželku, polovinu tymiánu a rozmarýnu, rozdrťte dva stroužky česneku a vše důkladně promíchejte
Olomoucká zajímavost: Vodopád v Bezručových sadech
epochanacestach.cz
Olomoucká zajímavost: Vodopád v Bezručových sadech
Tato olomoucká zajímavost nemá dlouhou historii jako gotické nebo barokní památky, ale za prohlídku určitě také stojí. Vodopád na skále v Bezručových sadech vysoký osm metrů vznikl až v roce 1965 u příležitosti květinové výstavy Flora Olomouc a měl tehdy být jen reklamou na kvalitu vodních čerpadel. Voda v něm cirkuluje v uzavřeném okruhu, jehož součástí je podzemní nádrž,