Domů     A najednou byla z přátelství láska
A najednou byla z přátelství láska

Když máte za kamaráda kluka, všichni se hned domýšlejí, bůhvíco mezi vámi není. Kamarádství mezi mužem a ženou zkrátka nemůže být bez postranních úmyslů. Nebo snad ano?

S Matějem jsme si rozuměli od prvního dne, co jsme se poznali. Nebylo to na střední, ani jsme spolu nevyrůstali na jednom sídlišti. Prostě jsme na sebe jednoho dne narazili na skupinové lekci angličtiny na soukromé jazykové škole.

Párkrát jsme si navzájem půjčili poznámky, pomohli si s domácím úkolem, zašli jsme spolu na kafe a bylo to. Měli jsme toho hodně společného, ale v mnohých názorech jsme se také rozcházeli.

Občas jsme se pěkně pohádali, jeden z druhého jsme si dělali legraci, a taky jsme se spolu hodně nasmáli. Prostě se z nás stali výborní přátelé.

Jeden pro druhého

Brzy jsem zjistila, že mít za kamaráda kluka, má i další velkou výhodu – můžete alespoň trochu poodhalit tajemství mužského myšlení. Když se třeba váš partner zachová v nějaké situaci naprosto nepochopitelně, kamarád vám jeho podivný výstup vysvětlí.

A fungovalo to tak i obráceně. Jeden druhému jsme se postupně začali svěřovat se vším, protože jsme věděli, že si navzájem můžeme stoprocentně věřit. Nikdy by mě nenapadlo Matějovy důvěrnosti ventilovat dál, a jeho ty moje také ne.

Spolubydlící

S Matějem jsme spolu trávili čím dál tím více času. Společně jsme vyráželi na různé akce a výlety, a když mu vypršela nájemní smlouva, nabídla jsem mu, že se ke mně může dočasně nastěhovat. V mém návrhu tehdy nebyly žádné postranní úmysly.

Stejně bych se snažila pomoci jakémukoli jinému dobrému kamarádovi. Matěj azyl v mém bytě s radostí přijal. Společné bydlení nám šlo skvěle. Ukázalo se, že Matěj je výborný kuchař, a na rozdíl od mých dosavadních partnerů nebyl ani bordelář.

Pomáhal mi s úklidem, obstarával nákupy a tak podobně. Od chvíle, co se ke mně Matěj nastěhoval, jsem nový vztah neměla, a popravdě řečeno jsem ho ani nehledala. Proč taky. Vždyť Matěj byl spolehlivý, ohleduplný, prostě skvělý. Dokázal mě rozesmát, byl mi oporou, a znal všechna moje tajemství.

Srdci neporučíte

Postupem času mi začalo docházet, že už Matěje asi nevnímám pouze jako kamaráda. Třeba když usnul na gauči nebo se soustředěně učil slovíčka, dokázala jsem ho pozorovat dlouhé minuty.

A když se po sprše odcházel obléknout do svého pokoje jen s ručníkem kolem pasu, věděla jsem, že to, co mi letí hlavou, nejsou kamarádské myšlenky. A když se mi o Matějovi začaly zdát romantické sny, došlo mi, že jsem se do něj vážně zamilovala.

Vyděsilo mě to, protože jsem se bála, že tím celé naše přátelství vezme za své. Zároveň jsem si také s hrůzou uvědomila, že tím potvrzuji ono příšerné klišé, že kamarádství mezi mužem a ženou neexistuje.

První, co mě napadlo, bylo, že se to Matěj nikdy nesmí dozvědět. Prostě nesmím žádným způsobem dát najevo, co k němu ve skutečnosti cítím. A budu doufat, že mě to časem přejde.

Vodil si domů přítelkyni

Dál jsem fungovala tak, jako doposud. Bylo to od našeho seznámení poprvé, co jsem před Matějem měla nějaké tajemství. Modlila jsem se, aby na mě nic nepoznal.

Dokud byl Matěj sám a jen si občas s nějakou holkou vyrazil na rande, byla jsem schopná držet své emoce na uzdě, ale když si pak našel vážnou známost – Ilonu, trpěla jsem jako zvíře. Sžírala mě taková žárlivost, jako ještě nikdy.

Pokaždé, když o ní bájil, jak je úžasná a senzační a že se do ní zamiloval, bylo mi úzko. Opravdové peklo ale nastalo ve chvíli, když mě s Ilonou seznámil a následně ji začal vodit k nám domů.

Předstírat před Matějem, jak jsem v pohodě a nový vztah mu přeji, pro mě bylo naprosto vysilující. Když byl doma, zavírala jsem se ve svém pokoji, nebo jsem pod nejrůznějšími záminkami chodila ven. Pohled na něj s Ilonou byl pro mě nesnesitelný.

Nečekaný rozchod

Po nějakém čase se mezi Matějem a Ilonou začaly objevovat potíže. Nejprve to byly jen malé roztržky o nedůležitých drobnostech, ale později se jejich hádky stupňovaly. Matěj mi vše vyprávěl jako jindy.

Vždy jsem ho vyslechla a snažila se mu poskytnout ženský pohled na věc. Nakonec ale Iloně při jedné hádce ruply nervy a poslala Matěje do háje. Rozchod s Ilonou nesl Matěj těžce. Byl smutný a trápil se, kde udělal chybu. Tak skleslého jsem ho ještě neviděla.

Objala jsem ho a řekla mu, že je nejlepší mužský, jakého jsem kdy poznala a že Ilona je slepice, když si toho nevšimla. Že každá holka, se kterou bude kdy chodit, by měla děkovat bohu za to, že jí seslal tak skvělého, hodného a čestného chlapa.

Nejšťastnější nevěsta

V tu chvíli se na mě Matěj otočil a zadíval se mi pátravě do očí. „Ty ses do mě zamilovala, že jo?“ vykřikl. Nemělo cenu to zapírat. Místo odpovědi jsem ho dlouze políbila. A on, k mé radosti, mi polibek opětoval. Začali jsme spolu chodit.

Uplynulo šest měsíců a Matěj mě požádal o ruku. Co jsem mu odpověděla, je vám asi jasné…

Erika K. (50), Praha

reklama
Související články
19.5.2024
Po letech jsem se setkala se svojí studentskou láskou. Z nespokojeného manželství jsem odešla a nelitovala. Dnes jsem opět šťastná. V sedmnácti letech jsem začala chodit s Jindrou, byl to nejhezčí kluk ze školy. Mé kamarádce se samozřejmě líbil taky. Když jsem strávila tři týdny po operaci slepáku v nemocnici, řekla mi Klára, že Jindra balil nějakou holku z prváku, prý je viděla, jak se líbají.
13.5.2024
Z platonické lásky mě rázem vyléčila ta opravdová. A našla jsem ji tam, kde bych ji nikdy předtím nehledala. Byl to takový velikonoční zázrak. Naši rodinu v okolí každý dobře znal. Babička s maminkou pracovaly v samoobsluze a snad žádný jejich zákazník neopomenul o Velikonocích na naše stavení s pomlázkou zazvonit. Stejně to bylo i v případě tatínka, který v nedaleké obci vedl fotbalové mužstvo
7.5.2024
Byla jsem odhodlaná pro lásku udělat cokoliv, ale zjistila jsem, že jenom to zkrátka nestačí. Na tu pravou lásku je třeba dvou. Zamilovaných příběhů jsem za svůj život přečetla mnoho. Nořila jsem se do smyšlených románů a snila o tom, že i já jednou najdu pravou lásku. A udělám pro to všechno na světě. V patnácti letech se to zdálo jako krásná a jednoduchá představa. Postupem let jsem ale zjišť
6.5.2024
Znali jsme se s Mirkem krátce a museli jsme se brát. Ve svatební den bylo ještě ke všemu příšerné počasí. Už jako holka jsem toužila mít letní svatbu. Před spaním jsem si představovala, jak kráčím rozkvetlou loukou v nádherných krajkových šatech ruku v ruce s urostlým ženichem, i když jsem neměla ponětí, kdo to je a kam vlastně jdeme. A mimochodem, kdo to je a kam vlastně jdeme, jsem přesně nev
2.5.2024
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina noc proslula kouzly, ve v
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet