Domů     Můj manžel hraje dvojí hru
Můj manžel hraje dvojí hru

Člověk nemůže mít všechno. Když si vyberete jednu možnost, vzdáváte se těch ostatních. Na to by člověk nikdy neměl zapomínat.

Vdávala jsem se dost pozdě, už mi bylo třicet pět. Ale Ondra byl o deset let mladší než já, takže jsem všem říkala, že se tím se to srovná. Samozřejmě, že jsme před svatbou mluvili i o dětech.

Chtěla jsem to, bylo jasné, že u mě každým rokem klesá šance, že se to podaří. Na druhou stranu jsem Ondrovi netajila, že se mnou mateřské hormony necloumají a že pokud on nebude potomky chtít, já na něj tlačit nebudu. Ale také jsem se dítěti nebránila, kdyby chtěl.

Byl opravdu schopný

Na Ondrovi se mi už od samého začátku líbil jeho zápal pro práci. I když by to do něj spousta jeho spolužáků neřekla, já vždycky věděla, že z něj něco bude. A nemýlila jsem se.

Nepříjemné bylo, že jsem občas od některých jeho kolegů pocítila, že mě moc neberou. Konec konců, byla jsem jen prodavačka. Časem se to obvykle zlomilo. Nejsem hloupá, tvrdím, že člověk se má učit celý život.

Taky se podle toho chovám, pořád si rozšiřuji obzory, mám spoustu koníčků, rozhodně jsem nikdy nebyla nějaká puťka.

Změna práce byla náročná

Dlouho nám to klapalo, víc než deset let. Když nad tím zpětně přemýšlím, všechno to začalo, když Ondra změnil práci. Nastoupil u zahraniční firmy, kde měl lepší výhled na postup a víc peněz. Jenže na novém místě to nešlo úplně podle jeho představ.

Zatímco v bývalé práci si ho vážili, tady se na něj dívali, bez ohledu na jeho schopnosti, skoro svrchu. Viděla jsem, že je nespokojený a nervózní. Snažila jsem se mu to nějak ulehčit, ale nebylo jak.

Mě se v té době začalo dařit v jednom z mých koníčků, výrobě keramiky. Nějaké věci jsem prodala, byl o ně zájem, měla jsem spoustu práce.

Pořád byl pryč

Navíc Ondra byl pořád někde na služebních cestách a konferencích, což mělo za následek, že jsme spolu trávili čím dál tím méně času. Ze začátku jsem se snažila být tolerantní, přistupovat k tomu tak, že jeho kariéra má přednost.

Když už byl doma tak málo, že mi to přišlo neúnosné, a chtěla jsem o tom hovořit, moc porozumění neprojevil. Tenkrát mě poprvé napadlo, že je něco špatně.

Začala jsem si víc všímat, že je pořád nespokojený, chová se divně, nekomunikuje se mnou. Opravdu upřímně jsem se snažila to změnit, ale chvílemi jsem měla pocit, že mluvím s nějakým divným cizincem, kterého vůbec neznám.

Tušila jsem, že Ondru žere i něco jiného než práce, ale nenapadalo mě co. Už si nepamatuju, jak k tomu došlo. Bylo to zrovna v ten den, co jsem měla narozeniny.

Tak dlouho jsem do něj šila, aby mi řekl, co ho trápí, až z něj vypadla věta, kterou nikdy nezapomenu. „Víš, nemůžu se smířit s tím, že spolu nebudeme mít děti…“. Zasáhlo mě to jako blesk. Děti?

Celá léta se o nich nezmínil, a najednou lituje, že je nebudeme mít? V hloubi srdce jsem to cítila jako obrovský podraz. Ale bylo mi ho líto, a tak jsem ho začala utěšovat, že třeba ještě není pozdě. Konec konců nejsem ještě v přechodu.

Zjistila jsem to náhodou

Prášky jsem vysadila už před časem a teď jsem si takříkajíc přestala dávat pozor. Čekala jsem, že se náš život změní k lepšímu. Nestalo se. Ondra měl pořád svoje nálady a pořád nebyl doma.

Spali jsme spolu jen občas, takže naděje, že bych otěhotněla byla opravdu nepatrná. Přestávala jsem chápat, proč s tím vlastně začínal. Přišla jsem na to náhodou. Nikdy jsem nebyla žádná stíhačka, neověřovala jsem si, co dělá na služebních cestách.

Ten den jsem potřebovala odeslat emailem nějaké materiály. Můj počítač si postavil hlavu, tak jsem si řekla, že to pošlu od manžela. Email měl otevřený. Překvapilo mě, když jsem tam uviděla jméno jedné jeho bývalé kolegyně.

Byla to taková potvora, neměla mě moc v lásce. Jen tak, ze zvědavosti, jsem ten email otevřela. Asi bych měla říct, že jsem to neměla dělat. Ale otevřelo mi to oči. Těch emailů bylo víc.

Vyplývalo z nich, že se mladá paní začala mému muži víc ozývat v době, kdy přišla do jiného stavu a otec jejího dítěte jí opustil. Vylévala si Ondrovi srdce, tu ho požádala aby jí něco přivezl, tu mu naznačila, že ona by pro jeho práci měla větší pochopení.

Prostě to na něj hrála. Dáma v nesnázích.

Zatímco pro mě nebyl schopný udělat si ani trochu času, jí doprovázel na výlety. Zatímco mě si ze služební cesty pomalu ani neozval, jí poskytoval psychickou podporu.

Zeptala jsem se ho

Chtěla jsem mít jasno a tak jsem se ho zeptala. V klidu, slušně, bez emocí. V podstatě se zhroutil. Nechci být zlá, ale nejsem si jistá, jestli to nebylo proto, aby se vyhnul vysvětlování a odpovědím.

Protože mi pořád jenom zdůrazňoval, že mě má rád a že chce být se mnou, ale o tom, co bylo s kolegyní, mluvit nechtěl. Už je to nějaký čas. Ondra má pořád svoje nálady. Pořád mi tvrdí, že mě má rád a chce být se mnou.

Spíme spolu, takže by se mohlo i stát, že bych třeba otěhotněla, i když je to jen hodně malá naděje. Otázkou je, jestli by to vůbec bylo k něčemu dobré. Vím totiž, že za tou ženskou jezdit nepřestal, i když to popírá.

Nedává si pozor na mobil a já nechci být za hlupáka. Už jsem mu i navrhla rozchod, nechci aby se se mnou trápil, ale o ten nestojí. Netuším, jak se zachovat. Chtěla bych udělat to, co je správné. Nejsem si ale jistá, co to je a navíc ho mám pořád ráda.

Hedvika (41), Frýdek Místek

reklama
Související články
30.5.2023
Měly to být dva krásné domy, v nichž měly žít naše spokojené rodiny. Ale možná se příbuzní nikdy nemají pouštět do společných projektů. Když jsem budoucího švagra poznala, líbil se mi. Byl to celkem švihák, byl výřečný a vtipný. A navíc měl Karel vysokou stavební školu, už skoro hotovou. Říkala jsem si, že ségra udělala terno a trochu jsem jí záviděla. Trochu dost... Ale já jsem už měla Frantu,
29.5.2023
Člověk si začne vážit něčeho teprve tehdy, když to ztratí. To je můj případ. Svůj život jsem prostě nezvládla. Na všech televizních kanálech běží nějaké detektivky. Ať to přepínám, jak chci. Už i ta televize nestojí za nic, stejně jako můj život. Miluji romantické filmy, kde není sice o dramatické zápletky nouze, ale nakonec všechno dobře dopadne. Na rozdíl od mého životního příběhu. Ten šťastn
29.5.2023
Pořádná dávka napětí na dovolenou! Baví vás detektivky a takzvané true crime story? Tak byste si neměli nechat ujít KRIMI REVUE SPECIÁL 2023. Najdete v něm dechberoucí příběhy těch největších zrůd z Československa. Z minulosti i současnosti. A pachateli jsou nejen muži, ale i ženy, mládež a senioři. Zanechali za sebou převážně zlo, bolest, prázdno. A to nepřišli na svět někde daleko, za ve
28.5.2023
Psí láska může být věrná až za hrob. Ale v tak silné pouto mezi člověkem a zvířetem jsem přece jen nevěřila. Rex mi spokojeně líže ruku a hoví si na mém klíně. Je to ještě takové velké telátko a o světě a o životě v něm neví vlastně vůbec nic. Stálo mě to velkou odvahu, pořídit si znovu psa. Ale rodina mě přemluvila. Její „páníček“ Když nám před osmi lety zemřel pes, manžel neváhal a přin
27.5.2023
Můj muž byl odjakživa bouřlivák. I když mně se to líbilo! K mému údivu si ale vybral mě. No, moc štěstí mi to nepřineslo. Jarek už měl na kontě nespočet zářezů, ale mně tvrdil, že mě také miluje. Měl vřelý vztah k alkoholu, zatímco já nikdy nezkusila ani alkohol, ani cigaretu. Neviděla jsem na alkoholu a kouření, případně drogách, nic zajímavého. Jarek si ale vyzkoušel vše. Brali jsme se, když
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
enigmaplus.cz
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
Zámek Vrbičany najdeme nedaleko Lovosic na Litoměřicku. Tento pozdně barokní zámek byl postaven v 18. století Františkem Kresselem, svobodným pánem z Kvaltenberku, a to velice pravděpodobně na místě b
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
epochalnisvet.cz
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
Sauna. Nejdemokratičtější chrám, jaký kdy lidé postavili. Přináší odreagování, jaké může poskytnout hladovému jídlo, žíznivému voda, básníkovi čistý list papíru. A k tomu vyvolává v těle neuvěřitelné
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
iluxus.cz
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
Už více než 50 let se značka ALPINA věnuje vývoji a výrobě výjimečných automobilů pro znalce a nadšence. Firma obohacující automobilový svět prostřednictvím unikátních vozů, které charakterizuje dynam
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
epochaplus.cz
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
Vytvořili kráter na kometě 9P/Tempel. Postávají na Venuši, Titanu, asteroidu Eros i kometě Čurjumov-Gerasimenko. V současnosti prozkoumávají Měsíc i Mars a dva z nich vstoupili do mezihvězdného prosto
Usmíření až těsně před jeho smrtí
nasehvezdy.cz
Usmíření až těsně před jeho smrtí
České legendární herce Jiřinu Bohdalovou (92) a Radoslava Brzobohatého (†79) spojil osud. Vypadalo to, že tito dva umělci jsou pro sebe stvoření. Bouřlivé manželství ale nevydrželo a z lásky zbyla záš
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Proč je bolest v noci intenzivnější?
21stoleti.cz
Proč je bolest v noci intenzivnější?
Bolest vnímáme negativně, jako něco nepříjemného, co nám nedovoluje podávat stoprocentní výkon v práci či při sportu. Bolesti zubu, hlavy, zad či kloubů jsou zkrátka obtěžující, a tak často saháme po
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
skutecnepribehy.cz
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
To kvílení v noci mi nedalo spát, musela jsem zjistit, co se ve starém domě stalo. Kronika mi odhalila příběh tří nešťastných dívek, které neměly ani po smrti klid. Tehdy jsem jela na služební cestu do západních Čech. Pracovní jednání včetně setkání s německými kolegy se mělo uskutečnit během tří dnů a já našla ubytování v malém penzionu na
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Ořechová másla
tisicereceptu.cz
Ořechová másla
Lze je dělat z nejrůznějších druhů ořechů, třeba z kešu či pistácií. Suroviny 500 g ořechů sklenice mixér Postup Připravte si vybrané ořechy a buď je použijte ve stavu, v jakém jste je k
Ilona Svobodová věří v další lásku
nasehvezdy.cz
Ilona Svobodová věří v další lásku
Herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) v posledních letech velmi milovala dva muže. Bohužel kvůli nepřízni osudu o oba přišla. Nejprve pochovala svého milovaného manžela, hudebního skladatel