Domů     Našla jsem dceru a celou rodinu
Našla jsem dceru a celou rodinu

Někdy se člověk dostane do takové situace, že je úplně v koncích a neví, jak dál. A v mezních situacích někdy uděláte věci, které už pak nelze vzít zpět.

Dostala jsem takovou klepavku, že jsem myslela, že se vůbec neudržím na nohou. Konečně na příletové tabuli na pražském letišti naskočilo letadlo z New Yorku.

Hrnula jsem se nedočkavě dopředu, i když mi bylo jasné, že ještě nějakou dobu bude trvat odbavení cestujících. Jenže mezi těmi cestujícími byla i moje dcera Vendula. A já ji potřebovala co nejdříve vidět. Takhle jsem se ještě nikdy na žádné své dítě netěšila.

Ale zároveň mě provázel hrozný strach. Jak jenom tohle setkání dopadne?

Byla jsem příliš mladá

Je to už pětatřicet let. Bylo mi patnáct a byla jsem těhotná. Jsem holka z děcáku, kam mě máma odložila jako úplně malou. Vůbec si na ni nepamatuju. Později jsem se ocitla v pěstounské rodině plné dětí.

Můj život v této rodině nebyl zrovna procházka růžovým sadem. Někdo má na své náhradní rodiče štěstí, já ho prostě neměla. A tak jsem si prostě začala žít po svém.

Moje první láska

Mareček byl moje první láska. Nebo spíš se dá říct, že jsme si tehdy na lásku jen hrály. Byli jsme oba neskutečně mladí a bavil nás sex. A já navíc tím, že jsme se přimkla k Markovi a kašlala na rodiče a své povinnosti, jsem cítila určité zadostiučinění.

Byla to taková pubertální revolta proti všem. To však skončilo, když jsem otěhotněla.

Nastal rychlý obrat

Marek, který měl těsně před maturitou, se zprávou o tom, že spolu čekáme dítě, úplně vyděsil. Ihned mě posílal na potrat. A bylo po lásce. Nevěděla jsem, jak to budu zvládat s dítětem. Ale v jednom jsem měla jasno. To miminko prostě porodím.

Nezabiju ho jenom proto, že je Marek srab. A tak se narodila Vendulka.

Rodina zasáhla

Jenže moje pěstounka – matka byla zásadně proti tomu, abych si dítě nechala. Dobře, souhlasila, ať ho porodím. Také nebyla zastánkyní potratů. Ale to bylo vše, na čem jsme se shodly.

Já chtěla mít miminko u sebe a starat se o něj, ona tvrdila, že šestnáctileté dítě nemůže vychovávat jiné dítě. Vendulka proto nakonec putovala do kojeňáku a pak jsme dali souhlas i s její adopcí. Ten boj o ni jsem psychicky nezvládla, podlehla jsem nátlaku. A poznamenalo mě to na zbytek života.

Odešla jsem pryč

Potom, co jsem přišla o Vendulku, jsem už doma být nemohla. Odešla jsem od pěstounské rodiny a začala se životem protloukat sama. Nebylo to vůbec jednoduché. V té chvíli jsme musela sama pro sebe uznat, že bý sama s Vendulkou bych asi nezvládla.

V tomhle měli moji pěstouni pravdu. Nakonec jsem to musela uznat, ale bolest se tím nezmírnila. Denně se mi o Vendulce zdálo, viděla jsem ji, jak ji držím po porodu v náručí. Dokud mi ji definitivně nesebrali.

Nepovedení partneři

Našla jsem si práci , žila na ubytovně a vedla společenský život. Musela jsem být neustále mezi lidmi a bavit se. Myslela jsem, že tak na všechno to zlé, co mě potkalo, zapomenu. Byla to ale křeč a holé zoufalství.

Osud mi do cesty přihrával podivné a nespolehlivé muže na jednu noc nebo na krátkou dobu. V devatenácti jsem znovu otěhotněla. Zůstala jsem na to zase sama, ale věděla jsem, že tentokrát už to zvládnu.

Malý syn a nový táta

Když se mi narodil Jiříček, byla jsem štěstím bez sebe. Vrhla jsem se do role matky po hlavě. O tom, jak se o dítě starat, jak ho vychovávat, jsem moc nevěděla. Sama jako dítě jsem nic takového nezažila.

A později v pěstounské rodině jsem toho moc okoukat také nemohla. Tam byly samé větší děti. Moje odhodlání však bylo tak velké, že mě nemohlo nic zastavit. I když pravda, financí bylo málo. A tehdy jsem na pískovišti poznala Tondu.

Chodil tam se svou malou Evičkou. Byl rozvedený a holčičku vídal jen v přísně vymezený čas.

Byli jsme konečně rodina

S Tondou jsme si moc rozuměli. Oba jsme byli takoví životní smolaři, kteří se našli. Začali jsme spolu žít. Jiříček měl konečně tátu a Evička svého brášku. Po dvou letech se nám ještě narodila Anička.

A tehdy poprvé, po dlouhé době jsme si zase vzpomněla na Vendulku. To když jsem v porodnici držela v náručí Aničku. Byla jsem šťastná a spokojená. Poprvé v životě jsem měla rodinu, prima mužského a zdravé děti. A co má Vendulka. Kde a jak žije? Je spokojená?

Zlobí se na mě? Nenávidí mě? Hledá mě?

Začala jsem pátrat

Od té chvíle už jsem neměla pokoj. Vrátily se mi všechny mé výčitky svědomí, pocity viny a selhání. Děti rostly a já se svých nočních můr nemohla zbavit. Nakonec mi Tonda navrhl, že zkusíme Vendulku najít.

Prý je to jediná možnost, jak dostanu odpovědi na všechny ty otázky, které mě trápí. Začalo tak zdlouhavé pátrání. Bylo náročné a někdy dost bolestivé, ale můj úžasný mužský stál pořád při mně. Hlavně díky jemu jsem nakonec Vendulku objevila.

Strach jsem měla zbytečně

Náš první kontakt přes skype byl trochu rozpačitý. Koukala jsem se na monitor počítače na pětatřicetiletou mladou ženu, která seděla v kuchyni svého bytu v New Yorku. Žije totiž už mnoho let v USA. Emigrovala tam jako dítě se svými adoptivními rodiči.

Kupodivu byla ráda, že mě poznala. Prý mě také chtěla hledat. Nakonec se rozhodla, že za mnou i s manželem a malý synem Johnym přijedou. No a teď je všechny pevně svírám v náručí v letištní hale. Ano, mám dceři cio vysvětlovat. Snad to ale pochopí.

Zdena J. (51), jižní Čechy

reklama
Související články
16.4.2024
Když jsem slavila šedesáté narozeniny, číšník mi přinesl obálku. Ale nebyly tam peníze. Uvnitř se skrýval můj nejkrásnější narozeninový dárek. Celý život jsem neměla kamarádku. Tedy když nepočítám Bohunku, ale o tu jsem přišla. S Bohunkou jsme byly spřízněné duše. Než ta první něco dořekla, ta druhá se tomu už smála, až se za břicho popadala. Bohunku nikdy nikdo nenahradil. Všechny ty úžasné
16.4.2024
Stala se ze mě matka samoživitelka, na kterou se začaly dluhy hrnout ze všech stran, a já je nedokázala řešit. Bojím se kvůli tomu znovu vdát. Pokud je žena dobrá máma, tak nedopustí, aby její děti někdo šikanoval a bil. Život s mým manželem bylo peklo. Byl to tyran. Tak jsem sbalila tašky, nasedla s dětmi do auta a odjela. První tři měsíce jsem žila z úspor. Moje práce byla špatně placená. Dět
16.4.2024
Byl tak vlezlý a trapný! Nakonec jsem se ale do něj zamilovala. Dokázal totiž, že je to muž, o kterého se může žena v nouzi pevně opřít. Měl a jsem o muži svého života přesnou představu a od té jsem se nehodlala vzdálit. Jakmile to nebyl pan Dokonalý, neměl šanci. A tak to bylo i s Ivanem. Potkala jsem ho v době, kdy jsem chodila s Láďou. Toho jsem nekriticky milovala. Byl to krasavec, vysporto
15.4.2024
S mužem jsme 40 let snili o Karibiku. Když jsme na něj našetřili a vyrazili jsme, vrátili jsme se do domova, který byl zcela zničen. Jako náš život. S Karlem nemáme děti. Chtěli jsme, ale nepovedlo se. O to víc jsme si chtěli užít život, abychom si řekli, že jsme jej spolu naplnili. Jezdili jsme na výlety a dopřávali si, avšak nebyli jsme tak bohatí, abychom si jen tak dovolili Karibik, o němž
14.4.2024
Rodina je základem všeho, ovšem co když ty kořeny nepoznáte už v dětství? To byl totiž přesně můj případ a tehdy se začal psát můj katastrofický životní osud. Celý život a stále je to ve mně. Je mi 81 let a lituji, že jsem prožila tolik let v bolesti. Přitom stačilo být tvrdší. Jenže zkušenosti získáváme postupně, a proto dnes kroutíme hlavou nad tím, co jsme kdysi udělali a jak jsme si život z
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn