Domů     Na hřbitově potkávala dámu v černém
Na hřbitově potkávala dámu v černém

Když moje prateta Lada pochovala svého muže, zjistila, že na jeho hrob chodí neznámá žena. Byla zahalená v dlouhém černém plášti. Vždy se objevila zcela nečekaně a zrovna tak i zmizela.

Bylo krásné babí léto. Sluníčko příjemně hřálo a já jsem se jako každou první neděli v měsíci vypravila na hřbitov. Položila jsem květiny na hrob mým prarodičům, zapálila jsem za ně svíčku, a pak jsem zašla i k hrobu mého prastrýce Aloise a pratety Lady.

Tetičku jsem měla moc ráda. Byla to velice energická a pracovitá žena, ale zrovna tak s ní byla i velká legrace. Vždy si udělala čas, aby si se mnou vyjela na koni, zahrála žolíky a taky mě naučila plést a dělat ty nejlepší domácí povidlové buchty.

Milovaná prateta

Přidřepla jsem si k jejímu hrobu a očistila náhrobek od spadaného listí. „Moc mi chybíš, tetičko,“ zašeptala jsem. „Škoda, že jsi odešla tak brzy. Měla bys ze mě radost. Konečně jsem si našla moc hodného muže a za dva měsíce se budeme brát.

Pamatuješ, jak jsi mi říkala, že mi na ten velký den upečeš svatební koláčky…,“ pokračovala jsem a do očí se mi nahrnuly slzy. Zadívala jsem se na tetinu fotografii v rámečku. „Jedno ti ale slibuji.

Až přivedu na svět dítě, a pokud to bude holčička, bude se jmenovat po tobě – Lada.“ Pak jsem vstala a rozhlédla jsem se kolem sebe.

Na cestičce mezi náhrobky jsem si všimla ženy, která byla zahalená do černé, a vzpomněla jsem si na příběh, který mi prateta Lada před lety vyprávěla.

Žena u pomníčku

Stalo se to už dávno, na začátku osmdesátých let, když pratetička Lada pochovala svého manžela Aloise. Prožili spolu krásných pětatřicet let, a kdyby nebylo toho nečekaného infarktu, bylo by to mnohem déle. S jeho smrtí se prateta dlouho nemohla smířit.

Aby s ním mohla být alespoň symbolicky, chodila ho často navštěvovat na hřbitov, kde si s ním povídala a líčila mu všechno, co se v jejím životě odehrává. A právě jednou, když šla opět položit na Aloisův hrob květiny, si povšimla neznámé ženy.

Zčistajasna se objevila u jeho pomníčku. Na sobě měla černý plášť sahající až na zem a v ruce svírala růženec. Teta si nepamatovala, že by ji viděla na pohřbu. Pozdravila ji a zeptala se, odkud jejího muže znala. Žena jí však neodpověděla.

Jen se rukou dotkla náhrobku a pak bez jediného slova odešla. Tetička chtěla běžet za ní, ale žena nikde nebyla. Jakoby se rozplynula.

Příhoda ji znepokojovala

Setkání se záhadnou ženou nedalo tetě Ladě spát. Její obraz se jí stále vracel. Dokonce se jí o ní začalo i zdát. Ve snu se k ní skláněla a cosi jí říkala, jenomže jí nebylo rozumět. Pár dní po té příhodě k nám tetička přijela na návštěvu.

Tehdy mi bylo patnáct let a zrovna jsem prožívala své první zamilované období. I když jsem byla, jak se říká, hlavou v oblacích, všimla jsem si, že tetičku cosi trápí. Po delším naléhání se mi se vším svěřila.

Navrhla jsem jí, že za ní o víkendu přijedu a půjdeme na hřbitov společně. Souhlasila. Tetu však něco donutilo, aby šla na hřbitov ještě před mým příjezdem. Došla k manželovu hrobu a zapálila svíčku, když si všimla stínu dopadajícího vedle ní.

Ohlédla se a spatřila onu ženu. „Co tu děláte? Kdo jste?“ zeptala se. Žena jí ale opět nic neodpověděla. Otočila se a zmizela v hloubi hřbitova.

Nikoho jsem neviděla

„A ty opravdu nemáš ponětí, o koho by se mohlo jednat?“ vyptávala jsem se tetičky, když jsme procházely bránou na hřbitov. Teta se na chvilku zamyslela a pak zavrtěla hlavou. „Netuším,“ odpověděla.

„Nikdy mi na moje otázky neodpověděla.“ Vzala jsem tetu za ruku. „Neboj, však já to z ní už dostanu,“ řekla jsem odhodlaně. „Jen, aby tu byla,“ podotkla tetička. Prošly jsme úzkou uličkou a daly se vlevo, kde se nacházel hrob prastrýčka Aloise.

Teta se najednou zastavila. „To je ona,“ řekla a natáhla ruku před sebe. Podívala jsem se směrem, kterým ukazovala. „Teto, tam ale nikdo nestojí,“ řekla jsem zaraženě.

Po stopách minulosti

Tetička se na mě nechápavě podívala. Ve tváři měla znepokojivý výraz. „Ty tu ženu opravdu nevidíš?“ zeptala se mě. Zavrtěla jsem hlavou. „To není možné! Vždyť stojí hned u Aloisova hrobu!“ Vyděšeně jsem na tetičku hleděla.

Na hřbitově kromě nás dvou nikdo jiný nebyl. „Přece nejsem blázen,“ pokračovala teta rozrušeně. „Ta ženská je živá, žádný duch. Mluvila jsem s ní. Sice mi neodpověděla, ale jsem si jistá,“ trvala na svém.

Tetičku Ladu jsem znala velice dobře, takže jsem ji nepovažovala za blázna. Stejně jistá jsem si byla i tím, že si to nevymýšlí. Od té příhody jsem na hřbitov chodila s ní.

Při jedné návštěvě mě napadlo, zeptat se správce, zda toho dne, kdy se konal pohřeb prastrýce Aloise, došlo i k dalším pohřbům. Jeden se opravdu konal. Podařilo se nám získat adresu té rodiny a rozjely jsme se tam.

Záměna se napravila

Manželé nás pozvali dál. Zatímco nám žena vařila čaj, prohlížely jsme si fotografie na zdi. Teta na nich poznala ženu ze hřbitova. „To je ona, tuto ženu vídám na hřbitově.“ Mladá žena se na tetu podivně zadívala. „To není možné.

To je moje babička a loni zemřela.“ Pak dodala, že je pochována se svým manželem, který odešel už před lety. „Proč ji ale vídám u hrobu mého Aloise?“ nechápala teta.

A pak nás napadla neuvěřitelná myšlenka, a sice že kdysi dávno zaměnili rakve mého prastrýce a manžela té ženy. Následná exhumace naši domněnku potvrdila. Nebožtíci spočinuli na správných místech a od té doby už se tetě žena v černém nikdy nezjevila.

Zdena G. (59), střední Čechy

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
23.5.2024
Prodávala jsem různé předměty, většinou suvenýry z našeho města. Měla jsem ale i několik vzácných kousků z daleké ciziny. Ten člověk vstoupil do mého obchodu s orien­tálními předměty krátce po obědě. Nade dveřmi se rozklinkal malý zvonek a já vzhlédla očima od pultu v okamžiku, kdy muž vcházel. V tuto dobu do obchodu mnoho lidí nechodilo a já si toho člověka mohla lépe prohlédnout a zapamatovat
21.5.2024
Celý život mě pronásledovalo jedno číslo! To, že je patnáctka pro mě osudová, jsem pochopila po řadě nešťastných událostí. Někdo věří na hvězdy a horoskopy, jiný na karty nebo na čísla. Pro mě bylo jedno konkrétní číslo už od dětství doslova prokleté – ničilo mi život. Ale pochopila jsem to až o mnoho let později. Její pověrčivost mi byla k smíchu Mají i čísla svoji duši? Kamarádka Ilona,
21.5.2024
Když ten šperk od svého přítele dostala, byla nejšťastnější na světě. Od té chvíle se ale její život proměnil v peklo. V životě jsem nikdy nic nenašla. Když jsem během odpolední procházky parkem spatřila ten žlutý kroužek na zemi, ani ve snu mě nenapadlo, že by mohl být opravdu zlatý a cenný. Můj syn ale zjistil, že prstýnek má punc, a tak jsem s ním běžela k odborníkovi. Zlatník mi skutečně po
20.5.2024
Vlak měl zpoždění, a tak jsem si zkrátila čekání v odstaveném vagonu. Usnula jsem a probral mě vlak, když se dal do pohybu. Vracela jsem se pozdě večer od kamarádky, čekala mě ještě cesta vlakem. Na setmělém nádraží jsem se dozvěděla, že má nemalé zpoždění. Byla mi zima a únavou jsem pomalu ani neudržela hlavu. Měla jsem náročný den, vstávala jsem do práce ve čtyři ráno a odpoledne jsem jela ka
16.5.2024
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta, které patřilo mé matce. Volala mi krátce poté, co jsem s vozem vyjel.
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Magické MSG Sphere: Největší kulovitá stavba světa
epochalnisvet.cz
Magické MSG Sphere: Největší kulovitá stavba světa
Nová lasvegaská dominanta se pyšní hned dvěma světovými rekordy. Předně na světě nenajdete větší kulovitou stavbu a zároveň je fasáda MSG Sphere opatřena největší LED obrazovkou! Displej zabírá úctyhodných 54 000 metrů čtverečních, a tak by do kapsy strčil i pražský Václavák!   K začátkům této unikátní stavby se musíme vrátit do února 2018, kdy
Krémové houbové rizoto
tisicereceptu.cz
Krémové houbové rizoto
Provoňte ho aromatickými bylinkami, jako je rozmarýn nebo tymián. Ingredience 250 g kulatozrnné rýže 200 g hub, nejlépe hříbků 80 ml bílého vína 100 g másla 30 g šalotky 70 g parmazánu 6 l
Holubího reka nechali vycpat
historyplus.cz
Holubího reka nechali vycpat
Obránci francouzské pevnosti Vaux, střežící přístup k Verdunu, se už dlouho neudrží. „Tohle je naše jediná šance,“ říká velitel a vysílá jejich posledního poštovního holuba es žádostí o pomoc… Nezbývá než doufat, že holub Vaillant poselství doručí. Od 2. června 1916 Němci útočí na opevnění Vaux, střežící severovýchodní přístup k městu Verdunu. Major Sylvain Eugène Raynal (1867–1939) tuší,
Janis Joplin: Královna blues, která uhořela na hranici slávy
epochaplus.cz
Janis Joplin: Královna blues, která uhořela na hranici slávy
Drogy, sex a rock’n’roll. Život Janis Joplin, legendární zpěvačky s nakřáplým hlasem, která se stala ikonou hippies a symbolem ženské svobody, byl plný vášně, excesů a tragického konce v pouhých 27 letech.   Hudební svět ještě nestihl smířit se ztrátou Jimiho Hendrixe, a už 4. října 1970 truchlí znovu. Na předávkování drogami umírá v prokletém věku
Cyklická pentózofosfátová dráha chrání hostitele zároveň před patogenem i před vlastní imunitní reakcí
21stoleti.cz
Cyklická pentózofosfátová dráha chrání hostitele zároveň před patogenem i před vlastní imunitní reakcí
Nový článek Michaliny Kazek a Lenky Chodákové z Laboratoře molekulární integrativní fyziologie drozofily, který vyšel v prestižním časopise Plos Biology, ukazuje, jak důležité je pro organismy nastavi
Ničí si Farna zdraví kvůli penězům?
nasehvezdy.cz
Ničí si Farna zdraví kvůli penězům?
Zpěvačka Ewa Farna (30) je na vrcholu kariéry, a tak nechce vynechat ani jedno vystoupení, dokud vyprodává haly. To však znamená, že své tělo rozhodně nešetří. Málo spí a jídlo si koupí tam, kde to z
Sennheiser přináší technologie vlajkových lodí širšímu publiku
iluxus.cz
Sennheiser přináší technologie vlajkových lodí širšímu publiku
Společnost Sennheiser dnes oznámila zahájení prodeje nejnovějších plně bezdrátových sluchátek – Sennheiser Accentum True Wireless. Sluchátka vynikají mimořádnou ergonomií, hybridním aktivním potlačení
Tajemství berlínského podzemí: Je to labyrint plný duchů?
enigmaplus.cz
Tajemství berlínského podzemí: Je to labyrint plný duchů?
Síť podzemních tunelů a bunkrů pod hlavním městem Německa má především souvislost s obdobími druhé světové války a následné studené války, která rozdělila svět i samotný Berlín. Se zdejším podzemím je
Bubínek z Indie v mém obchodě byl kouzelný
nejsemsama.cz
Bubínek z Indie v mém obchodě byl kouzelný
Prodávala jsem různé předměty, většinou suvenýry z našeho města. Měla jsem ale i několik vzácných kousků z daleké ciziny. Ten člověk vstoupil do mého obchodu s orien­tálními předměty krátce po obědě. Nade dveřmi se rozklinkal malý zvonek a já vzhlédla očima od pultu v okamžiku, kdy muž vcházel. V tuto dobu do obchodu mnoho lidí nechodilo a já si toho člověka mohla lépe
Bubínek z Indie v mém obchodě byl kouzelný
skutecnepribehy.cz
Bubínek z Indie v mém obchodě byl kouzelný
Prodávala jsem různé předměty, většinou suvenýry z našeho města. Měla jsem ale i několik vzácných kousků z daleké ciziny. Ten člověk vstoupil do mého obchodu s orien­tálními předměty krátce po obědě. Nade dveřmi se rozklinkal malý zvonek a já vzhlédla očima od pultu v okamžiku, kdy muž vcházel. V tuto dobu do obchodu mnoho lidí nechodilo a já si toho člověka mohla lépe
Zoo Chomutov: Zahrada, ve které můžete i bydlet
epochanacestach.cz
Zoo Chomutov: Zahrada, ve které můžete i bydlet
Zoologická zahrada nebo přesněji Zoopark Chomutov se mezi českými zoo může pochlubit jedním prvenstvím. Je totiž sice jednou z nejmladších, ale současně svou rozlohou 112 hektarů největší českou zoo, téměř dvakrát tak velkou, než je ta pražská. Zakladatel a jeho velký sen Přitom tradice chovu zvířat na stejném místě pochází už z předválečného období. Ve zdejším městském