SkutečnéPříběhy.cz
Domů     Na hřbitově potkávala dámu v černém
Na hřbitově potkávala dámu v černém

Když moje prateta Lada pochovala svého muže, zjistila, že na jeho hrob chodí neznámá žena. Byla zahalená v dlouhém černém plášti. Vždy se objevila zcela nečekaně a zrovna tak i zmizela.

Bylo krásné babí léto. Sluníčko příjemně hřálo a já jsem se jako každou první neděli v měsíci vypravila na hřbitov. Položila jsem květiny na hrob mým prarodičům, zapálila jsem za ně svíčku, a pak jsem zašla i k hrobu mého prastrýce Aloise a pratety Lady.

Tetičku jsem měla moc ráda. Byla to velice energická a pracovitá žena, ale zrovna tak s ní byla i velká legrace. Vždy si udělala čas, aby si se mnou vyjela na koni, zahrála žolíky a taky mě naučila plést a dělat ty nejlepší domácí povidlové buchty.

Milovaná prateta

Přidřepla jsem si k jejímu hrobu a očistila náhrobek od spadaného listí. „Moc mi chybíš, tetičko,“ zašeptala jsem. „Škoda, že jsi odešla tak brzy. Měla bys ze mě radost. Konečně jsem si našla moc hodného muže a za dva měsíce se budeme brát.

reklama

Pamatuješ, jak jsi mi říkala, že mi na ten velký den upečeš svatební koláčky…,“ pokračovala jsem a do očí se mi nahrnuly slzy. Zadívala jsem se na tetinu fotografii v rámečku. „Jedno ti ale slibuji.

Až přivedu na svět dítě, a pokud to bude holčička, bude se jmenovat po tobě – Lada.“ Pak jsem vstala a rozhlédla jsem se kolem sebe.

Na cestičce mezi náhrobky jsem si všimla ženy, která byla zahalená do černé, a vzpomněla jsem si na příběh, který mi prateta Lada před lety vyprávěla.

Žena u pomníčku

Stalo se to už dávno, na začátku osmdesátých let, když pratetička Lada pochovala svého manžela Aloise. Prožili spolu krásných pětatřicet let, a kdyby nebylo toho nečekaného infarktu, bylo by to mnohem déle. S jeho smrtí se prateta dlouho nemohla smířit.

reklama

Aby s ním mohla být alespoň symbolicky, chodila ho často navštěvovat na hřbitov, kde si s ním povídala a líčila mu všechno, co se v jejím životě odehrává. A právě jednou, když šla opět položit na Aloisův hrob květiny, si povšimla neznámé ženy.

Zčistajasna se objevila u jeho pomníčku. Na sobě měla černý plášť sahající až na zem a v ruce svírala růženec. Teta si nepamatovala, že by ji viděla na pohřbu. Pozdravila ji a zeptala se, odkud jejího muže znala. Žena jí však neodpověděla.

Jen se rukou dotkla náhrobku a pak bez jediného slova odešla. Tetička chtěla běžet za ní, ale žena nikde nebyla. Jakoby se rozplynula.

Příhoda ji znepokojovala

Setkání se záhadnou ženou nedalo tetě Ladě spát. Její obraz se jí stále vracel. Dokonce se jí o ní začalo i zdát. Ve snu se k ní skláněla a cosi jí říkala, jenomže jí nebylo rozumět. Pár dní po té příhodě k nám tetička přijela na návštěvu.

reklama

Tehdy mi bylo patnáct let a zrovna jsem prožívala své první zamilované období. I když jsem byla, jak se říká, hlavou v oblacích, všimla jsem si, že tetičku cosi trápí. Po delším naléhání se mi se vším svěřila.

Navrhla jsem jí, že za ní o víkendu přijedu a půjdeme na hřbitov společně. Souhlasila. Tetu však něco donutilo, aby šla na hřbitov ještě před mým příjezdem. Došla k manželovu hrobu a zapálila svíčku, když si všimla stínu dopadajícího vedle ní.

Ohlédla se a spatřila onu ženu. „Co tu děláte? Kdo jste?“ zeptala se. Žena jí ale opět nic neodpověděla. Otočila se a zmizela v hloubi hřbitova.

Nikoho jsem neviděla

„A ty opravdu nemáš ponětí, o koho by se mohlo jednat?“ vyptávala jsem se tetičky, když jsme procházely bránou na hřbitov. Teta se na chvilku zamyslela a pak zavrtěla hlavou. „Netuším,“ odpověděla.

„Nikdy mi na moje otázky neodpověděla.“ Vzala jsem tetu za ruku. „Neboj, však já to z ní už dostanu,“ řekla jsem odhodlaně. „Jen, aby tu byla,“ podotkla tetička. Prošly jsme úzkou uličkou a daly se vlevo, kde se nacházel hrob prastrýčka Aloise.

Teta se najednou zastavila. „To je ona,“ řekla a natáhla ruku před sebe. Podívala jsem se směrem, kterým ukazovala. „Teto, tam ale nikdo nestojí,“ řekla jsem zaraženě.

Po stopách minulosti

Tetička se na mě nechápavě podívala. Ve tváři měla znepokojivý výraz. „Ty tu ženu opravdu nevidíš?“ zeptala se mě. Zavrtěla jsem hlavou. „To není možné! Vždyť stojí hned u Aloisova hrobu!“ Vyděšeně jsem na tetičku hleděla.

Na hřbitově kromě nás dvou nikdo jiný nebyl. „Přece nejsem blázen,“ pokračovala teta rozrušeně. „Ta ženská je živá, žádný duch. Mluvila jsem s ní. Sice mi neodpověděla, ale jsem si jistá,“ trvala na svém.

Tetičku Ladu jsem znala velice dobře, takže jsem ji nepovažovala za blázna. Stejně jistá jsem si byla i tím, že si to nevymýšlí. Od té příhody jsem na hřbitov chodila s ní.

Při jedné návštěvě mě napadlo, zeptat se správce, zda toho dne, kdy se konal pohřeb prastrýce Aloise, došlo i k dalším pohřbům. Jeden se opravdu konal. Podařilo se nám získat adresu té rodiny a rozjely jsme se tam.

Záměna se napravila

Manželé nás pozvali dál. Zatímco nám žena vařila čaj, prohlížely jsme si fotografie na zdi. Teta na nich poznala ženu ze hřbitova. „To je ona, tuto ženu vídám na hřbitově.“ Mladá žena se na tetu podivně zadívala. „To není možné.

To je moje babička a loni zemřela.“ Pak dodala, že je pochována se svým manželem, který odešel už před lety. „Proč ji ale vídám u hrobu mého Aloise?“ nechápala teta.

A pak nás napadla neuvěřitelná myšlenka, a sice že kdysi dávno zaměnili rakve mého prastrýce a manžela té ženy. Následná exhumace naši domněnku potvrdila. Nebožtíci spočinuli na správných místech a od té doby už se tetě žena v černém nikdy nezjevila.

Zdena G. (59), střední Čechy

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
7.2.2023
Musela jsem si splnit svůj těžký životní úkol, abych si našla správného muže. Pohyboval se v mé blízkosti dlouhý čas, já ho ale neviděla. Bývala jsem v mládí pohledná dívka, muži se na mě lepili, já ale měla smůlu. První manžel propadl alkoholu, všechno, co jsme měli, propil. Druhého dokonce zavřeli do vězení, zbyly po něm jenom velké dluhy. Pak jsem si našla chlapa, který mě po roce velké l
6.2.2023
K neznámým ženám, které se zjeví před vámi nenadále a vypadají jako z jiného světa, se chovejte vždy vlídně a uctivě. Opak by se vám vymstil. Byl krásný podvečer, který si říkal o procházku. Se sestrou a kamarádkami jsme vyrazily. To, co jsme zažily, bylo nad rámec chápání. Prožily jsme noc hrůzy a dodnes jsme šťastné, že jsme se z toho dostaly... Neznámá žena Vyrazily jsme přes les na lo
6.2.2023
Se smrtí matky jsem se nemohla smířit, nepomohlo ani deset let od jejího odchodu. Až mi přineslo odpověď sezení u záhadné jasnovidky. Když vám odejde blízký člověk, je to neštěstí. Když navíc odejde za podivných okolností, trápí vás to víc. Tak to bylo s mou maminkou. Nemohla jsem se s jejím odchodem smířit. Neměla jsem zdání, co ji trápilo natolik, že si vzala život, jak tvrdili všichni. Bu
2.2.2023
Ten černý pták se objevil zničehonic na okenním parapetu. Jako kdyby věděl, že se můj manžel chystá odejít na věčnost. S mým manželem Hynkem nebylo jednoduché žít. Kdybych neměla vesnickou výchovu, kdy nám maminky kladly na srdce, že žena musí všechno zamést pod svou sukni, určitě bych se svým chotěm nevydržela. Nebyl vůbec oblíbený Byl to výbušný cholerik, který nešel nikdy daleko pro rá
2.2.2023
Ten, kdo nahlédne do prostoru mezi dvěma světy, pocítí velké usmíření. Když získáme jistotu, že naše duše přetrvá, smrti se už nebojíme! Stalo se to před necelými sedmi lety. Měla jsem dlouhou dobu velké bolesti v oblasti žlučníku, které mě nakonec přiměly k návštěvě doktora. Vyšetření ukázala, že mám zánět žlučníku. Zkoušela jsem nejprve dietu, ale nepomohlo mi to. Nakonec mi lékař doporučil o
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čokoládové palačinky
tisicereceptu.cz
Čokoládové palačinky
Překvapte svůj protějšek neobyčejným dezertem skvělé chuti. Ingredience 50 g hořké čokolády v malých kouscích 200 ml mléka 120 ml smetany 30 ml kakaového prášku 115 g hladké mouky 2 vejce
#HeartWritten: Sv. Valentýn s Montblanc
iluxus.cz
#HeartWritten: Sv. Valentýn s Montblanc
Montblanc vybírá ty nejkrásnější valentýnské dárky, které jsou láskyplně zabalené do ručně psaných slov přímo od srdce. Bílá dárková krabička jako prázdné plátno, neodolatelná výzva k tomu, aby se
Valašské muzeum v přírodě ožije opět Masopustem
epochanacestach.cz
Valašské muzeum v přírodě ožije opět Masopustem
Po třech letech se v sobotu 11. února 2023 vrátí do Dřevěného městečka v Rožnově pod Radhoštěm masopustní veselí a zavoní řeznické speciality. „Návštěvníci se mohou těšit na masopustní obchůzky z va
Utajila Kaňoková rozchod s přítelem?
nasehvezdy.cz
Utajila Kaňoková rozchod s přítelem?
Ještě před časem se zdálo, že je Beáta Kaňoková (33) šťastně zamilovaná. Loni v listopadu poprvé oficiálně vyvedla do společnosti svého nového přítele Tomáše. „Jsme spolu čerstvě,“ prozradila tehdy
Lidstvo vyráží hledat život: Kde v budoucnosti zakotvíme?
epochalnisvet.cz
Lidstvo vyráží hledat život: Kde v budoucnosti zakotvíme?
Jeden je od naší domovské planety vzdálený zhruba 630 milionů kilometrů, ten druhý dvakrát tolik Přesto představují světy, které by se dali kolonizovat. NASA hodlá prozkoumat potenciál dvou vzdálen
Straší na Velšské univerzitě dáma s drdolem?
enigmaplus.cz
Straší na Velšské univerzitě dáma s drdolem?
Blíží se Vánoce roku 1962 a na Velšské univerzitě v Newportu konečně začínají prázdniny. Studenti se rozjíždějí do svých domovů a koleje jsou po dlouhé době opuštěny .   [gallery ids="116
Mé dceři pomohl vrátit chuť do života, tak jako mně
skutecnepribehy.cz
Mé dceři pomohl vrátit chuť do života, tak jako mně
Ošetřující lékař nás ujistil, že to dobře dopadne. Udělají všechno, co je v jejich silách. Drama mělo šťastnější konec, než jsem doufala. Není nic horšího, než když onemocní dítě. Představit si to umí jen ten, kdo to skutečně prožil. A kdo to prožije a přežije, pak už se netrápí ani nerozčiluje kvůli maličkostem. Je šťastný, když se ráno
Raper Jay-Z: Z ulice mezi smetánku
epochaplus.cz
Raper Jay-Z: Z ulice mezi smetánku
Tenhle večírek lepší newyorské společnosti je jako vždy plný drahého alkoholu a drog, lehkých holek, ale také nabubřelých gest. Jenže tentokrát na něm nechybí ani útok nožem, který málem zničí kariéru
Slané rohlíčky
tisicereceptu.cz
Slané rohlíčky
Chutnají také samotné, ale můžete si je upéct i jako přílohu. Ingredience 400 g hladké mouky 250 ml vlažné vody 50 ml oleje lžička cukru lžička soli 25 g droždí Postup Vše dáme do mix
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz
Geometrie ve službách minimalismu
Jasná koncepce moderní vily dává vyznít architektonickému konceptu objektu a výhledům na okolní krajinu, rovněž však poskytuje maximum uživatelského komfortu. Architektonická firma TRAMA navrhla a p
Nedokáže Shakira Piquému odpustit rozchod?
nasehvezdy.cz
Nedokáže Shakira Piquému odpustit rozchod?
Zdálo se, že rozchod zpěvačky Shakiry (46) s fotbalistou Gerardem Piquém (36) proběhne v klidu, jenže ani čas rány nezahojil. Kolem jejich rozchodu proběhla řada spekulací, z nichž jednou byla i ta
Kometa ZTF mezi „nebeskými vozy“
21stoleti.cz
Kometa ZTF mezi „nebeskými vozy“
V úterý 7. února 2023 publikoval americký úřad NASA jako prestižní Astronomický snímek dne fotografii s názvem „A Comet and Two Dippers“ (Kometa a dva vozy), jehož autorem je Petr Horálek z Fyzikálníh