Domů     Štěstí se penězi neměří
Štěstí se penězi neměří

Se snoubencem jsme plánovali jen skromný obřad za účasti rodiny a přátel. Kolegyně Hanka, která byla také nevěsta, se mi ale vysmála. O dni, kdy si muž se ženou slíbí věčnou lásku, měla úplně jiné představy.

„Holky, vy jste se snad domluvily, nebo co,“ podotkla kolegyně Jana, když se dozvěděla, že se za pár měsíců také vdám. Až se tak stane, zůstane „chudák“ Jana jediná svobodná ženská na oddělení.

„No jo,“ zasmála jsem se, „už to tak vypadá.“ „Až se to Hanka dozví, nejspíš pukne vzteky,“ pokračovala Jana. „O své svatbě mluví už celé týdny a teď přijdeš ty s tím, že se budeš taky vdávat.“

Bez kostela a družiček

Zasmála jsem se. Hanka byla svým svatebním dnem a přípravami na svatbu a následnou svatební cestou úplně posedlá. „Na rozdíl od Hanky, která připravuje obrovskou veselku, máme s Lukášem v plánu jen skromný obřad pro pár hostů,“ namítla jsem.

„Nechceme žádný kostel, zámek, zahradu, ani nic podobného. Prostě se vezmeme na úřadě a pak pozveme několik nejbližších hostů do restaurace.“

Jana překvapeně povytáhla obočí. „Tomu nerozumím. Vždyť je to tvůj velký den. Copak nechceš družičku, krásné svatební šaty s vlečkou, házet svatební kyticí a další podobné věci?“ Zavrtěla jsem hlavou. „Vlastně ani ne.

Chci si jen Lukáše vzít a strávit s ním zbytek života.“ Jana pokrčila rameny. „Abys jednou nelitovala, že ses v tak velký den připravila o veškerou romantiku.“

O veselku jsme nestáli

Povzdechla jsem si a už asi posté jsem začala vysvětlovat, že o žádnou velkou veselku nestojím.

Co je slavnostního na tom, když většina přiopilých hostů na novomanžele pokřikuje „pusu, pusu“, nebo na tom, když přiopilí strýčkové a bratranci z druhého kolene žádají nevěstu o tanec. A dokonce i samotné přípitky a proslovy mi připadají hrozné.

Naopak jsem se těšila, že se s Lukášem vezmeme hezky v klidu, bez jakéhokoli povyku kolem.

Šaty z půjčovny

„To až já se budu jednou vdávat, tak budu chtít mít svatbu jako Hanka,“ podotkla Jana a na okamžik se zasnila. „Má štěstí, že jí rodiče pomáhají s organizací a navíc jim i celou tu veselku zaplatí.“ To byla další věc, kterou jsem nebyla schopná pochopit.

Přece když už se vdávám, tak bych si to měla zařizovat a platit sama. Tak jako my s Lukášem. Dohodli jsme si termín na úřadě, zamluvili zahradní restauraci, vymysleli jsme vlastní pohlednice, ze kterých jsme vytvořili svatební oznámení.

Já jsem si vypůjčila krásné šaty v obchodě a Lukáše si oblek vypůjčil od svého kamaráda. Bylo to jednoduché, rychlé a bez jakéhokoli stresu a zbytečného vyhazovaní peněz.

Vyšilovala z maličkostí

„Každý to má prostě jinak,“ řekla jsem a myslela jsem si, že tím celou debatu o svatbě ukončím, když do kanceláře zrovna vběhla Hanka. „To snad není možné,“ spustila zoufale. „Fotograf, kterého jsme si na svatbu najali, si zlomil ruku!

A jakoby to nestačilo, tak jsem kvůli tomu věčnému stresu zhubla dvě kila a svatební šaty, které mi šili na zakázku, jsou mi kolem prsou volné!“ Kdybych věděla, že to Hanku nevytočí k nepříčetnosti, tak bych se i začala smát.

Vůbec jsem ji poslední dobou nepoznávala. Na nic neměla čas. Všechno se točilo jen kolem její obrovské svatby.

Všechny úkolovala

„Violo,“ otočila se na mě. „Viď, že za mě prosím tě doděláš ty faktury… A byla bys ještě tak moc hodná a došla mi do print centra pro vytištěné pozvánky na svatbu?“ Vykulila jsem na ni oči. To už vážně přehání, pomyslela jsem si.

Nebyl snad den, kdy by po mně nebo Janě něco nechtěla. Jakoby se celý svět točil jen kolem ní. Už jsem toho měla dost. „Hanko, bohužel, ale nemůžu. Víš, my s Lukášem se budeme taky brát, takže toho mám na zařizování také spoustu,“ usadila jsem ji.

Vytřeštila na mě oči. Tohle bylo to poslední, co ode mě čekala. „Brát? A kdy? Kde? Už máš šaty? A co svatební dort a kapela?“ zahrnula mě lavinou otázek.

Rozhádaly jsme se

Naštěstí jí za mě odpověděla Jana. „Viola s Lukášem chtějí jen malou, skromnou svatbu. Budou se brát na úřadě.“ Hanka se uchechtla. „To jako vážně?“ Přikývla jsem. „Taková svatba snad ani nemá cenu…“ Trochu se mě tím dotkla.

Copak vadí, že zvu jen své nejbližší a že nemám honosný obřad v zámecké zahradě? S Lukášem nám bylo jedno, kolik dostaneme darů, záleželo nám především na tom, aby s námi v ten den byli lidé, kteří nás dobře znají a přejí nám společné štěstí a lásku.

„Uvidíš, ještě budeš litovat, žes neměla velkou veselku, na kterou se nezapomíná,“ dodala Hanka. „To těžko. Ten stres, hádky a hlavně půjčku, kterou bych si musela brát, si klidně odpustím,“ podotkla jsem s úsměvem.

Na to už Hanka nic neřekla, jen se na mě kysele zatvářila. Od toho dne naše vztahy s Hankou ochladly. Nesdělovala mi, jak probíhají její přípravy na svatbu a já jsem se jí s ničím ze svého soukromí také nesvěřovala. Jediné, co jsme si řekly, bylo „ahoj“.

Kdo se směje naposled…

Naše malá svatba byla přesně taková, jakou jsme ji s Lukášem chtěli. Pak jsme odjeli na týden na svatební cestu do Itálie, odkud jsem se vrátila odpočatá, opálená a s dobrou náladou. Na uvítanou mě kolegyně Jana objala a řekla, že mi to moc sluší.

Pak mi dopodrobna vylíčila, k čemu všemu během mé nepřítomnosti došlo. Hanka se prý ze stresu úplně složila a hrozilo, že ke svatbě nakonec vůbec nedojde. Nakonec se ale konala, ovšem neobešlo se to bez incidentů.

Hosté si prý neustále na něco stěžovali a měli nemístné komentáře. „Buď ráda, že jste s Lukášem měli malý a klidný obřad,“ uzavřela to Jana. „Vidíš, takový už je život,“ usmála jsem se.

Viola M. (43), Ostrava

reklama
Související články
22.9.2023
Se Štěpánem jsme měli krátce před svatbou, než se všechno zhroutilo. Jedno falešné nařčení stačilo k tomu, aby se nám změnily životní plány. V yrůstala jsem v době, kdy bylo běžné, že se dívky vdávaly i v osmnácti letech. Často to bylo proto, že „musely“, pro většinu z nich ale dávalo založení rodiny v takhle mladém věku smysl. Ne všechna manželství pak vydržela, i když se o to ovšem tenkrát li
20.9.2023
Jako školačka jsem nosila vlasy „na kluka“. Maminka s tatínkem mi nikdy nevysvětlili, proč jsem nemohla mít dlouhé vlasy jako moje ségra. Je fakt, že já byla vždycky taková dračice, skoro jako kluk. Přesto jsem se hned v první třídě zamilovala do modrookého blonďáčka. Netuším proč, ale modré oči ve mně odmalinka vyvolávají mírné závratě, prostě se mi na klucích, teď už na mužích, strašně líbí.
19.9.2023
Moje první, a já pevně doufám, že i poslední, svatba proběhla, až když mi bylo čtyřicet let. Na svou první lásku jsem si musela počkat. Již od základní školy jsem nenáviděla otázku: „Jsi do někoho zamilovaná?“ S oblibou mi ji pokládali nejen rodiče, ale už od dob dětských lásek se takhle hloupě ptala i každá kamarádka. Nechápala jsem, proč zrovna já bych se musela do někoho zamilovávat. Je to s
11.9.2023
Láska si nevybírá a přichází i tam, kde to není společensky vhodné. Nedá se ale zastavit. Před svými blízkými musím nový vztah tajit! Bylo mi padesát dva let, když jsem nečekaně přišla o svého manžela. Stala se mu osudnou jedna služební cesta. Při cestě domů měl autonehodu, jejíž následky byly tak vážné, že ani přes zásah záchranářů můj Antonín nepřežil. I když jsem si manžela nadevše vážila a 
4.9.2023
Bylo mi patnáct a rodiče se rozcházeli. Ne­uměla jsem si představit, že odteď budu žít bez táty. Končilo léto, končily prázdniny. Končící léto bývá smutné. Tamto bylo zvlášť melancholické. Courala jsem se zlatou pšenicí s máminými slunečními brýlemi na nose. Přivezla si je z dovolené v NDR, kde už ovšem byla nikoli s tátou, ale s panem K. Bylo mi sotva patnáct a musela jsem se vyrovnat se sk
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Brit Dental Stick: zdraví i mlsání pro domácí mazlíčky v jednom
iluxus.cz
Brit Dental Stick: zdraví i mlsání pro domácí mazlíčky v jednom
Každodenní užití tyčinek Brit Dental Stick podporuje zdraví psích zubů, a to díky mechanickému čištění a působení známých bylin. Pomáhá také odstraňovat zubní plak, čímž působí preventivně proti tvorb
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Záhadné zmizení Karlie Gusé
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení Karlie Gusé
Šestnáctiletá Američanka Karlie Gusé se ztratila již před více než třemi lety. Pátrání nepřineslo téměř žádné výsledky a okolnosti jejího zmizení tak dodnes zůstávají záhadou. Co se stalo na party, kt
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Co předpověděla drsná věštba?
skutecnepribehy.cz
Co předpověděla drsná věštba?
Na magii jsem nikdy moc nevěřila, jednou mě za jistým šamanem vzala kamarádka. Kdyby tenkrát tušila, co karty prozradí o nás dvou! S Danielou jsme se poznaly, když mně bylo 23 let, jí o dva roky méně. Byly jsme nejmladší kolegyně, což nás spojilo dohromady. Kdybych měla vypsat nějaké rozdíly, tak bych řekla, že já jsem
Byl v Polsku odkryt masový hrob upírů?
epochalnisvet.cz
Byl v Polsku odkryt masový hrob upírů?
Ostatky 450 osob nesoucí znaky protiupírských zásahů byly před nedávnem odkryty v obci Luzino na severu Polska. Mrtví jsou pohřbeni s useknutou hlavou položenou mezi nohama a zatěžkaní kameny, aby nem
Mají pro sebe slabost
nasehvezdy.cz
Mají pro sebe slabost
Pohledný herec ze seriálu Eliška a Damián Robert Urban (37) je evidentně zamilovaný do své krásné kolegyně Emmy Smetany (35). Začalo to tím, že o ní řekl, že je „jedna z jeho nej“, a díval se na ni
Měla by se Ivana bát?
nasehvezdy.cz
Měla by se Ivana bát?
Nejstarší dcera Karla Gotta (†80) Dominika Gottová (48) se vrátila po půl roce do Česka. Jaké tu má plány? Blízké zdroje kolem ní uvádí, že jde o ryze soukromou návštěvu. Není to ale tak dávno, co
Artemis II: Přepíše „bohyně“ historii lidstva?
21stoleti.cz
Artemis II: Přepíše „bohyně“ historii lidstva?
Dostat člověka na Měsíc, to je oč tu běží… A dlouho připravovaná mise Artemis II. má NASA tento sen znovu splnit. To ale není to jediné, čím se program hodlá zapsat do dějin. Od chvíle kdy noha Nei
Krabi: Vrcholný majstrštyk evoluce?
epochaplus.cz
Krabi: Vrcholný majstrštyk evoluce?
Krabi, živoucí fosilie, které byly svědky vlády dinosaurů, jsou součástí skupiny vyšších korýšů zvané desetinožci, existujících od éry pozdního devonu. Nejstarší doložený krab, Eoprosopon klugi, žil na Zemi už před 185 miliony lety. A jak se zdá, evoluce je jimi přímo posedlá. Falešná identita Krabi poustevníčci se na první pohled od ostatních krabů příliš neliší. Za