Domů     Štěstí se penězi neměří
Štěstí se penězi neměří

Se snoubencem jsme plánovali jen skromný obřad za účasti rodiny a přátel. Kolegyně Hanka, která byla také nevěsta, se mi ale vysmála. O dni, kdy si muž se ženou slíbí věčnou lásku, měla úplně jiné představy.

„Holky, vy jste se snad domluvily, nebo co,“ podotkla kolegyně Jana, když se dozvěděla, že se za pár měsíců také vdám. Až se tak stane, zůstane „chudák“ Jana jediná svobodná ženská na oddělení.

„No jo,“ zasmála jsem se, „už to tak vypadá.“ „Až se to Hanka dozví, nejspíš pukne vzteky,“ pokračovala Jana. „O své svatbě mluví už celé týdny a teď přijdeš ty s tím, že se budeš taky vdávat.“

Bez kostela a družiček

Zasmála jsem se. Hanka byla svým svatebním dnem a přípravami na svatbu a následnou svatební cestou úplně posedlá. „Na rozdíl od Hanky, která připravuje obrovskou veselku, máme s Lukášem v plánu jen skromný obřad pro pár hostů,“ namítla jsem.

„Nechceme žádný kostel, zámek, zahradu, ani nic podobného. Prostě se vezmeme na úřadě a pak pozveme několik nejbližších hostů do restaurace.“

Jana překvapeně povytáhla obočí. „Tomu nerozumím. Vždyť je to tvůj velký den. Copak nechceš družičku, krásné svatební šaty s vlečkou, házet svatební kyticí a další podobné věci?“ Zavrtěla jsem hlavou. „Vlastně ani ne.

Chci si jen Lukáše vzít a strávit s ním zbytek života.“ Jana pokrčila rameny. „Abys jednou nelitovala, že ses v tak velký den připravila o veškerou romantiku.“

O veselku jsme nestáli

Povzdechla jsem si a už asi posté jsem začala vysvětlovat, že o žádnou velkou veselku nestojím.

Co je slavnostního na tom, když většina přiopilých hostů na novomanžele pokřikuje „pusu, pusu“, nebo na tom, když přiopilí strýčkové a bratranci z druhého kolene žádají nevěstu o tanec. A dokonce i samotné přípitky a proslovy mi připadají hrozné.

Naopak jsem se těšila, že se s Lukášem vezmeme hezky v klidu, bez jakéhokoli povyku kolem.

Šaty z půjčovny

„To až já se budu jednou vdávat, tak budu chtít mít svatbu jako Hanka,“ podotkla Jana a na okamžik se zasnila. „Má štěstí, že jí rodiče pomáhají s organizací a navíc jim i celou tu veselku zaplatí.“ To byla další věc, kterou jsem nebyla schopná pochopit.

Přece když už se vdávám, tak bych si to měla zařizovat a platit sama. Tak jako my s Lukášem. Dohodli jsme si termín na úřadě, zamluvili zahradní restauraci, vymysleli jsme vlastní pohlednice, ze kterých jsme vytvořili svatební oznámení.

Já jsem si vypůjčila krásné šaty v obchodě a Lukáše si oblek vypůjčil od svého kamaráda. Bylo to jednoduché, rychlé a bez jakéhokoli stresu a zbytečného vyhazovaní peněz.

Vyšilovala z maličkostí

„Každý to má prostě jinak,“ řekla jsem a myslela jsem si, že tím celou debatu o svatbě ukončím, když do kanceláře zrovna vběhla Hanka. „To snad není možné,“ spustila zoufale. „Fotograf, kterého jsme si na svatbu najali, si zlomil ruku!

A jakoby to nestačilo, tak jsem kvůli tomu věčnému stresu zhubla dvě kila a svatební šaty, které mi šili na zakázku, jsou mi kolem prsou volné!“ Kdybych věděla, že to Hanku nevytočí k nepříčetnosti, tak bych se i začala smát.

Vůbec jsem ji poslední dobou nepoznávala. Na nic neměla čas. Všechno se točilo jen kolem její obrovské svatby.

Všechny úkolovala

„Violo,“ otočila se na mě. „Viď, že za mě prosím tě doděláš ty faktury… A byla bys ještě tak moc hodná a došla mi do print centra pro vytištěné pozvánky na svatbu?“ Vykulila jsem na ni oči. To už vážně přehání, pomyslela jsem si.

Nebyl snad den, kdy by po mně nebo Janě něco nechtěla. Jakoby se celý svět točil jen kolem ní. Už jsem toho měla dost. „Hanko, bohužel, ale nemůžu. Víš, my s Lukášem se budeme taky brát, takže toho mám na zařizování také spoustu,“ usadila jsem ji.

Vytřeštila na mě oči. Tohle bylo to poslední, co ode mě čekala. „Brát? A kdy? Kde? Už máš šaty? A co svatební dort a kapela?“ zahrnula mě lavinou otázek.

Rozhádaly jsme se

Naštěstí jí za mě odpověděla Jana. „Viola s Lukášem chtějí jen malou, skromnou svatbu. Budou se brát na úřadě.“ Hanka se uchechtla. „To jako vážně?“ Přikývla jsem. „Taková svatba snad ani nemá cenu…“ Trochu se mě tím dotkla.

Copak vadí, že zvu jen své nejbližší a že nemám honosný obřad v zámecké zahradě? S Lukášem nám bylo jedno, kolik dostaneme darů, záleželo nám především na tom, aby s námi v ten den byli lidé, kteří nás dobře znají a přejí nám společné štěstí a lásku.

„Uvidíš, ještě budeš litovat, žes neměla velkou veselku, na kterou se nezapomíná,“ dodala Hanka. „To těžko. Ten stres, hádky a hlavně půjčku, kterou bych si musela brát, si klidně odpustím,“ podotkla jsem s úsměvem.

Na to už Hanka nic neřekla, jen se na mě kysele zatvářila. Od toho dne naše vztahy s Hankou ochladly. Nesdělovala mi, jak probíhají její přípravy na svatbu a já jsem se jí s ničím ze svého soukromí také nesvěřovala. Jediné, co jsme si řekly, bylo „ahoj“.

Kdo se směje naposled…

Naše malá svatba byla přesně taková, jakou jsme ji s Lukášem chtěli. Pak jsme odjeli na týden na svatební cestu do Itálie, odkud jsem se vrátila odpočatá, opálená a s dobrou náladou. Na uvítanou mě kolegyně Jana objala a řekla, že mi to moc sluší.

Pak mi dopodrobna vylíčila, k čemu všemu během mé nepřítomnosti došlo. Hanka se prý ze stresu úplně složila a hrozilo, že ke svatbě nakonec vůbec nedojde. Nakonec se ale konala, ovšem neobešlo se to bez incidentů.

Hosté si prý neustále na něco stěžovali a měli nemístné komentáře. „Buď ráda, že jste s Lukášem měli malý a klidný obřad,“ uzavřela to Jana. „Vidíš, takový už je život,“ usmála jsem se.

Viola M. (43), Ostrava

Související články
16.6.2024
Po letech jsem zjistila, že jsem kvůli dcerám a vnoučatům odsunula svého manžela na druhou kolej. Je ještě čas všechno napravit? Situace nebyla vůbec radostná. S manželem máme dvě dcery, moje zlatíčka. Bohužel se obě, stejně jako já, rychle vdaly a měly děti. Vždycky jsem pro ně chtěla ten nejlepší život a kariéru. Ale dobře, vybraly si tohle. Tak jsem jim chtěla pomoci, jak jen to půjde. Rozho
11.6.2024
Na muže jsem štěstí neměla, a tak jsem se spíše ze zvědavosti přihlásila na seznamku. Lásku jsem ani nehledala, ale ona si mě stejně našla. Mnoho z nás dá na první dojem a věří v lásku na první pohled. V případě mě a Tondy byl průběh seznámení, vztahu i hledání společné cesty úplně jiný. Dá se říct, že opačný. Od rozčarování a neporozumění jsme se nakonec dostali až k lásce, která stále trvá. U
11.6.2024
Bylo mi devatenáct, pracovala jsem jako sekretářka v podnikovém časopise v našem městě a těšila jsem se z vážné známosti. S Milošem jsme spolu už bydleli. Všechno nasvědčovalo tomu, že mě brzy požádá o ruku. Skutečnost, že koupil zájezd do Jugoslávie, jsem uvítala. Bylo pravděpodobné, že Miloš mě na horké pláži při západu slunce požádá o ruku. Anebo to udělá v romantické hospůdce na břehu moře.
29.5.2024
Byl máj, a tak jsem se k smrti zamilovala. Dokonce tak, že jsme s Martinem plánovali tajnou svatbu v okresním městě. Byl máj. Vidím to jako dnes: blížila jsem se k venkovskému nádraží v letních šatech. K vlaku vedla cesta vroubená rozkvetlými třešněmi. Vlak měl jen patnáct minut zpoždění, to byla taky dobrá zpráva. Když přisupěl, Martin mával z otevřeného okýnka a vesele volal: „Máš občanku?“ V
25.5.2024
Byla jsem praktická holka z vesnice, uměla jsem podojit kozu, pokosit louku či postarat se o drůbež. Jenomže Petr byl úplně jiný. Táta byl na mě pyšný. „Naše holka je do hospodářství,“ říkával s dojetím v hlase. Měla jsem to ostatně po kom zdědit, předkové z matčiny i otcovy strany byli statkáři, a tak nám to kolovalo v krvi. Byla jsem praktická venkovská holka, která bez problémů podojila kozu
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského