Domů     Posílala mi vzkazy ze záhrobí
Posílala mi vzkazy ze záhrobí

Moje maminka zemřela při autohavárii, když mi bylo jednadvacet let. Ale ani poté nade mnou nepřestala držet ochrannou ruku a dávala mi různá znamení.

Během dospívání mě maminka před chlapci často varovala. Sama měla s mužskými špatnou zkušenost – otec od nás odešel ještě předtím, než jsem se narodila, a ani potom se jí nepodařilo natrefit na toho správného, hodného a milujícího muže. Vzpomínám si moc dobře na naši první debatu o chlapcích.

Věřila jsem na lásku

Bylo mi patnáct let a poprvé jsem se zamilovala. Jednalo se o Petra, kluka ze školy, který chodil o dvě třídy výš. Když jsem to mamince pověděla, vzala mě za ruku a podívala se mi zpříma do očí.

Potom mi zcela vážným hlasem řekla, abych si s mužskými nic nezačínala. „Nestojí za to. Podvedou tě a tobě zůstanou jen oči pro pláč,“ varovala mě. „Uvidíš, že budu mít víc štěstí než ty. Věřím na lásku i na to, že pro mě existuje ten pravý muž,“ řekla jsem.

„Moc bych si přála, aby to byla pravda, ale ani já ani moje maminka a babička to štěstí neměly. Nemysli si, že u tebe to bude jiné,“ odpověděla mi a pak dodala. „Jakoby ženy z naší rodiny snad byly nějak prokleté.“

Na chlapy zanevřela

Muže mé matky a její matky, mé babičky, jsem znala pouze z jejich vyprávění. S žádným z nich jim to nevydrželo déle než rok.

Z jednoho se vyklubal opilec a násilník, další byl nevěrník, a jiný, jako můj otec, se zalekl povinností a závazků a bez jediného slova utekl.

Nebylo se tak čemu divit, že jak moje matka, tak moje babička, na muže zanevřely a myslely si o nich, že jsou to bídáci. Po posledním vztahu, kdy matce po bývalém příteli zůstaly jen samé dluhy, se zařekla, že s chlapy definitivně končí. To mi bylo deset let. A svému slovu skutečně dostála – s nikým dalším si už nic vážného nezačala.

Odháněla nápadníky

Vyrůstala jsem tak pouze s matkou, vychovávaná k přesvědčení, že s mužskými jsou jen samé potíže a že každá rozumná žena by se od nich měla držet dál. Když jsem přišla do puberty, začala jsem se o kluky samozřejmě zajímat.

Každou moji zamilovanost a poblouzení však matka velice rychle „vyléčila“. Bylo mi osmnáct a stále jsem s nikým pořádně nechodila, na rozdíl od mých kamarádek a spolužaček, které si prošly už mnoha vztahy.

Nečekaně zemřela

Po gymnázium jsem se dostala na prestižní vysokou školu a studium mi zabralo tolik času, že jsem na randění s kluky ani neměla čas.

Ostatním jsem možná připadala trochu divná, ale já jsem si říkala, že celý život mám před sebou a že svého prince jednoho dne určitě potkám. Pak ale přišla velká rána. Krátce po mých jednadvacátých narozeninách měla maminka smrtelnou autonehodu na dálnici.

Na místě zemřela. Neměla jsem ani možnost se s ní rozloučit.

Zamilovala jsem se

I nadále jsem žila v našem starém bytě. Chodila jsem do práce a snažila jsem se rozšiřovat svoje koníčky, abych nemusela na matku tolik myslet. Navštěvovala jsem knihovnu, výstavy, chodila jsem na procházky do parku.

A právě tam jsem se jednoho odpoledne seznámila s Lukášem. Zrovna jsem seděla na lavičce a četla jsem si, když zafoukal vítr a odletěla mi záložka. On mi ji přinesl. Dali jsme se do řeči. Byl milý a pohledný a dobře jsme si spolu rozuměli.

Párkrát jsme spolu zašli na procházku a na večeři a nakonec jsme spolu začali chodit.

Návštěva hřbitova

Když jsme spolu byli půl roku, nabídla jsem mu, aby se ke mně nastěhoval. Čas běžel a najednou to už byl rok, co maminka zemřela. Chystala jsem se na hřbitov a Lukáš se nabídl, že mě doprovodí. Byla jsem ráda, aspoň je budu moci symbolicky představit.

Došli jsme k jejímu hrobu. „Maminko, tohle je Lukáš,“ řekla jsem a zadívala se na její fotku v rámečku. Lukáš se ošil a položil na její hrob květiny. Pobyli jsme tam pár minut a vrátili jsme se domů.

Nápis na zrcadle

Zrovna jsem chystala večeři, když se z předsíně ozval Lukášův křik. Vběhla jsem tam a našla ho, jak vyděšeně kouká do zrcadla. „Co se stalo?“ Lukáš natáhl prst. Zrcadlo bylo téměř zamlžené a uprostřed bylo jakoby prstem napsáno „zrádce“.

V hlavě mi v tu chvíli zazněl matčin hlas, který říkal: „Helenko, chlapům nevěř.“ Podívala jsem se na Lukáše, v obličeji byl bledý jako stěna. Nápis jsem setřela a snažila se na to dál nemyslet.

Odstěhoval se

V noci mě vzbudila obrovská rána. Na Lukáše spadla polička, která visela přímo nad postelí, a rozsekla mu hlavu. Nehoda si vyžádala tři stehy nad obočím. Když jsme jeli z nemocnice, pověděl mi, že se mu zdálo o mé matce.

Prý na něj křičela, že mám z jejího bytu zmizet. Uklidňovala jsem ho, že to určitě nic neznamenalo, ale samotné mi to vrtalo hlavou. Že by mi snad chtěla matka něco sdělit? Lukáš se nakonec rozhodl, že se na nějaký čas přestěhuje ke kamarádovi.

Prý se v mém bytě necítí vůbec dobře. Asi týden nato se se mnou po telefonu rozešel.

Další podvodník

Po nějaké době jsem poznala Davida. Byla to láska jako hrom. Chodili jsme spolu pár měsíců, když se mi začaly zdát ty sny o matce. Byly pořád stejné. Varovala mě a říkala o Davidovi, že je podvodník. Prý se mám od něj držet dál. Vzbudila jsem se celá zpocená.

David vedle mě spokojeně oddechoval. Zrnko pochybností však ve mně bylo zaseto, a tak jsem si najala soukromého detektiva. Po týdnu mi oznámil, že má David ženu a pětiletého syna. Jako důkaz mi ukázal fotografie. Byla jsem v šoku.

Okamžitě jsem se s ním rozešla. Od té doby jsem sama a ptám se: Opravdu je možné, že jsou všechny ženy z naší rodiny prokleté, jak říkávala moje maminka?

Helena K. (44), Hradec Králové

reklama
Související články
16.5.2024
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta, které patřilo mé matce. Volala mi krátce poté, co jsem s vozem vyjel.
16.5.2024
Na chatu jsme jezdili každou druhou sobotu a neděli. Střídali jsme se tam se sestrou a její rodinou. Vždy jsem si ale před cestou vyložila karty. Tehdy jsem s kartami začínala. Byla doba, kdy se nám tyto ezoterické disciplíny otvíraly jako nový svět. Nakoupila jsem si nejen vykládací karty ale také kyvadlo, abych si to všechno vyzkoušela. Inklinovala jsem k těmto věcem, už jako mladá dívka j
16.5.2024
Dopis mi přišel bez podpisu a stálo v něm, že se musím dostavit na určitou adresu, je to prý důležité! Dozvěděla jsem se tam, že mé dny jsou už možná sečteny. Ten kopec snad neměl konce! Připadala jsem si jako dýchavičný slimák, plazící se silou vlastní vůle. Často jsem se zastavovala a chytala dech, už taky nejsem nejmladší. Na samém vrcholku kopce stál dům, ke kterému jsem měla namířeno. D
15.5.2024
Mrak na obloze nevypadal nebezpečně. Najednou z něho ale vyšlehl blesk, který zasáhl strom. Kdybychom nedali na našeho psa, byl by s námi asi konec. Ačkoli náš pes byl vzrůstu malého, původu rozmanitého a dobrácké psí duše, byl to pravý hrdina! Byl moc chytrý a statečný, jak mohl mnohokrát za svůj osmnáctiletý život předvést. Nezalekl se ani toulavé kočky, která byla postrachem pro mnohem vě
11.5.2024
Opakovaně se mi zdál děsivý sen. Budila jsem se zpocená hrůzou, a tak jsem musela jeho významu přijít na kloub. Děsivý sen se mi pravidelně vracel a já se budila se srdcem v krku a zpocená hrůzou. Noční můry jsem mívala pravidelně při každém úplňku! Už jsem z toho byla zoufalá. Nevěděla jsem, jestli mám všechno řešit s psychiatrem nebo psychologem. Touha po klidnějším bydlení Byla jsem zv
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet