Domů     Hudba mého srdce
Hudba mého srdce
9 minut čtení

Bylo mi šestadvacet let, žila jsem v poměrně klidném domě, kde jsem si pronajímala docela hezký byt za slušnou cenu. Byl tu klid, neboť mí sousedé byli již v důchodovém věku. Pustili si nahlas občas akorát televizi, a to se dalo snést.

Když jsem uslyšela první tóny té hudby, dost mě to překvapilo. Kdosi hrál v domě na klavír. Ale nebylo to jen takové brnkání. Ten člověk byl opravdový virtuos. Ztlumila jsem rádio a poslouchala, podél které zdi se melodie táhne nejhlasitěji.

Prošla jsem předsíň, kuchyni, obývací pokoj a nakonec zůstala v ložnici. Tady jsem ji slyšela nejvíce. Položila jsem se na postel, zavřela oči a vnímala pro mne neznámou melodii.

Byla tak uklidňující, i když v některých momentech zesílila, aby předvedla velmi náročný hudební obrat, a pak se znovu dostala do klidných tónů unášejících mě po vlnách zapomnění do země snů. Opravdu jsem usnula.

Ani nevím, jak dlouho jsem spala, ale zatímco jsem se procházela po druhém břehu svého bytí, stále jsem slyšela tu krásnou hudbu.

„Nevíte, kdo tady v domě hraje na klavír?!“ nedalo mi se nezeptat sousedky, kterou jsem druhý den potkala na chodbě.

„Asi ten nový, co se nastěhoval před čtrnácti dny!“ prozradila mi s významným pokývnutím hlavou.

„Ani nevím, že se sem někdo stěhoval?!“ pátrala jsem v paměti.

„Byla jste o víkendu pryč!“ sousedka měla větší přehled o tom, co dělám, než já.

„Že nehrál už dřív?!“ napadlo mě.

„Klavír mu přivezli teprve včera, tak ho asi zkoušel, jestli mu nepraskly při převozu struny,“ ironicky se pousmála a dodala:

„Doufám, že nebude hrát každý den! Kdo to má poslouchat?!“ zamračila se a zamkla ve svém bytě. Očividně nebyla fanynkou našeho nového souseda. Zato já ano.

„Kéž by hrál!“ vzdychla jsem.

Hudba se nesla od té doby podél zdi do mé ložnice každý den mezi pátou a šestou. Navykla jsem si nechat v té době všechnu práci a poslouchat.

Ležela jsem ve své posteli se zavřenýma očima a přestavovala si, jak ten člověk, který dokáže vykouzlit tak nádhernou hudbu, asi vypadá.

„Určitě budě také krásný,“ říkala jsem si sama pro sebe a zaháněla myšlenky na to, že by tomu tak nemělo být. Že to bude nějaký starý šedivý bručoun s velkým břichem smrdícím po pivu a cigaretách. Kdepak, tak můj virtuos ze spodního patra rozhodně vypadat nemohl.

A pak jsem ho jednou potkala. Byl to muž středního věku, měl tmavé vlasy, hnědé oči, které mi věnovaly svůj pohled a úsměv, jímž mě naprosto odzbrojil.

„Dobrý den,“ pozdravil mě na chodbě, když mi přidržel dveře. Zadívala jsem se na něj jako na svatý obrázek. Myslím, že jsem měla i lehce pootevřenou pusu. Prostě jsem musela vypadat opravdu přitažlivě.

„Vy jste tu nový?!“ položila jsem mu velmi inteligentní otázku.

„Ano, dá se to tak říct,“ usmál se a přikývl.

„Takže to vy hrajete na klavír?!“ byla jsem zvědavá víc než kdejaká domovnice.

„Jestli vás to ruší, moc se omlouvám!“ začervenal se.

„Ne, to určitě ne!“ snažila jsem se napravit vše, co jsem svými hloupými řečmi způsobila.

„Dávám si obvykle pedál na ztlumení, ale tady jsou tak slabé stěny, že se to po nich stejně nese,“ gestikuloval nervózně rukama. Sledovala jsem je jako kočka klubíčko.

Za prvé mě zajímalo, jak vypadají ruce takového klavírist,y a za druhé zda má na některém prstu zlatý kroužek, který by naznačoval, že je pro mne navždy ztracený. Žádný prsten neměl, ale to ještě nemuselo nic znamenat.

„Promiňte, budu se snažit být tišší!“ neustále se mi omlouval, až náš hovor přerušila moje sousedka, která právě vešla do baráku. Rozešli jsme se všichni tři do svých bytů a já ten večer přišla o svůj pravidelný konzert.

„A viděla jsi ho s nějakou ženskou?!“ vyzvídala moje kamarádka, Iva, když jsem jí o svém novém sousedovi vše převyprávěla.

„Ne,“ kroutila jsem odmítavě hlavou.

„No to taky nic neznamená,“ usoudila. „Může být gay. Spousta umělců jsou homosexuálové,“ vyslovila to nejhorší, co by se mohlo stát.

„Proboha, snad ne!“ propadla jsem beznaději.

„Nebo prostě jen nenosí snubní prsten, protože mu vadí při hraní,“ dodala tomu korunu.

„Moc ti děkuji,“ ušklíbla jsem se. „A já myslela, že jsem konečně potkala chlapa, o kterého bych vážně stála.“

„Je fakt hezký?!“ nevěřila mi Iva.

„Ani nevíš!“ vzdychla jsem.

„A proč ho tedy nezkusíš sbalit?!“ řekla, jako kdyby to byla nejjednodušší věc na světě.

„Jak to mám asi udělat?!“ rozčílila jsem se.

„Třeba by tě mohl začít učit hrát na klavír?!“ navrhla mi Iva.

„Mně?!“ zhrozila jsem se. „Nikdy jsem na žádný nástroj nehrála! Neumím ani zpívat!“

„Začneš!“ Iva měla ve všem jasno.

„Na to už je pozdě! Je mi skoro třicet!“ vymlouvala jsem se.

„Nikdy není pozdě! Na nic!“ trvala na svém. A mně se její nápad začal docela zamlouvat.

Když jsem znovu ležela ve své ložnici a poslouchala hudbu přicházející ke mně z bytu pode mnou, kde bydlel můj nový soused, přemlouvala jsem sebe samu, abych to přeci jen zkusila.

„Za zeptání nic nedáš!“ přesvědčovala jsem se, „Když tak ti prostě jen řekne, že soukromé hodiny nedává, a aspoň budeš vědět, na čem jsi!“ říkala jsem si.

„Třeba se mu ale taky zalíbíš a pozve tě na večeři!“ mluvilo ze mě mé druhé já.

„To tak!“ odpovídala jsem mu. „A rovnou mě požádá o ruku!“ vymlouvala jsem se sama sobě.

„Můžeš ho pozvat ty! Na kafe.“ Moje alterego bylo neoblomné. „Dělej! Vstávej! Ustroj se, namaluj si pusu, prohrábni vlasy hřebenem a utíkej se ho zeptat! Nebo odejde a sbalí ho nějaká jiná! Jestli tedy už dávno nějakou nemá. Nebo jiného!“

Mé druhé Já bylo tak otravné, že už jsem ho déle nemohla poslouchat. Vstala jsem a tak, jak jsem byla, seběhla o patro níž a zazvonila na zvonek u dveří mého nového souseda.

Hrál tak hlasitě, že mé první zvonění ani neslyšel. Musela jsem zvonek podržet o něco déle, než si jeho zvuku vůbec všiml. Melodie ustala a zavládlo podivné ticho, které přerušilo až rachocení klíče v jeho zámku. Soused otevřel dveře a omluvně se na mě zadíval.

„Moc se vám omlouvám,“ mnula jsem si ruce jako školačka před tabulí.

„Chcete mít klid, že?!“ vzdychl sklesle.

„Ne, to vůbec ne,“ nevěděla jsem, jak mu svou žádost nejlépe přednést. „Ale, chtěla jsem se vás zeptat…“

„Jestli bych nemohl hrát, až budete v práci?!“ doplnil mě.

„To také ne,“ nenacházela jsem slov. „Prostě, víte, já jsem nikdy na klavír nehrála a strašně bych to chtěla zkusit,“ konečně jsem ze sebe vysypala. Zůstal na mě koukat, jako kdybych právě přiletěla z Venuše.

„Prosím?!“ nevěřil vlastním uším. Byla jsem rudá hanbou od hlavy až k patě.

„Přišla jsem se vás zeptat, jestli byste mi nemohl dávat soukromé hodiny klavíru,“ konečně jsem zformulovala svůj požadavek.

„Já?!“ vykulil na mě oči.

„Ano,“ vzdychla jsem. „Tak krásně hrajete a já bych chtěla taky, i když si myslím, že je to prakticky nemožné, protože jsem už strašně stará,“ skoro jsem se rozbrečela. A on se začal smát.

„Pojďte dál,“ ustoupil ode dveří a já vplula do jeho bytu jako ve snách.

„Vy byste se chtěla učit hrát na klavír?!“ zeptal se mě ještě jednou, když jsme spolu stáli v chodbě, kde bylo ještě spoustu nevybalených krabic.

„Ano,“ polkla jsem nasucho, protože jsem měla úplně vyschlo v puse.

„Tak to spolu zkusíme,“ odvedl mě do obývacího pokoje, kde měl svůj klavír. Všude kolem měl naskládáno spoustu not, které začal kvapem rovnat, aby měl aspoň jednu volnou židli.

Myslela jsem si, že ji nabídne mě, ale přitáhnul si ji ke klavíru a posadil se na ni sám.

„Posaďte se,“ pokynul mi.

„Ale kam?!“ rozhlížela jsem se kolem sebe. Žádná další volná židle kromě té u klavíru nebyla volná.

„Sem, na tu otáčecí,“ ukázal právě na ni a já opatrně usedla, jako kdyby se pode mnou měla zhroutit. Seděla jsem u pianina a už to mne naplňovalo naprosto zvláštním pocitem.

Přišlo mi, že stačí položit ruce na klávesy a piano začne hrát tu nádhernou melodii, která mi stále zněla v uších, samo. Zmáčkla jsem jednu bílou klávesu a nástroj vydal tichý nejistý tón. Stejný jako jsem se právě cítila já. A já pochopila, o čem hudba je. O vyjádření pocitů, které v sobě nosíme.

Začala jsem ke svému soukromému učiteli, který se mi představil jako Jirka, chodit každý druhý den. Nechtěl po mě žádné peníze, prý že jsem jeho první žák a tudíž i on sám se na mě učí, jak učit. Jako první jsem zahrála písničku Ovčáci, čtveráci.

Pak přišla na řadu Když jsem husy pásala a Vyletěla holubička ze skály. Musela jsem si koupit domů elektronické klávesy, abych mohla cvičit stupnice. Bavilo mě to čím dál tím víc.

Jirka mi sehnal sbírku prostonárodních písní, takže jsem si ke své hře mohla i zazpívat, a když jsem začala hrát první skladby ze Školičky pro hraní, cítila jsem se jako opravdová klavíristka.

Písničky vystřídaly menuety a největší radost mi Jirka udělal, když pro nás dva sehnal album Čtyři ruce zmohou více. Kromě toho, že jsme spolu hráli na klavír, povídali jsme si. Poznala jsem Jirku stejně jako on poznal mě. A oba jsme se do sebe zamilovali.

Teď už jsme spolu přes rok. Sestěhovali jsme se do jednoho bytu a máme jeden klavír. Hrajeme si pro radost, ale ze všeho nejraději našemu miminku, které zatím nosím v bříšku. Podle toho, jak mě kope, to bude asi opravdový virtuos.

Hanka, 27 let

Předchozí článek
Další článek
Související články
3 minuty čtení
Měla jsem raději držet jazyk za zuby a neplést se do cizích věcí. Byla jsem ale přesvědčená o své pravdě. A tu jsem musela za každou cenu říct. Naším rodinným prokletím je bujná fantazie, a to, že neumíme udržet tajemství. Trpěla tím už moje babička, o které se dodnes vypráví, že to byla největší drbna v okrese. A pamatuji si, jak i na maminku jednou táta řval na celý dům, že to drbna první
3 minuty čtení
Nikdy jsem se nesmířila s tím, že nedělám práci, po které jsem už v mládí toužila. Až dnes jsem našla konečně sama sebe a jsem šťastná. Můj život býval jen o tom, že jsem se vždycky někomu podřizovala. Ten, kdo si plnil své sny, byl můj starší bratr Michal. Vystudoval vysokou, všichni mu dělali pomyšlení, aby měl k tomu ty nejlepší podmínky. Já ale byla ženská, a nikdo neposlouchal, co si myslí
3 minuty čtení
Je tomu už mnoho let, co se mi za oknem objevil černý kocour. Byl hodný a přítulný, ale také chytrý a dobře znal cestu domů. Tam na mě čekalo velké překvapení. Odbíjela právě šestá hodina ranní, město bylo pokojně němé, zahalené mlhou. Uvařila jsem si silnou kávu a zasněně se usadila ke stolu. Moji pozornost náhle upoutal černý stín, který se mihl za oknem. Lekla jsem se. Co to bylo? Byl to sna
5 minut čtení
Nikdy by mě nenapadlo, že budu psát něco takového. Ale svědomí mě tlačí a také strach, že se na to konečně přijde. Příliš dlouho mi vše prochází. Pracuji v kanceláři okresní pobočky jedné pojišťovny. Je mi přes padesát, jsem rozvedená a syn už dávno bydlí sám. V práci jsem už víc než dvacet let a všichni mě berou jako samozřejmost. Neviditelná, spolehlivá, vždy ochotná. A právě v tom je ta fint
4 minuty čtení
Jsem typická popleta s hlavou v oblacích. Občas mám dojem, že vesmír má se mnou speciální plán. Jedna náhoda mi změnila život. Můj den obvykle začíná horečným hledáním klíčů nebo telefonu. Často běžím do práce se snídaní v ruce a snažím se nevypadat jako ztělesnění chaosu. Přesto zůstávám optimistická, protože každá „katastrofa“ je pro mě také novým dobrodružstvím. Jednou se mi ale stalo něco o
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Muzeum československého opevnění Kladruby
epochanacestach.cz
Muzeum československého opevnění Kladruby
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během